برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

پیش نیاز درس

رشد حرکتی در طول عمر

یادگیری حرکتی

کنترل حرکتی

منابع

کتاب آزمایشگاه رفتار حرکتی (دکتر نمازی زاده)

طرح درس

اصول روش آزمایش در رفتار حرکتی

مشاهده انواع روش ها و مشکلات آنها

سنجش اجرا و یادگیری حرکتی

ارزیابی کمی و کیفی رشد حرکتی در گروه های سنی مختلف

آشنایی با ابزار و آزمونهای رشد حرکتی

آشنایی با ابزار و آزمونهای یادگیری و کنترل حرکتی

آشنایی با ابزار و آزمونهای روانشناسی ورزشی

آشنایی با پرسشنامه های حیطه رفتار حرکتی

آگاهی از طرز استفاده و نگهداری ابزار آزمایشگاهی رفتار حرکتی

آشنایی با آزمونهای برونینکس -اوزرتسکی

آشنایی با آژمون پی بادی

آشنایی با آزمون اولریخ 3

آشنایی با آزمون MABC

آشنایی با دستگاه EEG

آشنایی با دستگاه فوت اسکن

آشنایی با دستگاه EMG

 

 

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با ابزار سنجش رشد حرکتی و رفتار حرکتی می باشد. با توجه به اهمیت عامل رشد حرکتی و یادگیری حرکتی انسان در طول عمر از دوران کودکی تا سالمندی، آشنایی و بکارگیری این ابزار می تواند در شناسایی ضعف ها، تاخیرها و استعدادهای افراد در طول عمر کمک کننده باشد. 

تعداد واحد ۲
روش تدریس

50 درصد معلم محور و 50 درصد دانشجو محور (تدریس تکلیف مدار)

نحوه ارزیابی

ارائه تکلیف سر کلاس 

بصورت اجرا چندین ابزار و روشهای سنجش

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسات اول استاد در خصوص اصول ارزیابی در آزمایشگاه تدریس می کند

در جلسات بعدی (نصف جلسات) دانشجویان تکالیف مربوط به اجرا ابزار سنجش را ارئه می دهند

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
آزمایشگاه رشد و تکامل ادراکی-حرکتی و آزمایشگاه دانشکده - - -
تعداد واحد ۱

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
- - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

کتاب پژوهش چند متغیری کاربردی , لاورنس , حسن پاشاشریفی

طرح درس

آموزش رگرسیون چندگانه

آموزش تحلیل تشخیص

آموزش تحلیل مسیر

آموزش تحلیل واریانس یک راهه

آموزش تحلیل واریانس با اندازه گیری های مکرر

آموزش تحلیل واریانس مرکب

آموزش تحلیل واریانس چند متغیره تک عاملی

آموزش تحلیل واریانس چند متغیره چند عاملی

معادلات ساختاری

تحلیل عامل اکتشافی

تحلیل عامل تاییدی

هدف از طرح درس

آموزش روشهای آماری پیشرفته برای تجزیه و تحلیل داده های آماری

تعداد واحد ۱
روش تدریس

معلم محور

تکلیف محور

نحوه ارزیابی

امتحان پایان ترم

زمان بندی و نحوه ارائه درس

8 جلسه تدریس استاد در تمامی جلسات

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی - - -
پیش نیاز درس

روانشناسی ورزشی برای مربیان

روانشناسی ورزشی

منابع

کتاب ملاحظات روانشناختی ورزش برای کودکان و نوجوانان دکتر خبیری

کتاب روانشناسی رشد لوراک

طرح درس

هر جلسه 

1) تدریس استاد

2) بیان چندین پرسش

3) پاسخ دانشجویان و بحث در مورد مطلب

4) جمع بندی

 

انگیزش مشارکت ورزشی و پایبندی به ورزش در کودکان و نوجوانان

فرایند انتخاب رشته ورزشی در کودکی و نوجوانی

مشارکت ورزشی و رشد در دوران کودکی و نوجوانی

طظرفیت توجه و فرایندهای حافظه و وورزش در دوران کودکی و نوجوانی

رشد شناختی و مشارکت ورزشی

رشد اجتماعی و مشارکت ورزشی

رشد روانی -حرکتی و مشارکت ورزشی

شخصیت و ورزش در دوران کودکی و نوجوانی

دختران و رشد شناختی و اجتماعی با مشارکت ورزشی

تاثیر حمایتهای اجتماعی و جنسیت در ورزش

تاثیر نوع برخورد مربی بر مشارکت ورزشی دختران و پسران

نوع ورزش و رویکرد رشدی و شخصیتی کودکان و نوجوانان

هدف از طرح درس

آشنایی با ملاحظات روانشناختی در دوره مهم کودکی و نوجوانی از رویکرد حرکتی و ورزشی می باشد.

این واحد درسی کمک می کند تا دانشجویان ملاحظات روانشناسی کودکان را از طفولیت تا نوجوانی براساس مراحل رشدی یاد بگیرندو بتوانند شناخت از این مراحل از دیدگاه رشد اجتماعی، حرکتی و شناختی داشته باشند تا براساس شناخت بتوانند رویکرد تربیتی، آموزشی و تسهیلگری مناسب را در پیش بگیرند. 

تعداد واحد ۲
روش تدریس

از دو سبک تدریس استفاده می شود:

سبک پرسشی و قیاسی

سبک معلم محور و تکلیفی

نحوه ارزیابی

حضور فعال در کلاس و مشارکت در بحث ها (20 درصد)

امتیاز پایان ترم (80 درصد)

زمان بندی و نحوه ارائه درس

این واحد درسی بصورت مشارکت استاد و دانشجو با بیان سرفصل مورد تدریس آغاز می شود.استاد به مدت نیم ساعت در خصوص مطلب مورد تدریس صحبت کرده و سپس سوالاتی را از داشجویان می پرسد و آ«ها باید در بحث مشارکت فعال داشته باشند. 

به نحوی چیدمان دایره ای کلاس داریم

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
دانشکده تربیت بدنی وعلوم ورزشی - - -
پیش نیاز درس

آمادگی جسمانی

طرح درس

آشنایی با بدمینتون

تاریخچه بدمینتون

آموزش سرویس بلند

آموزش سرویس کوتاه

آموزش کلییر

آموزش دراپ شات

 

هدف از طرح درس

یادگیری رشته ورزشی بدمینتون

یادگیری مهارتهای رشته ورزشی بدمنیتون

یادگیری قوانین و امتیازدهی رشته بدمنیتون

تربیت دانشجو برای گرفتن کارت مربیگری درجه 3 بدمینتون

تعداد واحد ۲
روش تدریس

روش تدریس بصورت اکتشافی

بصورت یادگیری مشاهده ای

و بصورت تکلیف

نحوه ارزیابی

بصورت اجرای مهارت (اجرای عملی مهارت) 80 درصد 

حضور در کلاس و فعالیت مستمر 10 درصد 

آشنایی با قوانین و طرز امتیاز دهی 10 درصد

زمان بندی و نحوه ارائه درس

هر جلسه شامل 4 بخش:

گرم کردن

تمرین مهارت جلسه قبل (مرور)

آموزش مهارت جدید و تمرین آن

سرد کردن

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
ژیمنازیوم - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

عصب شناسی حرکت انسان (لئونارد)

کنترل حرکتی (دبرا جی رز)

کنترل حرکتی (روزنبام)

طرح درس

آموزش اصول پایه سیستم عصبی مرکزی و محیطی

آموزش عوامل تاثیرگذار بر برنامه ریزی حرکتی

اثرات نورونهای مرتبط با تصمیم گیری

آموزش بررسی چگونگی تاثیر سیستم اسکلتی عضلانی بر کارکرد حرکات مفاصل چندگانه

تمرکز بر واحدهای حرکتی مجزا

کاهش خستگی. روشهای و متد های آن

مکانیزهای درگیر در یادگیری مهارتهای حرکتی

مراکز عصبی درگیر در حرکات ساده و پیچیده

هدف از طرح درس

هدف یادگیری سیستم عصبی مرکزی و محیطی درگیر در حرکات، حرکات مجموعه پیچیده ای از هماهنگی اندام های مختلف به مرکزیت سیستم عصبی است که تحت تاثیر عوامل مختلف مانند شرایط محیطی و روانی نیز قرار می گیرد. یادگرفتن مسیرهای عصبی، مدارهای آنها و چگونگی هدایت و انجام حرکات باعث طراحی تمرینات مناسب در ورزشکاران می شود و از طرفی باعث کنترل شرایط مختلف در آنها می شود

تعداد واحد ۲
روش تدریس

معلم محور و تکلیف محور

نحوه ارزیابی

امتحان کتبی 

و ارائه تکلیف

زمان بندی و نحوه ارائه درس

16 جلسه تدریس مستمر بعلاوه درخواست ارائه تکلیف در هر جلسه از دانشجویان

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

کتاب کنترل حرکتی روزنبام

کتاب کنترل حرکتی شاموی کوک و وولاکوت

کتاب عصب شناسی حرکت انسان لئونارد

کتاب کنترل حرکتی دبرا جی رز

طرح درس

90 دقیقه تدریس مستمر مفاهیم جدید براساس سرفصل دروس

هدف از طرح درس

بررسی گسترده زیربنای نوروآناتومی و نوروفیزیولوژی عملکرد حرکتی انسان و مفاهیم هماهنگی حرکتی و کنترل قامت

 

آشنایی با زیربنای نوروآناتومی و نوروفیزیولوژی عملکرد حرکتی انسان

آشنایی با مفاهیم عصبی درگیر در هماهنگی حرکتی و کنترل قامت

آشنایی با آسیب شناسی دستگاه حرکتی و تاثیر آن بر هماهنگی حرکتی

تعداد واحد ۲
روش تدریس

روش تدریس معلم محور

روش تدریس تکلیف محور

نحوه ارزیابی

حضور و بحث فعال در کلاس (20 درصد)

امتحان پایان ترم (50 درصد)

ارائه تکالیف (30 درصد)

زمان بندی و نحوه ارائه درس

هر جلسه استاد به مدت 90 دقیقه تدریس می کند و از دانشجویان در حین تدریس پرسش هایی را انجام می دهد

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی - - -