برنامه درسی
لیست برنامه های درسی
پیش نیاز درس | ندارد |
---|---|
منابع | 1. Swayne et al. (2020) Diseases of Poultry, 14th ed. John Wiley & Sons, Inc., NJ, USA. 2- پیغمبری س م، شجاعدوست ب، سلطانی م (1392). بیماری نیوکاسل و آنفلوانزای طیور (ترجمه). انتشارات دانشگاه تهران، تهران، ایران. 3- وصفی مرندی م (1390) بیماری آنفلوانزای طیور. انتشارات دانشگاه تهران، تهران، ایران. |
طرح درس | 1. بیماری آنفلوانزای پرندگان 2. بیماری لکوز 3. بیماری نیوکاسل 4. متاپنوموویروس پرندگان 5. بیماری های حاصل از آدنوویروس ها 6. بیماری گامبورو 7. بیماری هپاتیت عفونی 8. بیماری مارک 9. بیماری رتیکلوآندوتلیوز
در همه بیماری های فوق موارد زیر تدریس خواهد شد: مقدمه، اهمیت اقتصادی بیماری، بهداشت عمومی، تاریخچه، اتیولوژی، پاتوبیولوژی و اپیدمیولوژی، تشخیص، کنترل و درمان |
هدف از طرح درس | بررسی نظری تاریخچه، اتیولوژی، بیماریزایی، اپیدمیولوژی، نشانه های بالینی، نشانه های کالبد گشایی، تشخیص و پیشگیری بیماریها یی که توسط ویروس های بیماری زای مهم در پرندگان بوجود می آیند. |
تعداد واحد | ۳ |
---|---|
روش تدریس | برحسب شرایط به روش های زیر خواهد بود: 1. یادگیری مشارکتی 2. مبتنی بر تعامل 3. مسئله محور |
نحوه ارزیابی | سوال در کلاس، کوئیز، میان ترم، و امتحان نهایی |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | بر پایخ تعداد جلسات و دروس، زمان بندی و نحوه ارائه درس تنظیم خواهد شد. |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
چهارشنبه12-8 | دانشکده دامپزشکی | - | - | - |
پیش نیاز درس | ندارد |
---|---|
منابع |
4. رجبی ذ (1389) راهنمای جامع طب پرندگان. انتشارات دانشگاه تبریز، تبریز، ایران. |
طرح درس | نحوه استفاده از داروهای مختلف اعم از گروههای مختلف آنتی بیوتیکی 1. مبحث پنی سیلین ها 2. آمینوگلایکوزیدها 3. فلوروکینولون ها 4. داروهای ضد قارچی |
هدف از طرح درس | آشنایی با خصوصیات دارو ها ونحوه استفاده عملی از آنهاجهت پیشگیری و درمان بیماری های مختلف عفونی در پرندگان |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | برحسب شرایط متفاوت خواهد بود: 1. مشارکتی مبتنی بر تعامل مسئله محور |
نحوه ارزیابی | سوال ضمن تدریس، کوئیز، میان ترم، امتحان نهایی |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | بر پایه تعداد جلسات دروس تقسیم و بصورت حضوری ارائه خواهد شد. |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
سه شنبه 16-14 | دانشکده دامپزشکی | - | - | - |
پیش نیاز درس | ندارد |
---|---|
منابع |
4. رجبی ذ (1389) راهنمای جامع طب پرندگان. انتشارات دانشگاه تبریز، تبریز، ایران.
|
طرح درس | انتخاب عنوان مناسب برای سمینار با مشورت استاد راهنمای سمینار، جستجو در منابع علمی (کتب و مقالات)، جمع آوری مطالب مرتبط با موضوع سمینار، نحوه آماده سازی مطالب در نرم افزارهای مربوطه (مانند Power point و غیره)، ارائه سمینار در حضور اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشکده دامپزشکی، ارزیابی سمینار بر اساس آیین نامه ارزیابی |
هدف از طرح درس | آشنایی با خصوصیات دارو ها ونحوه استفاده عملی از آنهاجهت پیشگیری و درمان بیماری های مختلف عفونی در پرندگان |
تعداد واحد | ۱ |
---|---|
روش تدریس | عملی است |
نحوه ارزیابی | ارائه سیمنار توسط دانشجو و پاسخ به سوالات |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | دانشجو در مورد موضوع مشخص اطلاعات و داده ها را جمع آوری و به صورت سمینار ارائه خواهد کرد |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
چهارشنبه ها 16-14 | دانشکده دامپزشکی | - | - | - |
پیش نیاز درس | ندارد |
---|---|
منابع | - کتب و سایر منایع علمی |
طرح درس | در درجه اول کار عملی در درمانگاه اختصاصی بیماری های طیور و پرندگان زینتی دانشکده های دامپزشکی که در حین انجام کار موارد زیر نیز آموزش داده می شود: آشنایی با چگونگی اخذ تاریخچه، پر کردن فرم اولیه اطلاعات از صا حب پرنده یا گله های طیور، نحوه صحیح معاینه، نمونه گیری، چگونگی انجام کالبد گشایی صحیح، نحوه رسیدن به تشخیص دقیق، آشنایی با نحوه عملی تجویز داروها و نسخه نویسی. آشنایی با آزمایشات بالینی و تفسیر نتایج آزمایشات |
هدف از طرح درس | آماده سازی و کسب تجربه رزیدنت ها جهت اداره عملی و کار در کلینیک های تخصصی طیور صنعتی و پرندگان زینتی به منظور معاینه، تشخیص و درمان بیماری های طیور و پرندگان زینتی |
تعداد واحد | ۳ |
---|---|
روش تدریس | بصورت عملی |
نحوه ارزیابی | سوال از دانشجو در حین و بعد از ویزیت پرنده مریض، تهیه مطالب و ارائه در مورد بیماری تشخیص داده شده و ... |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | در ساعت های کاری در طول هفته |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
در ساعت کاری در طول هفته | کلینیک دانشکده دامپزشکی | - | - | - |
پیش نیاز درس | باکتری شناسی، ویروس شناسی و .... |
---|---|
منابع | 1. Poultry Diseases, Frank Jordan. 2008 2. Swayne et al. (2020) Diseases of Poultry, 14th ed. John Wiley & Sons, Inc., NJ, USA. |
طرح درس | 1. بیماری آنفلوانزای پرندگان 2. بیماری لکوز 3. بیماری نیوکاسل 4. بیماری گامبورو 5. بیماری مارک 6. اختلالات تغذیه ای
در همه بیماری های فوق موارد زیر تدریس خواهد شد: مقدمه، اهمیت اقتصادی بیماری، بهداشت عمومی، تاریخچه، اتیولوژی، پاتوبیولوژی و اپیدمیولوژی، تشخیص، کنترل و درمان |
هدف از طرح درس | بررسی نظری تاریخچه، اتیولوژی، بیماریزایی، اپیدمیولوژی، نشانه های بالینی، نشانه های کالبد گشایی، تشخیص و پیشگیری بیماریها یی که توسط عوامل مختلفغ بیماری زای مهم در پرندگان بوجود می آیند. |
تعداد واحد | ۴ |
---|---|
روش تدریس | برحسب شرایط متفاوت خواهد بود: 1. مشارکتی 2. مبتنی بر تعامل 3. مسئله محور |
نحوه ارزیابی | سوال ضمن تدریس، کوئیز، میان ترم، امتحان نهایی |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | بر پایه تعداد جلسات دروس تقسیم و بصورت حضوری ارائه خواهد شد. |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
سه شنبه 10-8 و دوشنبه 10-8 | دانشکده دامپزشکی | - | - | - |
پیش نیاز درس | اصول تغذیه دام و طیور |
---|---|
منابع | تغذیه طیور اسکات و .... |
طرح درس | 1. اهمیت و نقش تغذیه در صنعت طیور 2. اجزاء تشکیل دهنده جیره غذایی 3. انرژی و منابع تامین انرژی در تغذیه طیور 4. پروتئین و منابع تامین آن در تغذیه طیور 5. نقش آب در تغذیه طیور 6. ویتامین های ضروری در تغذیه طیور 7. املاح و عناصر معدنی ضروری در تغذیه طیور 8. احتیاجات غذایی در مراحل مختلف 9. مکمل ها و افزودنی های غذایی 10. روش های جیره نویسی 11. روش های مختلف تغذیه طیور |
هدف از طرح درس | تامین صحیح احتیاجات غذایی طیور با توجه به امکانات در مراکز پرورش طیور صنعتی، آشنایی و فراگیری مبانی تغذیه و جیره نویسی طیور |
تعداد واحد | ۱ |
---|---|
روش تدریس | برحسب شرایط متفاوت خواهد بود: 1. مشارکتی 2. مبتنی بر تعامل 3. مسئله محور |
نحوه ارزیابی | سوال ضمن تدریس، کوئیز، میان ترم، امتحان نهایی |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | بر پایه تعداد جلسات دروس تقسیم و بصورت حضوری ارائه خواهد شد. |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
دوشنبه 10-8 | دانشکده دامپزشکی | - | - | - |
پیش نیاز درس | فیزیولوژی 3 |
---|---|
منابع | 1. , ...Poultry production, Malden |
طرح درس | 1. سیستم های پرورش 2. وسایل مورد نیاز برای نگهداری طیور 3. پرورش جوجه های گوشتی 4. پرورش بلدرچین |
هدف از طرح درس | آشنایی و فراگیری مبانی مدیریت و پرورش تجاری طیور |
تعداد واحد | ۳ |
---|---|
روش تدریس | برحسب شرایط متفاوت خواهد بود: 1. مشارکتی 2. مبتنی بر تعامل 3. مسئله محور و در قسمت عملی آموزش با پرورش جوجه های گوشتی |
نحوه ارزیابی | سوال ضمن تدریس، کوئیز، میان ترم، امتحان نهایی. و نتیجه پرورش جوجه های گوشتی |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | بر پایه تعداد جلسات دروس تقسیم و بصورت حضوری ارائه خواهد شد. |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
یکشنبه 10-8 | دانشکده دامپزشکی | - | - | - |