برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان کارورزی ۱
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری واحدها و کارخانه های صنایع تبدیلی مواد غذایی، آزمایشگاه های صنایع غذایی، سازمان های غذا-دارو و جهاد کشاورزی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی

ارائه گزارش کار

توضیح شفاهی و حضوری دانشجویان

فرم های ارزیابی ارسالی از محل های کارورزی

روش تدریس

هدایت و راهنمایی دانشجویان مستقر در واحدها و کارخانه های صنایع تبدیلی مواد غذایی، آزمایشگاه های صنایع غذایی، سازمان های غذا-دارو و جهاد کشاورزی

زمان بندی و نحوه ارائه درس

در طول تابستان ترم 6 دانشجویان برای گذراندن کارورزی 1 در واحدها و کارخانه های صنایع تبدیلی مواد غذایی، آزمایشگاه های صنایع غذایی، سازمان های غذا-دارو و جهاد کشاورزی

طرح درس

1- انجام کارهای عملی به مدت 96 ساعت  یا حدود 1 ماه

2- حضور در واحد کارورزی

3- حضور در واحد کارورزی

4- حضور در واحد کارورزی

5- حضور در واحد کارورزی

6- حضور در واحد کارورزی

7- ارائه گزارش کار

8- ارزیابی کارورز توسط استاد

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با کارخانه ها موسسات تولیدی و کنترل کیفی مواد غذایی

عنوان تکنولوژی شیر و فرآورده ها ۱
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

شیمی مواد غذایی 2، میکروبیولوژی مواد غذایی 2

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه، و چهار گزینه­ای)

امتحان پایان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه و چهار گزینه­ای)

روش تدریس

توضیح مطالب در وایت برد

 نمایش اسلایدهای مربوطه

منابع

Robinson, R. K, (1994). Modern Dairy Technology: Advances in milk processing, Springer London, Limited.

Wastra, P. Wouters, Jan T. M and Geurts, Tom .J (2006). Dairy Science and Technology, CRC?Taylor & Francis. 

مرتضوی س. ع و قدس روحانی، م. (1388). تکنولوژی شیر و فرآورده های لبنی. انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

مقالات مرتبط با موضوعات مورد بحث

طرح درس

1- مقدمه، تعریف شیر و اهمیت تغذیه­ای آن

2-  تاریخچه صنعت شیر در ایران، تولید و مصرف شیر فراورده های آن در ایران و جهان

3- فیزیولوژی تولید و ترشح شیر، مقایسه ترکیبات شیر انواع گونه­های پستانداران

4-  عوامل موثر بر میزان شیر تولیدی و کیفیت آن در طی دوره شیردهی

5-  میکروبیولوژی شیر

6- شیمی شیر: معرفی انواع ترکیبات ازت پروتئینی و غیر پروتئینی در شیر و اهمیت تکنولوژیکی آنها

 7-  ادامه شیمی شیر: معرفی چربی­ها و ساختار گلبول­های چربی در شیر و اهمیت تکنولوژیکی آنها، معرفی املاح موجود در شیر

8- ادامه شیمی شیر: لاکتوز  و نقش تکنولوژیکی آن در محصولات لبنی، ویتامین­های موجود در شیر، آنزیم­های موجود در شیر

9- آشنایی با روش­های دوشیدن، جمع­آوری، حمل و نگهداری شیر

10-  دریافت شیر در کارخانجات لبنی: روش­ها و تجهیزات و دستگاه­های مورد نیاز، پارامترهای کیفی مورد بررسی جهت دریافت شیر

11- روش­های هواگیری و جدا کردن مواد ناخالص موجود در شیر خام و ذخیره شیر خام

12- روشهای جداسازی خامه از شیر و آشنایی با انواع سپراتورها در صنعت شیر و نحوه کار آنها و عوامل موثر بر راندمان جداسازی خامه

13- نحوه تنظیم میزان چربی در خروجی سپراتورها و شیر مورد استفاده در فرآورده­های مختلف لبنی

14-روش­های هموژن کردن شیر و عوامل موثر بر آن، آشنایی با نحوه کار انواع دستگاه­های هموژنایزر

15- کاربرد سیستم­های غشایی در صنعت لبنیات

16- اصول  و روش­های تمیز کردن و ضدعفونی کردن دستگاه­ها و تجهیزات لبنی (CIP)

هدف از طرح درس

آشنایی با شیمی و میکروبیولوژی شیر و فرآیندهای عمومی در صنایع لبنی

عنوان تغذیه
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

شیمی مواد غذایی 2

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه، و چهار گزینه ای)

امتحان پایان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه و چهار گزینه ای)

روش تدریس

توضیح مطالب در وایت برد

 نمایش اسلایدهای مربوطه

منابع

Krause’s Food, Nutrition, and Diet Therapy

Modern Nutrition in Health and Disease

استامپ اسکات س، کراوس م، ماهان ل. (1390). اصول تغذیه. ترجمه: شیدفر ف، متقی آ، خلدی ن. چاپ سوم .

تغذیه اساسی مدرن. تالیف و ترجمه منصور صابری و مانیتا خلیلی دارستانی. آخرین ویرایش

مقالات مرتبط با موضوعات مورد بحث

طرح درس

1- مقدمه، تعاریف و اهمیت تغذیه

2-  بررسی ساختمان شیمیایی بدن و مروری بر عملکرد دستگاه گوارش

3- پروتئین­ها: آشنایی با ساختمان شیمیایی، نقش پروتئین­ها و اسیدهای آمینه در سلامت بدن

4- موازنه ازت و عوامل موثر برآن، میزان نیاز بدن و منابع اصلی پروتئین

5-  اسیدهای آمینه اصلی در رژیم غذایی و نقش آن در تغذیه انسان

6- نحوه هضم و جذب پروتئین در بدن انسان بیماری­های ناشی از کمبود پروتئین

 7-  چربی­ها: آشنایی با ساختمان شیمیایی، نقش چربی­ها در سلامت بدن، میزان نیاز بدن به چربی

8- نحوه هضم و جذب چربی در بدن انسان، اثرات سوء ناشی از مصرف بیش از حد چربی و کمبود آن

9- قندها: آشنایی با ساختمان شیمیایی انواع قندها از دیدگاه تغذیه

10-  نحوه تنظیم گلوکز خون

11- نقش مواد قندی در جلوگیری از اتلاف پروتئین­ها، عوارض مصرف بیش از حد ترکیبات قندی

12- نحوه اندازه­گیری و محاسبه انرژی موجود در مواد غذایی

13- اندازه گیری مصرف انرژی در بدن

14- نیاز به انرژی در بدن در شرایط مختلف

15- موازنه انرژی و کنترل وزن بدن

16- ویتامین­ها: اهمیت، طبقه بندی ویتامین­ها

17- آشنایی با انواع ویتامین­ها و نقش آنها در تغذیه انسان

18- هضم، جذب و متابولیسم ویتامین­ها

19- نقش ویتامین­ها در بدن انسان، منابع غذایی و احتیاجات روزانه

20- عوارض کمبود و مصرف بیش از حد ویتامین­ها در سلامت انسان

21- ترکیبات طبیعی نامطلوب در مواد غذایی

22- اثر فرآیند بر ارزش غذایی مواد غذایی

23- سوء تغذیه و اثرات آن بر سلامت انسان

24- کم خونی و بیماریهای مرتبط با تغذیه

هدف از طرح درس

آشنایی با ارزش تغذیه ای مواد غذایی مختلف و تاثیر فرآوری بر ارزش تغذیه ای مواد غذایی

عنوان زبان انگلیسی تخصصی
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

زبان انگلیسی

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه، و چهار گزینه ای)

امتحان پایان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه و چهار گزینه ای)

روش تدریس

توضیح مطالب در وایت برد

 نمایش اسلایدهای مربوطه

منابع

جدیری سلیمی، ابراهیم، عدالت نمین، حسن، مسیحا، سیروس )۱3۹۸(. انگلیسی برای دانشجویان رشته علوم و صنایع غذایی. چاپ هفدهم. سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها )سمت(

مقالات مرتبط با موضوعات مورد بحث

طرح درس

1- مقدمه

2- آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات تخصصی صنایع غذایی

3- مطالعه متون تخصصی و بررسی کلمات مهم و پر کاربرد (غلات و صنایع پخت)

4- مطالعه متون تخصصی و بررسی کلمات مهم و پر کاربرد ( اصول نگهداری مواد غذایی)

5- مطالعه متون تخصصی و بررسی کلمات مهم و پر کاربرد ( تکنولوژی شیر و فرآورده ها)

6- نحوه مطالعه موثر مقاله برای درک مطلب موثرتر

7- نحوه نگارش متون تخصصی به زبان انگلیسی

8- ادامه نحوه نگارش متون تخصصی به زبان انگلیسی

9- اصول اخلاقی و حرفه ای نگارش متون علمی

10- ارتباط زبان و فرهنگ

11- تماشای فیلم های تخصصی صنایع غذایی به زبان انگلیسی و بحث و گفتگو درباره لغات مهم و پر کاربرد

12- آشنایی با نحوه برقراری ارتباط شفاهی انگلیسی با اساتید و دانشگاه ها

13- آشنایی با روش های مکاتبات تخصصی انگلیسی با اساتید، دانشگاه ها، مجلات و سازمان ها

14-آشنایی با نحوه نگارش مقاله انگلیسی و سرقت ادبی

15- آشنایی با نحوه برقراری ارتباط شفاهی انگلیسی با اساتید و دانشگاه ها آشنایی با روش های مکاتبات تخصصی انگلیسی با اساتید، دانشگاه ها، مجلات و سازمان ها

16- آشنایی با انواع روش­های گزارش نویسی به زبان انگلیسی و ارتباط آن با این شیوه­ها به زبان فارسی

هدف از طرح درس

آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات تخصصی و درک مطلب متون تخصصی صنایع غذایی

عنوان علوم پایه کشاورزی
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

بیولوژی سلولی

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه، و چهار گزینه­ای)

امتحان پایان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه و چهار گزینه­ای)

روش تدریس

توضیح مطالب در وایت برد

 نمایش اسلایدهای مربوطه

منابع

نادری، ر. (1392) باغبانی عمومی، دانشگاه پیام نور

مجنون حسینی، ن.، مظاهری، د. (1380). مبانی زراعت عمومی، انتشارات دانشگاه تهران.

فرهومند، پ. (1375). دامپروری عمومی، انتشارت جهاد دانشگاهی ارومیه.

طرح درس

  1. علوم زراعی: تاریخچه و اهمیت محصولات زراعی، طبقه­بندی محصولات زراعی
  2.  نقش عوامل محیطی مانند نور، حرارت، رطوبت و غیره در تولید محصولات زراعی
  3. عملیات کاشت، بذر و بیولوژی آن
  4. عملیات داشت شامل آبیاری، تغذیه، مبارزه با آفات و بیماری­ها از جمله مبارزه زراعی و مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی، بیولوژیکی و تلفیقی، تولید محصولات ارگانیک،
  5.  عملیات برداشت
  6. آشنایی با غلات، حبوبات، دانه­های روغنی، نباتات صنعتی مانند چغندرقند، نیشکر و پنبه، شناخت محصولات زراعی از دیدگاه فرآوری
  7. علوم باغی: تاریخچه و اهمیت محصولات باغبانی، طبقه­بندی گیاهان و درختان باغبانی،
  8.  هورمون­ها و مواد تنظیم­کننده رشد،
  9. هرس درختان میوه و تاثیر آن بر کیفیت
  10. گروه بندی مناطق کشت درختان میوه در ایران و جهان و معرفی مهمترین ارقام مورد استفاده برای تازه خوری و فرآوری
  11. روش­های داشت (آبیاری، تغذیه و مبارزه با آفات و بیماری­ها از جمله مبارزه مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی، بیولوژیکی و تلفیقی، تولید محصولات ارگانیک، روش­های برداشت چند میوه مهم سردسیری، نیمه گرمسیری و گرمسیری
  12.  گروه­بندی و مناطق مهم کشت سبزی­ها در دنیا و ایران و معرفی مهم­ترین ارقام مورد استفاده، روش­های داشت و برداشت تعدادی از سبزی­های مهم برگی، ریشه­ای و غده­ای، میوه­ای و دانه­ای
  13. علوم دامی: مقدمه در مورد اهمیت دام و محصولات دامی
  14. طبقه­بندی دام­ها در ارتباط با محصولات دامی
  15. تشریح و فیزیولوژی دستگاه گوارش دام و طیور
  16. تغذیه دام و طیور و تاثیر آن بر فرآورده­های مربوطه
  17. تاثیر مواد افزودنی مختلف از قبیل آنتی بیوتیک­ها، هورمون­ها و پروبیوتیک­ها بر کیفیت فرآورده­های دامی
  18.  گاو داری (تجهیزات گاوداری و شیردوشی، خصوصیات نژادهای گاو)
  19.  بهداشت گاوداری­ها و شیر تولیدی، بیماری­های دام و اثرات آن بر فرآورده­های دامی و طرز  تشخیص آنها)
  20. گوسفندداری (تجهیزات گوسفندداری و شیردوشی آنها، خصوصیات نژادهای گوسفند)
  21. بهداشت گوسفندداری­ها، بیماری­های گوسفندی و اثرات آنها بر فرآورده­های آنها و طرز تشخیص آنها)
  22. مرغداری (تجهیزات مرغداری، خصوصیات نژادهای طیور)
  23.  بیماری­های طیور و اثرات آنها بر فرآورده­های مربوطه)
  24.  تولید و نگهداری تخم مرغ
هدف از طرح درس

آشنایی با نحوه تولید محصولات زراعی، باغی و دامی

عنوان کارورزی ۲
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی

ارزیابی کارهای عملی دانشجویان در طول ترم

ارزیابی گزارش کار ارائه شده در طول ترم

امتحان پایان ترم

روش تدریس

طرح موضوع تحقیق و انجام کارهای عملی در کارگاه و آزمایشگاه

منابع

مقالات علمی، کتابها و منابع علمی مرتبط با موضوع تحقیق

طرح درس

انجام کارهای عملی به مدت 6 ساعت در هر هفته

1- طرح موضوع برای کارورزی 2 در کارگاه

2- تعیین آزمایشات و نحوه تحقیق بر روی موضوع صنعتی

3- کار در کارگاه با کمک استاد

4- بررسی نتایج کارها

5- ارائه گزارش کار

6- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

7- ارائه گزارش کار

8- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

9- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

10- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

11- ارائه گزارش کار

12- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

13- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

14- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

15- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

16- ارائه گزارش کار

هدف از طرح درس

کارهای عملی برای انجام یک موضوع صنعتی و پژوهشی

عنوان کنترل کیفیت مواد غذایی
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

طرح آزمایشات در صنایع غذایی

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه، و چهار گزینه­ای)

امتحان پایان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه و چهار گزینه­ای)

روش تدریس

توضیح مطالب در وایت برد

 نمایش اسلایدهای مربوطه

انجام تجزیه و تحلیل آماری در سایت کامپیوتر، انجام آزمون حسی در کارگاه

منابع

1-Montgomery DC. Introduction to statistical quality control: John Wiley & Sons; 2007

2- Association of Official Analytical Chemists (AOAC). 1997.AOAC International, edited by Cunniff , P.,16th edition, Vol .I,II. 4- Kramer, A. Twigg, B.A. 1983

3- Herschdoerfer, S.M. 1984-7. Qualitv control in the food Industry. Academic Press, 2nd edition, Vol.1-4.

4- Hubbard, M.R. 2003. Statistical quality control for the Food Industry, An AVI Book Publishing by Van Nostrand Reimnhold, 3 nd edition, N. Y.

5- Multon, J.L. 1996. Quality control for food and agricultural products, Wiley-VCH.

6- Lawless, H. T., Heymann, H., Lawless, H. T., & Heymann, H. (1999). Scaling. Sensory evaluation of food: Principles and practices, 208-264.

7- کنترل کیفیت آماری ، دکتر کاظم نقندریان، انتشارات دانشگاه علم و صنعت ، ۱۳۸۴
8- آمار کاربردی در صنایع غذایی، دکتر میلاد فتحی، انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، ۱۳۹۶

طرح درس

  1. مقدمه، تاریخچه کنترل کیفیت
  2.  اهمیت کنترل کیفیت در صنایع غذایی
  3. سازمان­دهی واحد کنترل کیفیت و ارتباط آن با سایر قسمت­های واحد تولیدی
  4.  مفاهیم اساسی کنترل کیفیت
  5. تفاوت کنترل کیفیت با تضمین کیفیت
  6.  مزایا و هزینه­های کنترل کیفیت
  7. روش­های ارتقاء کیفیت
  8.  عوامل موثر برکیفیت مواد غذایی (عوامل شیمیایی، فیزیکی، بیولوژیکی و حسی)
  9. ادامه عوامل موثر برکیفیت مواد غذایی (عوامل شیمیایی، فیزیکی، بیولوژیکی و حسی)
  10. آشنایی با حواس پنجگانه و نقش آنها در آزمون حسی
  11. شرایط محیطی محل آزمون و روش­های مناسب انتخاب ارزیابان و تهیه پرسشنامه­های ارزیابی حسی
  12. آشنایی با انواع گروه­های ارزیاب حسی (پانلیست ها)
  13. انواع آزمون­های حسی و نحوه انجام این آزمون­ها
  14. ادامه انواع آزمون­های حسی و نحوه انجام این آزمون­ها
  15. نحوه تجزیه و تحلیل آماری نتایج آزمون­های حسی،
  16. ادامه نحوه تجزیه و تحلیل نتایج آزمون­های حسی
  17. آشنایی با خطاهای احتمالی در آزمون­های حسی
  18. مراحل اصلی در کنترل کیفیت مواد غذایی (کنترل کیفیت مواد اولیه، کنترل حین فرآیند و کنترل محصول نهایی)
  19. ادامه مراحل اصلی در کنترل کیفیت مواد غذایی (کنترل کیفیت مواد اولیه، کنترل حین فرآیند و کنترل محصول نهایی)
  20. آشنایی با استانداردهای فرآورده­های غذایی در سطح ملی و بین­المللی
  21. آشنایی با اصول استاندارد HACCP و نحوه پیاده­سازی آن در واحدهای صنایع غذایی
  22. آشنایی با اصول استاندارد GMP و نحوه پیاده­سازی آن در واحدهای صنایع غذایی
  23. آشنایی با اصول استاندارد ISO22000 و نحوه پیاده­سازی آن در واحدهای صنایع غذایی
  24. آشنایی با اصول استانداردهای سری ISO9000 و نحوه پیاده­سازی آن در واحدهای صنایع غذایی
  25. کاربرد آمار در کنترل کیفیت (روش­های جمع­آوری و تجزیه و تحلیل داده­ها، نمودارهای توزیع فرآوانی، توزیع های احتمالی)
  26. ادامه کاربرد آمار در کنترل کیفیتروش­های جمع­آوری و تجزیه و تحلیل داده­ها، نمودارهای توزیع فرآوانی، توزیع­های احتمالی)، نمودار علت و معلول و نمودار پارتو
  27. کنترل کیفیت آماری در حین فرآیند (رسم نمودارهای کنترل کیفیت برای متغیرهای کمی X  و R و رسم نمودارهای کنترل کیفیت وصفی P، C، nP، و U و محاسبه کارآیی فرآیند)
  28. ادامه کنترل کیفیت آماری در حین فرآیند (رسم نمودارهای کنترل کیفیت برای متغیرهای کمی X  و R و رسم نمودارهای کنترل کیفیت وصفی P، C، nP، و U و محاسبه کارآیی فرآیند)
  29. اصول و روش­ها و تجهیزات نمونه­برداری در واحدهای صنایع غذایی
  30. طرح­های نمونه­گیری به منظور پذیرش
  31. طرح نمونه­برداری استاندارد 1916 MIL-STD- و کاربرد آن در کنترل کیفیت (سطح کیفیت پذیرش، طرح­های یک­بار، جفت و چندبار نمونه­گیری و بازرسی نرمال، تنگتر شده و کاهش یافته)
  32. ادامه طرح نمونه­برداری استاندارد 1916 MIL-STD- و کاربرد آن در کنترل کیفیت (سطح کیفیت پذیرش، طرح­های یک­بار، جفت و چندبار نمونه­گیری و بازرسی نرمال، تنگتر شده و کاهش یافته)

هدف از طرح درس

فراگیری اصول و روش­های کنترل کیفیت مواد غذایی

عنوان بیوشیمی عمومی
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

شیمی آلی

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت جای خالی، جواب کوتاه، اصطلاحات انگلیسی)

امتحان پایان ترم (به صورت جای خالی، جواب کوتاه، اصطلاحات انگلیسی و چهار گزینه ای)

روش تدریس

به صورت پاورپوینت تهیه شده از سر فصل درس

منابع

General Biochemistry

بیوشیمی کشاورزی

طرح درس

1- ارتباط بیوشیمی با علوم کشاورزی

2- بررسی ماکروملکول های زیست فعال

3- اسید و باز و بافرها

4- قندها

5- لیپیدها

6- اکسیداسیون چربی ها

7- پروتئین ها و آمینو اسیدها

8- نوکلئیک اسیدها و منومرهای آن

9- کاربرد آنزیم ها در صنایع غذایی

10- انواع ویتامین ها

11- متابولیسم کربوهیدرات ها

12- سیکل انرژی ATP

13- رنگدانه های گیاهی

14- ترکیبات زیست فعال گیاهی

15- اثرات زیست محیطی کودها و کودهای شیمیایی

16- تجزیه میکروبی ضایعات

17- کاربرد آنزیم در صنایع آبمیوه

18- کاربرد آنزیم در صنایع قنادی

19- کاربرد آنزیم در صنایع پخت

20- کاربرد آنزیم در صنعت چای

21- کاربرد آنزیم در صنایع سیروپ ها

هدف از طرح درس

شناخت ترکیبات آلی و واکنشهای متابولیسمی در بدن موجودات زنده

توضیحات

سر فصل درس در اولین جلسه شروع کلاس در اختیار دانشجویان قرار داده می شود تا آنها هم در جریان تدریس قرار گیرند.

برای کارهای تکمیلی دانشجویان به صورت گروهی پروژه کلاسی کار کرده و در کلاس ارائه می دهند.

عنوان پروژه
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

گذراندن حدود 100 واحد

نحوه ارزیابی

ارزیابی کارهای عملی دانشجویان در طول ترم

انجام آزمایشات و ارائه گزارش کار طی ترم

طرح مورد صنعتی و کار روی آن

روش تدریس

انجام کارهای عملی در کارگاه و آزمایشگاه

منابع

طرح موضوع و موارد صنعتی و مقالات مرتبط

طرح درس

1- طرح موضوعات توسط دانشجویان

2- بحث و نتیجه گیری روی موضوعات تحقیقی

3- تعیین آزمایشات و نحوه تحقیق بر روی موضوع صنعتی

4- کار در کارگاه با کمک استاد

5- بررسی نتایج کارها

6- ارائه گزارش کار

7- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

8- ارائه گزارش کار

9- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

10- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

11- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

12- ارائه گزارش کار

13- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

14- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

15- ادامه کار در کارگاه با کمک استاد

16- ارائه گزارش کار

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با پروژه تحقیقاتی

توضیحات

سر فصل درس در اولین جلسه شروع کلاس در اختیار دانشجویان قرار داده می شود تا آنها هم در جریان تدریس قرار گیرند.

برای کارهای تکمیلی دانشجویان به صورت گروهی پروژه کلاسی کار کرده و در کلاس ارائه می دهند.

عنوان تکنولوژی روغن های خوراکی
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

شیمی مواد غذایی (2)

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت سوال تشریحی،، جواب کوتاه، و چهار گزینه ای)

امتحان پایان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه و چهار گزینه ای)

روش تدریس

توضیح مطالب در وایت برد

 نمایش اسلایدهای مربوطه

آموزش در هنگام انجام کار عملی در آزمایشگاه

منابع

Baileys industrial Oil and Fat Products

Oil Technology

تکنولوژی روغن و چربی های خوراکی، صفری (1387). انتشارات داشگاه تهران

مقالات مرتبط با موضوعات مورد بحث

طرح درس

قسمت نظری

1- تعریف روغن و کاربرد آن در صنایع غذایی، وضعیت صنایع روغن خوراکی در ایران و جهان

2- شیمی روغن: تنوع مولکولی ترکیبات چربی در روغن های خوراکی

3-بررسی توزیع مکانی اسیدهای چربی در ساختار تری آسیل گلیسرول ها

4- انواع واکنشهای مهم در روغن ها شامل هیدرولیز، صابونی شدن، اکسیداسیون، پلیمریزاسیون و...

5- آماده سازی وانبارداری منابع روغن (چربیهای حیوانی و دانه ها و میوه های روغنی)

6- حمل، دریافت، نمونه برداری، خشکانیدن، پوست گیری، ریز کردن، تولید پرک و کولت از دانه های روغنی

7- روش استخراج مکانیکی روغن های حیوانی

8- روش استخراج مکانیکی روغن های گیاهی (شامل پخت دانه های روغنی، انواع دستگاههای استخراج مکانیکی روغن)

9- روش روغن گیری با حلال (مزایا و معایب و کاربردهای آن)

10- انواع روشهای استخراج با حلال، عوامل موثر بر سرعت استخراج روغن(شامل نوع حلال، ضخامت پرک، دما)

11- تصفیه روغن خام (انواع روشهای صمغ گیری فیزیکی و شیمیایی)

12- جداسازی اسیدهای چرب آزاد در روغن (روشهای تصفیه شیمیایی، فیزیکی، بیولوژیکی، استفاده از آنزیم استری کردن مجدد، فناوری غشایی، استفاده از سیال فوق بحرانی )

13-  رنگبری (روشهای  حذف فیزیکی عوامل رنگ در روغن)

14- بوگیری، موم گیری (اصول، تجهیزات و روشها )

15- هیدروزناسیون روغن ( اصول و مبانی علمی، نحوه تهیه هیدروژن، تجهیزات و روش کار، عوامل موثر بر هیدروژناسیون)

16- روشهای تولید روغن های عملگرا (شامل استریفیکاسیون- جزء به جزء کردن)

17- تولید شورتنینگ و مارگارین و کریستالیزاسیون روغنهای خوراکی

قسمت عملی

18- نمونه برداری و آماده سازی نمونه

19- اندازه گیری درصد افت و درصد استخراج روغن (به روش مکانیکی و استخراج با حلال)

20- درصد استخراج روغن (به روش استخراج با حلال سوکسله)

21- اندازه گیری رطوبت و مواد فرار

22- اندازه گیری عدد اسیدی

23- اندازه گیری عدد یدی

24- اندازه گیری نقطه ذوب و نقطه انجماد

26- اندازه گیری عدد صابونی

27- اندازه گیری وزن مخصوص، ضریب شکست،

28- اندازه گیری عدد پراکسید

29- اندازه گیری عدد تیوباربیتوریک اسید

30- اندازه گیری عدد آنیزیدین

31- اندازه گیری عدد هیدروکسیل

32- اندازه گیری رنگ روغن

هدف از طرح درس

آشنایی با روشهای استخراج و تصفیه و تکنولوژی فرآوری روغن های خوراکی

عنوان تکنولوژی شیر و فرآورده ها (۲)
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

تکنولوژی شیر و فرآورده ها (1)

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت سوال تشریحی،، جواب کوتاه، و چهار گزینه ای)

امتحان پایان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه و چهار گزینه ای)

روش تدریس

توضیح مطالب در وایت برد

 نمایش اسلایدهای مربوطه

آموزش در هنگام انجام کار عملی در آزمایشگاه

منابع

Robinson, R. K, (1994). Modern Dairy Technology: Advances in milk processing, Springer London, Limited.

Wastra, P. Wouters, Jan T>M and Geurts, Tom .J (2006). Dairy Science and Technology, CRC?Taylor & Francis. 

مرتضوی س. ع و قدس روحانی، م. (1388). تکنولوژی شیر و فرآورده های لبنی. انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

مقالات مرتبط با موضوعات مورد بحث

طرح درس

قسمت نظری

1- دستگاهها و تجهیزات فرآوری فرآورده های لبنی

2-  تکنولوژی تولید شیر پاستوریزه (روشهای تولید، عوامل موثر بر کیفیت، تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

3- تکنولوژی تولید شیر استریل (روشهای تولید، عوامل موثر بر کیفیت، تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

4-تکنولوژی تولید خامه (روشهای تولید، عوامل موثر بر کیفیت، تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

5-  تکنولوژی تولید کره (1) (روشهای تولید، عوامل موثر بر کیفیت)

6- تکنولوژی تولید کره (2) (تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

 7- تکنولوژی تولید ماست (1)  (روشهای تولید، عوامل موثر بر کیفیت، معرفی انواع ماست)

8- تکنولوژی تولید ماست (2) (تجهیزات و دستگاه­های مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

9- تکنولوژی تولید کشک (روشهای تولید، عوامل موثر بر کیفیت، تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

10- تکنولوژی تولید دوغ، کفیر و کومیس (روشهای تولید، عوامل موثر بر کیفیت، تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

11- تکنولوژی تولید پنیر (معرفی انواع پنیر، عوامل موثر بر کیفیت پنیر، روشهای تولید سنتی و صنعتی پنیر، تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

12- تکنولوژی تولید پنیرهای مهم مانند پنیر چدار، موزارلا، کپکی و UF (معرفی پنیر، عوامل موثر بر کیفیت پنیر، روشهای تولید سنتی و صنعتی پنیر تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

13- تکنولوژی تولید شیر خشک (1)(معرفی انواع فرآورده های پودری لبنی، عوامل موثر بر کیفیت پودرهای لبنی)

14- تکنولوژی تولید شیر خشک (2) ( روشهای تولید، تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

15- تکنولوژی تولید بستنی (1)(معرفی انواع فرآورده های لبنی منجمد، عوامل موثر بر کیفیت محصولات لبنی منجمد و بستنی)

16- تکنولوژی تولید بستنی(2) ( روشهای تولید، تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده، شاخص های کیفی محصول)

قسمت عملی

17- نمونه برداری و آماده سازی نمونه در کارخانجات لبنی

18- بررسی خواص فیزیکی و شیمیایی شیر (طعم، بو، رنگ، دانسیته، وزن مخصوص)

19- بررسی کیفی و کمی ترکیبات شیر (پروتئین محلول و نامحلول)

20- بررسی کیفی و کمی ترکیبات شیر (چربی، قند و املاح)

21- کنترل تازگی شیرخام (pH، آزمون الکل،اسیدیته)

22- روشهای تشیخص کمی و کیفی شیر ورم پستانی (اندازه گیری کلروره، آزمون Caliform Mastitis Test)

23- اندازه گیری چربی در شیر، پنیر، خامه و کره

24- اندازه گیری پروتئین کل، کازئین  وپروتئین های محلول شیر

26- اندازه گیری اندازه گیری قند شیر

27- کنترل آنزیمی پاستوریزاسیون شیر (فسفاتاز قلیایی، پراکسیداز)

28- تهیه استارتر و تهیه ماست

29- آزمونهای میکروبی شیر شمارش کلی میکروارگانیسم ها، شمارش کلی فرم در شیر

30- آزمون احیاء متیلن بلو، آزمون احیاء رزازورین

31- اندازه گیری قدرت مایه پنیر

32-  روش تهیه بستنی

.

هدف از طرح درس

آشنایی با اصول و تکنولوژی تولید انواع فرآورده های لبنی

عنوان سمینار
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۱
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت جای خالی، جواب کوتاه، اصطلاحات انگلیسی)

امتحان پایان ترم به صورت تشریحی

روش تدریس

بحث روی موضوعات تحقیقاتی انتخاب شده توسط دانشجویان در کلاس

زمان بندی و نحوه ارائه درس

منابع

مقالات علمی و کتابهای مرتبط با موضوع سمینار

طرح درس

1- تعریف موضوع و بحث

2- بررسی کتابخانه ای منابع

3- گردآوری مطالب از طریق سایت های علمی و مجلات

4- راهنمایی دانشجویان

5- راهنمایی دانشجویان و بحت روی موضوعات

6- راهنمایی دانشجویان و گروه بندی دانشجویان

7- راهنمایی دانشجویان

8- راهنمایی دانشجویان

9- راهنمایی دانشجویان

10- ارائه گزارش کار

11- ارائه گزارش کار

12- ارائه گزارش کار

13- بررسی موارد نتیجه گیری شده توسط دانشجویان

14- بررسی موارد نتیجه گیری شده توسط دانشجویان

15-ارایه نتایج کارها

16- ارایه نتایج کارها

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با کارخانه ها موسسات تولیدی و کنترل کیفی مواد غذایی

توضیحات

سر فصل درس در اولین جلسه شروع کلاس در اختیار دانشجویان قرار داده می شود تا آنها هم در جریان تدریس قرار گیرند.

برای کارهای تکمیلی دانشجویان به صورت گروهی پروژه کلاسی کار کرده و در کلاس ارائه می دهند.

عنوان سردخانه و انبار
مقطع تحصیلی کارشناسی
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر گروه علوم و صنایع غذایی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

تکنولوژی پس از برداشت

نحوه ارزیابی

کوییز کلاسی

امتحان میان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه، و چهار گزینه ای)

امتحان پایان ترم (به صورت سوال تشریحی، جواب کوتاه و چهار گزینه ای)

روش تدریس

توضیح مطالب در وایت برد

 نمایش اسلایدهای مربوطه

زمان بندی و نحوه ارائه درس

در اول ترم فایل های آماده شده و مرتبط با سرفصل تدریسی در کلاس از طریق ایمیل در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. در شروع کلاس از چند نفر در مورد مطالب جلسه قبلی پرسیده شده تا در توضیح کلی از مباحث قبلی مطرح شود تا دانشجویان با تکرار مجدد در جریان کلاس قرار گیرند.

منابع

Wallis-Taylor, A.J. (2008). Cold storage and Ice Making. A practical Treatisc on the Art and Science of Refrigeration, Daney Press.

ایماندل، ک، صادق زاده عراقی، ع، (1397)، عوامل فساد و شرایط نگهداری مواد غذایی در سردخانه، انتشارات دانشگاه تهران، چاپ چهارم، 302 صفحه

آبرومند، ع، (1391)، کاربری سردخانه و انبار در نگهداری مواد غذایی، انتشارات علم کشاورزی ایران، چاپ اول، 316 صفحه

مقالات مرتبط با موضوعات مورد بحث

طرح درس

1- مقدمه، اهمیت نگه داری مواد غذایی در سردخانه بالای صفر و زیر صفر

2-  اختلاف روشهای نگه داری مواد غذایی در سردخانه بالای صفر و زیر صفر

3- طبقه­بندی میکروبهای سرمادوست در رابطه با سردخانه

4-ساختمان و تاسیسات سردخانه

5-  خصوصیات مواد غذایی نگه داری شده در سردخانه

6- آماده سازی و  شرایط مناسب نگه داری مواد غذایی، مواد خام کشاورزی و دامی در سردخانه

 7-  آماده سازی مواد غذایی جهت انجماد و روشهای مختلف انجماد

8- دستگاههای مورد استفاده جهت انجماد مواد غذایی

9- اصول انجماد و مقدار بار برودتی، بسته بندی و انبار

10-  اثر انجماد، زمان، و شرایط نگهداری بر کیفیت ماده غذایی منجمد

11- ساختمان انبارهای مختلف بر اساس نوع ماده غذایی ذخیره شده

12- شرایط انبارداری محصولات مختلف

13- تجهیزات و تاسیسات لازم در انبارها

14- روشهای بارگیری و تخلیه انبارها و تجهیزات حمل مواد غذایی در انبارها

15- آفات انباری و روشهای مبارزه با آن

16- تمیز کردن و ضدعفونی کردن انبارها

هدف از طرح درس

آشنایی با اصول طراحی و محاسبات سردخانه ها و انبارهای نگهداری مواد غذایی