برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

منابع

Jay, A. M., Modern Food Microbiligy, (2012). Chapman Hall

Adams, M. R., et, al., Food Microbiology, RSC Publishing

طرح درس

1- مقدمه و آشنایی با مبانی

2و 3و 4- میکروب شناسی پیشرفته

5- اساس تقسیم بندی میکروارگانیسم ها

6- ساختمان های اصلی و فرعی سلول

7- ساختارو عملکرد پوشش های خارجی

8- ساختار و عملکرد دیواره و غشا

ساختار و عملکرد تاژک و مژک

ساختار و عملکرد اسپور

5 و 6و 7 مکانیزم تاثیر عوامل خارجی و داخلی کلاسیک بر فعالیت و شمار میکروبی

اثر pH بر عملکرد دیواره و غشا

اثر نسبت گازهای تنفسی بر شدت تنفس

اثر پتانسیل اکسیداسیون و احیا بر فعالیت میکروبی

اثر فعالیت آبی بر میکروارگانیسم های مختلف

8 و 9 و 10 و 11و 12و 13 اثر تکنیک های روز آمد بر فعالیت های میکروبی

اثر فشار هیرواستاتیک بر شمار میکروبی

اثر فراصوت بر فعالیت و شمار میکروبی

اثر مایکروویو بر فعالیت و شمار میکروبی

اثر فرابنفش بر مکانیسم عمل و شمار میکروبی

اثر پرتوهای الکترومغناطیسی گاما و ایکس بر فعالیت و شمار میکروبی

14 و 15و 16 تکنیک های پپیشرفته در شمارش میکروبی

بررسی روش الایزا

بررسی روش LAA

بررسی روش های مقاومت سنجی و پتانسیومتری برای شمارش میکروبی

روش های مبتی بر آپتامر و قطعات DNA

 

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجو با تکنیک های جدید شناسایی میکروارگانیسم ها در مواد غذایی و روش های جدید از بین بردن آنها

تعداد واحد ۳
روش تدریس

تدریس مطالب بوسیله مدرس  (استفاده از پاورپوینت و اسلایدهای کمک آموزشی برای بیان بهتر مطالب)

ارایه بحث مرتبط با موضوع بوسیله دانشجو

جمع بندی و نتیجه گیری

 

نحوه ارزیابی

فعالیت کلاسی

آزمون پایان ترم

زمان بندی و نحوه ارائه درس

1- مقدمه و آشنایی با مفاهیم

2 و 3و 4- میکروب شناسی پیشرفته

5 و 6و 7- نحوه تاثیر عوامل داخلی و خارجی کلاسیک برفعالیت میکروبی

8 و9و 10 و 11و 12 و -13 تکنیک های پیشرفته  در کنترل فعالیت میکروبی

14 و 15و 16- تکنیک های پیشرفته در شمارش میکروبی

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
سه شنبه 18-14 مرکز تحصیلات تکمیلی دانشکده کشاورزی کلاس 6 - - -
منابع

مجلات و دیتابیس های علمی

طرح درس

1- مقدمه، تعریف و مفاهیم

2 و 3 و 4- آشنایی با انواع مقالات

- مقالات مروری توصیفی

- مقالات مروری تحلیلی

- مقالات Systematic review and Metaanalysis

- مقالات تحقیقی: Original research

5، 6 و 7- آشنایی با انواع مجلات

- مجلات JCR

- مجلات  Scopus

- مجلات ISC

- مجلات ترویجی

8، 9 و 10- آشنایی با انواع دیتابیس های علمی

- آشنایی با Science direct

- آشنایی با Web of Science

- آشنایی با Googlescholar

- آشنایی با Researchgate

11 و 12-  آشنایی با تقلبات و روش های شناسایی آنها

- آشنایی با پایگاه iThenticate

- آشنایی با پایگاه مشابهت یاب سمیم نور

13-  آشنایی با نحوه ویرایش Native مقالات

- آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Grammarly

14، 15 و 16- ارائه تحقیق انجام شده توسط دانشجویان

هدف از طرح درس

انجام یک پروژه تحقیقاتی توسط دانشجو در راستای گرایش زیست فناوری موادغذایی

تعداد واحد ۱
روش تدریس

تدریس توسط مدرس و بحث به وسیله دانشجویان

نحوه ارزیابی

فعالیت کلاسی و ارائه تحقیق توسط دانشجو در حضور استادان گرایش زیست فناوری مواد غذایی

زمان بندی و نحوه ارائه درس

1- مقدمه، تعریف و مفاهیم

2 و 3 و 4- آشنایی با انواع مقالات

5، 6 و 7- آشنایی با انواع مجلات

8، 9 و 10- آشنایی با انواع دیتابیس های علمی

11 و 12-  آشنایی با تقلبات و روش های شناسایی آنها

13-  آشنایی با نحوه ویرایش Native مقالات

14، 15 و 16- ارائه تحقیق انجام شده توسط دانشجویان

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
چهارشنبه 16-14 مرکز تحصیلات تکمیلی دانشکده کشاورزی- دانشگاه تبریز - - -
منابع

مجلات و دیتابیس های علمی

طرح درس

مقدمه، تعریف و مفاهیم

2 و 3 و 4- آشنایی با انواع مقالات

- مقالات مروری توصیفی

- مقالات مروری تحلیلی

- مقالات Systematic review and Metaanalysis

- مقالات تحقیقی: Original research

5، 6 و 7- آشنایی با انواع مجلات

- مجلات JCR

- مجلات  Scopus

- مجلات ISC

- مجلات ترویجی

8، 9 و 10- آشنایی با انواع دیتابیس های علمی

- آشنایی با Science direct

- آشنایی با Web of Science

- آشنایی با Googlescholar

- آشنایی با Researchgate

11 و 12-  آشنایی با تقلبات و روش های شناسایی آنها

- آشنایی با پایگاه iThenticate

- آشنایی با پایگاه مشابهت یاب سمیم نور

13-  آشنایی با نحوه ویرایش Native مقالات

- آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Grammarly

14، 15 و 16- ارائه تحقیق انجام شده توسط دانشجویان

هدف از طرح درس

انجام یک پروژه تحقیقاتی توسط دانشجو در راستای گرایش زیست فناوری موادغذایی

تعداد واحد ۱
روش تدریس

تدریس توسط مدرس و بحث به وسیله دانشجویان

نحوه ارزیابی

فعالیت کلاسی و ارائه تحقیق توسط دانشجو در حضور استادان گرایش زیست فناوری مواد غذایی

زمان بندی و نحوه ارائه درس

مقدمه، تعریف و مفاهیم

2 و 3 و 4- آشنایی با انواع مقالات

5، 6 و 7- آشنایی با انواع مجلات

8، 9 و 10- آشنایی با انواع دیتابیس های علمی

11 و 12-  آشنایی با تقلبات و روش های شناسایی آنها

13-  آشنایی با نحوه ویرایش Native مقالات

14، 15 و 16- ارائه تحقیق انجام شده توسط دانشجویان

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
چهارشنبه 18-16 مرکز تحصیلات تکمیلی دانشکده کشاورزی- دانشگاه تبریز - - -
منابع

Sedgwick, W.T. and Wilson, E.B. 2010. An introduction to general biology, Andesite Press.

Lodish, H., Brek, A., Kaiser, C.A., Krieger, M., Scott, M.p. et al. 2012. Molecular cell biology, Amazon.

طرح درس

1 و 2- مقدمه و آشنایی با مفاهیم

3 و 4- انواع سلول ها و  تکامل سلولی

- سلول های پروکاریوت

- سلول های یوکاریوت

- تعریف تکامل

- روند تکامل سلولی

5 و 6- ترکیب شیمیایی سلول

- انواع مولکول ها موجود در ساختار سلول

- آنزیم ها و بیوکاتالیزورها

- متابولیسم سلولی و بیوانرژیک

7 و 8- ابزارها و روش های مطالعه سلول

- روش میکروسکوپی و انواع میکروسکوپ ها برای مطالعه سلول

-روش های بیوشیمیایی برای مطالعه سلول

- روش های فیزیولوژیکی برای مطالعه سلول

- استفاده از مواد رادیواکتیو برای مطالعه سلول

9، 10، 11، 12، 13 و 14- ساختمان سلول و اندامک های سلولی

- ساختمان غشای سلولی

- انواع مدل های غشای سلولی

- ساختمان دیوار اسکلتی

-سیتوزول و اسکلت سلولی

- شبکه آندوپلاسمی و ارگاستوپلاسم

- دستگاه گلژی

- لیزوزوم

- دستگاه واکوئلی

- میتوکندری

- ریبوزوم

- هسته

15 و 16- چرخه حیاتی سلول

- اینترفاز و مراحل آن

- فاز میتوز و مراحل آن

17، 18، 19 و 20 - مولکول های اطلاعاتی سلول

- ساختار اسید نوکلئیک و انواع آن

- نوکلئوتیدها و ساختار آنها

- ژن و کروموزوم ها

- همانند سازی DNA و تقسیم یاخته ایی

21، 22 و 23- راه های عبور مواد از غشای پلاسمایی

- انتشار ساده

- انتقال فعال و انواع آن

- انتقال تسهیل شده

- انواع کانال ها

24- مطالعه و حفاظت از زیستگاه موجودات زنده

- زیستگا های موجودات زنده

- آلوده سازه های محیط و تاثیر آنها بر حیات

- جنبه های زیست محیطی کشاورزی صنعتی

 

هدف از طرح درس

مطالعه ساختمان موجودات زنده، محیط زیست و تاثیر کشاورزی صنعتی بر آن

تعداد واحد ۳
روش تدریس

بیان مطالب بوسیله مدرس  (استفاده از پاورپوینت و اسلایدهای کمک آموزشی برای بیان بهتر مطالب)

بحث کلاسی

نحوه ارزیابی

فعالیت کلاسی و آزمون پایان ترم

زمان بندی و نحوه ارائه درس

1 و 2- مقدمه و آشنایی با مفاهیم

3 و 4- انواع سلول ها و  تکامل سلولی

5 و 6- ترکیب شیمیایی سلول

7 و 8- ابزارها و روش های مطالعه سلول

9، 10، 11، 12، 13 و 14- ساختمان سلول و اندامک های سلولی

15 و 16- چرخه حیاتی سلول

17، 18، 19 و 20 - مولکول های اطلاعاتی سلول

21، 22 و 23- راه های عبور مواد از غشای پلاسمایی

24- مطالعه و حفاظت از زیستگاه موجودات زنده

 

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
سه شنبه 12-10؛ سه شنبه 16-14 دانشکده کشاورزی- دانشگاه تبریز - - -
منابع

Rao, D. G. (2010). Introduction to biochemical engineering. Tata McGraw-Hill Education.

Najafpour, G. (2015). Biochemical engineering and biotechnology. Elsevier.

Bailey, J. E., & Ollis, D. F. (2018). Biochemical engineering fundamentals. McGraw-Hill.

طرح درس

1 و 2- مقدمه و تاریخچه و بیان مفاهیم

3 و 4- فرایندهای تخمیری

- انواع فرآیندهای تخمیری

- تخمیر مایع و تخمیر حالت جامد

- فرآیندهای بالادستی- تخمیر- پایین دستی

5، 6 و 7- بررسی سینتیک میکروبی

- سینتیک رشد میکروبی

- قانون Monod

- قوانین سینتیک به کارگیری سوبستراها

- قوانین سینتیک تشکیل محصول

8، 9 و 10- راکتورهای میکروبی

- راکتورهای تخمیر مایع

-راکتورهای بچ، فد بچ و مداوم

- راکتورهای تخمیر حالت جامد

11، 12، 13- آنزیم شناسی و  سینتیک واکنش های آنزیماتیک

- تعاریف

- - قانون Michaelis-Menten

- بازدارندگی فعالیت آنزیم توسط سوبسترا، محصول

- اثر درجه حرارت و pH روی سینتیک آنزیماتیک

14، 15، 16-  راکتورهای آنزیماتیک

- تعیین فعالیت آنزیم ها در راکتورها

- راکتورهای فد بچ

- راکتورها با آنزیم ها و سلول های تثبیت شده

 

 

هدف از طرح درس

بررسی و آشنایی با سینتیک های میکروبی و آنزیمی در راکتورهای بچ، فدبچ و مداوم

تعداد واحد ۲
روش تدریس

بیان مطالب بوسیله مدرس  (استفاده از پاورپوینت و اسلایدهای کمک آموزشی برای بیان بهتر مطالب)

بحث کلاسی

حل مسآله 

نحوه ارزیابی

فعالیت کلاسی

آزمون پایان ترم

زمان بندی و نحوه ارائه درس

1 و 2- مقدمه و تاریخچه و بیان مفاهیم

3 و 4- توضیح فرایندهای بالادست و پایین دست تخمیری

5، 6 و 7- بررسی سینتیک میکروبی

8، 9 و 10- راکتورهای میکروبی

11، 12، 13- آنزیم شناسی و  سینتیک واکنش های آنزیماتیک

14، 15، 16-  راکتورهای آنزیماتیک

 

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
دوشنبه 10-8 مرکز تحصیلات تکمیلی دانشکده کشاورزی- دانشگاه تبریز - - -