برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان GIS شهروند محور
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری یکشنبه ساعت 14 - 16
مکان برگزاری کلاس 16
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

اصول و فیزیک سنجش از دور

پردازش پیشرفته تصاویر رقومی

نحوه ارزیابی
  • فعالیت­ و مشارکت در بحث های کلاسی (10%)
  • ارائه ایده های خلاقانه پیرامون مسائل مطرح شده (10%)
  • ارائه کلاس و انجام پروژه (30%)
  • آزمون پایان ترم به صورت تشریحی (50%)
روش تدریس

به منظور فراهم آوردن فضای پویای آموزشی و جلب مشارکت فعال دانشجویان، از روش آموزش ترکیبی  استفاده می شود که شامل:

  •  سخنرانی
  • ارائه فیلم های آموزشی ، اسلاید و ...
  • پرسش و پاسخ
  • بحث گروهی

است.

منابع

1- ملک، محمدرضا. (1396).اطلاعات مکانی مردم‌گستر: نظریه و کاربرد. انتشارات دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی. تهران.

2- جلوخانی نیارکی، محمدرضا؛ محمودی، سمیه. (1402). کتاب سامانه های اطلاعات مکانی GIS شهروندمحور. انتشارات دانشگاه تهران. تهران

3- Goodchild, M. F. (2007). Citizens as sensors: the world of volunteered geography. GeoJournal, 69, 211-221.

4- Elwood, S. (2008). Volunteered geographic information: future research directions motivated by critical, participatory, and feminist GIS. GeoJournal, 72, 173-183.

5- Sui, D., Elwood, S., & Goodchild, M. (Eds.). (2012). Crowdsourcing geographic knowledge: volunteered geographic information (VGI) in theory and practice. Springer Science & Business Media.
 

فایل پیوست اول Citizens as sensors_goodchild2007.pdf
فایل پیوست دوم Volunteered geographic information_ Elwood2008.pdf
طرح درس

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: ویدئو پروژکتور- لپ تاپ، تخته وایت برد- قلم نوری، فیلم های آموزشی

هفته اول: معارفه – تشریح اهداف درس-  تشریح نحوه ارزشیابی و قواین حاکم بر کلاس- بررسی سطح علمی کلاس - نیازسنجی دانشجویان- معرفی واحد درسی، بیان مقدمه و ترسیم کلیاتی از مباحثی که قرار است در طول ترم در این واحد درسی به دانشجویبان ارائه شود.

هفته دوم: مفهوم شهروند محوری، مشارکت و تعامل، تعریف GIS شهروند محور

هفته سوم: معرفی، اهمیت، ویژگی ها و چالش های سیستم های اطلاعات مکانی مردم گستر

هفته چهارم: آشنایی و تعریف مفاهیم VGI, PPGI, PGIS, Citizen science

هفته پنجم: ارائه و بحث پیرامون مقاله "Citizens as sensors: the world of volunteered geography"

هفته ششم: ارائه و بحث پیرامون مقاله:

"Volunteered geographic information: future research directions motivated by critical, participatory, and feminist GIS"

هفته هفتم: فعالیت های اطلاعات مکانی مردم گستر

هفته هشتم: انواع داده های GIS شهروند محور، کیفیت اطلاعات مکانی مردم گستر

هفته نهم: جامعه شهری و اطلاعات مکانی، سامانه های اطلاعات مکانی شهروند محور

هفته دهم: نحوه ارزیابی استفاده پذیری سامانه های اطلاعات مکانی شهروند محور

هفته یازدهم: بررسی نمونه هایی از سامانه های اطلاعات مکانی شهروند محور و مردم گستر در ایران و جهان

هفته دوازدهم: انواع تحلیل های GIS شهروند محور،کاربردهای GIS شهروند محور در مدیریت شهری و حوزه های دیگر

هفته سیزدهم: GIS شهروند محور مبتنی بر موبایل، روش های ترغیب و مشارکت شهروندان در GIS شهروند محور

هفته چهاردهم: ارائه فصول 1 و 2 کتاب "Crowdsourcing geographic knowledge" توسط دانشجویان و بحث پیرامون آنها

هفته پانزدهم: ارائه فصول 3 و 4 کتاب "Crowdsourcing geographic knowledge" توسط دانشجویان و بحث پیرامون آنها

هفته شانزدهم: ارائه فصول 5 و 6 کتاب "Crowdsourcing geographic knowledge" توسط دانشجویان و بحث پیرامون آنها

هفته هفدهم: ارائه فصل7 کتاب "Crowdsourcing geographic knowledge" توسط دانشجویان و بحث پیرامون آنها-

جمع بندی مطالب ارائه شده در طول ترم

تشریح حوزه های پژوهشی، تحقیقاتی و اجرایی در ارتباط با GIS شهروند محور که دانشجویان می توانند در رابطه با آنها فعالیت کنند.

هدف از طرح درس

هدف کلی:
 آشنایی دانشجویان با نسل جدید GIS یعنی GIS شهروند محور است.

اهداف ویژه:

ایجاد نگرش تفکر مکانی در دانشجویان پیرامون مسائل شهروند محور مرتبط با جغرافیا

پرورش ایده های خلاقانه دانشجویان پیرامون حل مسائل جامعه با رویکرد GIS شهروند محور

ایجاد نگرش عمیق و کابردی از GIS در جمع آوری داده ها و تصمیم سازی در سطح سازمان ها  با رویکرد GIS شهروند محور

 

توضیحات

دانشجو موظف است تمرین های خواسته شده مطابق با طرح درس را انجام و تا شروع جلسه بعد از طریق سامانه یا ایمیل با هماهنگی تحویل دهد. 

عنوان اصول و کاربرد GPS در برنامه ریزی مکانی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه ساعت 8-10؛ شنبه ساعت 10-12؛ شنبه ساعت 14-16؛ شنبه ساعت 16- 18(هفته های زوج)
مکان برگزاری مرکز GIS، کلاس 16 (هفته های زوج)
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

نفشه برداری

نحوه ارزیابی
  • فعالیت­ و مشارکت در بحث های کلاسی (10%)
  • حضور منظم در کلاس (5%)
  • ارائه پروژه کار عملی کار با دستگاه GPS برمبنای مباحث ارائه شده (40%) 
  • رعایت اصول اخلاقی و نحوه ­ی تعامل با استاد و سایر دانشجویان (5%)
  • آزمون پایان ترم به صورت تشریحی (40%)
روش تدریس

  به منظور فراهم آوردن فضای پویای آموزشی و جلب مشارکت فعال دانشجویان، از روش آموزش ترکیبی  استفاده می شود که شامل:

  •  سخنرانی
  • ارائه فیلم های آموزشی ، اسلاید و ...
  • کار عملی با دستگاه GPS در فضای باز
  • پرسش و پاسخ
  • بحث گروهی

است.

منابع

1- Pratap, Misra and Per, Enge. (2010). Global Positioning System: Signals, Measurements, and Performance, 2nd Edition. Ganga-Jamuna Press.
2- El-Rabbany, A. (2002). Introduction to GPS: the global positioning system. Artech house.
 

طرح درس

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: ویدئو پروژکتور، دستگاه GPS ، نرم افزارهای تخصصی، تخته وایت برد- قلم نوری، فیلم های آموزشی

هفته اول: معارفه – تشریح اهداف درس -  تشریح نحوه ارزشیابی و قواین حاکم بر کلاس- بررسی سطح علمی کلاس- نیازسنجی دانشجویان- معرفی واحد درسی، بیان مقدمه و ترسیم کلیاتی از مباحثی که قرار است در طول ترم در این واحد درسی به دانشجویان ارائه شود.

هفته دوم: مروری بر تاریخچه موقعیت یابی، نحوه تعیین موقعیت در  گذشته، مروری بر سیستم های مختصات و تصویر

هفته سوم: تعریف GPS، اجزا، مزایا و محدودیت های استفاده از آن

هفته چهارم: معرفی قسمت های مختلف یک سیستم تعیین موقعیت شامل بخش فضایی، کنترل زمینی و گیرنده ها

هفته پنجم: نحوه کار و انجام محاسبات برای تعین موقعیت توسط GPS

هفته ششم: انواع خطاهای GPS

هفته هفتم: DGPS , RTK

هفته هشتم: کاربرد GPS در علوم مختلف

هفته نهم: آشنایی با دستگاه GPS گارمین، ابزارها، منوها و تنظیمات مربوطه 

هفته دهم: آشنایی با دستگاه GPS گارمین، ابزارها، منوها و تنظیمات مربوطه 

هفته یازدهم: انجام تعیین موقعیت و کار عملی در محیط باز

هفته دوازدهم: انجام ثبت نقاط و اضافه نمودن اطلاعات توصیفی

هفته سیزدهم: انجام پیدا کردن مختصات نقاط داده شده به دانشجویان توسط GPS و ثبت آن ها در دستگاه

هفته چهاردهم: مسیریابی به سمت نقاط داده شده به دانشجویان توسط GPS

هفته پانزدهم: ثبت مسیر رفت و برگشت از طریق مسیر ذخیره شده

هفته شانزدهم: استفاده قابلیت GPS در ارتفاع سنجی، پروفیل ارتفاعی، سرعت لحظه ای، متوسط، مسافت طی شده، مساحت و محیط عوارض و...

هفته هفدهم: استفاده قابلیت GPS در مسائل شرعی نظیر پیدا کردن قبله، اوقات شرعی و.....

هدف از طرح درس

 هدف کلی:
  آشنایی با مفاهیم GPS و کار عملی با دستگاه  GPS
اهداف ویژه: 

  •  آشنایی دانشجویان با اهمیت GPS و تعیین موقعیت در مطالعات مکانی
  •  آشنایی دانشجویان با مبانی نظری و نحوه کار سیستم GPS و انواع دستگاه های آن
     
توضیحات

دانشجو موظف است تمرین های خواسته شده مطابق با طرح درس را انجام و گزارش نهایی را یک هفته بعد از آخرین جلسه کلاس از طریق سامانه یا ایمیل با هماهنگی تحویل دهد.

عنوان مبانی برنامه نویسی کامپیوتر
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه ساعت 16 - 18
مکان برگزاری کلاس 26
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی
  • فعالیت­ و مشارکت در بحث های کلاسی (10%)
  • حضور منظم در کلاس (5%)
  • ارائه ایده های خلاقانه پیرامون مسائل مطرح شده (5%)
  • ارائه تمارین و تکالیف (10%)
  • رعایت اصول اخلاقی و نحوه ­ی تعامل با استاد و سایر دانشجویان (5%)
  • آزمون پایان ترم به صورت تشریحی (65%)
روش تدریس

به منظور فراهم آوردن فضای پویای آموزشی و جلب مشارکت فعال دانشجویان، از روش آموزش ترکیبی  استفاده می شود که شامل:

  •  سخنرانی
  • ارائه فیلم های آموزشی ، اسلاید و ...
  • اجرای نمونه کدهای ساده 
  • پرسش و پاسخ
  • بحث گروهی

است.

منابع

1-جعفرنژاد قمی، عین الله؛ کریم پور، انیس. (1389).مبانی کامپیوتر و الگوریتم. انتشارات علوم رایانه.
2-یزدیان دهکردی، مهدی؛ خلیل زاده، محبوبه. (1402). مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته. انتشارات دانشگاه یزد.
 

طرح درس

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: ویدئو پروژکتور- سیستم کامپیوتر، نرم افزارهای تخصصی، تخته وایت برد- قلم نوری، فیلم های آموزشی

هفته اول: معارفه – تشریح اهداف درس-  تشریح نحوه ارزشیابی و قواین حاکم بر کلاس- بررسی سطح علمی کلاس- نیازسنجی دانشجویان- معرفی واحد درسی، بیان مقدمه و ترسیم کلیاتی از مباحثی که قرار است در طول ترم در این واحد درسی به دانشجویبان ارائه شود.

هفته دوم: مبانی کامپیوتر

هفته سوم: اصول ریاضی کامپیوتر

هفته چهارم: چگونگی نگهداری داده ها در کامپیوتر

هفته پنجم: تعریف الگوریتم و آشنایی با الگوریتم نویسی

هفته ششم: حل مثال هایی از الگوریتم نویسی

هفته هفتم: تعریف فلوچارت و آشنایی با فلوچارت

هفته هشتم: ترسیم فلوچارت برای موضعات و الگوریتم ها مختلف

هفته نهم: تعریف زبان برنامه نویسی، اهمیت و کاربرد برنامه نویسی، معرفی زبان های برنامه نویسی

هفته دهم: آشنایی با کلیات و مبانی برنامه نویسی

هفته یازدهم: آشنایی با فرآیند برنامه نویسی و ترجمه

هفته دوازدهم: ساختار برنامه و دستورات برنامه نویسی

هفته سیزدهم: ساختارهای شرطی، ساختار گردشی، انواع خطا

هفته چهاردهم: متغیر، توابع

هفته پانزدهم: آرایه ها، ساختار

هفته شانزدهم: کدنویسی و اجرای الگوریتم های مطرح شده در طول ترم بر مبنای اصول برنامه نویسی ارائه شده، در زبان برنامه نویسی پایتون

هفته هفدهم: کدنویسی و اجرای الگوریتم های مطرح شده در طول ترم بر مبنای اصول برنامه نویسی ارائه شده، در زبان برنامه نویسی پایتون

هدف از طرح درس

هدف کلی:
  آشنایی دانشجویان با مبانی برنامه نویسی کامپیوتر
اهداف ویژه: 

  •  آشنایی دانشجویان با منطق پردازشی کامپیوتر
  •  آشنایی دانشجویان با نرم افزارهای برنامه نویسی
  • طراحی الگوریتم 
  • آشنایی دانشجویان با نحوه برنامه نویسی
توضیحات

دانشجو موظف است تمرین های خواسته شده مطابق با طرح درس را انجام و تا شروع جلسه بعد از طریق سامانه یا ایمیل با هماهنگی تحویل دهد. 

عنوان بوم شناسی ایران
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یک شنبه 10-12
مکان برگزاری کلاس 114 - دانشکده اقتصاد و مدیریت
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی
  • فعالیت­ و مشارکت در بحث های کلاسی (10%)
  • حضور منظم در کلاس (5%)
  • ارائه ایده های خلاقانه پیرامون مسائل مطرح شده (5%)
  • رعایت اصول اخلاقی و نحوه ­ی تعامل با استاد و سایر دانشجویان (5%)
  • آزمون پایان ترم به صورت تشریحی (75%)
روش تدریس

به منظور فراهم آوردن فضای پویای آموزشی و جلب مشارکت فعال دانشجویان، از روش آموزش ترکیبی  استفاده می شود که شامل:

  •  سخنرانی
  • ارائه فیلم های آموزشی ، اسلاید و ...
  • پرسش و پاسخ
  • بحث گروهی

است.

منابع
  1. فصل بهار، شوکا، اکوتوریسم: صنعتی نوین برای حفظ میراث طبیعی و اشتغال زایی. موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران. 1397
  2. فروهر مقدم، علیرضا، اکوتوریسم و طبیعت ایران؛ انتشارات سیمای دانش. 1391
  3. سقایی، مهدی و مسعودی، محمد باق؛ اکوسیستمهای طبیعی و اکوتوریسم با تاکید بر ایران انتشارات مهکامه، ۱۳۹۵.
  4. رهنمایی، محمدتقی؛ ایران، توانهای محیطی و طبیعی، انتشارات مهکامه، ۱۳۹۳.
  5. شاریلی، ریچارد؛ ترجم:  یاسر رمضان نژاد، علی پور قیومی، توسعه گردشگری و محیط زیست فراتر از پایداری، ۱۳۹۴.
  6. جهانیان، منوچهر، زندی ،ابتهال؛ اکوتوریسم. انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۹۰.
  7. دانه کار، افشین، محمودی، بیت الله؛ گردشگری طبیعت معیارهای توسعه و طراحی، جهاد دانشگاهی تهران، ۱۳۹۴.
  8.  کهرم، اسماعیل، اکوتوریسم، اکولوژی، فعالیتهای تفریحی و صنعت جهانگردی؛ انتشارات سازمان حفاظت محیط زیست، ۱۳۸۹.
  9. زاهدی، شمس السادات، مبانی توریسم و اکوتوریسم پایدار؛ انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی، ۱۳۸۵.
  10. زاهدی، شمس السادات، توسعه پایدار؛ انتشارات سازمان مطالعه و تدوین کتب درسی، ۱۳۸۶.
  11. مجنونیان، هنریک،  مناطق حفاظت شده و توسعه پایدار؛ سازمان حفاظت محیط زیست، ۱۳۸۳.
  12. مناطق حفاظت شده ساحلی – دریایی، ارزشها و کارکردها، هنریک ،مجنونیان ژیلا مهدی آقایی (مترجم) پرستو میراب زاده (مترجم) ناشر: سازمان حفاظت محیط زیست، ۱۳۸۲.
     
طرح درس

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: ویدئو پروژکتور- تخته وایت برد- قلم نوری، فیلم های آموزشی

هفته اول: معارفه – تشریح اهداف درس -  تشریح نحوه ارزشیابی و قواین حاکم بر کلاس- بررسی سطح علمی کلاس- نیازسنجی دانشجویان- معرفی واحد درسی، بیان مقدمه و ترسیم کلیاتی از مباحثی که قرار است در طول ترم در این واحد درسی به دانشجویان ارائه شود.

هفته دوم: آشنایی با مفاهیم بوم، بوم شناسی (اکولوژی)، سطوح اکولوژی، محیط های زنده و غیر زنده، اکوسیستم و انواع آن، موجودات در اکوسیستم، زیست بوم های کره زمین، زیست کره (بیوسفر)

هفته سوم: آشنایی با مفهوم بوم گردی، تعریف بوم گردی (اکوتوریسم)، تعریف بوم گردان (اکوتوریست ها) و انواع آن، تشریح جامعه محلی

هفته چهارم: سیمای کلی ایران، شناخت زمینه های جغرافیایی و فضایی ایران، عوامل آب و هوایی ایران (محلی و بیرونی)

هفته پنجم: طبیعت و اقلیم های ایران، منطقه بندی نواحی جغرافیایی در ایران، تنوع اکوسیستم های خشکی و آبی ایران از دیدگاه اکوتوریسم

هفته ششم: مروری بر عرصه های گردشگری طبیعی و غیر طبیعی ایران

هفته هفتم: تشریح اکوسیستم های خشکی و انواع بوم گردی در آنها شامل اکوسیستم کوهستان، اکوسیستم جلگه

هفته هشتم: تشریح اکوسیستم های خشکی و انواع بوم گردی در آنها شامل اکوسیستم بیابان، کویر و جنگل

هفته نهم: پارک های ملی، تشریح نواحی رویشی ایران  

هفته دهم: تشریح اکوسیستم های آبی و انواع بوم گردی در آنها شامل رودخانه ها، دریاچه ها، تالاب ها

هفته یازدهم: تشریح اکوسیستم های آبی و انواع بوم گردی در آنها شامل آبشار ها، غارها، گل فشان ها، چشمه ها

هفته دوازدهم: تشریح ژئوتوریسم، تعریف ژئوسایت و ژئو پارک و نمونه های آن در ایران

هفته سیزدهم: اندوختگاه های منابع طبیع ایران، تعایرف مناطق چهارگانه پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده

هفته چهاردهم: معرفی قطب های مهم گردشگری ایران، معرفی عرصه های تاریخی و یادمانی ایران

هفته پانزدهم: معرفی عرصه های زیارتی و فرهنگی ایران، معرفی عرصه های اقتصادی و بازارهای ایران، معرفی عرصه های ورزشی و تفریحی ایران

هفته شانزدهم: تاسیسات بوم گردی در ایران

هفته هفدهم: جمع بندی و ارائه کلاسی دانشجویانی که علاقمند به اشتراک گذاری تجربیا بوم گردی خود هستند.

 

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با مفاهیم بوم شناسی و فضاهای مختلف بوم گردی در ایران و اهمیت آن در صنعت گردشگری 

عنوان ریاضیات و آب و هوا شناسی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه 16-18
مکان برگزاری کلاس 36
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

ریاضیات 2

نحوه ارزیابی
  • فعالیت­ و مشارکت در مباحث کلاسی (10%)
  • حضور منظم در کلاس (5%)
  • حل تمارین و تکالیف کلاسی (10%)
  • رعایت اصول اخلاقی و نحوه ­ی تعامل با استاد و سایر دانشجویان (5%)
  • آزمون میان ترم (35%)
  • آزمون پایان ترم به صورت تشریحی (35%)
روش تدریس

به منظور فراهم آوردن فضای پویای آموزشی و جلب مشارکت فعال دانشجویان، از روش آموزش ترکیبی  استفاده می شود که شامل:

  •  سخنرانی
  • ارائه اسلاید 
  • پرسش و پاسخ

است.

منابع

1- توماس، جرج و فینی، راس. (1381). حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی (جلد اول). ترجمه بهزاد، مهدی؛ کاظمی، سیامک و کافی، علی. مرکز نشر دانشگاهی.
2- اسندون، ایان، (1386). مبانی معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی. ترجمه شفیعی موسوی، مرتضی، کدخدائی، علی. انتشارات دانشگاه بوعلی سینا.
 

طرح درس

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: ویدئو پروژکتور- تخته وایت برد- قلم نوری

هفته اول: معارفه – تشریح اهداف درس -  تشریح نحوه ارزشیابی و قواین حاکم بر کلاس- بررسی سطح علمی کلاس- نیازسنجی دانشجویان- معرفی واحد درسی، بیان مقدمه و ترسیم کلیاتی از مباحثی که قرار است در طول ترم در این واحد درسی به دانشجویان ارائه شود. مروری بر مباحث ریاضیات 2.

هفته دوم: انتگرال، تعریف و مفهوم هندسی، روش جز به جز انتگرالگیری، اانتگرال مثلثاتی، مساحت زیرمنحنی و مساحت بین دو منحنی

هفته سوم: مقاطع مخروطی؛ دایره شامل: تعریف، معادله خط مماس، تعیین وضعیت یک نقطه نسبت به دایره، وضعیت دو دایره نسبت به هم و...

هفته چهارم: بیضی شامل: تعریف، معادله بیضی، خط مماس و قائم بر بیضی، محاسبه خروج از مرکز بیضی

هفته پنجم: هذلولی شامل: تعریف، معادله هذلولی، خط مماس و قائم بر هذلولی، معادله خروج از مرکز هذلولی

هفته ششم: سهمی شامل: تعریف، و معادله سهمی، خط ممماس و قائم بر سهمی، تعیین پارامترهای سهمی

هفته هفتم: توابع مثلثاتی، روابط بین توابع مثلثاتی، ساده سازی و توابع مثلثاتی پیشرفته

هفته هشتم: حل تمرین و رفع اشکال

هفته نهم: آزمون میان ترم

هفته دهم: توابع متعالی شامل: توابع مثلثاتی معکوس، مشتق و انتگرال توابع مثلثاتی

هفته یازدهم: توابع متعالی شامل: لگاریتم طبیعی و مشتق آن، خواص لگاریتم طبیعی، تابع نمایی، کاربرد تابع نمایی و لگاریتمی

هفته دوازدهم: مختصات قطبی، نمودار معادلات قطبی، معادلات قطبی مخروط ها و سایر منحنی ها

هفته سیزدهم: حل تمرین

هفته چهاردهم: ماتریس و دترمینان شامل: تعریف ماتریس، ماتریس یکه، قطری و...، معکوس ماتریس، دترمینان، روش معکوس جهت حل دستگاه معادلات خطی

هفته پانزدهم: انتگرال گیری، روش های پیشرفته انتگرالگیری، انتگرال دوگانه (تعریف، کاربرد، مفاهیم و روش ها) 

هفته شانزدهم: مشتق و دیفرانسیل، مشتق جزء به جزء، مبانی دیفرانسیل و...

هفته هفدهم: حل تمرین و رفع اشکال

عنوان برنامه نویسی و نرم افزارهای اقلیمی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه ساعت 16-14
مکان برگزاری مرکز GIS
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی
  • فعالیت­ و مشارکت در بحث های کلاسی (10%)
  • حضور منظم در کلاس (5%)
  • ارائه ایده های خلاقانه پیرامون مسائل مطرح شده (5%)
  • ارائه پروژه کار عملی تهیه انواع نمودارهای اقلیمی(40%)
  • رعایت اصول اخلاقی و نحوه ­ی تعامل با استاد و سایر دانشجویان (5%)
  • آزمون پایان ترم به صورت تشریحی (35%)
روش تدریس

به منظور فراهم آوردن فضای پویای آموزشی و جلب مشارکت فعال دانشجویان، از روش آموزش ترکیبی  استفاده می شود که شامل:

  •  سخنرانی
  • ارائه فیلم های آموزشی ، اسلاید و ...
  • کار عملی با نرم افزارها
  • پرسش و پاسخ
  • بحث گروهی

است.

منابع
  1. جعفرنژاد قمی، عین الله؛ کریم پور، انیس. (1389).مبانی کامپیوتر و الگوریتم. انتشارات علوم رایانه.
  2. یزدیان دهکردی، مهدی؛ خلیل زاده، محبوبه. (1402). مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته. انتشارات دانشگاه یزد.
  3. منابع لازم برای آموزش هریک از نرم افزارها
طرح درس

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: ویدئو پروژکتور- سیستم کامپیوتر، نرم افزارهای تخصصی، تخته وایت برد- قلم نوری، فیلم های آموزشی

هفته اول: معارفه – تشریح اهداف درس-  تشریح نحوه ارزشیابی و قواین حاکم بر کلاس- بررسی سطح علمی کلاس- نیازسنجی دانشجویان- معرفی واحد درسی، بیان مقدمه و ترسیم کلیاتی از مباحثی که قرار است در طول ترم در این واحد درسی به دانشجویبان ارائه شود.

هفته دوم: آشنایی با کلیات و مبانی برنامه نویسی

هفته سوم: آشنایی با کلیات و مبانی برنامه نویسی

هفته چهارم: آشنایی با کلیات و مبانی برنامه نویسی

هفته پنجم: آشنایی با نرم افزارهای پایگاه اطلاعات مانند Access به منظور ذخیره و بازیابی اطلاعات ایستگاه ها

هفته ششم: آشنایی با نرم افزارهای پایگاه اطلاعات مانند Access به منظور ذخیره و بازیابی اطلاعات ایستگاه ها

هفته هفتم: آشنایی با نرم افزارهای پایگاه اطلاعات مانند Excel به منظور مرتب سازی روی داده های اقلیمی

هفته هشتم: آشنایی با نرم افزارهای پایگاه اطلاعات مانند Excel به منظور انجام محاسبات روی داده های اقلیمی

هفته نهم: آشنایی با نرم افزارهای پایگاه اطلاعات مانند Excel به منظور انجام محاسبات روی داده های اقلیمی

هفته دهم: آشنایی با ماکرونویسی در محیط ماکروسافت Excel

هفته یازدهم: آشنایی با ماکرونویسی در محیط ماکروسافت Excel

هفته دوازدهم: ترسیم انواع نمودار های اقلیمی در محیط ماکروسافت Excel

هفته سیزدهم: ترسیم انواع نمودار های اقلیمی در محیط ماکروسافت Excel

هفته چهاردهم: آشنایی با نرم افزار گرافیکی Harvard Ghraphics به منظور ترسیم نمودار

هفته پانزدهم: آشنایی با نرم افزار CROPWAT

هفته شانزدهم: آشنایی با نرم افزار ترسیم گلباد WRPLOT View

هفته هفدهم: آشنایی با نرم افزار های مدلسازی اقلیمی

هدف از طرح درس
  • آشنایی دانشجویان با اصول برنامه نویسی در مطالعات اقلیمی
  • شناخت انواع نرم افزارهای مورد نیاز در اقلیم شناسی
  • کارعملی با نرم افزارهای اقلیم شناسی
توضیحات

دانشجو موظف است تمرین های خواسته شده مطابق با طرح درس را انجام و گزارش نهایی را یک هفته بعد از آخرین جلسه کلاس از طریق سامانه یا ایمیل با هماهنگی تحویل دهد.

عنوان طراحی سیستم های GIS
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه ساعت 10-8
مکان برگزاری مرکز GIS
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

مبانی سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

نحوه ارزیابی
  • فعالیت­ و مشارکت در بحث های کلاسی (10%)
  • حضور منظم در کلاس (5%)
  • ارائه ایده های خلاقانه پیرامون مسائل مطرح شده (5%)
  • ارائه پروژه طراحی سامانه و تکالیف (25%)
  • رعایت اصول اخلاقی و نحوه ­ی تعامل با استاد و سایر دانشجویان (5%)
  • آزمون پایان ترم به صورت تشریحی (50%)
روش تدریس

به منظور فراهم آوردن فضای پویای آموزشی و جلب مشارکت فعال دانشجویان، از روش آموزش ترکیبی  استفاده می شود که شامل:

  •  سخنرانی
  • ارائه فیلم های آموزشی ، اسلاید و ...
  • پرسش و پاسخ
  • بحث گروهی

است.

منابع

1- تامیلسون، راجر. (1398). تفکری بر پیاده سازی سامانه اطلاعات مکانی (از دیدگاه برنامه ریزی فرایند اجرا).ترجمه محمد طالعی، سید احسان صدوقی. انتشارات دانشگاه خواجه نصیر.

2- Tomlinson, R. F. (2007). Thinking about GIS: geographic information system planning for managers (Vol. 1). ESRI, Inc..
 

طرح درس

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: ویدئو پروژکتور- تخته وایت برد- قلم نوری، فیلم های آموزشی

هفته اول: معارفه – تشریح اهداف درس -  تشریح نحوه ارزشیابی و قواین حاکم بر کلاس- بررسی سطح علمی کلاس- نیازسنجی دانشجویان- معرفی واحد درسی، بیان مقدمه و ترسیم کلیاتی از مباحثی که قرار است در طول ترم در این واحد درسی به دانشجویان ارائه شود.

هفته دوم: مرور و ارائه تصویری از سامانه اطلاعات مکانی

هفته سوم: معرفی مراحل طراحی و پیاده سازی سیستم اطلاعات مکانی، آشنایی با مفهوم طراحی و چرخه ایجاد یک سامانه

هفته چهارم: معرفی مراحل طراحی و پیاده سازی سیستم اطلاعات مکانی بیان تفاوتهای سامانه غیر جغرافیایی و جغرافیایی

هفته پنجم: معرفی فازهای طراحی GIS 

هفته ششم: تعریف شناخت، نیاز سنجی و امکان سنجی

هفته هفتم: تعریف فاز شناخت و معرفی روش های نیاز سنجی و امکان سنجی

هفته هشتم: تعیین خروجی های فاز شناخت (مدل مفهومی، مدل منطقی، مدل فیزیکی)، تهیه استاندارد پایگاه داده

هفته نهم: تهیه استاندارد پایگاه داده

هفته دهم: تعیین نرم افزار پایگاه داده، نرم افزار واسط کاربر و نرم افزارهای پشتیبان و تعیین سخت افزار

هفته یازدهم: طراحی پایگاه داده، واسط کاربر و موتورهای تحلیل 

هفته دوازدهم: طراحی اولیه و اجرای پروژه پایلوت با داده های نمونه

هفته سیزدهم: جمع آوری داده های مکانی و توصیفی

هفته چهاردهم: آماده سازی داده های مکانی و توصیفی

هفته پانزدهم: نصب و راه اندازی و ورود داده ها به پایگاه داده

هفته شانزدهم: تست سیستم و در صورت نیاز بازگشت به مرحله طراحی

هفته هفدم: آموزش و پشتیبانی

هدف از طرح درس

هدف کلی:
    آشنایی دانشجویان فرآیند عملیاتی طراحی یک سیستم  GIS.


اهداف ویژه: 

  • آشنایی دانشجویان با فرآیندهای کاری سازمان ها و نحوه نقش آفرینی یک سیستم  GIS در آن سازمان
  • تسلط دانشجویان بر پروژه های اجرایی GIS.
     
توضیحات

دانشجو موظف است تمرین های خواسته شده مطابق با طرح درس را انجام و تا شروع جلسه بعد از طریق سامانه یا ایمیل با هماهنگی تحویل دهد.  

عنوان تهیه نقشه های جغرافیایی با استفاده از سنجش از دور و GIS
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه ساعت 8-10 ؛ شنبه ساعت 10 -12 (هفته های زوج)
مکان برگزاری مرکز GIS
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

مبانی سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

نحوه ارزیابی
  • فعالیت­ و مشارکت در بحث های کلاسی (10%)
  • حضور منظم در کلاس (5%)
  • ارائه ایده های خلاقانه پیرامون مسائل مطرح شده (5%)
  • ارائه پروژه کار عملی تهیه انواع نقشه (40%)
  • رعایت اصول اخلاقی و نحوه ­ی تعامل با استاد و سایر دانشجویان (5%)
  • آزمون پایان ترم به صورت تشریحی (35%)
روش تدریس

به منظور فراهم آوردن فضای پویای آموزشی و جلب مشارکت فعال دانشجویان، از روش آموزش ترکیبی  استفاده می شود که شامل:

  •  سخنرانی
  • ارائه فیلم های آموزشی ، اسلاید و ...
  • کار عملی با نرم افزارها
  • پرسش و پاسخ
  • بحث گروهی

است.

منابع

1- زاهدی، مجید. (1393). کارتوگرافی. انتشارات سمت.

2- شریفی پیچون، محمد. (1397). کارتوگرافی موضوعی روش ها و تکنیک ها. انتشارات سمت.

3-طالعی، محمد. (1399).کارتوگرافی و نقشه سازی. انتشارات دانشگاه خواجه نصیر

4- Darkes, G. (2017). Cartography: An Introduction. Trans-Atlantic Publications, Incorporated.

5- Field, K. (2018). Cartography: a compendium of design thinking for mapmakers. Esri Press.
 

طرح درس

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: ویدئو پروژکتور- سیستم کامپیوتر، نرم افزارهای تخصصی، تخته وایت برد- قلم نوری، فیلم های آموزشی

هفته اول: معارفه – تشریح اهداف درس -  تشریح نحوه ارزشیابی و قواین حاکم بر کلاس- بررسی سطح علمی کلاس- نیازسنجی دانشجویان- معرفی واحد درسی، بیان مقدمه و ترسیم کلیاتی از مباحثی که قرار است در طول ترم در این واحد درسی به دانشجویان ارائه شود.

هفته دوم: تعریف نقشه، تعریف و تشریح انواع نقشه های موضوعی

هفته سوم: تعریف و تشریح انواع نقشه های مکانی

هفته چهارم: تعریف کارتوگرافی و مراحل آن، اصول کارتوگرافی

هفته پنجم: ، انواع شمال، انواع مقیاس، مرور سیستم های مختصات و تصویر

هفته ششم: تعمیم یا  Generalization، مفاهیم دقت و صحت

هفته هفتم: شناخت رنگ و اصول بکارگیری آن

هفته هشتم: مروری بر تحلیل های مکانی کاربردی در تهیه انواع نقشه های جغرافیایی

هفته نهم: آشنایی با محیط نرم افزار ArcGIS و ابزارهای مرتبط با تهیه نقشه

هفته دهم: آشنایی با محیط نرم افزار QGIS و ابزارهای مرتبط با تهیه نقشه

هفته یازدهم: تهیه نقشه های جمعیتی و سیاسی، آماری و اجتماعی

هفته دوازدهم: تهیه نقشه های  زمین شناسی

هفته سیزدهم: تهیه نقشه های میان یابی پارامترهای مختلف خاک و آب زیرزمینی

هفته چهاردهم: تهیه نقشه های اقلیمی بارش  و نقشه های تیسن

هفته پانزدهم: تهیه نقشه های خطر زمین لرزه و مناطق در معرض خطر

هفته شانزدهم: تهیه نقشه های هیدرولوژیکی حوضه های آبریز و سه بعدی سازی آنها

هفته هفدهم: تهیه نقشه های تراکم پوشش گیاهی و کاربری اراضی

هدف از طرح درس

هدف کلی:
  آشنایی با انواع تهیه نقشه های جغرافیایی مورد استفاده در مطالعات مختلف به منظور ایجاد ارتباط مشترک بامتخصصین مربوطه.


اهداف ویژه: 

  • آشنایی دانشجویان با  روش های مختلف تولید نقشه های کاربردی
  • بکارگیری آموخته های  دانشجویان در تهیه نقشه های مختلف با رعایت کامل اصول کارتوگرافی
     
توضیحات

دانشجو موظف است تمرین های خواسته شده مطابق با طرح درس را انجام و گزارش نهایی را یک هفته بعد از آخرین جلسه کلاس از طریق سامانه یا ایمیل با هماهنگی تحویل دهد. 

عنوان Web GIS
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری سه شنبه ساعت 8-10 ؛ سه شنبه ساعت 16- 18(هفته های فرد)
مکان برگزاری مرکز GIS
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

مبانی سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

نحوه ارزیابی
  • فعالیت­ و مشارکت در بحث های کلاسی (10%)
  • حضور منظم در کلاس (5%)
  • ارائه ایده های خلاقانه پیرامون مسائل مطرح شده (5%)
  • ارائه پروژه کار عملی تهیه انواع نقشه (40%)
  • رعایت اصول اخلاقی و نحوه ­ی تعامل با استاد و سایر دانشجویان (5%)
  • آزمون پایان ترم به صورت تشریحی (35%)
روش تدریس

  به منظور فراهم آوردن فضای پویای آموزشی و جلب مشارکت فعال دانشجویان، از روش آموزش ترکیبی  استفاده می شود که شامل:

  •  سخنرانی
  • ارائه فیلم های آموزشی ، اسلاید و ...
  • کار عملی با نرم افزارها
  • پرسش و پاسخ
  • بحث گروهی

است.

منابع

1- وحید نیا، محمدحسن. (1395). طراحی و پیاده‌سازی Web GIS همراه با آموزش ArcGIS server & Java Script API..  تهران.انتشارات فرهمند.

2- Fu, P., & Sun, J. (2010). Web GIS: principles and applications. ESRI press.
3-Zhao, P., & Di, L. (2011). Geospatial Web Services: Advances in Information Interoperability. Information Science Reference
4- Stefanakis, E. (2015). Web Mapping and Geospatial Web Services: An Introduction. CreateSpace, North Charleston, 168.
 

طرح درس

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: ویدئو پروژکتور- سیستم کامپیوتری، نرم افزارهای تخصصی، تخته وایت برد- قلم نوری، فیلم های آموزشی

هفته اول: معارفه – تشریح اهداف درس -  تشریح نحوه ارزشیابی و قواین حاکم بر کلاس- بررسی سطح علمی کلاس- نیازسنجی دانشجویان- معرفی واحد درسی، بیان مقدمه و ترسیم کلیاتی از مباحثی که قرار است در طول ترم در این واحد درسی به دانشجویان ارائه شود.

هفته دوم: مروری بر مفاهیم وب، تاریخچه اینترنت، تفاوت اینترنت و وب، مولفه های وب 

هفته سوم: WebGIS (تعریف، تفاوت با GIS سنتی، مزایا و کاربردها)، مبانی فنی WebGIS

هفته چهارم: لایه های یک برنامه Web Application

هفته پنجم: معماری های وب، معماری خادم- مخدوم (Client- Server)

هفته ششم: معماری خادم - مخدوم GIS، معماری پایه WebGIS

هفته هفتم: مروری بر وب سرویس های مکانی (GIS Web Services)

هفته هشتم: آشنایی با ابزارهای Web (دستورات HTML، CSS، PHP و زبان برنامه نویسی Java script)

هفته نهم: آشنایی با ابزارهای WebGIS مانند Open layers، ArcGIS Server، GeoServer و ...

هفته دهم: آشنایی با وب کارتوگرافی 

هفته یازدهم: مروری بر تحلیل های مکانی کاربردی در تهیه حوزه WebGIS

هفته دوازدهم: آشنایی با محیط نرم افزار QGIS و ابزارهای مرتبط با WebGIS

هفته سیزدهم: آشنایی با نحوه آماده سازی داده ها برای اجرای یک پروژه WebGIS در محیط نرم افزار QGIS

هفته چهاردهم: آشنایی با نحوه کارتوگرافی و بصری سازی لایه ها برای اجرای یک پروژه WebGIS در محیط نرم افزار QGIS

هفته پانزدهم: آشنایی با نحوه کارتوگرافی و بصری سازی لایه ها برای اجرای یک پروژه WebGIS در محیط نرم افزار QGIS

هفته شانزدهم: نحوه تهیه خروجی از پروژه و اصلاح ایرادات

هفته هفدهم: انجام ویرایش های دلخواه بر روی پروژه بر اساس کدنویسی تحت وب

هدف از طرح درس

 هدف کلی:
 آشنایی دانشجویان با روش های ارائه اطلاعات مکانی و جغرافیایی بر روی وب می باشد.
اهداف ویژه: 

  •  آشنایی دانشجویان با روش های متعدد ارائه اطلاعات مکانی و جغرافیایی بر روی وب.
  •  پیاده سازی و ارائه اطلاعات مکانی و جغرافیایی بر روی وب
     
توضیحات

دانشجو موظف است تمرین های خواسته شده مطابق با طرح درس را انجام و گزارش نهایی را یک هفته بعد از آخرین جلسه کلاس از طریق سامانه یا ایمیل با هماهنگی تحویل دهد.