برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

پیش نیاز درس

ندارد

منابع

- کنترل فشار روانی- مولف: جرالد اس گرینبرگ؛ ترجمه محسن دهقانی و همکاران، انتشارات رشد

طرح درس

جلسه اول: تعریف تنیدگی

جلسه دوم: تاریخچه تنیدگی

جلسه سوم: روش های ارزیابی تنیدگی

جلسه چهارم: غدد درون ریز و فشار روانی

جلسه پنجم: سیستم ایمنی و فشار روانی

جلسه ششم: سیستم عصبی مرکزی و فشار روانی

جلسه هفتم: سایر دستگاه های بدن و فشار روانی

جلسه هشتم: بیماری های روان تنی و فشار روانی

جلسه نهم: الگوی جامع مداخله فشار روانی

جلسه دهم: مداخلات بین فردی فشار روانی

جلسه یازدهم: مداخلات درون فردی فشار روانی

جلسه دوازدهم: تکنیک آرمیدگی عضلانی تدریجی

جلسه سیزدهم: تکنیک های مدیتیشن

جلسه چهاردهم: تکنیک های مایندفولنس

جلسه پانزدهم: تکنیک تصویرسازی ذهنی و آموزش خودزاد

جلسه شانزدهم: تکنیک پسخوراند زیستی

هدف از طرح درس

کسب دانش در زمینه مبانی نظری تنیدگی و روش های مختلف ارزیابی و مداخله در کنترل فشار روانی

تعداد واحد ۲
روش تدریس

سخنرانی

ارائه سمینار

مباحثه گروهی

پرسش و پاسخ

نحوه ارزیابی

تکالیف کلاسی: 20%

میان ترم: 20%

آزمون نهایی: 60%

زمان بندی و نحوه ارائه درس

دو شنبه

ساعت: 8-10

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
دو شنبه 8-10 دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی- کلاس 304 - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

- روان شناسی سالمندی؛ مولف: عبدلله معتمدی؛ انتشارات سمت

طرح درس

جلسه اول: تاریخچه مبحث پیری شناسی

جسله دوم: مبانی سالمندی

جلسه سوم: نظریه های زیست شناختی سالمندی

جلسه چهارم: نظریه های روان شناختی سالمندی

جلسه پنجم: نظریه های جامعه شناختی سالمندی

جلسه ششم: تغییرات جسمی سالمندی

جلسه هفتم: ویژگی های روانی-اجتماعی سالمندی

جلسه هشتم: سالمندی و شخصیت

جلسه نهم: سالمندی و سبک زندگی

جلسه دهم: نقش معنویت و سالمندی

جلسه یازدهم: سالمندی سالم

جلسه دوازدهم: بیماری های روان شناختی و سالمندی

جلسه سیزدهم: زوال عقل و سالمندی

جلسه چهاردهم: بیماری های پارکینسون، هانتینگتون و دلیریوم

جلسه پانزدهم: مداخلات روان شناختی 1

جلسه شانزدهم: مداخلات روان شناختی 2

هدف از طرح درس

کسب دانش در زمینه مبانی نظری سالمندی و نحوه ارزیابی، تشخیص و درمان مسائل روان شناختی دوران پیری

تعداد واحد ۲
روش تدریس

سخنرانی

ارائه سمینار

مباحثه گروهی

پرسش و پاسخ

نحوه ارزیابی

تکالیف کلاسی: 20%

میان ترم: 20%

پایان ترم: 60%

زمان بندی و نحوه ارائه درس

سه شنبه

ساعت 10-12

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
سه شنبه 10-12 دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

بهداشت روانی؛ مولف: حمزه گنجی؛ انتشارات ساوالان

طرح درس

جلسه اول: مبانی سلامت روانی

جلسه دوم: تاریخچه سلامت روان

جلسه سوم: الگوی جامع زیستی-روانی-اجتماعی

جلسه چهارم: سلامت روان در رویکرهای مختلف روان شناسی

جلسه پنجم: روش های مختلف ارزیابی سلامت روان

جلسه ششم: نیازهای بنیادین و ثانویه روان شناختی و سلامت روان

جلسه هفتم: محرومیت، ناکامی و تعارض

جلسه هشتم: تروما و انواع آن

جلسه نهم: سبک های مقابله ای

جلسه دهم: مکانیسم های دفاعی

جلسه یازدهم: سلامت روانی در سنین و مراحل مختلف تحول

جلسه دوازدهم: سلامت روانی در محیط خانواده

جلسه سیزدهم: سلامت روانی در محیط مدرسه

جلسه چهاردهم: سلامت روانی در محیط کار

جلسه پانزدهم: سلامت روانی کودکان استثنائی

جلسه شانزدهم: روش های درمان اختلالات روان شناختی

هدف از طرح درس

کسب دانش در زمینه مبانی نظری سلامت روان و جنبه های مختلف آن در حوزه های خانواده، کار، مدرسه و کودکان استثنایی

تعداد واحد ۲
روش تدریس

سخنرانی

ارائه سمینار

مباحثه گروهی

پرسش و پاسخ

نحوه ارزیابی

تکالیف درسی: 20%

میان ترم: 20%

پایان ترم: 60%

زمان بندی و نحوه ارائه درس

سه شنبه ساعت: 2-4

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
سه شنبه 2-4 دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

رواهنمی سنجش روانی؛ مولف: گری گراث مارنات، انتشارات سخن

طرح درس

جلسه اول: مبانی نظری آزمون ها

جلسه دوم: روش های تفسیر و گزارش آزمون ها

جلسه سوم: مبانی نظری پرسشنامه چندمحوری بالینی میلون

جلسه چهارم: شیوه های اجرا، نمره گذاری  و مراحل تفسیر

جلسه پنجم: شرح نیمرخ و تفسیر آزمون

جلسه ششم: مبانی نظری آزمون پنج عامل بزرگ شخصیت

جلسه هفتم: شرح نیمرخ و تفسیر آزمون

جلسه هشتم: مبانی پرسشنامه چندوجهی مینه سوتا

جلسه نهم: شرح نیمرخ و تفسیر مقیاس های روایی و بالینی تست

جلسه دهم: شرح و تفسیر نیمرخ های هریس لینگوز، محتوایی و تکمیلی تست

جلسه یازدهم: مبانی تست رورشاخ

جلسه دوازدهم: نمره گذاری تست رورشاخ

جلسه سیزدهم: تفسیر تست رورشاخ

جلسه چهاردهم: مبانی آزمون اندریافت موضوع

جلسه پانزدهم: نمره گذاری و تفسیر تست اندریافت موضوع

جلسه شانزدهم: سایر تست های فرافکن

هدف از طرح درس

کسب دانش در زمینه مبانی نظری انواع آزمون های عینی و فرافکن و شیوه های اجرا، نمره گذاری و تفسیر آنها

تعداد واحد ۳
روش تدریس

سخنرانی

گزارش موردی تفسیر تست ها

مباحثه گروهی

پرسش و پاسخ

نحوه ارزیابی

کار عملی: 80%

پایان ترم: 20%

زمان بندی و نحوه ارائه درس

دوشنبه ساعت 2-4

سه شنبه ساعت 8-10

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
سه شنبه 10-12 دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

- مشاوره و وران درمانی با کودکان و نوجوانان؛ مولفین: تامپسون پروت و داگلاس براون؛ ترجمه حسن فرهی؛ انتشارات ارجمند

طرح درس

جلسه اول: مبانی روان درمانی با کودکان و نوجوانان

جلسه دوم: طرح درمان و مفهوم سازی موردی

جلسه سوم: مسائل اخلاقی و قانونی در زمینه مداخله های روان شناختی در کودکان و نوجوانان

جلسه چهارم: مداخلات مبتنی بر شرطی سازی پاسخگر

جلسه پنجم: مداخلات مبتنی بر شرطی سازی کنشگر

جلسه ششم: رفتاردرمانی شناختی

جلسه هفتم: طرحواره درمانی

جلسه هشتم: مداخلات موج سوم: درمان مبتنی بر مایندفولنس

جلسه نهم: مداخلات موج سوم: درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

جلسه دهم: رویکرد آدلری

جلسه یازدهم: رویکردهای شخص محور

جلسه دوازدهم: روانکاوی کودک و نوجوان

جلسه سیزدهم: خانواده درمانی

جلسه چهاردهم: روان درمانی متاثر از فرهنگ در کودکان و نوجوانان

جلسه پانزدهم: درمان های یکپارچه نگر و التقاطی

جلسه شانزدهم:نتیجه گیری های مقایسه ای

هدف از طرح درس

کسب دانش در زمینه رویکردهای مختلف مشاوره و روان درمانی کودکان و نوجوانان

تعداد واحد ۲
روش تدریس

سخنرانی

ارائه سمینار

مباحثه گروهی

پرسش و پاسخ

نحوه ارزیابی

تکالیف کلاسی: 20%

میان ترم: 20%

پایان ترم: 60%

زمان بندی و نحوه ارائه درس

دوشنبه

ساعت: 10-12

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
دوشنبه 10-12 دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی- کلاس 213 - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

Personality: Classic Theories and Modern Research (5th Edition) by Howard S. Friedman and Miriam W. Schustack | Dec 31, 2010

طرح درس

جلسه اول: مبانی

جلسه دوم: مقدمات نظریه های تکاملی شخصیت

جلسه سوم: نظریه میلون

جلسه چهارم: آسیب شناسی شخصیت در دیدگاه تکاملی میلون

جلسه پنجم: پبج آسیب بزرگ شخصیت

جلسه ششم: نظریات صفات

جلسه هفتم: آسیب های شخصیت مطرح در نظریات صفات

جلسه هشتم: مبانی نظری روابط ابژه اتوکرنبرگ

جلسه نهم:آسیب شناسی شخصیت در دیدگاه اتوکرنبرگ

جلسه دهم: مبانی نظری روان شناسی خود

جلسه یازدهم: آسیب شناسی شخصیت در روان شناسی خود

جلسه دوازدهم: نظریه های فرهنگی شخصیت

جلسه سیزدهم: مبانی عصبی اختلالات شخصیت

جلسه چهاردهم: روان درمانی و شخصیت

جلسه پانزدهم: آسیب شناسی شخصیت در DSM

جلسه شانزدهم:ارزیابی شخصیت

هدف از طرح درس

کسب دانش در زمینه رویکردهای مختلف شخصیت و آسیب شناسی آن

تعداد واحد ۲
روش تدریس

سخنرانی

ارائه سمینار

مباحثه گروهی

پرسش و پاسخ

نحوه ارزیابی

تکالیف کلاسی: 40%

میان ترم: 20%

پایان ترم: 40%

زمان بندی و نحوه ارائه درس

دوشنبه ساعت 8-10

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
دوشنبه 10-8 دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی- کلاس 210 - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

نظریه های روان درمانی، تالیف پروچاسکا و نورکراس، ترجمه یحیی سیدمحمدی

طرح درس

جلسه اول: مبانی نظریه های روان درمانی

جلسه دوم: طرح درمان و مفهوم سازی موردی

جلسه سوم: مسائل اخلاقی و قانونی در زمینه مداخله های روان شناختی

جلسه چهارم: مداخلات مبتنی بر شرطی سازی پاسخگر

جلسه پنجم: مداخلات مبتنی بر شرطی سازی کنشگر

جلسه ششم: رفتاردرمانی شناختی

جلسه هفتم: طرحواره درمانی

جلسه هشتم: مداخلات موج سوم: درمان مبتنی بر مایندفولنس

جلسه نهم: مداخلات موج سوم: درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

جلسه دهم: درمان های وجودی و تجربی

جلسه یازدهم: روانکاوی کلاسیک

جلسه دوازدهم: روان درمانی پویشی کوتاه مدت

سیزدهم: خانواده درمانی

جلسه چهاردهم: روان درمانی متاثر از فرهنگ

 جلسه پانزدهم: درمان های یکپارچه نگر و التقاطی

جلسه شانزدهم:نتیجه گیری های مقایسه ای

هدف از طرح درس

کسب دانش در زمینه رویکردهای مختلف روان درمانی

تعداد واحد ۲
روش تدریس

سخنرانی ارائه سمینار مباحثه گروهی پرسش و پاسخ

نحوه ارزیابی

تکالیف کلاسی: 20%

میان ترم: 20%

پایان ترم: 60%

زمان بندی و نحوه ارائه درس

دوشنبه ساعت: 10-12

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
دوشنبه 10-12 دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی- کلاس 213 - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

روان شناسی سلامت، تالیف سندرسون، ترجمه فرها جمهری و همکاران، انتشارات سرافراز

طرح درس

جلسه اول: مبانی روان شناسی سلامت

جلسه دوم: عوامل موثر در تحول روان شناسی سلامت

جلسه سوم: روش تحقیق در روان شناسی سلامت

جلسه چهارم: شناخت استرس

جلسه پنجم: آسیب و پیشگیری از آن

جلسه ششم: مصرف و سوءمصرف مواد

جلسه هفتم: فربهی

جلسه هشتم: اختلالات خوردن

جلسه نهم: شناخت درد مزمن و مدیریت آن

جلسه دهم: شناخت و مدیریت بیماری های مزمن

جلسه یازدهم: بیماری های قلب

جلسه دوازدهم: بیماری سرطان

جلسه سیزدهم: HIV و ایدز

جلسه چهاردهم: بیماری های دستگاه گوارش

جلسه پانزدهم: بیماری های لاعلاج و داعدیدیگی

جلسه شانزدهم:نتیجه گیری و مسیرهای آینده

هدف از طرح درس

کسب دانش در زمینه روان شناسی سلامت و آسیب شناسی و درمان بیماری های روان تنی

تعداد واحد ۲
روش تدریس

سخنرانی

ارائه سمینار

مباحثه گروهی

پرسش و پاسخ

نحوه ارزیابی

تکالیف درسی: 20%

میان ترم: 20%

پایان ترم: 60%

زمان بندی و نحوه ارائه درس

سه شنبه

ساعت 8-10

 

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
سه شنبه ساعت 8-10 دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی- کلاس 304 - - -
پیش نیاز درس

ندارد

منابع

Child & Adolescent Mental Health: A Practical, All-in-One Guide 1st Edition by Jess P. Shatkin (Author), Harvey Karp

طرح درس

جلسه اول: مبانی سلامت روانی کودک و نوجوان

جلسه دوم: الگوی جامع زیستی-روانی-اجتماعی

جلسه سوم: آسیب و پیشگیری از آن

جلسه چهارم: استرس و مدیریت آن در کودکان و نوجوانان

جلسه پنجم: ترومای کودکی و انواع آن

جلسه ششم: مبانی نظری خودزنی و خودکشی در کودکان و نوجوانان

جلسه هفتم: شتم:آسیب شناسی روانی خودزنی و خودکشی در کودکان و نوجوانان

جلسه هشتم: تحول درک کودک از بیماری های مزمن

جلسه نهم: فربهی و اختلالات خوردن

جلسه دهم: بیماری های مزمن در کودکان و نوجوانان

جلسه یازدهم: درک کودک از پدیده مرگ

جلسه دوازدهم: بیماری های لاعلاج و سوگواری در کودکان و نوجوانان

جلسه سیزدهم: سلامت روانی در محیط مدرسه

جلسه چهاردهم: خانواده و نقش آن در سلامت روان کودکان و نوجوانان

جلسه پانزدهم: سلامت روانی کودکان استثنائی

جلسه شانزدهم: روش های درمان اختلالات روان شناختی

هدف از طرح درس

کسب دانش در زمینه مبانی نظری سلامت روان کودکان و نوجوانان و جنبه های مختلف آن در حوزه های خانواده، کار، مدرسه و کودکان استثنایی

تعداد واحد ۲
روش تدریس

سخنرانی

ارائه سمینار

مباحثه گروهی

پرسش و پاسخ

نحوه ارزیابی

تکالیف درسی: 20%

میان ترم: 20%

پایان ترم: 60%

زمان بندی و نحوه ارائه درس

چهارشنبه 

ساعت 8-10

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
چهارشنبه 10-12 دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی - - -