برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

پیش نیاز درس

فیزیولوژی انسان

فیزیولوژی وزشی پیشرفته

منابع

دستورالعمل های شرکت در فعالیت های ورزشی ACSM ترجمه دکتر احمدی زاد و دکتر افشار جعفری و دکتر خسرو ابراهیم

سازگاری‌های قلب و عروق ترجمه دکتر ترتیبیان 

سازگاری های قلب و عروق ترجمه دکتر گائینی

طرح درس

سازگاری های اکوکاردیوگرافی در پاسخ به ورزش

سازگاری های الکتروکاردیوگرافی در پاسخ به ورزش

تست ورزش و کانتراندیکاسیون های آن

تمرینات ورزشی برای انواع بیماری‌های قلب و عروق

فعالیت ورزشی و پاسخ های سیستولی و دیاستولی

ویژگی قلب ورزشکاران قدرتی و هوازی

رمدلینگ در قلب در پاسخ به فعالیت های ورزشی

سالمندی و تغییرات قلبی عروقی در پاسخ به فعالیت های ورزشی

قلب کودکان و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

هدف از طرح درس

آشنایی با فیزیولوژی قلب و عروق

آشنایی با روش های اندازه گیری ظرفیت های فیزیولوژیکی ورزشکاران

آشنایی با روش های 

تعداد واحد ۲
روش تدریس

استاد محور

ارائه مقالات جدید

حضور در آزمایشگاه 2 جلسه

نحوه ارزیابی

آزمون پایان ترم: 14 نمره

پرسش و پاسخ و ارائه مطالب در کلاس 6 نمره

زمان بندی و نحوه ارائه درس

هفتگی - حضوری 

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
یکشنبه 14-16 دانشگاه تبریز - - -
پیش نیاز درس

سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی و علوم ورزشی

منابع

آمار SPSS نویسنده اندرو مایرز: ترجمه دکتر اکبر رضایی

کاربرد آمار در تربیت بدنی و علوم ورزشی و SPSS تالیف دکتر علی رضا هویدا

طرح درس

تست Z، t، تی تک نمونه ای، تی زوجی، تی مستقل و حدود اطمینان و توان و اندازه اثر

داده های پرت و نرمالیته و نرمال سازی و آزمون های نرمالیته

تحلیل واریانس یک راهه، همگنی واریانس ها، مقایسه های زوجی ضریب اتا و اندازه اثر و کنتراست ها

تحلیل واریانس با اندازه گیری های مکرر با عامل بین گروهی، کرویت داده ها

تحلیل واریانس با اندازه گیری های مکرر با عامل درون و بین گروهی

تحلیل واریانس چند متغیره

تحلیل کوواریانس و پیش فرض های آن

آزمون کای دو

ضریب همبستگی و رگرسیون دو و چند متغیره

هدف از طرح درس

 آشنایی با روش‌های پیشرفته در آمار

آشنایی با متاآنالایز و مرور سیستماتیک

آشنایی با مقاله نویسی  

تعداد واحد ۲
روش تدریس

استاد محور

اس پی اس اس پیشرفته

داوری مقالا

مقاله نویسی در ژورنال های معتبر

نحوه ارزیابی

14 نمره پایان ترم

6 نمره اس پی اس اس

 

زمان بندی و نحوه ارائه درس

یکشنبه ها 8 تا 10

 

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
یکشنبه ها 8 تا 10 دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی - - -
پیش نیاز درس

فیزیولوژی ورزشی

آزمایشگاه در علوم ورزشی

منابع

استعدادیابی در ورزش نویسنده جیم بروان ترجمه وحید ارشم

مقالات جدید در زمینه استعدادیابی ورزشی

مقالات مروری و متاآنالایز در استعدادیابی ورزشی

طرح درس

استعداد ورزشی

استعداد و پیشرفت

پرورش استعداد

روش‌های استعدادیابی و معایب و مزایای استعدادیابی

ملاک و معیار برای استعدادیابی

متغیرهای موثر در عملکرد ورزشی

تعیین میزان سهم عوامل موثر در عملکرد مطلوب آزمون

آزمون و ویژگی‌های آزمون

تغییرات وابسته به سن، جنس و الگوهای استعدادیابی

تغییرات عملکردهای زیست حرکتی

منتخبی از الگوهای برتر جهان و مدل‌های مختلف استعدادیابی

کشف استعدادها

فرایند جایگزین کردن ورزشکار جوان

فرایند طبقه‌بندی یا پرورش عالی استعدادها

عرضه تعاریف و اصطلاحات

ویژگی‌های طبقه‌بندی شده و طراحی تست هشتگانه(اکتال)

با رشد و تکامل همه جانبه

تخصصی شدن زود هنگام در برابر رشد و تکامل همه جانبه

طرح تکامل ورزشی

مراحل شرکت در فعالیت‌های ورزشی

تمرینات عمومی و تمرینات اختصاصی

چگونگی افزایش فشار و بار تمرین

رمز موفقیت، ویژگی ورزشکاران با استعداد

والدین و استعدادیابی

دلایل شرکت کودکان در ورزش

دید بلندمدت و شاخص‌های روان‌شناسی در کودکان

هدف از طرح درس

آشنایی با رویکردهای استعدادیابی در ورزشی

نحوه تعیین شاخص های استعدادیابی در ورزش

استعدادیابی پس از فارغ التحصیلی در آموزش و پرورش و باشگاه ها

 

تعداد واحد ۲
روش تدریس

استاد محور

و استفاده از مقالات و حضور فیزیکی در جلسات استعدادیابی

نحوه ارزیابی

14 نمره پایان ترم

حضور فعال در کلاس و انجام پروژه 6 نمره

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
شنبه 12-10 دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی - - -
پیش نیاز درس

فیزیولوژی ورزشی 

تندرستی و فعالیت بدنی

منابع

دستورالعمل شرکت در فعالیت های ورزشی ACSM ترجمه دکتر احمدی زاد، دکتر افشار جعفری و دکتر خسرو ابراهیم

طرح درس

آلگوریتم شرکت در فعالیت‌های ورزشی برای افراد سالم و یا بیمار

فیزیولوژی بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و دو و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

فیزیولوژی بارداری و و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

فیزیولوژی کودکان و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

فیزیولوژی سالمندی و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

فیزیولوژی پرفشارخونی و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

فیزیولوژی دیس لپیدمیا و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

سرطان و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

فیزیولوژی پوکی استخوان و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

فیزیولوژی آنمی و پاسخ به فعالیت و تمرینات ورزشی

هدف از طرح درس

توانایی ارائه دستورالعمل های استاندارد فعالیت ورزشی برای بیماران غیرواگیردار، کودکان، سالمندان، دوره بارداری و ...

تعداد واحد ۲
روش تدریس

استاد محور

بر اساس سرفصل های مرتبط و مقالات مرتبط با سرفصل ها

نحوه ارزیابی

14 نمره پایان ترم

6 نمره حضور در کلاس و پرسش و پاسخ

زمان بندی و نحوه ارائه درس

پرسش و پاسخ اولیه و ارائه مطالب

 

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
شنبه 16-14 دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی - - -
پیش نیاز درس

فیزیولوژی ورزشی

منابع

منابع فیزیولوژی ورزشی ACSM 

 

طرح درس

آشنایی با تعاریف فعالیت بدنی، فعالیت ورزشی، تمرین، آمادگی جسمانی و سلامتی

اپیدمیولوژی فعالیت بدنی در دنیا

مزایای فعالیت‌های بدنی و سبک زندگی سالم

پرسشنامه های فعالیت بدنی و نحوه محاسبه مت، کالری هفتگی و روزانه

نحوه افزایش فعالیت بدنی در زندگی روزانه

نحوه محاسبه میزان انرژی مصرفی برای راه رفتن، دویدن، چرخ کارسنج و پله نوردی

هرم فعالیت بدنی

چاقی و عوارض ان و نقش فعالیت بدنی در جلوگیری از چاقی

سندرم متابولیکی و تاثیر قعالیت ورزشی بر جلوگیری از بروز و یا عوارض سندرم کمتبولیک

سالمندی و تاثیر ورزش بر جلوگیری از بیماری ها

دستورالعمل شرکت در فعالیت های ورزشی برای افراد سالم و سالمند

دستورالعمل شرکت در فعالیت های ورزشی برای افراد مبتلا به دیابت

مراحل تغییر رفتار و سبک زندگی سالم

هدف از طرح درس

آشنایی با روش های افزایش فعالیت بدنی برای عموم 

آشنایی با مزایای فعالیت ورزشی برای تندرستی

آشنایی با شاخص های تندرستی 

آشنایی با شاخص های امادگی جسمانی مرتبط با تندرستی

 

تعداد واحد ۲
روش تدریس

استاد محور

 

نحوه ارزیابی

14 نمره پایان ترم و 6 نمره فعالیت کلاسی و حضور فعال

زمان بندی و نحوه ارائه درس

پرسش و پاسخ در ابتدای جلسه و ارائه مطالب مرتبط

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
یکشنبه دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی - - -