برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان فیزیولوژی دستگاه اعصاب مرکزی (مشترک با آقای دکتر شیخ زاده)
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری یکشنبه 10-8
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی - کلاس 221
تعداد واحد ۳
نحوه ارزیابی

1- ارزیابی در طول ترم به صورت کتبی و شفاهی، 2- آزمون کتبی به صورت  تشریحی در پایان ترم ،  - 3- اختصاص بخشی از نمره یاپان ترم به فعالیت های کلاسی و ارائه سمینار توسط دانشجویان

روش تدریس

استفاده از فایل الکترونیک منبع اصلی ، پاورپوینت

زمان بندی و نحوه ارائه درس

 

ارائه خلاصه ای از مباحث جلسه قبل، سخنرانی، پرسش و پاسخ ، گاهی اوقات بحث گروهی

با توجه به مشترک بودن ارائه درس حاضر، نیمی از سرفصل ها توسط اینجانب و نیم دیگر توسط آقای دکتر شیخ زاده تدریس می گردد.

منابع

منابع درس: Principles of Neural Sciences اریک کندل و همکاران

 

Bern & levy physiology

فیزیولوژی سیستم عصبی، تالیف دکتر حمیرا حاتمی

طرح درس

جلسه 1 و2 -  معرفی ساختمان سیستم عصبی مرکزی و محیطی،  انواع  سلول های نوروگلیا و عملکرد آنها

جلسه 3-  انواع گیرنده های حسی  (کپسول دار و فاقد کپسول ) و عملکرد آنها

جلسه 4-  سازمان بندی و فیزیولوژی طناب نخاعی برای اعمال حرکتی ، سیستم های عصبی حرکتی، جایگاه و اعمال مراکز حرکتی

جلسه 5-  معرفی مسیر های حسی پیکری و نحوه عملکرد آنها برای انتقال سیگنال های حسی به دستگاه عصبی مرکزی

جلسه 6-  فیزیولوژی درد، مسیرهای مضاعف برای انتقال سیگنال های درد، درماتوم ها و میوتوم ها

جلسه 7 – اعمال حرکتی تنه مغزی، تشکیلات مشبک، هسته های قاعده ای

جلسه 8- فیزیولوژی مخچه، مدارهای ورودی و خروجی مخچه

جلسه 9- هیپوتالاموس و سیستم لیمبیک

جلسه 10- دستگاه عصبی اتونوم، سمینارهای دانشجویی

هدف از طرح درس

برنامه ریزی برای ارائه سرفصل ها

آشنایی دانشجویان با کلیات مباحث درس مربوطه

هدف این درس آشنایی دانشجویان با بخش های مختلف سیستم عصبی مرکزی و عملکرد آنها است.

توضیحات

اهمیت بالای درس حاضر برای آزمون ورودی دکتری تخصصی فیزیولوژی-

عنوان طرح درس فیزیولوژی غشا (مشترک با دکتر خاکپای)
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری یکشنبه 4-2
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی، کلاس 118
تعداد واحد ۳
نحوه ارزیابی

 آزمون کتبی (تشریحی) در پایان ترم ، اختصاص بخشی از نمره پایان ترم به سمینار دانشجویان

روش تدریس

استفاده از فایل الکترونیک منبع اصلی یا پاورپوینت

 

زمان بندی و نحوه ارائه درس

  سخنرانی، پرسش و پاسخ ، گاهی اوقات بحث گروهی-

با توجه به مشترک بودن ارائه درس حاضر، نیمی از سرفصل ها توسط اینجانب و نیم دیگر توسط خانم دکتر خاکپای تدریس می گردد.

منابع

Molecular Biology of the Cell (Bruce Albertts et al)

Lewin’s Cell (Lynne Cassimeris et al)

An introduction to the Molecular Mechanisims of Signal Transduction (Friedrich Marks et al)

فیزیولوژی غشاء سلول (تالیف و ترجمه دکتر حمیرا حاتمی)

طرح درس

جلسه 1- بررسی ساختار دو لایه لیپیدی غشا، ساختار گلیکولیپیدها و گلیکوپروتئینها ، انتشار و تحرک فسفولیپیدها و پروتئین ها، پروتئین های ماتریکس خارج سلولی

جلسه 2- معرفی انواع روشهای جداسازی و تخلیص پروتئین های غشا،  نحوه ایجاد گرادیانهای غشایی و عملکرد ها در ارسال سیگنال

جلسه 3- انتقال غشایی یون ها و مولکول های کوچک ازخلال غشاء، انواع پروتئین های ناقل غشایی، یونوفورها، انواع پمپ های غشایی، فوق خانواده ترانسپورتر ABC

جلسه 4- ویژگی اصلی کانال های یونی، روش های بررسی کانال ها، مکانیسم gating کانال ها، طبقه بندی انواع خانواده ژنی کانال ها، تاثیر فاکتورهای اگزوژن بر کانال ها

جلسه 5- بیوشیمی و نقش انواع حاملین سلولی، کریستالوگرافی کانال های پتاسیمی، اتصالات شکاف دار

جلسه6 و 7 – مکانیسم های ایجاد پتانسیل غشا و پتانسیل عمل

جلسه 8- ارائه سمینار توسط دانشجویان

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با ساختار غشاء سلولی، قوانین حاکم بر انتقال مواد و مولکول ها از عرض غشا، انواع گیرنده ها و ناقلین غشایی. انواع کانال های غشایی و مکانیسم های کنترل باز و بسته شدن آنها، تغییرات ولتاژ غشا.

عنوان جانورشناسی مهره داران
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری سه شنبه 4-2
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

جانورشناسی 1

نحوه ارزیابی

کوئیز یا پرسش شفاهی در هرجلسه، آزمون کتبی  در پایان ترم ، اختصاص بخشی از نمره پایان ترم به سمینار دانشجویان. 

روش تدریس

سخنرانی، پرسش و پاسخ ، گاهی اوقات بحث گروهی. 

زمان بندی و نحوه ارائه درس

استفاده از فایل الکترونیک منبع مورد نظر

منابع

کتاب جانورشناسی هیکمن به عنوان منبع اصلی است.

 

طرح درس

طرح درس جانورشناسی مهره داران

جلسه 1- معرفی شاخه همی کورداتا ، رده بندی، برسی عملکرد دستگاه های مختلف بدن

جلسه 2- شاخه کورداتا، مشخصات اصلی، زیر شاخه یوروکورداتا، برسی عملکرد دستگاه های مختلف بدن زیر شاخه مربوطه

جلسه 3- زیر شاخه سفالوکورداتا، آناتومی و فیزیولوژی دستگاه های مختلف بدن زیر شاخه مربوطه

جلسه 4- معرفی ساختار و عملکرد دستگاه های مختلف بدن فوق رده بی آواره ها (لامپری و هاگ فیش)

جلسه 5- معرفی آکانتودیان ها و پلاکودرم ها

جلسه 6 و 7- معرفی ساختار و عملکرد دستگاه های مختلف بدن فوق رده آرواره داران ماهی  های غضروفی

جلسه 8 و 9-  معرفی ساختار و عملکرد دستگاه های مختلف بدن ماهی های استخوانی

جلسه   10 و 11 -   معرفی رده دوزیستان، انواع راسته ها ، آناتومی و فیزیولوژی دستگاه های مختلف بدن رده دوزیستان

جلسه 12 و 13 -  رده خزندگان ، خصوصیات ویژه آنها،  آناتومی و فیزیولوژی راسته تستودیان، راسته اسکوآماتا، راسته تمساح ها و راسته رینکوسفالیا،

جلسه 14- معرفی  رده پرندگان، آناتومی و فیزیولوژی دستگاه های مختلف بدن رده پرندگان

جلسه 15- معرفی  رده پستانداران، آناتومی و فیزیولوژی دستگاه های مختلف بدن رده پستانداران

جلسه 16- ارائه سمینار توسط دانشجویان

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با رده های مختلف جانوران مهره دار. رده بندی،آناتومی خارجی و داخلی اعضای زیر شاخه مهره داران و فیزیولوژی سیستم های مختلف آنها

عنوان مبانی فیزیولوژی جانوری (گرایش زیست شناسی سلولی- مولکولی)
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری چهارشنبه 6-4
مکان برگزاری کلاس 443
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

پرسش شفاهی در شروع هر جلسه، امتحان پایان ترم، اختصاص بخشی از نمره به سمینار های دانشجویی

روش تدریس

سخنرانی، یادگیری مبتنی بر مسئله، مشارکتی، 

منابع

کتاب فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال

کتاب مبانی فیزیولوژی جانوری (ترجمه آمنه رضایوف)

طرح درس

جلسه اول و دوم :  معرفی علم فیزیولوژی و زیر شاخه های آن، آشنایی با محیط داخلی، سیستم های فیدبکی، فیزیولوژی غشا سلول ، تبادلات غشایی، پتانسیل غشا، پتانسیل عمل، نحوه انتشار ایمپالس ها، هدایت جهشی، تحریک ناپذیری مطلق و نسبی.

جلسه سوم و چهارم : فیزیولوژی عضله اسکلتی،  ساختار و عملکرد رسپتور های نیکوتینی استیل کولین، مکانیسم های تحریک انقباض در عضله اسکلتی، منحنی طول- تانسیون، فیزیولوژی عضله صاف، آنواع عضله صاف، پتانسیل غشا سلول عضله صاف و تغییرات آن، مکانیسم های تحریک انقباض در عضله صاف، کنترل عصبی و شیمیایی انقباض عضله صاف.

جلسه چهارم: فیزیولوژی سیستم قلب و عروق، آناتومی و فیزیولوژی عضله قلبی، تغییرات ولتاژ غشا عضلات قلب، مزدوج شدن تحریک- انقباض، چرخه قلبی، پیش بار، پس بار، تنظیم عمکرد پمپ قلبی.

جلسه پنجم و ششم: کلیات گردش خون، مکانیسم های پایه سیستم گردش خون، دینامیک گردش خون، قانون پوآزو، قانون لاپلاس ، حجم پذیری عروق، عملکرد شریان ها، وریدها و سیستم مویرگی، وازوموشن، تبادل مواد بین مویرگ ها و مایع میان بافتی، فشار های هیدرواستاتیک و اسمزی- کلوئیدی، سیستم لنفاوی، مکانیسم های کنترل جریان خون

جلسه هفتم و هشتم: فیزیولوژی کلیه ها و سیستم ادراری، اناتومی فیزیولوژیک کلیه، انواع نفرون ها، تشکیل ادرار، فیلتراسیون، کنترل فیزیولوژیک فیلتراسیون گلومرولی و جریان خون کلیه، فیدبک توبولی- گلومرولی، سیستم رنین-آنژیوتانسین  تنظیم تعادل اسید- باز.

جلسه نهم و دهم: فیزیولوژی سیستم تنفس، مکانیک تهویه ریوی، فشار جنب و تغییرات آن، کمپلیانس ریه ها، سورفکتانت، حجم ها و ظرفیت های ریوی، اعمال مجاری تنفسی، گردش خون ریوی، جریان خون ناحیه ای در ریه، اصول فیزیکی تبادل گاز از غشای تنفسی، منحنی تجزیه اکسیژن- هموگلوبین، سیستم بور و هالدان، تنظیم تنفس.

جلسه یازدهم و دوازدهم و سیزدهم: فیزیولوژی  سیستم گوارش، آناتومی فیزیولوژیک دیواره لوله گوارش، کنترل عصبی لوله گوارش، رفلکس های گوارش، کنترل هورمونی دستگاه گوارش، جریان خون سیستم گوارش، انتقال و خلوط سازی غذا در کانال گوارش،تنظیم اعمال حرکتی و ترشحی معده، روده کوچک و بزرگ، تنظیم ترشح بزاق، مکانیسم های هضم و جذب.

جلسه چهاردهم و پانزدهم: فیزیولوژی سیتم عصبی، سازمان دهی پایه ای دستگاه عصبی، نوروترانسمیتر ها، پتانسیل های پس سیناپسی تحریکی و مهاری، جمع زمانی و فضایی در نورون ها، گیرنده های حسی و تبدیل محرک های حسی به ایمپالسی عصبی،  انتقال سیگنال های پیکری به دستگاه عصبی- مرکزی، قشر مغز و لایه های آن،قشر حسی- پیکری و قشر حرکتی.

جلسه شانزدهم: آناتومی فیزیولوژیک نخاع، اعمال حرکتی نخاع، انواع نورون های مستقر در ماده خاکستری نخاع، رفلکس های نخاع، ارائه سمینار توسط سر گروه ها.

 

هدف از طرح درس

پیش مطالعه و آشنایی دانشجویان با مفاهیم ارائه شده در طول ترم،

عنوان فیزیولوژی عصب و عضله
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری شنبه ساعت 4-2
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی - کلاس 231
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

آزمون پایان ترم و سمینار های کلاسی

روش تدریس

استفاده از فایل الکترونیک کتاب های مورد نظر

زمان بندی و نحوه ارائه درس

سخنرانی

منابع

1- Keynes RD, Aidley DJ, Huang CLH, 2011. Nerve and Muscle, 4th edition. Cambridge University Press.

2- Gary G. Matthews. 2003. Cellular Physiology of Nerves and Muscles,, 4th edition, Wiley- Blackwell.

3- Kandel E, Schwartz J, Jessell T. 2013. Principles of Neural Science. 5th edition. McGraw-Hill Medical

4- Berne and Levy Physiology, 2018. Elsevier.

طرح درس

جلسه اولویژگی‌های ساختاری و عملکردی فیبرهای عصبی بدون میلین و میلین‌دار، نفوذپذیری یونی غشاءهای تحریک‌پذیر.  انواع پتانسیل‌های غشاءهای تحریک‌پذیر و روش‌های ثبت و مطالعه آن‌ها.

جلسه دوم : ساختار و عملکرد انواع کانال‌های یونی غشاءهای عصبی- عضلانی.  ساختار و عملکرد سیناپس‌های الکتریکی و شیمیایی.

جلسه سوم: ساختار و عملکرد سیناپس عصب- عضله، سازمان دهی عضله اسکلتی، ساختار  انواع میکروفیلامنت ها .

جلسه چهارم: مکانیسم‌های سلولی- مولکولی انقباض عضله اسکلتی و مزدوج شدن اکسیناسیون- انقباض، کنترل فعالیت عضله اسکلتی، اعصاب حرکتی و واحد های حرکتی.

جلسه پنجم: تعامل میوزین و اکتین- پل های عرضی ،  خصوصیات بیوفیزیکی عضلات اسکلتی، نحوه کوتاهی سارکومر، رابطه طول - تانسیون، رابطه سرعت انقباض و بار.

جلسه ششم: انواع فیبرهای عضله اسکلتی، انقباضات ایزومتریک و ایزوتونیک منابع انرژی انقباض، متابولیسم و تولید حرارت، بازده عضله.

جلسه هفتم و هشتم : فیبر های عضلانی تند انقباض و کند انقباض تفاوت های ساختاری ، آنزیمی، عصبی این فیبرها. اثر پلکانی، تونوس عضله اسکلتی، خستگی عضلانی، هیپر تروفی، آتروفی و هیپر پلازی عضلانی.

جلسه نهم و دهم: تعدیل نیرو توسط قوس های رفلکسی، رفلکس کششی و اندام وتری گلژی، وام اکسیژنی در ورزش مقاومتی و ورزش استقامتی، انواع گیرنده های غشایی دوران جنینی و بالغ و نحوه عصب گیری عصب با عضله.

جلسه یازدهم: از دست دادن عصب، عصب گیری دوباره و عصب گیری متقاطع و تغییرات سلولی- مولکولی ایجاد شده در عضله متعاقب عصب گیری، پاسخ به ورزش در انواع فیبرهای عضلانی.

جلسه دوازدهم:  ساختار و سازماندهی انواع سلول‌های عضله قلبی، جریانات یونی در عضله قلبی، الکتروکاردیوگرام، مزدوج شدن اکسیناسیون- انقباض قلبی، کنترل عصبی عملکرد قلب.

جلسه سیزدهم: ساختار و سازماندهی عضله صاف، انواع عضله صاف، مکانیسم مولکولی انقباض عضله صاف و مقایسه آن با عضله اسکلتی، مکانیسم سلولی مولکولی قفل شدن عضله صاف، محل های اتصال عصب- عضله در عضله صاف. پتانسیل غشا و پتانسیل عمل در عضله صاف.

جلسه چهاردهم: کنترل فعالیت عضله صاف، عوامل هورمونی و موضعی بافتی در ایجاد انقباض در عضله صاف، ارتباط پتانسیل غشا و تولید نیرو در انواع عضلات صاف. انقباض فازیک و تونیک در عضلات صاف.

جلسه پانزدهم: تنظیم غلظت کلسیم میوپلاسمی، ساختار شبکه سارکو پلاسمی و سارکولما با معرفی گیرنده های ویژه آنها.

جلسه شانزدهم: هیپرتروفی و رشد در عضلات صاف، ویژگی بیوفیزیکی عضله صاف، ارتباط طول- تانسیون، رابطه سرعت و نیرو در عضلات صاف. ارائه سمینار توسط دانشجویان.

 

هدف از طرح درس

هدف از طرح درس آشنایی دانشجویان با کلیات مباحث مطرح شده در درس مورد نظر است. 

اهداف کلی درس فیزیولوژی عصب و عضله مطالعه و بررسی ساختار سلولی- مولکولی سلول های تحریک پذیر از خصوصیات پاسیو تا خصوصیات فعال سلول های عصبی و عضلانی و نحوه ایجاد بیوسیگنال در آنها است. دانشجویان با گذراندن این درس می‌توانند ضمن شناخت ساختار سلولی و مولکولی سلول‌های تحریک‌پذیر و انواع آن‌ها عملکرد این سلول‌ها را نیز توضیح دهند.

عنوان نوروفیزیولوژی رفتار
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی کلاس 118 و آزمایشگاه فیزیولوژی جانوری.
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

آزمون پایان ترم به اضافه سمینار کلاسی.

روش تدریس

سخنرانی و نمایش فیلم های آموزشی مرتبط با سنجش های رفتاری در مدل های حیوانی مورد نظر.

حضور در آزمایشگاه و آشنایی عملی با دستگاه های مورد نظر.

زمان بندی و نحوه ارائه درس

درس حاضر به صورت مشترک با دکتر خاکپای و دکتر شیخ زاده ارائه می شود. اینجانب 5 جلسه تئوری و یک یا دو جلسه عملی را برگزار می نمایم.

منابع

1- Adam D. 2014. Foundations of Behavioral Neuroscience, Books a la Carte Edition (9th Edition). Manual of the American Psychological Association

2- David P et al., 2012.Textbook of Clinical Neuropsychiatry and Behavioral Neuroscience: Third Edition. Hindawi

3-استفاده از مقالات مروری فارسی یا انگلیسی 

طرح درس

جلسه 1:  اساس بیولوژیکی رفتار، روش‌های تحقیق در نوروفیزیولوژی رفتار و مدل‌های جانوری

جلسه 2:   مکانیسم‌های سلولی- مولکولی یادگیری و حافظه،  انواع یادگیری و حافظه و مدل‌های تحقیقاتی آن.

جلسه 3: عملکرد مهمترین سیستم‌های نوروترانسمیتری در یادگیری و حافظه،  سیستم دوپامینرژیکی مروکورتیکولیمیک و فرایندهای پاداش تقویت تنبیه و تنفر.

جلسه 4: نحوه القا مدل های حیوانی بیماری آلزایمر، MS، پارکینسون و افسردگی.

جلسه 5: مکانیسم های سلولی مولکولی استرس و اضطراب ، نحوه القاء مدل های حیوانی و معرفی تست های ویژه آزمایشگاهی برای سنجش اضطراب.  معرفی تست های مرتبط با Locometer Activity و معرفی پارامترهای مورد سنجش.

جلسه 6: حضور در آزمایشگاه و آشنایی با دستگاه های مرتبط با سنجش حافظه و یادگیری، سنجش استرس و اضطراب و دستگاه های  مرتبط با Locometer Activity و تست قدرت کششی.

هدف از طرح درس

اهداف کلی درس:

مطالعه و شناخت سیستم‌ها، رسپتورها و سیگنالینگ نوروترانسمیترهای عصبی در رفتارهای گوناگون مانند انواع یادگیری و حافظه و آشنایی با انواع روش‌های تحقیق در نوروفیزیولوژی رفتار.

توضیحات

دانشجویان با گذراندن این درس با نحوه عملکرد نواحی مختلف مغز در القا انواع رفتارها در سطوح سلولی و مولکولی آشنایی پیدا می‌کنند.

عنوان فیزیولوژی (مهندسی پزشکی)
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده برق و کامپیوتر.
تعداد واحد ۳
نحوه ارزیابی

ارزشیابی شفاهی در طول ترم و در هر جلسه- ارائه سمینار توسط دانشجویان به صورت فردی یا گروهی. آزمون پایان ترم.

روش تدریس

استفاده از فایل الکترونیک کتاب گایتون و هال- فایل پاورپوینت (تصاویر) از سایر کتاب ها (بجز کتاب فیزیولوژی گایتون).

زمان بندی و نحوه ارائه درس

درس حاضر توسط اینجانب و جناب آقای دکتر یاشار سرباز به صورت مشترک برگزار می شود.

منابع

- Hall, J.E. and M.E. Hall, Guyten and Hall tobook of medical physiology e-Book. 2020: Elsevier Health Sciences

طرح درس

 

جلسه 1 و 2: فیزیولوژی سلول: مقدمه‌ای بر تاریخچه علم فیزیولوژی و معرفی هموستاز و مطالعه ساختار غشا سلول، فیزیولوژی سلول، پتانسیل غشاء سلولی و انواع تبادلات و گیرنده‌ها و پمپ‌ها و انواع سیناپس و انتقال سیناپسی و بررسی تاثیر سموم و داروها بر نقل و انتقالات سینایی

جلسه 3 و 4: فیزیولوژی گردش خون، شناخت سلول عضلاتی قلبی و بافت‌های گره‌ای و هدایت کننده در قلب و مطالعه مزدوج شدن تحریک- انقباض در عضله قلبی و مقایسه با عضلات مخطط و صاف و مطالعه سیستم خود تنظیمی و تاثیر الکترولیتی، دما و سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک بر قلب و منحنی الکتروکاردیوگرام و دینامیک گردش خون و تنظیم فشارخون و تنظیم عصبی (مرکز وازوموتور)

جلسه 5 و 6: مطالعه راه‌های هدایتی و سطوح تنفسی و گردش خون ریوی و تغییرات فشارهای جنبی و آشنایی با اسپیرومتری و تهویه آلوئولی و کمپلیانس و ظرفیت و حجم‌ها و فشارهای ریوی و چگونگی تبادل گازهای تنفسی و تنظیم اسید- باز و مطالعه منحنی تجزیه هموگلوبین و شیفت کلر و اثرات بوهر و هالدان و آشنایی با دینامیک تنفس و برخی نارسایی‌ها تنفسی و غیره

جلسه 7: مطالعه سازوکارهای دفعی و معرفی نفرون‌های پروکسیمال و دیستال و آشنایی با سد فیلتراسیون و دینامیک تشکیل فیلترا و ادرار و سازوکار باز جذب و ترشح مواد و تنظیم اسمزی و تغلیظ ادرار و معرفی سیستم رئین - آنژیوتانسین - آلدوسترون ناتریورنیک و تنظیم الکترولیتی.

جلسه 8 و 9: مطالعه سازوکارهای گوارشی و معرفی سیستم عصبی گوارش (انتریک) و آشنایی با گوارش دهانی- حلقی (جویدن، بلع) و ساختار و عملکرد غدد بزاقی و مری و معده و غدد و ترشحات معدی و پمپ پیلوری و تنظیم ترشحات و حرکات معدی و روده و کنترل عصبی و هورمونی حرکات و ترشحات و هضم و جذب.

جلسه 10 و 11: فیزیولوژی سیستم عصبی ، سیستم پشتیبان نوروگلیا و انواع آنها، مطالعه چگونگی تشکیل مغز و نخاع و شناخت اعصاب مغزی و نخاعی و رفلکس‌های نخاعی و هدایت پیام الکتریکی و شیمیایی و ناقلین و حواس و سیستم عصبی خودکار و فعالیت‌های عالی مغز و آشنایی با برخی اختلالات و نارسایی‌های عصبی.

هدف از طرح درس

 

  • شناخت و آشنایی با فیزیولوژی بدن انسان به منظور کاربرد و استفاده در حوزه‌ها و گرایش‌های مختلف رشته مهندسی پزشکی
عنوان آزمایشگاه فیزیولوژی (مهندسی پزشکی)
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری آزمایشگاه فیزیولوژی جانوری دانشکده علوم طبیعی.
تعداد واحد ۱
پیش نیاز درس

واحد فیزیولوژی (مهندسی پزشکی)

نحوه ارزیابی

امتحان کتبی و عملی در پایان ترم. حضور فعال در آزمایشگاه و انجام  با دقت عملیات آزمایشگاهی گروهی.

روش تدریس

 پخش فیلم های آموزشی مربوطه در ابتدای جلسه سپس شروع عملیات آزمایشگاهی در گروه های 3 یا 4 نفره.

زمان بندی و نحوه ارائه درس

آموزش عملی در آزمایشگاه.  زمان بندی بر مبنای سرفصل های مربوطه در طول ترم به انجام می رسد.

منابع

فیلم های آموزشی مختلف و مرتبط با سرفصل های درس به زبان فارسی یا انگلیسی.

مفاهیم پایه فیزیولوژی سیستم های مختلف بدن از منبع فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال است.

طرح درس

جلسه 1 و 2: معرفی انواع مدل های حیوانی برای مطالعات درون تنیIn vivo ، نحوه کار با حیوانات آزمایشگاهی، انواع تزریقات در مدل های حیوانی.....

جلسه 3 و 4: تشریح قلب گوسفند ، آشنایی با دستگاه الکترو کاردیوگرام- استفاده از سیمولاتور قلب- ثبت و تفسیر سیگنال‌های قلبی.

جلسه 5 و 6: تشریح ریه گوسفند. آشنایی با اسپیرومتری و انواع حجم ها و ظرفیت های تنفسی.

جلسه 7 و 8: تشریح کلیه گوسفند، فیلم های آموزشی عملکرد کلیه. آزمایش خون- چگونگی تشخیص گروه‌های خونی و تعیین RII

جلسه 9 و 10: آشنایی با فشار سنج ها، گوشی پزشکی و نحوه اندازه گیری فشار خون.

جلسه 11:  پالس اکسی‌متری- نحوه عملکرد دستگاه در تعیین میزان اکسیژن خون.

جلسه 12: تشریح مغز گوسفند، آشنایی با مولاژهای مغز و نخاع، بررسی  برخی رفلکس های عصبی و نخاعی.

جلسه 13: آشنایی با مولاژ های چشم و گوش. نحوه کار دیاپازون- انواع کری، مشاهده فیلم های آموزشی و تشریح چشم گاو.

جلسه 14: تشریح رت

جلسه 14: ارائه سمینار های دانشجویی

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با کلیات موارد عملیاتی و آزمایشگاهی انجام شده در طول ترم.

عنوان فیزیولوژی جانوری مقایسه ای
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی- کلاس 221
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

فیزیولوژی سلول- فیزیولوژی جانوری دستگاه ها 1 و 2.

نحوه ارزیابی

ارزشیابی مستمر در طول ترم. پرسش شفاهی در هر جلسه- سمینارهای کلاسی، آزمون پایان ترم.  

روش تدریس

سخنرانی . استفاده از فایل های پاور پوینت و فایل الکترونیکی کتاب.

زمان بندی و نحوه ارائه درس

کتب تخصصی و نرم‌افزارهای کمک آموزشی.

منابع

- کریستوفرد. مویز، پاتریشیام. شولت، مبانی فیزیولوژی جانوری، ترجمه آمنه رضایوف و همکاران، جلد اول، ۱۳۹۰، انتشارات فاطمی

2- Barrett KE, Barman SM, Boitano S. 2012. Ganong's Review of Medical Physiology. 24nd ed. McGraw-Hill Companies, Inc.

3- Schmidt-Nielsen K, 1997 Animal Physiology: Adaptation and Environment. Cambridge University Press.

طرح درس

1- هم ایستانی (هموستازی) در جانوران آبزی و خشکی زی

2- تنظیم درجه حرارت در جانوران آبزی و خشکی زی

3- مقایسه فیزیولوژی دستگاه عصبی و حواس در بی‌مهرگان و مهره‌داران

4- مقایسه فیزیولوژی دستگاه گردش خون در بی‌مهرگان و مهره‌داران، انواع پمپ‌ها (قلب) و رگ‌های خونی

5- مقایسه فیزیولوژی دستگاه تنفس در موجودات آبزی و هوازی

۶- گازهای تنفسی، طرح عمومی دستگاه تنفس در بی‌مهرگان و مهره‌داران

۷ - مقایسه خون و ترکیب آن انواع رنگدانه‌های تنفسی و انتقال گازهای تنفسی در جانوران

8- مقایسه فیزیولوژی دستگاه گوارش در بی‌مهرگان و مهره‌داران، روش‌های تغذیه

9- مقایسه فیزیولوژی سیستم‌های دفعی و تنظیم فشار اسمزی در بی‌مهرگان و مهره‌داران

10- مقایسه سازوکارهای ترشحی و انواع غدد درون‌زا در بی‌مهرگان و مهره‌داران

۱۱ مقایسه سیستم‌های ایمنی در بی‌مهرگان و مهره‌داران

۱۲- مقایسه فیزیولوژی سیستم‌های تولید مثلی در بی‌مهرگان و مهره‌داران

۱۳- غدد و هورمون‌های جنسی در بی‌مهرگان و مهره‌داران

14- مکانیسم های حافظه و یادگیری، 15- مکانیسم خواب و بیداری

15- امواج مغزی، صرع سایکوزها و دمانس

16 - ارائه سمینارهای دانشجویی.

هدف از طرح درس

هدف این درس آشنایی با فرآیند هم ایستانی (همتوستازی)، تنظیم درجه حرارت، و مقایسه عملکرد دستگاه‌های مختلف در گروه‌های شاخص جانوری است.

 

توضیحات

اهداف ویژه: دانشجویان پس از گذراندن این درس می‌توانند درک مناسبی از سازوکارهای تمایز سلولی و کاربردهای آن در بیماریها داشته باشند.