برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان خواندن متون مطبوعاتی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری سه شنبه ساعت 8-10
مکان برگزاری دانشکده ادبیات، گروه زبان و ادبیات فرانسه
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

-

نحوه ارزیابی

* میان ترم (بطور منظم و بصورت یک جلسه در میان)

** پایان ترم

روش تدریس

* نظری و ارائه متن مطبوعاتی (متن انتخابی از قبل)

زمان بندی و نحوه ارائه درس

شروع از اول نمیسال دوم  1402 و ادامه آن تا پایان ترم مطابق تقویم آموزشی دانشگاه.

منابع

-

فایل پیوست اول Plan du cours Lecture et compréhension de textes journalistiques.pdf
طرح درس

 * فایل پیوستی

هدف از طرح درس

-

توضیحات

-

عنوان زبانشناسی فرانسه
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه، ساعت 16-18
مکان برگزاری دانشکده ادبیات، گروه زبان و ادبیات فرانسه
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

-

نحوه ارزیابی

* پایان ترم

 

روش تدریس

نظری - théorique

زمان بندی و نحوه ارائه درس

14 جلسه از اول شروع نیمسال دوم تا پایان ترم مطابق تقویم آموزشی دانشگاه

منابع

F. de Saussure (1916), Cours de linguistique général

Jean-Louis Chiss (1989), Linguistique française

فایل پیوست اول Plan du cours linguistique française.pdf
طرح درس

فایل پیوستی

هدف از طرح درس

-

توضیحات

-

عنوان زبانشناسی کاربردی و آموزش زبان
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری چهارشنبه ساعت 10-12
مکان برگزاری دانشکدل ادبیات - گروه زبان فرانسه
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

-

نحوه ارزیابی

* میان ترم

** پایان ترم

روش تدریس

نظری - théorique

زمان بندی و نحوه ارائه درس

15 جلسه از اول شروع نیمسال تا پایان ترم مطابق تقویم ـموزشی دانشگاه

منابع

J.-L. Austin (1962), Quand dire, c'est faire

J.-R. Searle (1969), Les Actes de langage

F. de Saussure (1916), Cours de linguistique générale

E. Benveniste (1966), Problèmes de linguistique générale

O. Ducrot (1972), Dire et ne pas dire

Ducrot (1980), Les Echelles argumentatives

Ducrot & Anscombre (1983), Argumentation dans la langue

Ducrot (1984), Le dire te le dit

M. Bakhtine (1970), la poétique de Dostoievski

C. Kerbrat-Orecchioni (1980), Enonciation, de la subjectivité dans le langage

M. Mohammadi-Aghdash (2013), Approche stylistique de lq polyphonie énonciative dans le théàtre de S. Beckett

M. Mohamamdi-Aghdash (2016), Communication du sens : de l'expression linguistique qu sens pragmatique-implicite dans les énoncés isolés

M. Mohammadi-Aghdash (2018), De M. Bakhtine à O. Ducrot, pour une approche polyphonique du discours littéraire

M. Mohammadi-Aghdash (2017), Hétérogénéité énonciative montrée : le cas des ilôts textuels dans Une Vie de Maupassant

فایل پیوست اول Plan du cours linguistique pragmatique et apprentissage du langage.pdf
طرح درس

* فایل پیوستی

عنوان ادبیات فرانسه در قرن بیستم
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه، ساعت 10-12
مکان برگزاری دانشکده ادبیات، گروه زبان فرانسه
تعداد واحد ۲
عنوان تحلیل کلام
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری سه شنبه ها، ساعت 16-18
مکان برگزاری دانشکده ادبیات، گروه زبان فرانسه
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

ندارد.

نحوه ارزیابی

* میان ترم

** پایان ترم

روش تدریس

نظری

زمان بندی و نحوه ارائه درس

14 جلسه از اول شروع نمیسال 1402.

منابع

E. Benveniste (1966), Problèmes de linguistique générale

O. Ducrot (1972), Dire et ne pas dire

Ducrot (1980), Les Echelles argumentatives

Ducrot & Anscombre (1983), Argumentation dans la langue

Ducrot (1984), Le dire te le dit

M. Bakhtine (1970), la poétique de Dostoievski

C. Kerbrat-Orecchioni (1980), Enonciation, de la subjectivité dans le langage

M. Mohammadi-Aghdash (2013), Approche stylistique de lq polyphonie énonciative dans le théàtre de S. Beckett

M. Mohamamdi-Aghdash (2016), Communication du sens : de l'expression linguistique qu sens pragmatique-implicite dans les énoncés isolés

M. Mohammadi-Aghdash (2018), De M. Bakhtine à O. Ducrot, pour une approche polyphonique du discours littéraire

فایل پیوست اول Plan du cours Analyse du discours.pdf
طرح درس

* فایل پیوستی

هدف از طرح درس

-

توضیحات

-

عنوان انشاء ادبی
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری دوشنبه، ساعت 16-18
مکان برگزاری دانشکده ادبیات، گروه زبان فرانسه
تعداد واحد ۱
پیش نیاز درس

ندارد.

نحوه ارزیابی

* میان ترم : یک جلسه در میان

** پایان ترم.

روش تدریس

نظری (استاد)

عملی (ارائه‌های اجباری دانشجویان)

زمان بندی و نحوه ارائه درس

7 جلسه کامل بصورت 2 جلسه در میان از اول نیمسال دوم 1402

* درس مشترک بین 2 همکار *

منابع

ارائه و تحلیل ادبی - زباننشاختی متن انتخابی.

فایل پیوست اول Plan du cours Commentaire composé.pdf
طرح درس

فایل پیوستی.

هدف از طرح درس

-

توضیحات

-

عنوان نقد زبانشناختی
مقطع تحصیلی دکترای تخصصی
زمان برگزاری یکشنبه، ساعت 10-12
مکان برگزاری دانشکده ادبیات، گروه زبان و ادبیات فرانسه
تعداد واحد ۱
پیش نیاز درس

ندارد.

نحوه ارزیابی

میان ترم و پایان ترم.

زمان بندی و نحوه ارائه درس

* 8 جلسه نظری از اول اردیبهشت 1403

* شروع جلسات کلاس از تاریخ 1403/02/02 1403/03/13.

* 2 جلسه آخری میانسال مختص ارائه های دانشجویان است.

 

** درس مشترک بین 2 همکار **

منابع

J.-L. Austin (1962), Quand dire, c'est faire

J.-R. Searle (1969), Les Actes de langage

E. Benveniste (1966), Problèmes de linguistique générale

O. Ducrot (1972), Dire et ne pas dire

Ducrot (1980), Les Echelles argumentatives

Ducrot & Anscombre (1983), Argumentation dans la langue

Ducrot (1984), Le dire te le dit

M. Bakhtine (1970), la poétique de Dostoievski

C. Kerbrat-Orecchioni (1980), Enonciation, de la subjectivité dans le discours

M. Mohammadi-Aghdash (2013), Approche stylistique de lq polyphonie énonciative dans le théàtre de S. Beckett

M. Mohamamdi-Aghdash (2016), Communication du sens : de l'expression  linguistique au sens pragmatique-implicite dans les énoncés isolés

M. Mohammadi-Aghdash (2018), De M. Bakhtine à O. Ducrot, pour une approche polyphonique du discours littéraire

M. Mohammadi-Aghdash (2017), Hétérogénéité énonciativemontrée: le cas des illôts textuels dans Une Vie de Maupassant

محمد محمدی، 1399، معرفی کتاب جملات بی‌متن (دومینیک منگنو)، پژوهشگاه علوم انسانی، شماره 1، ص 5-10

 

فایل پیوست اول Plan du cours Critique linguistique.pdf
طرح درس

فایل پیوستی

هدف از طرح درس

-

توضیحات

-