برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان گیاهان زینتی ۲
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه ده تا دوازده
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی کلاسی در طول ترم

امتحان نهایی ترم

روش تدریس

سخنرانی با استفاده از فایل های تصویری

طرح پرسش و دریافت پاسخ و تحلیل دانشجویان

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول تا سوم: مروری بر اهمیت گیاهان زینتی گلخانه ایی و برگساره ایی در کشور و جهان. امکانات  وابزار تولید گیاهان زینتی، مشخصات کلی ساختارهای تولید گیاهی شامل گلخانه ، شاسی سرد و گرم، سایبان

جلسه چهارم تا ششم: گیاهان گلدانی گلدار: گل بنت قنسول: فیزیولوژی و روشهای ازدیاد و تولید. ارکیدها: فیزیولوژی تولید و پرورش. بنفشه آفریقایی: فیزیولوژی رشد و تولید

جلسه هفتم تا نهم: گیاهان برگساره ای: فیزیولوژی رشد و تولید. روشهای پرورش: کاکتوس ها و گیاهان گوشتی

جلسه دهم تا یازدهم: گل های پیازی: اهمیت اقتصادی و میزان تولید در کشور و جهان. تولید گلایول بریدنی: فیزیولوژی تولید و پرورش. گل لیلیوم: فیزیولوژی رشد و تولید 

جلسه دوازدهم تا شانزدهم: تولید گل های بریدنی مهم: رزهای بریدنی، داودی بریدنی، میخک بریدنی: فیزیولوژی رشد و تولید و روشهای تولید در شرایط گلخانه

منابع

Boodley, W. James. 1998. The commercial greenhouse (2nd edition). Delmar Publishers. USA

 

Bryan, J.E and Hort, F.I. 2002. Bulbs. Timber Press, USA

 

Dole, J. M., & Wilkins, H. F. 2005. Floriculture: Principles and species., 1023 pages., Prentice Hall

 

 

طرح درس

معرفی گیاهان زینتی گلخانه ایی و برگساره ای: اهمیت و جایگاه آنها در کشور و جهان. تجارت جهانی و کشورهای عمده وارد کننده و صادر کننده. 

آشنایی با ساختارهای تولید گیاهی در تولید گیاهان زینتی: شامل گلخانه، شاسی سرد و گرم.

معرفی گل های گلدانی گلدار مهم: روشهای تولید و پرورش شامل گلهایی مثل بنت قنسول، ارکیدها و بنفشه آفریقایی

گل های برگساره ایی: شامل گیاهان آپارتمانی مهم از خانوده Araceae تا خانواده های مهم دیگر

گل های پیازی: شامل گل لیلیوم و گل گلایول: روشهای تولید و فیزیولوزی رشد و نمو

کاکتوس ها و گیاهان گوشتی: فیزیولوژی رشد و روش های تولید گلخانه ایی

گل های بریدنی: شامل گل رز، داودی، میخک و ژربرا: روشها و فیزیولوژی تولید

هدف از طرح درس

انتقال دانش تولید گل های زینتی مهم گلخانه ایی به دانشجویان

کسب مهارت و دانش برنامه ریزی و مدیریت تولید بر اساس نیازهای رشدی و فیزیولوژیکی گیاهان زینتی مهم

کسب دانش روش های تولید تجاری گل و گیاهان زینتی مهم گلخانه ایی 

کسب دانش مدیریت گلخانه ایی و کنترل عوامل محیطی موثر بر رشد گیاهان زینتی جهت رسیدن به حداکثر عملکرد و کیفیت

 

عنوان مدیریت گلخانه
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه 8 تا ده
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی کلاسی در طول ترم

امتحان نهایی ترم

روش تدریس

سخنرانی با استفاده از فایل های تصویری

ویدیوهای آموزشی

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول تا سوم: اهمیت و جایگاه گلخانه در علم باغبانی. اهمیت تولید گخانه ایی محصولات باغبانی. انواع ساختارهای گیاه پروری شامل مشخصات شاسی سرد، شاسی گرم، سایبان و تور ساخت ها.

جلسه چهارم تا ششم: تقسیم بندی گلخانه ها بر اساس فرم، کاربری، نوع محصول تولیدی و درجه اتوماسیون. معرفی اجزاء سازه ایی گلخانه شامل فونداسیون، ستون ها و خرپا

جلسه هفتم تا نهم: سازه گلخانه: بارهای وارده بر گلخانه: بارمرده، زنده، بار برف و باد. مشصخات سازه ای گلخانه های شیشه ای و پلاستیکی و مکانیسم باز و بست پنجره های سقفی و جانبی

جلسه دهم تا دوازدهم: پوشش گلخانه و انواع آن: شیشه، پلاستیک ، پلی کربنات و فایبرگلاس. مشخصات پوشش ها و رابطه پوشش با تولید محصول. رابطه سقف و پوشش و میزان دریافت نور. بسترهای کاشت و انواع آنها: راندمان فضاسازی و آرایش بسترها در گلخانه

جلسه سیزدهم تا شانزدهم: سیستم های کنترل اقلیمی گلخانه: سیستم گرمایشی: محاسبه نیاز گرمایشی گلخانه . منبع تامین انرژی و نحوه توزیع انرژی در گلخانه سیستم هوای گرم: آب گرم و تابشی. سیستم سرمایشی گلخانه : محاسبه بار سرمایشی گلخانه . سیستم فن و پد: روش محاسبه  و مشخصات. سیستم مه افشانی: روش محاسبه و مشخصات. سیستم های تهویه در گلخانه

منابع

مطلوبی، م.، و  مکاری، ا. 1401. تکنولوزی و مدیریت گلخانه. انتشارات دانشگاه تبریز

Boodley, W. James. 1998. The commercial greenhouse (2nd edition). Delmar Publishers. USA

Dole, J. M., & Wilkins, H. F. 2005. Floriculture: Principles and species., 1023 pages., Prentice Hall

طرح درس

جایگاه گلخانه در تولید محصولات باغبانی

انواع ساختارهای گیاه پروری: شاسی سرد و گرم، سایبان و تورساخت ها

گلخانه و انواع آن: تقسیم بندی گلخانه ها: فرم های کوانست؛ قوسی، مثلثی و ونلو. گلخانه های تجاری و خانگی

سازه گلخانه: بار مرده، زنده، برف و باد. اجزاء سازه گلخانه. اتصالات سازه ایی گلخانه

پوشش گلخانه: شیشه، پلاستیک و پلی کربنات و فایبرگلاس. 

بسترهای گلخانه: انواع. و چیدمان و آرایش بسترها در گلخانه

سیستم گرمایشی گلخانه: محاسبه و طراحی

سیستم تهویه: انواع و روش های تهویه

سیستم سرمایش: محاسبه و طراحی 

هدف از طرح درس

آشنایی با ساختارهای گیاه پروری و انواع گلخانه ها

انتقال دانش مقدمات طراحی سازه گلخانه و اجزاء آن به دانشجویان

انتقال دانش مدیریت سیستم های کنترل اقلیمی گلخانه به دانشجویان

کسب مهارت مدیریت عوامل محیطی در داخل گلخانه

عنوان فیزیولوژی گل و گیاهان زینتی
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری یکشنبه 14 تا 16
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی کلاسی در طول ترم

امتحان نهایی آخر ترم

 

روش تدریس

سخنرانی با ارائه فایل تصویری

سمینار و بحث کلاسی

ارائه مقالات علمی، بحث علمی و اخذ نظر و تحلیل دانشجویان

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول تا سوم: نقش فیزیولوژی گیاهی در پژوهش های گیاهان زینتی. اهمیت فیزیولوژی در موفقیت تولید. مروری بر تقسیم بندی گیاهان زینتی و تفاوت های فیزیولوژیک بین آنها

جلسه چهارم تا ششم: رابطه گیاه با محیط: نقش دما در رشد گیاهان زینتی: بهاره شدن، DIF و فورسینگ در گل های پیازی. دمای ماکزیمم و صفر گیاهی و دمای مناسب رشدی برای گل و گیاهان زینتی مختلف

جلسه هفتم تا نهم: رابطه گیاه با محیط: نقش نور در رشد گیاهان. فیزیولوژی جذب و تبدیل نور، فتوسنتز، کیفیت نور. استفاده از نور مصنوعی در تولید گیاهان زینتی. لامپ های بخار سدیم و ال ای دی 

جلسه دهم تا دوازدهم: رابطه گیاه با محیط: نقش دی اکسید کربن در رشد گیاهان زینتی. غنی سازی گلخانه با دی اکسید کربن.  رابطه نور با دی اکسید کربن. روشهای تزریق دی اکسید کربن به گلخانه.

جلسه سیزدهم تا شانزدهم: ارائه مقالات علمی و آخرین پژوهش های مرتبط در ارتباط با مباحث کلاسی. بررسی و تحلیل مقالات 

منابع

Dole, J. M., & Wilkins, H. F. 2005. Floriculture: Principles and species., 1023 pages., Prentice Halll

Larson, R.A. 1992. Introduction to floriculture. Academic Press, USA

Ingels, E.J., 2010. Ornamental horticulture. Science, operations & management. Fourth edition. Cobleskill, New York

Bryan, J.E and Hort, F.I. 2002. Bulbs. Timber Press, USA

 

طرح درس

اهمیت فیزیولوژی گیاهی در باغبانی زینتی

رابطه گیاه با محیط: تعریف دما، نقش دما در کنترل فرآیندهای گیاهی شامل تنفس و فتوسنتز. دمای حداقل و حداکثر قابل تحمل توسط گیاهان زینتی. بهاره شدن. فورسینگ گل های پیازی. استفاده از دما برای کنترل کیفیت و عملکرد گل های زینتی.

فیزیولوژی جذب و تبدیل نور در گیاه: ساختمان برگ، رنگیزه ها و انواع آنها. کلروفیل و نقش سطح برگ و فرم تاج گیاه در جذب نور. واحدهای نور. کمیت و کیفیت نور. کنترل رشد گیاهان به کمک شدت، مدت و کیفیت نور

رابطه دی اکسید کربن  رشد گیاه: روزنه ها و نقش عوامل محیطی در باز و بست روزنه ها. رابطه دی اکسید کربن با جذب نور.

نقش تنظیم کننده ها در کنترل رشد گیاهی 

بررسی آخرین مقالات علمی : طرح و بحث آنها در کلاس

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با مباحث مهم فیزیولوژی گیاهی که در باغبانی زینتی کاربرد دارند.

انتقال دانش فیزیولوژی دما و نور و سایر پارامتر های محیطی و نقش آنها در کنترل کمیت و کیفیت تولید در گیاهان زینتی

شناخت رابطه فیزیولوژی گیاهی با عوامل کنترل کننده گلدهی و رشد رویشی گیاهان زینتی

عنوان مدیریت گلخانه و اتوماسیون
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری سه شنبه 14 تا 16
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی کلاسی در طول ترم

امتحان نهایی در آخر ترم

ارائه پروژه کلاسی

روش تدریس

سخنرانی با فایل تصویری

ارائه ویدیو آموزشی

سمینار کلاسی با کمک دانشجویان و درخواست تحیلی و نظر دانشجویان

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول تا سوم: مروری بر اهمیت گلخانه در باغبانی. آمار و ارقام سطح کشت گلخانه ایی در کشور و دنیا. کشورهای مهم دخیل در تولید گلخانه ایی. مروری بر ساختار های گیاه پروری. انواع گلخانه ها و تقسیم بندی آنها

جلسه چهارم تا ششم: سازه گلخانه: اجزاء سازه گلخانه. فرم های سازه ای گلخانه و عناصر تشکیل دهنده سازه. استانداردهای موجود در طراحی سازه گلخانه: استاندارد هلند. فرانسه، اتحادیه اروپا و استاندارد اتحادیه بین المللی گلخانه سازان NGMA

جلسه هفتم تا نهم: سیستم های کنترل اقلیمی گلخانه: گرما و توزیع آن در گلخانه. روش های حفظ گرما در گلخانه و کاهش مصرف سوخت. مقایسه روش های مختلف توزیع گرما و بررسی مزایا و معایب. سیستم های سرمایش گلخانه: روش ها، مزایا و معایب هر روش. 

جلسه دهم تا دوازدهم: سیستم های تهویه در گلخانه: روش های محاسبه حجم و سرعت تهویه در گلخانه . موقعیت و اندازه دریچه های تهویه در گلخانه. تهویه طبیعی در مقابل تهویه مصنوعی. سیستم گردش افقی هوا در گلخانه: مزایا و معایب آن

جلسه سیزدهم تا شانزدهم: مدیریت اقلیمی گلخانه: رابطه گرما و رطوبت در گلخانه: منحنی مولیر و پیش بینی تغییرات دمایی و رطوبتی در گلخانه به کمک منحنی مولیر. سیستم های نوردهی در گلخانه. سیستم های تزریق دی اکسید کربن به گلخانه

منابع

مطلوبی، م.، و مکاری، ا. 1401. تکنولوژی و مدیریت گلخانه. انتشارات دانشگاه تبریز

Thomas, P. A. (2004). Greenhouse Operation and Management, Paul V. Nelson. HortTechnology14(3), 455-456.

Hanan, J. J., Holley, W. D., & Goldsberry, K. L. (2012). Greenhouse management (Vol. 5). Springer Science & Business Media.

طرح درس

اهمیت گلخانه در کشت های باغبانی

جایگاه فعلی گلخانه در کشور و جهان.

ساختار های گیاه پروری و تقسیم بندی گلخانه بر اساس نوع محصول و سطح تکنولوژی 

سازه گلخانه: اجزاء سازه و مشخصات آن در فرم های مختلف گلخانه. پروفیل های مورد استفاده در ساخت گلخانه. بست و اتصالات

استاندارد سازه گلخانه: استاندارد کشور، اروپا و استانداردهای بین المللی

کنترل اقلیمی گلخانه: شامل سیستم های گرمایشی ، سرمایشی، تهویه و دی اکسید کربن

مدیریت اقلیمی گلخانه: شامل مدیریت گرما، رطوبت، دی اکسید کربن 

مدیریت نور درگلخانه: استفاده از نور مصنوعی در تولید گیاهان گلخانه ایی

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با اهمیت گلخانه و فضاهای بسته تولید در تولید محصولات باغبانی

کسب مهارت لازم در محاسبه سیستم های گرمایش، سرمایش و تهویه گلخانه

کسب دانش لازم در مدیریت عوامل اقلیمی گلخانه و درک تاثیر متقابل آنها بر رشد و کیفیت محصول تولیدی

فراگیری استفاده از نور مصنوعی در افزایش عملکرد و کیفیت محصولات تولیدی

فراگیری استانداردها لازم در طراحی گلخانه و انتقال آنها به متخصصین مرتبط در تیم طراحی گلخانه 

عنوان تغذیه گیاهان در گلخانه با تاکید بر کشت بدون خاک
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری سه شنبه 8 تا ده
تعداد واحد ۳
نحوه ارزیابی

ارزیابی کلاسی در طول ترم

امتحان نهایی در آخر ترم

روش تدریس

سخنرانی با استفاده از فایل های تصویری

سمینار کلاسی و دعوت دانشجویان به مباحث تحلیلی و بحث های کلاسی

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول تا سوم: مروری بر اهمیت تغذیه گیاهی. فیزیولوژی جذب و انتقال مواد در گیاه

جلسه چهارم تا ششم: مبانی کشت بدون خاک: تاریخچه و اهمیت آن. مزایا و معایب. وضعیت موجود در کشور و جهان. محصولات مهم گلخانه ایی با تولید هایدروپونیک. ویژگی آب و اهمیت آب در انتقال مواد غذایی گیاه. روش های آبرسانی در گلخانه. نیاز آبی گیاه و رابطه آن با نوع محصول تولیدی

جلسه هفتم تا نهم: کیفیت آب آبیاری. عوامل موثر بر کیفیت آب آبیاری. نقش ای سی، املاح مضر و روش های شناسایی و کنترل آنها. آزمایش نمونه آب و بررسی نتایج آزمایش. روش های بهبود کیفیت آب آبیاری: فیلتراسیون. روش اسمز معکوس. دیالیز. تبخیری و الکتریکی.

جلسه دهم تا دوازدهم: آلکالینتی و اهمیت آن. وضعیت آب گلخانه از لحاظ درجه قلیاییت. عوامل موثر بر قلیاییت آب. نقش قلیاییت آب در جذب عناصر غذایی. روش های بهبود قلیاییت آب. نقش منابع کودی در بهبود قلیایت آب

جلسه سیزدهم تا شانزدهم: عناصر غذایی: عناصر ماکرو و میکرو. منابع تامین عناصر ماکرو و میکرو. نقش عناصر و فرم تامین آنها توسط منابع کودی. انواع نمک ها و عناصر غذایی تشکیل دهنده آنها. انواع محلول های غذایی موجود. منابع تامین دستورهای غذایی. روش فرمولاسیون و آماده سازی محلول غذایی. استوک غلیظ غذایی. روش تزریق کود به سیستم آبیاری. سیستم های مرسوم هایدروپونیک

منابع

ممطلوبی، م.، و مکاری، ا. 1401. تکنولوژی و مدیریت گلخانه. انتشارات دانشگاه تبریز

Sonneveld, C. and Voogt, W. 2009. Plant nutrition of greenhouse crops. Springer, Netherlands

 

طرح درس

اصول جذب و انتقال مواد غذایی در گیاهان

نقش آب و مشخصات فیزیکی آن در انتقال عناصر غذایی

سیستم های آبرسانی و کوددهی در گلخانه

کیفیت آب آبیاری در کشت های گلخانه ایی

روش های بهبود کیفیت آب آبیاری در گلخانه

آلکالینتی و اهمیت آن در کشت های هایدروپونیک

روش های کنترل آلکالینتی در محلول های کودی گلخانه

عناصر غذایی و دستور های غذایی

انواع محلول های غذایی و روش تهیه آنها 

هدف از طرح درس

آشنایی با اصول جذب و انتقال مواد غذایی در گیاهان با تاکید بر محیط های هایدروپونیک

فراگیری سیستم های آبرسانی و کوددهی در گلخانه

کسب دانش ارزیابی کیفیت آب آبیاری و روش های بهبود آن

کسب مهارت لازم در فرمولاسیون و آماده سازی محلول های غذایی

توضیحات

مایه تاسف است که سیستم چند بار در حین درج اطلاعات موقع ذخیره کردن اطاعات خارج شده و تمام زحمات از دست می رود. این ضعف بزرگی در سیستم است.

عنوان طراحی باغ و پارک
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه ساعت 10-12
مکان برگزاری کلاس 1 دانشکده کشاورزی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

تکمیل پروژه و تحویل آن. 

ارزیابی کلاسی

امتحان پایان ترم. 

روش تدریس

1- ارائه سخنرانی بصورت تصویری با استفاده از پاورپوینت

2-برگزاری کلاس های عملی

3- در صورت لزوم درخواست ارائه سمینار از طرف دانشجو

 

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول: باغسازی در دوره باستان

جلسه دوم: باغسازی در دوره میانه

جلسه سوم: باغسازی در دوره معاصر

جلسه چهارم: باغ های ایرانی

جلسه پنجم: سبک های باغسازی در دنیا

جلسه ششم: سبک های باغسازی در دنیا

جلسه هفتم تا دهم: آنالیز سایت

جلسه یازدهم: آنالیز کاربران

جلسه دوازدهم: اصول طراحی

جلسه سیزدهم: بعدهای طراحی در فضای سبز

جلسه چهاردهم: کف، دیوار و سقف در طراحی

جلسه پانزدهم تا شانزدهم: اصول طراحی کاشت

 

منابع
کتاب طراحی باغ و پارک – مهندس جمشید حکمتی
کتاب طراحی مصور باغ و پارک – سازمان پارکها و فضای سبز
کتاب طراحی فضای سبز – دکتر غزاله روحانی
کتاب طراحی منظر- ترجمه دکتر لقایی: سازمان پارکها
طراحی فضای سبز برای طراحان حرفه ای ـ ترجمه ساسان جعفرنیا و سایرین
طراحی کاشت در منظر ـ  ترجمه دکتر محسن کافی
درختان و درختچه های زینتی در منظر ـ منصور مطلوبی
طرح درس

آشنایی دانشجویان با عناصر و مشخصات طراحی باغ در دوره باستان تا عصر حاضر

آشنایی دانشجویان با عناصر باغسازی ایرانی و شناخت باغ های معروف کشور از دوره باستان تا عصر حاضر

آشنایی با سبک های مختلف باغسازی در دنیا

شناخت آنالیز سایت و عوامل موثر بر آن

شناخت نیازهای کاربران در طراحی باغ و توجه به انتظارات آنها از طراحی باغ یا پارک

شناخت ابعاد طراحی و توجه به نقش کف، دیوار و سقف در طراحی باغ و پارک

شناخت اصول طراحی و ترکیب و روابط بین آنها

شناخت اصول طراحی کاشت

شناخت مدیریت فضاها در طراحی باغ و پارک و ارزش گذاری فضاها بر اساس معیارهای طراحی و نیاز کاربران

هدف از طرح درس

افزایش شناخت و دانش دانشجویان در ارتباط با باغ های دوره باستان

توجه به عناصر اصلی طراحی باغ در دوره باستان تا عصر حاضر 

شناسایی عوامل و عناصر طراحی باغ در دوره های مختلف در باغ ها و پارک های عصر حاضر

توجه و فراگیری سبک های مختلف باغسازی در دنیا و نحوه بکارگیری آنها در پروژه های طراحی

توجه و فراگیری روش های آنالیز سایت و آنالیز کاربران

توجه و فراگیری مشخصات ابعاد مختلف فضای طراحی و استفاده از آنها در طراحی

توجه و فراگیری اصول طراحی فضای سبز و طراحی و ترکیب بخش گیاهی فضای سبز با بخش سخت منظر 

عنوان گیاهان زینتی ۱
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه 8 تا 10
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی کلاس 5
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی کلاسی بصورت شفاهی در طول ترم

امتحان پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی با ارائه تصویری

ویدیوهای آموزشی

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول تا سوم: اهمیت گیاهان زینتی و سابقه تاریخی و جایگاه گل و گیاهان زینتی در گذشته و امروز. آمار و ارقام تولید

جلسه چهارم تا ششم: نقش عوامل محیطی در کنترل رشد گیاهان زینتی فضای آزاد شامل دما، نور، چرخه های دمایی و رطوبت نسبی و دی اکسید کربن

جلسه هفتم تا نهم: روش های ازدیاد گیاهان زینتی: شامل ازدیاد جنسی و غیرجنسی

جلسه دهم تا شانزدهم: معرفی ترتیبی خانواده های مهم گل های فضای آزاد از خانواده Amaranthaceae تا خانواده Violaceae

منابع

گلکاری ـ دکتر احمد خلیقی

گلکاری ـ دکتر قاسمی قهساره و دکتر محسن کافی

گیاهان گلدانی ـ سازمان پارکها و فضای سبز تهران

صد گیاه زینتی ـ مهندس جمشید حکمتی

جزوه درسی 

طرح درس

آشنایی با جایگاه گل و گیاهان زینتی در گذشته و امروز

نقش گیاهان زینتی در زندگی امروزی: نقش اکولوژیکی، روانشناختی، زیباشناختی و معماری و مهندسی

آشنایی با نقش اقتصادی گل و گیاهان زینتی و حجم تجارت جهانی

شناخت عوامل موثر اقلیمی در رشد و نمو گل و گیاهان زینتی فضای آزاد

شناخت نقش نور و دما و دوره های سرمایی در گل دهی گل های فضای آزاد

شناخت رنگیزه ها و انواع آنها در گل های زینتی و عوامل موثر بر تشکیل آنها

شناخت روش های ازدیاد جنسی و غیر جنسی 

شناخت و فراگیری ابزار و امکانات لازم برای ازدیاد جنسی و غیرجنسی گل های فضای آزاد

شناخت و فراگیری مشخصات مهم گیاهشناسی، باغبانی و زینتی گل های فضای آزاد

شناخت و فراگیری نیازهای مهم محیطی و رشدی خانواده های گل های فضای آزاد از خانواده Amaranthaceae تا خانواده Violaceae

هدف از طرح درس

توانمندسازی دانشجویان در شناسایی گل و گیاهان زینتی فضای آزاد و تشخیص آنها

فراگیری مهارت ازدیاد جنسی و غیر جنسی گل و گیاهان زینتی فضای آزاد

انتقال دانش پرورش و رشد انواع گل و گیاهان زینتی به دانشجویان

فراگیری مهارت مدیریت و برنامه ریزی عملیات اجرایی تولید نشاء و انتقال آن به فضای آزاد

عنوان مدلسازی در علوم باغبانی
مقطع تحصیلی دكتری تخصصی PhD
زمان برگزاری یکشنبه 14 تا 16
مکان برگزاری تحصیلات تکمیلی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی کلاسی در طول ترم

ارائه سمینار 

امتحان پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی بصورت تصویری

ارائه ویدیوهای آموزشی

سمینار مشترک دانشجویی: بحث و تحلیل

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول تا سوم: معرفی سیستم، مدل ، مدلسازی و شبیه سازی. انواع متغییرها، مدل های کلامی، تصویری، فزیکی و ریاضی. ارائه چند مثال ساده و اولیه جهت آشنایی با مفاهیم اولیه مدلسازی

جلسه چهارم تا ششم: معرفی مدل تصویری فارستر و نحوه استفاده از آن در بیان اجزاء یک سیستم. معرفی مدل ریاضی و تفاوت آن با مدل های تصویری

جلسه هفتم تا نهم: مدل های رشدی گیاهی: معرفی مدل های دمایی. معرفی مدل های رابطه نور با رشد گیاهان. فتوپریود و جدب نور توسط تاج گیاهان. رابطه سطح برگ با جذب نور

جلسه دهم تا دوازدهم: مدل های غیر خطی و کاربرد آن در باغبانی

جلسه سیزدهم تا شانزدهم: معرفی فراگیری ماشینی، شبکه های عصبی و هوش مصنوعی و کاربرد آنها در باغبانی با معرفی مقاله و مثال

منابع

Haefner, W.J. 2005. Biological Systems: principles and applications. second edition. Springer

Mackenzie, A. 2005. Mathematics and Statistics for life sciences. Taylor and Francis

Sultani, A. and Sinclair, C. 2012. Modelling physiology of crop development, growth and yield. CAB Inernational

 

طرح درس

آشنایی با مفاهیم سیستم، مدل، مدلسازی، شبیه سازی

فراگیری رابطه رشدی گیاه با محیط پیرامون: مدل های دمایی، نوری و فتوپریود گیاه

فراگیری مدل های جذب و انتقال نورد در داخل تاج گیاه

فراگیری مدل های غیر خطی و کاربرد آن در باغبانی

فراگیری مفاهیم پایه: یادگیری ماشینی، شبکه های عصبی و هوش مصنوعی

هدف از طرح درس

آشنایی با مفاهیم و تعاریف مدلسازی

فراگیری ، درک و توانایی بیان رابطه گیاه با محیط به کمک مدل های تصویری و ریاضی

فراگیری اصول پایه فراگیری ماشینی، شبکه های عصبی و قابلیت آنها در مدلسازی باغبانی

عنوان پرورش گیاهان زینتی در گلخانه
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری یکشنبه 8 تا 12
مکان برگزاری تحصیلات تکمیلی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی در طول ترم

امتحان پایان ترم

 

روش تدریس

سخنرانی بصورت تصویری 

ارائه ویدیوهای آموزشی

سمینار کلاسی

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول تا سوم: اهمیت و تجارت جهانی گل های گلخانه ایی. کشورهای عمده صادر کننده و وارد کننده. شرایط تولید در کشور و استانهای مهم فعال در تولید گلخانه ایی. گل های مهم از لحاظ میزان تولید و مصرف. طبقه بندی و معرفی اولیه گل های گلخانه ایی 

جلسه چهارم تا ششم: مشخصات یک گلخانه مناسب برای تولید گل های گلخانه ایی. رزهای بریدنی: گیاهشناسی، نیازهای فیزیولوژیکی، انتخاب ارقام، ازدیاد، کاشت، هرس،تولید و برداشت

جلسه هفتم تا نهم: گل داودی بریدنی: معرفی مشخصات، فیزیولوژی، ازدیاد، کاشت، داشت و برداشت. تولید گل میخک: مشخصات گیاهشناسی، فیزیولوژی و تولید

جلسه دهم تا دوازدهم: تولید ژربرای بریدنی: مشخصات گیاهشناسی، فیزیولوژی تولید، ازدیاد، کاشت، داشت و برداشت. تولید لیسیانتوس: مشخصات گیاهشناسی، فیزیولوژی تولید، ازدیاد، کاشت و داشت و برداشت.

جلسه سیزدهم تا شانزدهم: گل های پیازی: اهمیت و جایگاه آنها. مشخصات عمومی گل های پیازی. روشهای فورسینگ و تولید پیاز. تولید لیلیوم های آزیاتیک، اورینتال و لیلیوم عید پاک: مشخصات گیاهشناسی، فیزیولوژی تولید، ازدیاد، کاشت، داشت و برداشت

منابع

Dole, J. M., & Wilkins, H. F. 2005. Floriculture: Principles and species., 1023 pages., Prentice HalllHollandBryan, J.E and Hort, F.I. 2002. Bulbs. Timber Press, USA

Larson, R.A. 1992. Introduction to floriculture. Academic Press, USA

Hoog, J.D.J. 2001. Handbook for modern greenhouse rose cultivation. Applied Plant Research,

 

 

طرح درس

آشنایی با اهمیت گل های گلخانه ایی و جایگاه آنها در کشور و جهان

فراگیری دانش تولید گلخانه ایی گل های بریدنی و سایر گل های گلخانه ایی مهم

فراگیری دانش مدیریت و نگهداری گلخانه تولیدی گل و گیاهان گلخانه ایی

فراگیری دانش مدیریت عوامل محیطی و تغذیه و روشهای هرس و تربیت در تولید گل های گلخانه ایی

هدف از طرح درس

کسب مهارت برنامه ریزی و مدیریت تولید محصولات زینتی گلخانه ایی

کسب دانش تخصصی نیازهای فیزیولوژیکی گیاهان گلخانه ایی و نحوه استفاده از آنها در افزایش عملکرد و کیفیت گیاهان گلخانه ایی

کسب مهارت عملی مدیریت عوامل موثر در تولید مثل مدیریت عوامل محیطی، تغذیه ای، مدیریت تاج پوشه و ...

عنوان عملیات گلکاری
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری چهارشنبه 8 تا 12
مکان برگزاری تحصیلات تکمیلی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی در طول ترم

امتحان آخر ترم

روش تدریس

سخنرانی و بیان عملی

ویدیو آموزشی

بیان تصویری

زمان بندی و نحوه ارائه درس

جلسه اول تا چهارم: آشنایی با فضای گلخانه و آزمایشگاه. کار با لوازم آزمایشگاهی بصورت عملی

جلسه پنجم تا دهم: آشنایی با بذور گل و گیاهان زینتی در حد امکانات موجود و کاشت بذور گل و گیاهان زینتی و فراگیری روش های تولید

جلسه یازدهم تا شانزدهم: آشنایی و فراگیری روشهای ازدیاد قلمه ایی و سایر روش های تکثیر بسته به امکانات موجود در گروه و آزمایشگاه. کار با محلول های غذایی هایدروپونیک. تهیه دستور غذایی برای تغذیه گیاهی. فرمولاسیون عناصر غذایی و انتخاب منابع کودی برای دستورهای غذایی. آماده سازی استوک های غذایی و استفاده از آنها بصورت عملی برای تغذیه گیاهان. مشاهده ویدیوهای آموزشی در مورد پرورش و تولید گل و گیاهان زینتی

منابع

Adams, C.R., Bamford, K.M. and Early, M.P. 2008. Principle of Horticulture. Fifth edition. Elsevier, UK

Dole, J. M., & Wilkins, H. F. 2005. Floriculture: Principles and species., 1023 pages., Prentice Halll

Boodley, W. James. 1998. The commercial greenhouse (2nd edition). Delmar Publishers. USA

 

طرح درس

آشنایی عملی دانشجویان با محیط کار گلخانه ایی و آزمایشگاهی

فراگیری عملی روش های کاشت بذر، جوانه زنی و انتقال نشا و ثبت داده های رشدی و اندازه گیری برخی پارامتری فیزیولوژیکی

فراگیری عملی ازدیاد قلمه ایی و اندازه گیری پارامتری رشدی و آنالیز رشد و کیفیت سنجی

مشاهده فیلم های آموزشی موجود در مورد تولید گلخانه ایی

هدف از طرح درس

کسب دانش و مهارت عملی در ازدیاد و تولید گل های گلخانه ایی مهم

کسب مهارت کار با لوازم آزمایشگاهی و گلخانه ای و نحوه اندازه گیری پارامتر های رشدی

کسب مهارت عملی در آنالیز رشدی و کیفیت سنجی رشد گیاهان زینتی