برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان اصول و روش تدریس زبان
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه 10-8
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

ندارد

منابع


Cuq, J.P. (2003). Dictionnaire de didactique du français langue étrangère et seconde. Paris: CLE International.

Cuq, J.P. et Gruca, 1. (2008). Cours de didactique du français langue étrangère et seconde. Grenoble: Presses Universitaires de Grenoble.

Rahmatian, R. (2011). Dictionnaire Trilingue Modares. Téhéran: Université Tarbiat Modares.

Tagliante, Ch. (2006). La Classe de Langue. Paris: CLE International.

طرح درس
ردیف هفته تاریخ مطالب ارائه شده
1 1402/11/15 Initiation aux méthodes et principes de l'enseignement des langues
2 1402/11/22 Les notions d"enseignement et d'apprentissage" de la langue
3 1402/11/29 L'enseignant, l'apprenant et le role de chacun dans l'e procès d'apprentissage
4 1402/12/06 Langue maternelle, Langue étrangère et Langue seconde
5 1402/12/13 Langue d'origine et langue cible
6 1402/12/20 Connaissane, compétence et les actions langagières
7 1402/12/27 Les quatre habilétés langagières et leur role dans l'apprentissage de la langue
8 1403/01/19 Les facteurs importants dans l'enseignement de la grammaire
9 1403/01/26 Les facteurs importants dans l'enseignement et l'apprentissage du lexique
10 1403/02/02 Les facteurs importants dans l'enseignement de la culture 
11 1403/02/09 Enseignement des éléments culturels et interculturels
12 1403/02/16 Le CERC et son role dans la programmations des manuels didactiques
13 1403/02/23 Les composantes de la compétence linguistique
14 1403/02/30  Les facteurs de la réussite en communication orale
15 1403/03/06 Les critères d'évaluation selon CECRL
16 1403/03/13 La discussion finale

 

هدف از طرح درس

هداف کلی درس آشناسازی دانشجویان با اصول کلی آموزش و یادگیری زبان

سرفصل

آشنایی با مفاهیم کلیدی آموزش زبان مانند:

آموزش یادگیری و فراگیری زبان

زبان آموز مدرس و نقش آنها در فرایند آموزش و یادگیری زبان

زبان اول زبان خارجی زبان دوم

زبان مبداء زبان مقصد

دانش توانش و کنش های زبانی

مهارت های چهارگانه زبانی و نقش آنها در فرایند آموزش و یادگیری زبان

مولفه های مهم در آموزش و یادگیری دستور زبان واژگان فرهنگ و عوامل بینا فرهنگی

چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبانها (CECRL) و نقش آن در برنامه ریزی آموزشی و تدوین کتب درسی

عنوان نقد ادبی از دیدگاه زبانشناختی
مقطع تحصیلی دكتری تخصصی PhD
زمان برگزاری یکشنبه 10-12
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی
تعداد واحد ۲
زمان بندی و نحوه ارائه درس
ردیف تاریخ مطالب ارائه شده
1 1402/11/15 La Poétique linguistique
2 1402/11/22 Historique de la poétique 
3 1402/11/29 La pragmatique linguistique
4 1402/12/06 Saussure , Langue et Parole
5 1402/12/13 Enoncé et énonciation 
6 1402/12/20 Linguistique pour le texte littéraire
7 1402/12/27 La modalité et les verbes modaux
8 1403/01/19 Pragmatique pour le texte littéraire
9 1403/01/26 La subjectivité et le texte littéraire
10 1403/02/02 Linguistique énonciative
11 1403/02/09 Les actes de langage
12 1403/02/16 Langue, discours et la société
13 1403/02/23 La situation d'énonciation 
14 1403/02/30 Les déictiques
15 1403/03/06 La polyphonie et le texte littéraire
16 1403/03/13 La discussion finale

 

منابع

GARDES-TAMINE J. La stylistique, Paris, A.Colin HERSCHBERG PIERROT A Stylistique de la prose, Paris, Belin,

1993, chap. 1,2,3,4,6,7,8

MAIGUENEAU D. Eléments de linguistique pour le texte littéraire, Paris, Dunod, 1993, chap. 1,2,4,5,6,7

MAIGUENEAU D. Pragmatique pour le discours littéraire, Paris, Bordas, 1990, chap. 1,4,5,6,7

Ouvrages permettant un approfondissement. :

AUSTIN J. Quand dire c'est faire, Paris, Seuil, collection "Points", BENVENISTE E Problèmes de linguistique générale, Paris, Gallimard, 1966, 5 partie (réédité dans la collection TEL) BOUGNOUX D. La communication par la bande, Paris, La Découverte, 1991

DUCROT O GRICE H.P. Le dire et le ditf, Paris, Minuit, 1984 "Logique et conversation", in Communications no. 30, 1979, p.57-72 KERBRAT-ORECCHIONI C. L'énonciation de la subjectivité dans le langage, Paris, A.Colin, 1980 KERBRAT ORECCHIONI C. Limplicite, Paris, A. Colin, 1986

LATRAVERSE F. La pragmatique, Histoire et critique, Liège, Mardaga, 1987 Univers de la fiction, Paris, Seuil, 1988 PAVEL T RECANATI F. La transparence et l'énonciation, Paris, Seuil, 1979

RECANATI F. Les énoncés performatifs, Paris, Minuit, 1981 SEARLE J.R Les actes de langage, Paris, Hermann, 1972

SIMONIN-GRUMBACH J. "Pour une typologie des discours", in Langue, discours, société, J. Kristeve et J-C Milner éd., Paris, Gallimard, 1975, p. 85-120

طرح درس


 در گستره زبانشناسی کاربردی دو زمینه بطور اخص بارور می باشند که نه تنها موجب پیوند زبانشناسی و ادبیات می گردند ، بلکه امکان درک بهتر مسائل کنونی نقد ادبی را فراهم می سازد. این دو زمینه عبارتند از :

۱ نظریه های بیان و

2-محور شناسی پدیده های زبانشناختی متن

در این درس بخصوص به زمینه نخست می پردازیم و دو بخش اصلی زیر را توضیح می دهیم :

بیان کلام ادبی که شامل:

(۱) وضعیت بیان متن ادبی

situation d'énonciation du texte littéraire

بیان کلام ادبی که شامل (۱) وضعیت بیان متن ادبی

situation d'énonciation du texte littéraire

و plan embrayé / non embrayé )۳) حیطة متصل و منفصل - کلام داستانی

(۲) چند آوایی بودن متن و نقل قول غیر مستقیم

و منفصل ( به عنوان نمونه کلام | داستان " ) است. محور شناسی ( pragmatique ) متن ادبی که شامل

(۱) مفهوم عمل زبان acte de langage

(۲) قوانین گفتار - پیش فرضها و گفته های ضمنی

(۳) قرارادهای ادبی

4-گفتگو های ادبی است

هدف از طرح درس

هدف : آشنائی دانشجویان با کاربرد علم زبانشناسی در زمینه ادبیات و نقد ادبی

عنوان گرامر و دیکته ۴
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه 10-8
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

گرامر 3 B

نحوه ارزیابی

آرزشیابی مستمر 30 درصد

میان ترم 20 درصد

آزمون نهایی - نوشتاری 50 درصد

زمان بندی و نحوه ارائه درس
هفته تاریخ عناوین ارائه شده 
1 1402/11/09 Test de niveau de connaissance des étudiants
2 1402/11/16  L'analyse grammaticale : La nature et la Fonction
3 1402/11/23  Le nom et ses fonctions
4 1402/11/30 Le pronom et ses fonctions
5 1402/12/07 L'adjectf et ses fonctions
6 1402/12/14 L'adverbe et ses fonctions 
7 1402/12/21 Le verbe et ses fonctions 
8 1402/12/28 Des mots invariables
9 1403/01/06 Préposition et sa fonctions
10 1403/01/13 La conjection et sa fonction
11 1403/01/20 L'interjecton et sa fonction
12 1403/01/27 Exercices d'analyse grammaticale
13 1403/02/03 Autours du nom (Révision)
14 1403/02/10 Analyse grammaticale des textes choisi
15 1403/02/17 Grammaire et Dictée 
16 1403/02/24 La discussion finale

 

منابع

ALLAL, L., BÉTRIX- KOEHLER, D., RIEBEN, L., ROUILLER- BARBET, Y., SAADA- ROBERT, M. & WEGMULLER, E. (2001). Apprendre l’ortho graphe en pro dui sant des textes. Fribourg : Édi tions uni ver si taires de Fribourg.

AMACKER, R. (1992). Le combat de Bally. Cahiers Ferdinand de Saussure, 46, 57-71.

ANDRÉ, B. (1990). Approches de la langue en classe d’accueil. Le fran çais Aujourd’hui, 89, 75-83. ANGOUJARD, A. (dir.) (1994). Savoir ortho gra phier. Paris : Hachette ANIS, J. (1994). Pré sen ta tion « Écri tures ». LINX, 31, 7-11. ANIS, J., CHISS, J.-L. & PUECH C. (1987). L’Écri ture. Théo ries et des crip tions Bruxelles- Paris : De Boeck- Université & Édi tions Uni ver si taires. ARCHIBALD, J. & CHISS, J.-L. (dir.) (2007). La Langue et l’inté gra tion des immi - grants. Socio lin guis tique, poli tiques lin guis tiques, didac tique. Paris : L’Har mat tan, coll. « Logiques sociales ».

ARRIVÉ, M. & CHEVALIER, J.-C. (1970). La Gram maire. Paris : Klincksieck. ARRIVÉ, M., GADET, F. & GALMICHE, M. (1986). La Gram maire d’aujourd’hui. Guide alpha bé tique de lin guis tique française. Paris : Flammarion. AUROUX, S. (1991). Lois, normes et règles. His toire Épis té mo logie Lan gage, 13-fasc I, 77-107.

AUROUX, S. (1995). La nais sance des métalan gages. In R. Bouchard & J.-C. Meyer (dir.), Les Méta lan gages de la classe de français (pp. 10-13). Lyon : DFLM. AYER, C. (1876/1900). La Gram maire compa rée de la langue fran çaise. Paris : Fischbacher (4e édi tion). BAGGIONI, D. (1997). Langues et nations en Europe. Paris : Payot. BAILLY, D. (1989). Domaines lin guis tiques de vul né ra bi lité dans l’apprentis sage des langues, secondes par les fran co phones. In A. Cain (dir.), L’Ana lyse d’erreurs, accès aux stra té gies d’apprentis sage. Une étude inter langues. Paris : Ins ti tut natio nal de recherches péda go giques. BAKHTINE, M. (1979/1984). Esthé tique de la créa tion verbale. Paris : Gallimard. BALIBAR, R. (1974). Les fran çais fi c tifs. Le rap port des styles lit té raires au fran çais natio nal. Paris : Hachette- Littérature. BALIBAR, R. & LAPORTE, D. (1974). Le fran çais natio nal. Poli tique et pra tique de la langue française sous la Révo lu tion. Paris : Hachette. BALLY, C. (1899). Les Langues classiques sont- elles des langues mortes ? Quelques réfl exions sur l’ensei gne ment du grec et du latin. Bâle et Genève : édi tions Georg et Cie.

BALLY, C. (1909). Traité de sty lis tique française. Heidelberg : Winter et Paris : Klincksieck. BALLY, C. (1911). La stylis tique et l’ensei gne ment secondaire. Les Leçons de fran çais dans l’ensei gne ment secondaire (sept confé rences don nées en 1910-1911 à la faculté des lettres de l’Uni ver sité de Neuchâtel). Neuchâtel : Delachaux & Niestlé. BALLY, C. (1931). La Crise du fran çais. Neuchâtel : Delachaux & Niestlé.

BALLY, C. (1932/1944). Lin guis tique géné rale et lin guis tique fran çaise. Paris : Ernest Leroux. BALLY, C. (1932). Lin guis tique géné rale et lin guis tique fran çaise. Paris : Ernest Leroux. BARRÉ- DE MINIAC, C. (dir.) (2002). La Litéracie. Concep tions théo riques et pra - tiques d’ensei gne ment de la lecture- écriture. Paris : L’Harmat tan.

عنوان ارزشیابی و آزمون سازی
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری دوشنبه 12-10
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبان های خارجی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

روش ارزشیابی

ارزشیابی مستمر ۴۰ درصد

آزمون های نهایی

عملکردی ۲۰ درصد

میان ترم ۲۰ درصد

پروژه ۲۰ درصد

 

زمان بندی و نحوه ارائه درس
هفته تاریخ عنوین ارائه شده
1   Les bases théoriques de l'évaluation en langue étrangère
2    Les méthodes d'évaluation : formative et sommative 
3   Les méthodes d"évaluation : Holistique et auto évaluation
4    CECR et les compétences Langagières
5   L'évaluation concrète et l'évaluation abstraite
6   Portfolio et son role dans l'apprentissage
7   L'auto évaluation et la progression dans l'apprentissage
8   L'ananlyse des textes des consignes d'évaluation
9   Elaboration des cosignes d'évaluation
10   Les étapes de préparation des questions : Niveaux A et B
11   Les étapes de prépartion des questions : NiveauC1et C2 
12    L'évaluation de la compréhension orale
13   L'évaluation de la compréhension écrite
14   L'évaluation de l'expression orale
15   L'évaluation de la compréhension écrite
16   Etudes des critères de CECR pour DELF; DALF, TCF; etc

 

منابع

Castelotti, V., Coste, D., Moore, D. & Tagliante, Ch. (2004). Portfolio européen des langua collège. Paris: Didier/ENS/CIEP. Accessible sur Educnet, Ministère de l'éducation nationale: http://www.educnet.education.fr/dossier/portfolio/default.htm Conseil de l'Europe / [...]. (2001). Cadre européen commun de référence pour les langues

apprendre, enseigner, évaluer. Paris: Didier, 190 p. Debyser, F., Tagliante, Ch. (2001). Mon premier portfolio. - Conseil de l'Europe. Portfol

17

européen des langues. - Paris: Didier. Livret d'utilisation, 23p. + Carton dépliable.

Goullier, F. (2005). Les outils du Conseil de l'Europe en classe de langue. Cadre européen commun et Portfolios. Paris: Didier, 128p.

Huver, E. et Springer, C. (2011). L'évaluation en langues. Paris: Didier, collection langues e didactique. Lussier, D. (1992). Évaluer les apprentissages dans une approche communicative. - Paris

Hachette FLE, Autoformation, 126 р. Tagliante, Ch. (2005). L'évaluation et le Cadre Européen Commun: Techniques et pratiques

de classe, nouvelle édition. Paris: CLE International.

Ellipses. Tardieu, C. (2005). L'épreuve en didactique aux concours: l'évaluation en langues. Paris:

Veltcheff, C. et Hilton, S. (2003). L'évaluation en FLE. Paris: Hachette, Collections Français langue étrangère.

طرح درس

مبانی نظری ارزشیابی

انواع شیوه های ارزیابی و خود ارزیابی ارزشیابی پایانی ارزشیابی مداوم تکوینی ارزشیابی دانش توانش و کنش زبانی خودارزیابی عینى و ذهنی بودن ارزشیابی

‏معرفی CECRL  وتعریف توانش های چهارگانه زبانی و ملاک ارزیابی سطح زبان

معرفی کارپوشه Portfolio ، نحوه و موارد کاربرد آن نقش خودارزیابی در پیشرفت زبان آموز

تحلیل متون دستور العمل آزمون ها (Les consignes )‏

دستور العمل سازی برای سئوالات آزمون

مراحل تهیه سؤالات و تستهای امتحانی متناسب با سطوح کاربران کاربر مبتدی کاربر متوسط کاربر مستقل کاربر

‏A1-A2-B1-B2-C1-C2 تهیه آزمون بیان شفاهی آزمون درک شنیداری آزمون درک نوشتاری آزمون نوشتار، آزمون واژگان و دستور پیشرفته کاربر خودکفا و مجرب کاربر مسلط

بررسی کتب سطح بندی شده آموزش زبان فرانسه

بررسی ملاکهای CECRL برای تعریف مدارک تعیین سطح زبان فرانسه

 بررسی جنبه های فرهنگی و نیز سیاست گذاری های مربوط به روشهای ارزشیابی زبان فرانسه در ایران

‏معرفی مدارک بین المللی  تعیین سطخ مهارتهای زبانی زبان فرانسه (  TCF-TEF-DILF-DELF-DALF.).

هدف از طرح درس

اهداف کلی درس

آشنایی و به کارگیری انواع ارزشیابی مانند ارزشیابی پایانی ارزشیابی مداوم ارزشیابی تکوینی، ارزشیابی مبتنی بر تلفیق دانش و عملکرد به جای ارزشیابی مبتنی بر دانش صرف با هدف ارزشیابی توانش زبانی و نیز ارتباطی زبان آموزان بومی سازی ارزشیابی با توجه به فرهنگ آموزش و فرهنگ ارزشیابی در ایران

عنوان گرامر و دیکته ۳ ب
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه 8 -10
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبان های خارجی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

پیشنیاز : گرامر ۲

نحوه ارزیابی

روش ارزیابی

ارزشیابی مستمر ۲۰ درصد

میان ترم 30

آزمونهای نهایی نوشتاری ۵۰ درصد
 

زمان بندی و نحوه ارائه درس
هفته تاریخ  عناوبن مطالب
1 1402/07/03 La proposition et la phrase
2 1402/07/10 Les trois types de propositions
3 1402/07/17 Indépendante, Principale et Subordonnée
4 1402/07/24 La Propsition subordonnée Relative, sa valeur et ses fonctions
5 1402/08/01 Les prop. sub. complétives (par que, complétive et interrogative)
6 1402/08/08 Les circonstancielles(Temporelles)
7 1402/08/15 Circonstancielles (Causale) 
8 1402/08/22 Circonstancielles (Consécutive)
9 1402/08/29  Circonstancielles (Finale)
10 1402/09/06 Circonstancielles (Concessive)
11 1402/09/13 Circonstancielles (Conditionnelle)
12 1402/09/20 Circonstancielles (Comparative)
13 1402/09/27 Proposition Participe
14 1402/10/04 Proposition Infinitive
15 1402/10/11 Les équivalents de circonstancielles
16 1402/10/18 La révision des matières enseignées

 

منابع

. DELATOUR Y. et Cie, Grammaire du français, Cours de civilisation de la Sorbonne,Hachette 1999. Grammaire du français, Cours de civilisation de la Sorbonne, 350 exercices niveau moyen, Hachette 1999, coll. Exerçons-nous. 
. CADIOT J. et Cie, Grammaire du français, Cours de S., MIMRAN R., MAHEO-LE COADIC, Grammaire expliquée du français, exercices niveau avancé, CLE International, 2003.

 ه شاهین شهناز، قواعد املاء فرانسه - دیکته و تمرینات به ترتیب حروف الفبا انتشارات دانشگاه تهران

طرح درس

گرامر (۳) Grammaire 3

  • زمان های گذشته ترکیبی و استفاده آن در متن روایی موارد کاربرد وجه التزامی 
  • جمله پایه و پیرو و تقدم و تاخر فعل انجام پذیرفته ، جمله اسمی ، جمله استادی ، جملات با فاعل ظاهری
  • - جملات مقایسه ای
  • جملات پیرو ( زمان ، علت ، نتیجه ، هدف بیان تضاد شرط و فرض ) تطابق زمان ها، کلمات ربط
  • موارد حذف حرف تعریف
  • بحث از مقولات : حروف اضافه و موارد کاربرد. تکرار و یا حذف آنها
  •  قید ها ساختان موارد کاربرد محل قرار گرفتن آنها در جمله
  • حروف اضافه در کنار صفت، فعل، اسم.
  • وجوه مختلف فعل بیان شکه شرط
  • "که" موصولی مرکب)[
  • تمرینات مربوطه از کتاب تمرین
  • ارائه دیکته از متن هایی متناسب با موارد دستوری مذکور
هدف از طرح درس

آشنایی بیشتر با قواعد دستور زبان فرانسه : تحکیم دانش دستوری دانشجویان و تکمیل نکات دستوری زبان فرانسه که در گرامر ۲ تدریس شده است.

عنوان نظریه ها و روش های آموزش زبان
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری دوشنبه 12-10
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبان های خارجی
تعداد واحد ۲
زمان بندی و نحوه ارائه درس
هفته تاریخ  عناوبن مطالب
1 1402/07/03 Initiation aux Théories d'apprentissage
2 1402/07/10 La méthodologie Traditionnelle
3 1402/07/17 La psychologie et son role dans l'évolution des méthologies
4 1402/07/24 La linguistique et son role dans l'évolution des théories d'apprentissage
5 1402/08/01   La méthode Naturelle d F.Gouin ; la méthodolgie directe
6 1402/08/08 La méthodologie Audio-Orale et la linguistique structurale
7 1402/08/15  structurale La Méthodologie Audio-Visuelle Structuro-Globale(SGAV)
8 1402/08/22 Saussure et  la distinction entre Langue /Parole
9 1402/08/29  L'approche communicative et la psychologie cognitive
10 1402/09/06 L'approche actionnelle et la psychologie constructiviste
11 1402/09/13 La Pragmatique; Austin et Searle
12 1402/09/20 L'associationnisme et le Béhaviorisme
13 1402/09/27 La Linguistique structurale
14 1402/10/04 L'éclectisme et l'apprentissahe du français langue étrangère
15 1402/10/11 Les méthodes Non Conventionnellesw
16 1402/10/18 La discussion Finale

 

منابع

Bange, P. et al. (2005). L'apprentissage d'une langue étrangère: Cognition et interaction. Paris: L'Harmattan.

Besse, H. (2003). Méthodes et pratiques des manuels de langue. (Essais). Paris: Crédit-Didier,183 р.

CECR: Conseil de l'Europe / Conseil de la Coopération culturelle / Comité de l'éducation / Division des langues vivantes. (2001). Cadre européen commun de référence pour les langues: apprendre, enseigner, évaluer. Paris: Didier, 190 pages. Cuq, J.-P., Gruca, L. (2002). Cours de didactique du français langue étrangère et seconde. Grenoble: PUG FLE.

Cuq, J.-P. (2004). Dictionnaire de didactique du français langue étrangère et seconde. Paris: Asdilfe/CLE International.

Germain C. (1993). Evolution de L'Enseignement des Langues: 5000 Ans d'Histoire. Paris: CLE International.

Ourghanlian, P. (2006). Les théories de l'apprentissage: enseigner/apprendre, dcalin.fr/cerpe/cerpe12.html, septembre.

Le Point du FLE, http://www.lepointdufle.net/penseigner/didactique_fle.htm Puren, Ch. (1988). Histoire des Méthodologies de l'Enseignement des Langues. Paris: CLE

international. Puren, Ch. (2008). La didactique des Langues étrangères à la croisée des méthodes. Essai sur l'éclectisme. Paris: APLV-Langues Modernes, 1203 р.

Tagliante, Ch. (2006). La classe de langue. Paris: CLE International. Vienneau, R. (2011). Apprentissage et enseignement, théories et pratiques. (2e édition). Montréal : Chenelière Éducation

طرح درس

سرفصل

سیر تاریخی نظریه ها

تاثیر مکاتب روان شناسی در سیر تحول روشهای آموزش زبان فرانسه

تأثیر مکاتب زبان شناسی در سیر تحول روشهای آموزش زبان فرانسه

روش های آموزش زبان فرانسه به عنوان زبان خارجی

خوانش تحلیلی

روش سنتی روش مستقیم با اشاره به نظریه تداعی گراییAssociationnisme: Jacotot, Gouin, Passy روش شنیداری گفتاری با اشاره به نظریه رفتارگرایی (Skinner, Fries Lado) و زبان شناسی ساخت گرا (linguistique structurale: Bloomfield, Harri)

روش های سمعی وبصری (SGAV) با اشاره به نظریه تحول گرایی و سوسور و بحث کلام و زبان (Saussure) langue/parole

روش ارتباطی روان شناسی شناختی psychologie cognitive) و کاربردشناسی زبان (Pragmatique) Austin, Searle) روش کنشی با اشاره به روان شناسی سازاگرایی psychologie constructiviste) و کاربردشناسی زبان (Pragmatique: Austin, Scarle)

روش تلفیقی

رویکرد به گزینی در آموزش زبان (iclectisme)

رویکردهای غیر قراردادی -(approches non-conventionnelles)

شناخت نقاط قوت و ضعف هر یک از این روشها بحث در مورد دلیل منسوخ شدن و یا تداوم برخی از آنها در راستای انتخاب رویکرد بهینه برای آموزش زبان فرانسه در دانشگاهها و مراکز آموزش زبان در ایران با توجه به نیازهای دانشجویان امکانات و معیارهای این مراکز.

معرفی CECRL " چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان ها

هدف از طرح درس

آشنایی با مبانی نظری آموزش زبان و نقش آنها در پیدایش رویکردهای مختلف آموزشی زبان فرانسه

عنوان روش تدریس مهارت های زبانی و اداره کلاس
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری سه شنبه 10-8
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبان های خارجی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

روش ارزشیابی

مستمر 20 درصد

میان ترم 20 درصد

نهایی نوشتاری 40 درصد

پروژه 20 درصد

زمان بندی و نحوه ارائه درس
هفته تاریخ  عناوبن مطالب
1 1402/07/04 Initiation aux pratiques d'enseignement
2 1402/07/11 Les modèles traditionnels d'enseignement
3 1402/07/18 Le CECR et l'apprentissage des langues
4 1402/07/25 La Méthode interactive dans l'enseignement
5 1402/08/02 L'approche communicative et l'approche actionnelle
6 1402/08/09 La méthode de résolution de problème
7 1402/08/16 Les principes d'enseignement des compétences langagières
8 1402/08/23 Les points communs entre les différentes méthodes d'enseignement
9 1402/08/30  L'importance du dialogue dans l'apprentissage des compétences langagières
10 1402/09/07 La leçon Zéro et la pratique de son enseignement
11 1402/09/14 La geste et la communication non verbal dans l'enseignement
12 1402/09/21 L'image et son rolr dans la compréhension 
13 1402/09/28 La place de lecture et écriture dans les méthodes SGAV, , Communicative et actionnelle
14 1402/10/05 La pratique d'exercices et les compétences langagières
15 1402/10/12 La gestion de cours, la gestion des coportements et la gestion créative
16 1402/10/19 La discussion finale

 

منابع

Castelotti, V., Coste, D., Moore, D. & Tagliante, Ch. (2004). Portfolio européen des langua collège. Paris: Didier/ENS/CIEP. Accessible sur Educnet, Ministère de l'éducation nationale: http://www.educnet.education.fr/dossier/portfolio/default.htm Conseil de l'Europe / [...]. (2001). Cadre européen commun de référence pour les langues apprendre, enseigner, évaluer. Paris: Didier, 190 p.

Debyser, F., Tagliante, Ch. (2001). Mon premier portfolio. - Conseil de l'Europe.

Portfolio européen des langues. - Paris: Didier. Livret d'utilisation, 23p. + Carton dépliable

Goullier, F. (2005). Les outils du Conseil de l'Europe en classe de langue. Cadre européen commun et Portfolios. Paris: Didier, 128p.

Huver, E. et Springer, C. (2011). L'évaluation en langues. Paris: Didier, collection langues e didactique. Lussier, D. (1992).    evaluer les apprentissages dans une approche communicative. - Paris Hachette FLE, Autoformation, 126 р.

Tagliante, Ch. (2005). L'évaluation et le Cadre Européen Commun: Techniques et pratiques de classe, nouvelle édition. Paris: CLE International.

Ellipses. Tardieu, C. (2005). L'épreuve en didactique aux concours: l'évaluation en langues. Paris: Veltcheff, C. et Hilton, S. (2003). L'évaluation en FLE. Paris: Hachette, Collections Français langue étrangère.

Barthelemy, F., Groux, D., Porcher, L. (2011). Le français langue étrangère. Paris: L'Harmattan, Coll. Cent mots pour.

Beacco, J.-C. (2007). L'approche par compétences dans l'enseignement des langues. Paris Didier.

Bertocchini, P., Costanzo, E. (2008). Manuel de formation pratique pour le professeur de FLE. Paris: CLE International.

Borg, S. (2001). La Notion de progression. Paris: Didier.

Bourguignon, C., Griggs, P., Martin Peris, E., Richer, J-J. (2010). L'approche actionnelle dans l'enseignement des langues. Paris: Difusion/Maison des langues.

Conseil de l'Europe/Conseil de la Coopération culturelle/Comité de l'éducation/Division des langues vivantes. (2002). Cadre européen commun de référence pour les langues

(Apprendre, enseigner, évaluer). Conseil de l'Europe. Paris: Didier. Castellotti, V. (2001). La Langue maternelle en classe de langue étrangère. Paris: CLE International.

Commeignes, J.-D., Fayet, M. (2013). 12 Méthodes de communication écrite et orale. Paris: Dunod, Coll. Efficacité professionnelle.

Cuq. J.P et Gruca, 1. (2002), Cours de didactique du francais lanque étrangère et seconde M A, Conseil de l'Europe/Conseil de la Coopération culturelle / Comité de l'éducation/Division des langues vivantes. (2002). Cadre européen commun de référence pour les langues Conseil de l'Europe. Paris: Didier.

(Apprendre, enseigner, évoluer), Castellotti, V. (2001). La Langue maternelle en classe de langue étrangère. Paris: CLE International.

Commeignes, J.-D., Fayet, M. (2013). 12 Méthodes de communication écrite et orale. Paris: Dunod, Coll. Efficacité professionnelle.

Cuq, J.P et Gruca, I. (2002). Cours de didactique du français langue étrangère et seconde. Collection FLE, Grenoble: PUG.

Defays, J.-M., Delcominette, B., Dumortier, J.-L. et Louis, V. (2003). L'enseignement du français aux non francophones. Le poids des situations et des politiques linguistiques, Fernelmont,

E.Μ.Ε. Defays, J.-M., Delcominette, B., Dumortier, J.-L., et Louis, V. (2003). Langue et communication en classe de français. Fernelmont, E.MΜ.Ε.

Faraco, M. (2006). La classe de langue. Théories, méthodes et pratiques. Aix-en-Provence: Publications de l'université de Provence.

Michel, J.-F., Chalvin, M.-J. (2013). Les 7 profils d'apprentissage. Pour informer, enseigner

et apprendre. Paris: Editions Organisation. Robert, J-P., Rosen, E. (2011). Faire classe en FLE: Une approche actionnelle et

pragmatique. Paris: Hachette.

Salins (de), G-D et Johnston, R. (2002). «Quelles pédagogies pour l'enseignement des langues aux adultes aujourd'hui », in Actes du colloque de l'enseignement des

langues, Université Jean Monnet, St. Etienne.

Silva, H. (2008). Le jeu en classe de langue. Paris: CLE International.

Weiss, F. (2002). Jouer, communiquer, apprendre. Paris: Hachette FLE.

طرح درس

مروری بر روشهای مرسوم در آموزش زبان از آغاز تا امروز

روش سنتی روش ساخت یکپارچه، روش ارتباطی روش کنشی

شیوه های تدریس

اصول تدریس مهارتها و عناصر زبانی در روشهای گوناگون آموزش زبان

فصول مشترک میان روشهای مختلف آموزش زبان

اهمیت دیالوگ در پرورش مهارتهای زبانی

درس صفر

اهمیت ژست و حرکات در انتقال مفاهیم نقش تصویر در انتقال مفاهیم و درک مطلب

جایگاه خواندن و نوشتن در سه روش اصلی آموزش زبان ساخت یکپارچه ارتباطی، کنشی

تدریس مهارتها با رویکرد مسئله محور

روش تهیه تمرین برای پرورش مهارت های زبانی

مدیریت کلاسی مدیریت رفتار کلاسی مدیریت خلاق

هدف از طرح درس

اهداف کلی درس: آشنایی با نگرشهای غالب در آموزش نوین زبان فرانسه و شناخت تکنیکهای پیشرفته در امر آموزش مهارتهای زبان در سطوح مختلف

عنوان روش تدریس مهارت های زبانی و اداره کلاس
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه 10-8
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبان های خارجی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

روش ارزشیابی

مستمر 20 درصد

میان ترم 20 درصد

نهایی نوشتاری 40 درصد

پروژه 20 درصد

زمان بندی و نحوه ارائه درس
هفته تاریخ  عناوبن مطالب
1 1402/07/01 Initiation aux pratiques d'enseignement
2 1402/07/08 Les modèles traditionnels d'enseignement
3 1402/07/15 Le CECR et l'apprentissage des langues
4 1402/07/22 La Méthode interactive dans l'enseignement
5 1402/07/29 L'approche communicative et l'approche actionnelle
6 1402/08/06 La méthode de résolution de problème
7 1402/08/13 Les principes d'enseignement des compétences langagières
8 1402/08/27 Les points communs dans les différentes méthodes d'enseignement
9 1402/09/04  L'importance du dialogue dans l'apprentissage des compétences langagières
10 1402/09/11 La leçon Zéro et la pratique de son enseignement
11 1402/09/18 La geste et la communication non verbal dans l'enseignement
12 1402/09/25 L'image et son rolr dans la compréhension 
13 1402/10/02 La place de lecture et écriture dans les méthodes SGAV, , Communicative et actionnelle
14 1402/10/09 La pratique d'exercices et les compétences langagières
15 1402/10/16 La gestion de cours, la gestion des coportements et la gestion créative
16 1402/10/23 La discussion finale

 

منابع
  • Altet, M. (2002). Quelle(s) professionnalité(s) des formateurs en formation continue ? Vers un profil polyidentitaire. Dans M. Altet, L. Paquay et P. Perrenoud (dir.), Formateur d’enseignants : quelle professionnalisation ? Paris, Bruxelles : De Boeck.
  • André, J. (2005). éduquer à la motivation, cette force qui fait réussir. Paris : L’Harmattan.
  • Archambault, J. et Chouinard, R. (2003). Vers une gestion éducative de la classe, 2e édition. Canada : Gaëtan Morin éditeur
  • Baillat,G., De Ketele, J.M. , Paquay, L. et Thélot, C. (2008). évaluer pour former. Outils, dispositifs et acteurs. Bruxelles : De Boeck.
  • Dugal, J.P. (2006). Attitudes des tuteurs et effets de formation. Communication présentée au colloque Colloque à l’I.R.T.S. Aquitaine en partenariat avec l’I.U.F.M. d’Aquitaine et A.I.F.R.I.S.S.S., sur le thème Tutorat et accompagnement.
  • Nault, T. (1994). L’Enseignant et la gestion de la classe, comment se donner la liberté d’enseigner. Québec : les éditions logiques.
  • Perrenoud, P. (1998). Le Travail de l’habitus dans la formation des enseignants : analyse des pratiques et prise de conscience. Dans L. Aquay, M. Altet, E. Charlier et P. Perrenoud (dir.) Former des enseignants professionnels : quelles stratégies ? Quelles compétences ? (p.181-208). Bruxelles : De Boeck.
  • Perrenoud, P. (1999). Dix nouvelles compétences pour enseigner. Paris : ESF éditeur.
  • Pollet, M.C. (2001). Pour une didactique des discours universitaires. Bruxelles : De Boeck.
  • Rey, B. (2009). Discipline en classe et autorité de l’enseignant, éléments de réflexion et d’action. Bruxelles : de Boeck.
  • Romano, C. et Salzer, J. (1990). Enseigner, c’est aussi savoir communiquer. Paris : les éditions d’organisation
  • Sananès, B. (2005). La Communication efficace. Acquérir maîtrise et confiance en soi. Paris : Dunod.
  • Savater, F. (2000). Pour l’éducation. Paris : Editions Payot & Rivages, p.151.
طرح درس

مروری بر روشهای مرسوم در آموزش زبان از آغاز تا امروز

روش سنتی روش ساخت یکپارچه، روش ارتباطی روش کنشی

شیوه های تدریس

اصول تدریس مهارتها و عناصر زبانی در روشهای گوناگون آموزش زبان

فصول مشترک میان روشهای مختلف آموزش زبان

اهمیت دیالوگ در پرورش مهارتهای زبانی

درس صفر

اهمیت ژست و حرکات در انتقال مفاهیم نقش تصویر در انتقال مفاهیم و درک مطلب

جایگاه خواندن و نوشتن در سه روش اصلی آموزش زبان ساخت یکپارچه ارتباطی، کنشی

تدریس مهارتها با رویکرد مسئله محور

روش تهیه تمرین برای پرورش مهارت های زبانی

مدیریت کلاسی مدیریت رفتار کلاسی مدیریت خلاق

هدف از طرح درس

آشنایی با مبانی نظری آموزش زبان و نقش آنها در پیدایش رویکردهای مختلف آموزشی زبان فرانسه

عنوان آموزش ادبیات
مقطع تحصیلی دكتری تخصصی PhD
زمان برگزاری یکشنبه 10-8
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی
تعداد واحد ۱
پیش نیاز درس

ندارد

زمان بندی و نحوه ارائه درس
هفته تاریخ  عناوبن مطالب
1 1402/07/02 Eléments linguistiques pour le texte littéraire
2 1402/07/09 Les formants de l'analyse linguistique
3 1402/07/16 Dialogisme et polyphonie
4 1402/07/23 L'analyse linguistique des textes littéraires
5 1402/07/30 Le on du roman réaliste(Zola et Flaubert)
6 1402/08/07 Lénonciation moraliste (La Bruyère)
7 1402/08/14 Les plans d'énonciation (Balzac)
8 1402/08/28 Le discours intérieur (Sartre)
9 1402/09/05  La polyphonie (Sarraute)
10 1402/09/12 Débuts des romans et mise en place de la fiction(BERNANOS)
11 1402/09/19 la cohérence du texte
12 1402/09/26 Le discours rapporté
13 1402/10/3 Mise en relief et description
14 1402/10/10 Contexte et production et scène d''énonciation
15 1402/10/17 Les déictiques
16 1402/10/24 La discussion Finale 

 

منابع

GARDES-TAMINE J. La stylistique, Paris, A.Colin HERSCHBERG PIERROT A Stylistique de la prose, Paris, Belin,

1993, chap. 1,2,3,4,6,7,8

MAIGUENEAU D. Eléments de linguistique pour le texte littéraire, Paris, Dunod, 1993, chap. 1,2,4,5,6,7

MAIGUENEAU D. Pragmatique pour le discours littéraire, Paris, Bordas, 1990, chap. 1,4,5,6,7

Ouvrages permettant un approfondissement. :

AUSTIN J. Quand dire c'est faire, Paris, Seuil, collection "Points", BENVENISTE E Problèmes de linguistique générale, Paris, Gallimard, 1966, 5 partie (réédité dans la collection TEL) BOUGNOUX D. La communication par la bande, Paris, La Découverte, 1991

DUCROT O GRICE H.P. Le dire et le ditf, Paris, Minuit, 1984 "Logique et conversation", in Communications no. 30, 1979, p.57-72 KERBRAT-ORECCHIONI C. L'énonciation de la subjectivité dans le langage, Paris, A.Colin, 1980 KERBRAT ORECCHIONI C. Limplicite, Paris, A. Colin, 1986

LATRAVERSE F. La pragmatique, Histoire et critique, Liège, Mardaga, 1987 Univers de la fiction, Paris, Seuil, 1988 PAVEL T RECANATI F. La transparence et l'énonciation, Paris, Seuil, 1979

RECANATI F. Les énoncés performatifs, Paris, Minuit, 1981 SEARLE J.R Les actes de langage, Paris, Hermann, 1972

SIMONIN-GRUMBACH J. "Pour une typologie des discours", in Langue, discours, société, J. Kristeve et J-C Milner éd., Paris, Gallimard, 1975, p. 85-120

طرح درس

 با توجه به اینکه دانشجویان با حیطه های مختلف نقد آشنا شده اند ، در این مرحله که در آخرین نیمسال تحصیلی دوره دکتری ( قبل از رساله ) قرار دارد، باید این توانائی را در آنها بوجود آورد که منون گوناگون ادبی و حتی گاه متون ناشناخته را بتوانند تحلیل و تدریس کنند. برای ارائه این درس نمونه هایی از متون ادبی را بر می گزینیم که بهتر است ابتدا به زبان فرانسه و سپس به زبان فارسی باشد. از یک متن واحد ، تحلیل های چندگانه ارائه می دهیم ( زبانشناختی ، مضمونی ، جامعه شناختی و غیره ) و در جلسات بعدی هر یک از دانشجویان را ملزم به همین نوع تحلیل می کنیم. این واحد درسی در واقع تلفیقی از کلیه روشهای بکار گرفته شده در نیمسالهای گذشته است و باید بیانگر توانش دانشجوی دکتری در امر تدریس متون ادبی باشد.

هدف از طرح درس

هدف : ایجاد توانایی تدریس متون ادبی و تحلیل این مشون بر حسب روشهای جدید نقد.

عنوان تحلیل اثر ادبی
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری یکشنبه 12-10
مکان برگزاری دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی
تعداد واحد ۲
زمان بندی و نحوه ارائه درس
هفته تاریخ عناوین مطالب اراِِئه شده
1 1402/07/02 Les caractéristiques d'un texte littéraire
2 1402/07/09 Définition de l'analyse littéraire
3 1402/07/16 Analyse d'un texte littéraire en 16 fiches : Modèle 
4 1402/07/23 Démarche de l'analyse littéraire
5 1402/07/30 Champ lexical
6 1402/08/07 Champ sémantique 
7 1402/08/14 Les figures de style 
8 1402/08/21 Analyse d'un texte littéraire
9 1402/08/28 Analyse d'un poème sur la nature
10 1402/09/05 L'identification du contenu ou l'étude du fond
11 1402/09/12 L'identification des thèmes d'un texte
12 1402/09/19 Les trois façons d'identifier un thème
13 1402/09/26 La recherche des idées du texte et les mouements
14 1402/10/03 L'identification de l'intention de l'auteur
15 1402/10/10 Des procédés stylistiques du texte littéraire
16 1402/10/17 La discussion Finale

 

منابع

Barsky, R. F. (1997), Introduction à la théorie littéraire, Sainte-Foy (Québec), Presses de l’Université du Québec.

Bénac, H. et B. Réauté (1993), Vocabulaire des études littéraires, Paris, Hachette.

Courtés, J. (1991), Analyse sémiotique du discours. De l’énoncé à l’énonciation, Paris, Hachette.

Delcroix, M. et F. Hallyn (dir.) (1987), Introduction aux études littéraires, Paris, Duculot.

Dirkx, P. (2000), Sociologie de la littérature, Paris, Armand Collin.

Ducrot, O. et T. Todorov (1972), Dictionnaire encyclopédique des sciences du langage, Paris, Seuil.

Everaert-Desmedt (2011), « La sémiotique de Peirce », dans Louis Hébert (dir.), Signo, Rimouski (Québec), p. consultée le 2-2-14, http://www.signosemio.com/peirce/semiotique.asp.

Fouquier, É. (1984), « Les effets du sémiologue », Diogène, Paris, 127, p. 121-143.

Genette, G. (1982), Palimpsestes, Paris, Seuil.

Guillemette, L. et C. Lévesque (2006), « La narratologie », dans Louis Hébert (dir.), Signo, Rimouski (Québec), p. consultée le 3-2-14, http://www.signosemio.com/genette/narratologie.asp.

Hallyn, F. (1987), « Littérature et histoire des idées », dans M. Delcroix et F. Hallyn, Introduction aux études littéraires. Méthodes du texte, Paris, Duculot, p. 241-252.

Hébert, L. (2000), « Analyse des espaces représentés dans la littérature ». Le récit du terroir « Je m’ennuie de la terre » de Georges Bouchard, RS/SI, 19, 2-3, p. 193-215.

Hébert, L. (2007), Dispositifs pour l’analyse des textes et des images. Introduction à la sémiotique appliquée, Limoges, Presses de l’Université de Limoges.

Hébert, L. (2013-), L’analyse des textes littéraires : vingt approches, dans L. Hébert (dir.), Signo, Rimouski (Québec), http://www.signosemio.com/documents/approches-analyse-litteraire.pdf

Kerbrat-Orecchioni, C. (2002), « Connotation », dans A. Jacob (dir.), Encyclopédie philosophique universelle, S. Auroux (dir.), II. Les notions philosophiques, dictionnaire, tome I, Paris, Presses universitaires de France, p. 425-426.

Kuentz. P. (s.d.), « Linguistique et littérature », dans Encyclopædia Universalis, s.l., p. consultée le 1-11-13, http://www.universalis-edu.com/encyclopedie/linguistique-et-litterature/.

Milly, J. (2001), Poétique des textes, Paris, Armand Colin.

Neveu, F. (2004), Dictionnaire des sciences du langage, Paris, Armand Colin.

Paquin, M. et R. Reny (1984), La lecture du roman ; une initiation, Mont-Saint-Hilaire (Québec), La lignée.

Rastier, F. (2001), Arts et sciences du texte, Paris, Presses universitaires de France.

Rastier, F. (2004), « Enjeux épistémologiques de la linguistique de corpus », Texto !, Paris, p. consultée le 3-2-14, http://www.revue-texto.net/Inedits/Rastier/Rastier_Enjeux.html.

 

طرح درس
  • تاریخچه تکوین و تدوین کتاب منتخب
  • بررسی مأخذ و منابع نویسنده آن
  • تجزیه و تحلیل داستان با توجه به فن داستان نویسی
  • مطالعه درباره خصوصیات اخلاقی و شخصیت قهرمان داستت
  • بررسی دیالوگها ) گفتگو میان اشخاص (داستان)
  • تأثیر کتاب روی نویسندگان داستانهای دیگر.