برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان استاتیک
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه 16-18و چهارشنبه 12-10
مکان برگزاری دانشکده مهندسی عمران و مرکز تحقیقات زلزله- کلاس 218
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

ریاضیات عمومی 1

نحوه ارزیابی

ارزشیابی مستمر و تکالیف

میان ترم

آزمونهای نهایی (نوشتاری/عملکردی)

پروژه

15 %

%25

60 %

-

 

 

 

منابع

1-Vector Mechanics for Engineers Statics and Dynamics (9th edition),

Ferdinand Beer, Jr., E. Russell Johnston, Elliot Eisenberg and Phillip Cornwell

2-Engineering Mechanics Statics (8th Edition),

J. L. Meriam, L. G. Kraige

3- VECTOR MECHANICS FOR ENGINEERS Volume I: Statics

SCHAUM’S SERIES    Joseph F. Shelley

4- Engineering Mechanics: Statics (14th edition)

 Russell C. Hibbeler

 

طرح درس

1- مقدمه (معرفی استاتیک و مفاهیم پایه)

2- استاتیک ذرات (انواع نیروها، مروری بر جبر برداری، تعادل ذره و ..)

3- اجسام صلب (دستگاه نیروهای معادل و ..)

4- تعادل اجسام صلب (معادلات تعادل، انواع تکیه گاه ها و اتصالات، سازه های معین نامعین و...)

5- نیروهای گسترده و مرکز ثقل و مرکز هندسی(ممان استاتیک، ممان اینرسی و...)

 6- تحلیل سازه ها ( خرپا ها و قابها)

7 -تیرها و کابلها ( مفاهیم نیروهای داخلی و...)        

8- تحلیل سازه ها به روش کار مجازی

 

 

هدف از طرح درس

آموزش مفاهیم پایه مکانیک رفتار و بررسی تعادل اجسام صلب و سازه ها در حالت سکون

عنوان مهندسی زلزله
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری يكشنبه 12-10 و سه شنبه10-8
مکان برگزاری دانشکده مهندسی عمران و مرکز تحقیقات زلزله- کلاس 320
تعداد واحد ۳
نحوه ارزیابی

ارزشیابی مستمر

میان ترم

آزمونهای نهایی (نوشتاری/عملکردی)

پروژه

-

20 %

50 %

30 %

منابع

1-Chopra, Anil K. “Dynamics of Structures” 4th edition, Prentice Hall, 2011.

2- Bozorgnia, Yousef, and Vitelmo V. Bertero, eds. “EARTHQUAKE ENGINEERING From Engineering Seismology to Performance-Based Engineering” 1st edition, CRC Press, 2004.

3- Gioncu, Victor, and Federico Mazzolani.” Earthquake engineering for structural design” 1st edition CRC Press, 2010.

4- Datta, Tushar Kanti. “Seismic analysis of structures” 1st edition John Wiley & Sons, 2010.

5-Elnashai, Amr S., and Luigi Di Sarno.” Fundamentals of earthquake engineering: from source to fragility” 1st edition John Wiley & Sons, 2015.

طرح درس

سرفصل نظری:

تعاریف و مباحث کلی زلزله شناسی و لرزه خیزی و ساز و کار وقوع زلزله و پدیده های مرتبط با آن شامل :

نظریه ی تکتونیک، شدت و بزرگی زلزله و ملاک های سنجش آنها، انواع امواج زلزله، برآورد انرژی آزاد شده توسط زلزله، انواع گسل ها و توان لرزه زایی آنها و...

معرفی و نحوه تعیین مشخصات رکورد های لرزه ای و پارامتر های لرزه ای موثر بر پاسخ سازه ها شامل: مقادیر اوج، زمان دوام، محتوای فرکانسی و..

معرفی طیف پاسخ و تعیین مقادیر طیفی تغییر مکان، سرعت، شتاب، شبه سرعت و شبه شتاب، دیاگرام های طیفی سه گانه.

مقدمه ای بر پردازش سیگنال ها و معرفی پدیده های ایستا و ناایستا، انواع تبدیلات و معرفی تحلیل چند رزولوشنه ( تبدیل فویه و فوریه کوتاه، تبدیل موجک، تبدیل S و تفکیک پذیری فرکانسی زمانی)

معرفی و نحوه تعیین انواع مقیاس های شدت لرزه ای اسکالر و برداری

اثرات نزدیکی ساختگاه به چشمه لرزه زا و جهت داری زلزله

معرفی طیف طراحی و روشهای تعیین آن شامل روش نیو مارک، روش محرز، روش ATC و روش  آیین نامه های UBCو AISC

مفهوم شکل پذیری و ضریب رفتار و انواع طیف های غیر خطی

سرفصل عملی: ندارد

هدف از طرح درس

هدف از ارائه این درس آشنائی دانشجویان دوره کارشناسی ارشد مهندسی عمران با مفاهیم پایه زلزله شناسی و لرزه خیزی  از منظر مهندسی و نیز آشنایی با ابزار های تحلیلی جهت استخراج  مشخصات لرزه ای به منظور تحلیل رفتار لرزه ای سازه می باشد

عنوان سمینار و روش تحقیق
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری دوشنبه 16-14
مکان برگزاری دانشکده مهندسی عمران و مرکز تحقیقات زلزله- کلاس 012
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی

1-دانشجویان موظف به جمع آوری اطلاعات و مرور ادبیات فنی در یک زمینه خاص و تمرین عملی بکارگیری روشهای جمعآوری اطلاعات و ارائه آنها به صورت مکتوب میباشند.

2-ارائه یک سخنرانی علمی کوتاه توسط هر دانشجو و ارزیابی آن توسط استاد و سایر دانشجویان 

منابع

1-فاخر، علی (1395) "ابزار عمومی تحقیق"، چاپ هشتم، انتشارات دانشگاه تهران.

2-Thiel D. V. (2014), Research Methods for Engineers, Cambridge University Press.

3-Kothari, C.R. (2004) Research methodology, Methods and techniques, third edition, New age international (p) Limited, publishers.

طرح درس

سرفصل درس:

سرفصل نظری:

1-اصول و مبانی تحقیق

    1. ویژگی های تحقیق (نظام یافتگی، ساده سازی، قابلیت تکرار)
    2. اهداف تحقیق (شناخت و پیش بینی پدیدهها و بهبود روشها)
    3. انواع تحقیق (تجربی و تحلیلی، اکتشافی و تصدیقی، بنیادی و کاربردی)
    4. مراحل تحقیق (انتخاب ایده، مرور منابع، انتخاب روش، انجام کار و ارائه گزارش)
    5. مقایسه تحقیق در دورههای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

2-یافتن و سازماندهی اطلاعات تحقیقاتی

2-1- کتاب و دایره المعارف

2-2- مقالات و پایان نامهها

2-3- بانکهای اطلاعاتی

2-4- اینترنت و شبکههای مجازی

2-5- معیارهای اعتبارسنجی مقالات و مراجع علمی

2-6- روشهای سازماندهی اطلاعات

2-7- روزآمد بودن در طول دوره تحقیق

3-نگارش و ارائه علمی

3-1- پیشنهاد تحقیق (پروپوزال)

3-2- نگارش و انتشار مقاله

3-3- سخنرانی علمی

3-4- نگارش و تدوین پایان نامه

3-5- دفاع از پایاننامه

3-6- رعایت اخلاق علمی و حرفه ای

هدف از طرح درس

هدف اصلی این درس آشنایی دانشجویان با اصول و مبانی تحقیق، روش تحقیق و همچنین نحوه ارائه مکتوب و شفاهی یافتههای علمی و مهندسی است. دانشجویان در این درس ضمن حضور در کلاس با اهداف و روشهای تحقیق و همچنین روشهای جمعآوری اطلاعات آشنا میشوند. در ضمن اطلاعات گردآوری شده در یک زمینه خاص را در کلاس ارائه می دهند.

عنوان پایداری سازه ها
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری پنج شنبه8:00الي11:00
مکان برگزاری پردیس خودگردان - دانشکده علوم انسانی
تعداد واحد ۳