برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان ژنتیک سرطان
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری چهارشنبه 16-14
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی - اتاق 228
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

سمینار های کلاسی 

بحث و گفتگو در کلاس

امتحان نهایی

روش تدریس

پاور پوینت و ارائه سمینار توسط دانشجویان

منابع

Turnpenny, P., Ellard, S., Cleaver, R. (2021) Emery's Elements of Medical Genetics and Genomics. Elsevier.
2- Weinberg, R.A. (2014) The Biology of Cancer. Garland Science.
3- Fior, R., Zilhão, R. (2019) Molecular and Cell Biology of Cancer. Springer.
4- Bunz, F. (2016) Principles of Cancer Genetics. Springer.
 

طرح درس

مبانی سرطان: مروری بر تنظیمات چرخه سلولی، تفاوت سلول های سرطانی با سول های طبیعی، طبقه بندی تومورها (خوش خیم، بدخیم،
کارسینوم، سارکوم ،) درجه بندی تومور (Stagingو (Grading
-2کارسینوژن ها: کارسینوژن های شیمیایی ( DMS ،EMSو بنزوآلفاپیرن) و فیزیکی و مکانیسم های عمل
-3ایجاد سرطان و متاستاز: سلول های بنیادی سرطان، ریز محیط تومور، تعامل سلول های سیستم ایمنی با تومور، تشکیل عروقی خونی جدید،
، نقشMesenchymal epithelial transition(MET) ،EMT (Epithelial mesenchymal transition) ،فاکتورهای محرک رگزایی
مسیرهای پیام دهی Notch ،SHH ،WNTدر پیشبر تومور
-4انکوژن ها: انواع انکوژن ها، مکانیسم های موثر در فعال شدن پروتوانکوژن ها (جهش نقطه ای، تکثیر، insertional mutagenesisو
ترانسلوکاسیون)
-5ژن های سرکوبگر تومور: فرضیه دوضربه ای loss of heterozygosity(LOH) ،Knudsonو مکانیسم های آن، RB1 ،TP53و APC
-6ویروس های سرطانزا: مکانیسم عمل، انکوژن های ویروسی، ویروس پاپیلومای انسانی) (HPVو سرطان دهانه رحم
-7تلومراز: ساختار DNAتلومری، ساختار و عملکرد تلومراز، اهمیت تلومراز در سرطان، مکانیسمcopy choice
-8ناپایداری ژنوم: ناپایداری کروموزوم، عملکرد BRCA1 ،nibrin ،ATMو ،BRCA2ناپایداری میکروساتلیت، سرطان ارثی غیرپولیپی
کولون
-9معرفی سرطان های ارثی: سندرم ،Li-Frumeniرتینوبلاستوم، تومور ویلمز، سرطان خانوادگی پستان
-10اپی ژنتیک و سرطان: تغییرالگوی متیلاسیون DNAدر سرطان، نقش miRNAدر تحریک و مهارتومور
-11مارکرهای توموری: اهمیت مارکرهای توموردر پیش بینی، تشخیص و طبقه بندی سرطان، معرفی)cell free circulating (ctDNA
tumor DNA
-12درمان های هدفمند سرطان
 

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با فرآیند شکل گیری سرطان و نقش ژن های موثر در آن
 

عنوان ژنتیک انسانی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری سه شنبه 8-10
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

پرسش و پاسخ، در طول ترم، امتحان پایان ترم

روش تدریس

اسلاید، توضیحات 

طرح درس

شجره نامه ها و محاسبه ریسک 

محاسبه ریسک با استفاده از تئوری Bay,s

صفات وابسته به جنس (غالب و مغلوب) ، صفات محدود به جنس ، صفات اتوزومی

صفات انسانی میتوکندریایی و بیماریهای ناشی از آن

بیماریهای ناشی از تکرارهای سه نوکلئوتیدی

Imprinting و بیماریهای ناشی از اختلال در این پدیده

صفات پلی ژنی 

هتروژنی ژنی - هتروژنی آللی

فنوکپی

علل بروز بعضی از جهشها بصورت غالب

پدیده لیونیزاسیون (غیرفعال شدگی تصادفی کروموزوم ایکس در پستانداران ماده)

اثر پدیده لیونیزاسیون در بروز بعضی صفات وابسته به جنس

نفوذ پذیری ناقص Incomplete Penetrance

اثر Variable Expressivity 

نحوه مطالعه صفات کمپلکس نظیر اوتیزم ، شیزوفرنی 

 

 

هدف از طرح درس

آگاهی از وراثت انسانی و بیماریهای مرتبط

عنوان ژنتیک پایه
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه ساعت 14-16
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی - 228
تعداد واحد ۳
نحوه ارزیابی

در طول ترم ، میان ترمی و امتحان پایان ترم

منابع

میرلوحی، آ،. میرمحمدی میبدی، س.ع.م. ( .)1395ژنتیک (اصول و مبانی، انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان
2- Brooker, R.J. (2018) Genetics: Analysis and Principles. McGraw Hill
3- Klug, W.S, Cummings, M.R. Spencer, C.A., Palladino, M.A. (2019) Concepts of Genetics. Pearson
education.
 

طرح درس

1- تاریخچه و مبانی وراثت
-2اصول ژنتیک مندلی: تجربیات مندل، آزمایشات مونو، دی و تری هیبرید، آزمون کای دو، کشف دوباره قوانین مندل، اساس
کروموزمی وراثت، بارز و نهفتگی
-3تقسیمات سلولی میوز و میتوز: اهمیت میتوز و میوز، تشکیل گامتها، میوز در گیاهان و جانوران
-4اصول مندلی ژنتیک انسانی: رسم شجرهنامه، بررسی انواع مختلف الگوهای وراثتی (اتوزومی غالب، اتوزومی مغلوب، وابسته به )X
-5بسط ژنتیک مندلی و استثناهای آن: هم بارزیت، بارزیت ناقص یا نسبی، آللهای چندگانه، آللهای کشنده، صفات محدود به
جنس، صفات تحت نفوذ جنس، صفات چند عاملی، اثرات متقابل ژنها، تغییر نسبت های مندلی، اپیستازی
-6پیوستگی، کراسینگاور و ترسیم نقشه ژنی: پیوستگی دو ژن در یک کروموزم، پیوستگی سه یا تعداد بیشتر ژن در یک
کروموزم، تعیین فاصله بر پایه نوترکیبی میوزی، نوترکیبی میتوزی و نوترکیبی بین کروماتیدهای خواهری، روشهای نوین ترسیم
نقشه ژنی، ترسیم نقشه فیزیکی، دورگ گیری سلولهای سوماتیک و مکانیابی ژن
-7سیتوژنتیک: واژهشناسی کروموزمها، ریختشناسی کروموزم، ساختار سانترومر و تلومر، کروموزمهای لمپبراش و پلیتن،
اصول کلی تهیه کاریوتیپ و رنگآمیزی کروموزوم، روش ،FISHتنوعات و ناهنجاریهای عددی شامل آنوپلوئیدی (نولیزومی،
تریزومی، منوزومی،) پلیپلوئیدی، اتوپلیپلوئیدی، آلوپلیپلوئیدی، اندوپلیپلوئیدی و ناهنجاریهای ساختاری کروموزمی (حذف،
مضاعف شدگی، جابجایی، وارونگی، ایزوکروموزمی)
-8تعین جنسیت و کروموزمهای جنسی: تمایز جنسی، چرخههای زندگی ( کلامیدوموناس، ذرت و ،)C. elegansاهمیت
کروموزمهای جنسی در تعیین جنسیت، نقش کروموزم Yدر تعیین جنسیت، ساختار کروموزمهای Xو Yدر انسان، نواحی PAR1
و ،PAR2سندرمهای ترنر، کلاین فلتر، XXXو ،XYYجبران کمی ژنهای پیوسته به Xدر پستانداران جفتدار، دروزوفیلا و .C
،elegansاهمیت محیط در تعیین جنسیت (مدل خزندگان)
-9وراثت برون هستهای (وراثت اندامکی:) DNAمیتوکندریایی، کلروپلاستی و اثرات مادری
 

هدف از طرح درس

دانشجویان پس از گذراندن این درس، ضمن آشنایی با مفاهیم پایه ای علم ژنتیک، در تحلیل صفات تک ژنی، چندژنی، پیوستگی،
اثرات متقابل ژنها و نقش محیط در بروز صفات توانا خواهند شد.
 

عنوان ایمنوبیولوژی
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری یکشنبه 16-18
مکان برگزاری کلاس 118 دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۱
نحوه ارزیابی

ارائه سمینار توسط دانشجویان در طول ترم - امتحان کتبی

روش تدریس

پاور پوینت - اسلاید 

منابع

1- Immunology Edited by Kuby 2013

2- Janeway's Immunobiology

طرح درس

جلسه 1- اصول ایمنولوژی

جلسه 2- انواع سیستمهای ایمنی 

جلسه 3: ایمنی ذاتی 

جلسه 4: ایمنی اکتسابی

جلسه 5: سلولهای دخیل در ایمنی ذاتی

جلسه 6: سلولهای دخیل در ایمنی اکتسابی

جلسه 7: سلولهای دندرتیک و نقش مهم آنها در شروع سیستم ایمنی اکتسابی

جلسه 8: کاربرد سلولهای دندرتیک در کنترل بیماریهای ایمنی (خود ایمنی )

جلسه 9: کاربرد سلولهای دندرتیک در درمان تومور ها

جلسه 10: تنظیم سیستم ایمنی (مهار کننده های سیستم ایمنی)

جلسه 11: سرطان و سلولهای مهار کننده سیستم ایمنی 

جلسه 12: نحوه تولید سلولهای متنوع B و T

جلسه 13: ژنتیک سیستم ایمنی

جلسه 14: نوترکیبی سوماتیکی در سیستم ایمنی

جلسه 15: بیماریهای نقص ایمنی SCID

جلسه 16: بیماریهای خود ایمنی 

هدف از طرح درس

یادگیری انواع سیسمتهای ایمنی و هماهنگی آنها با همدیگر ، تولرانس

عنوان زیست فن آوری تکمیلی (تدریس بصورت مشترک)
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری چهارشنبه 14-16
مکان برگزاری اتاق 228 ساختمان علوم طبیعی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی دانشجویان بصورت پرسش و پاسخ و برگزاری آزمون های منظم و ارائه سمینار
 

روش تدریس

تدریس بصورت سخنرانی همراه با نمایش اسلاید،

منابع

1--Glick, B.R., Pasternak, J.J., Patten, C.L. (2017) Molecular Biotechnology, Principles and Applications of
Recombinant DNA. Washington DC.
2-Kumar Dubey, S., Pandey, A., Sangwan, R.S. (2016) Current Developments in Biotechnology and
Bioengineering: Crop Modification, Nutrition, and Food Production. Elsevier.
3- Thieman, W.J., Palladino, M.A. (2012) Introduction to Biotechnology. Pearson.
4- Kreuzer, H., Massey, A. (2007) Molecular Biology and Biotechnology: A Guide for Students. ASM Press
 

طرح درس

جلسه اول: مقدمه ای بر زیست فناوری

جلسه دوم: فناوری DNAنوترکیب

جلسه سوم: ترانسفورماسیون ژنتیکی پروکاریوت ها

جلسه چهارم: پروتئین های نوترکیب

جلسه پنجم: تاریخچه، اهمیت اقتصادی، پروتئین های نوترکیب تجاری

جلسه ششم: معیارهای انتخاب سیستمهای بیانی برای تولید پروتئین های نوترکیب، تولید پروتئین های نوترکیب در موجودات تراریخت

جلسه هفتم: تراریخت ها: کاربردها، معایب و مزایا

هدف از طرح درس

آشنایی با فناوری DNAنوترکیب و دست ورزی ژنتیکی میکروارگانیسم ها، گیاهان و جانواران، تولید محصولات گیاهی و کشاورزی مقاوم
و با کیفیت با استفاده از روشهای زیست فناوری
 

عنوان متون تخصصی زیست شناسی جانوری
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری چهارشنبه 8-10
مکان برگزاری کلاس 221 دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

از نیمسال چهارم به بعد

نحوه ارزیابی

خواندن متون تخصصی به زبان انگلیسی، ترجمه به زبان فارسی و ارائه توضیحات الزم جهت فهم بهتر مطالب ارائه شده، طرح سؤال و مشارکت دانشجویان در یافتن پاسخ با توجه به متون بررسی شده و ارائه سمینار کالسی به زبان انگلیسی در ارتباط با مفاهیم زیست شناسی توسط دانشجویان و مشارکت دادن آنان در بررسی انواع مقالات و نگارش رزومه علمی

روش تدریس

با ارائه مقالات معتبر و بررسی آنها 

منابع

از مقالات منتخب از مجلات معتبر در سال اخیر 

طرح درس

جلسه اول: انتخاب مقالات علمی بزبان انگلیسی

جلسه دوم: انتخاب مقاله علمی از مجله معتبر و نحوه درست مطالعه و درک مفاهیم آن

جلسه سوم: ادامه ترجمه و بحث بر روی مقاله منتخب 

جلسه چهارم: مرور مقاله منتخب و بحث روی موضوعات اصلی و مفاهیم آن

جلسه پنجم: انتخاب مقاله دیگر و ادامه بحث 

جلسه ششم: نحوه نوشتن مقاله علمی (خلاصه مقاله) و مرور مقاله منتخب

جلسه هفتم: ادامه یادگیری نوشتن مقاله (قسمت مقدمه) و ادامه مرور مقاله منتخب

جلسه هشتم: ادامه یادگیری نوشتن مقاله (قسمت مواد و روشها و نتایج) و ادامه مرور مقاله منتخب

جلسه نهم : قسمت بحث مقالات و نحوه مرور آن

جلسه دهم: رفرانسها در مقالات علمی و کاربرد آنها در یادگیری مفاهیم علمی مقاله

جلسه یازدهم: مشارکت دانشجویان در مرور مقالات علمی 

جلسه دوازدهم: نحوه نوشت رزومه 

جلسه سیزدهم: انواع مقالات (مروری ، تحقیقاتی و ...)

جلسه چهاردهم: مرور مقالات علمی 

هدف از طرح درس

با گذراندن این درس دانشجویان قادر خواهند بود مفهوم متن های تخصصی مربوط به رشته خود را درک نموده و از این متون برای درک بهتر مطالب رشته خود استفاده نمایند

عنوان ایمنوبیولوژی
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری سه شنبه 10-12
مکان برگزاری کلاس 231 دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارائه سمینار توسط دانشجویان در طول ترم - امتحان کتبی 

روش تدریس

پاور پوینت - اسلاید 

منابع

1- Immunology Edited by Kuby 2013

2- Janeway's Immunobiology

 

طرح درس

جلسه 1- اصول ایمنولوژی

جلسه 2- انواع سیستمهای ایمنی 

جلسه 3: ایمنی ذاتی 

جلسه 4: ایمنی اکتسابی

جلسه 5: سلولهای دخیل در ایمنی ذاتی

جلسه 6: سلولهای دخیل در ایمنی اکتسابی

جلسه 7: سلولهای دندرتیک و نقش مهم آنها در شروع سیستم ایمنی اکتسابی

جلسه 8: کاربرد سلولهای دندرتیک در کنترل بیماریهای ایمنی (خود ایمنی )

جلسه 9: کاربرد سلولهای دندرتیک در درمان تومور ها

جلسه 10: تنظیم سیستم ایمنی (مهار کننده های سیستم ایمنی)

جلسه 11: سرطان و سلولهای مهار کننده سیستم ایمنی 

جلسه 12: نحوه تولید سلولهای متنوع B و T

جلسه 13: ژنتیک سیستم ایمنی

جلسه 14: نوترکیبی سوماتیکی در سیستم ایمنی

جلسه 15: بیماریهای نقص ایمنی SCID

جلسه 16: بیماریهای خود ایمنی 

هدف از طرح درس

یادگیری سیستم ایمنی و تولرانس - 

عنوان مهندسی ژنتیک پیشرفته ۲ (تدریس بصورت مشترک)
مقطع تحصیلی دكتری تخصصی PhD
زمان برگزاری دوشنبه 4-6
مکان برگزاری کلاس 228 دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

سمینار ارائه شده توسط در طول ترم و امتحان نهایی

روش تدریس

پاورپوینت و اسلاید

منابع

techniques in Genetic enginearing 2015, Kurnaz I.A.

Priniciples of Gene manipulation, 2006, Primrose, S.B.

طرح درس

1- Gene Mapping 

2- مارکرهای ژنتیکی و کاربرد آنها 

3- مارکرهای ژنتیکی در پزشکی قانونی

4- Gene manipulation

5- Gene cloning

6- تکنیکهای جدید در مهندسی ژنتیک

7- کاربردهای مدلهای حیوانی در مطالعات ژنتیکی (پیدا کردن ژنهای بیماریزا)

8- ترانسژن ها و کاربرد آنها در مطالعات ژنتیکی

هدف از طرح درس

آشنایی با تکنیکهای مهندسی ژنتیکی و احتمال کاربرد آنها در پروژه دانشجویان 

عنوان ژنتیک مولکولی پزشکی (مشترک با همکار دیگر)
مقطع تحصیلی دكتری تخصصی PhD
زمان برگزاری یکشنبه 2-4
مکان برگزاری کلاس 228 دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

سمینار کلاسی و امتحان کتبی نهایی

روش تدریس

پاورپوینت و اسلاید

منابع

مقالات معتبر و اخیر در خصوص اپی ژنتیک، کاربرد NGS در پیدا کردن ژنهای بیماریزا (GWAS، WES، WGS، RNA Seq). organoids

طرح درس

1- مقدمه ای بر پزشکی مولکولی

2- کاربرد تکنیکهای جدید در تشخیص بیماریهای ژنتیک و درمان آن (WES-WGS)

3- RNA SEQ و کاربرد آن در تشخیص بیماریهای ژنتیکی 

4- ASO (Anti-Sense Oligonucleotides) در ژن درمان بیماریهای ژنتیکی  Recent Advances in Antisense Oligonucleotide Therapy 

5- Organoids in cancer therapy and its applicataions in other genetic disorders

6- orgnanoids in drug discovery

7- organoids and its limitations

8- Deep intronic variants and their impact on human genetic disorders

عنوان ایمنوبیولوژی
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری یکشنبه 16-18
مکان برگزاری کلاس 118 دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارائه سمینار توسط دانشجویان در طول ترم - امتحان کتبی 

روش تدریس

اسلاید - و پاور پوینت 

منابع

1- Immunology Edited by Kuby 2013

2- Janeway's Immunobiology

طرح درس

جلسه 1- اصول ایمنولوژی

جلسه 2- انواع سیستمهای ایمنی 

جلسه 3: ایمنی ذاتی 

جلسه 4: ایمنی اکتسابی

جلسه 5: سلولهای دخیل در ایمنی ذاتی

جلسه 6: سلولهای دخیل در ایمنی اکتسابی

جلسه 7: سلولهای دندرتیک و نقش مهم آنها در شروع سیستم ایمنی اکتسابی

جلسه 8: کاربرد سلولهای دندرتیک در کنترل بیماریهای ایمنی (خود ایمنی )

جلسه 9: کاربرد سلولهای دندرتیک در درمان تومور ها

جلسه 10: تنظیم سیستم ایمنی (مهار کننده های سیستم ایمنی)

جلسه 11: سرطان و سلولهای مهار کننده سیستم ایمنی 

جلسه 12: نحوه تولید سلولهای متنوع B و T

جلسه 13: ژنتیک سیستم ایمنی

جلسه 14: نوترکیبی سوماتیکی در سیستم ایمنی

جلسه 15: بیماریهای نقص ایمنی SCID

جلسه 16: بیماریهای خود ایمنی 

عنوان ژنتیک مولکولی پیشرفته
مقطع تحصیلی دكتری تخصصی PhD
تعداد واحد ۲
عنوان ژنتیک مولکولی پیشرفته
مقطع تحصیلی دكتری تخصصی PhD
تعداد واحد ۲
عنوان ژنتیک سرطان
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
تعداد واحد ۲
نحوه ارزیابی

ارزیابی دانشجویان بصورت پرسش و پاسخ و برگزاری آزمون های منظم و ارائه سمینار
 

روش تدریس

تدریس بصورت سخنرانی همراه با نمایش اسلاید
 

منابع

1-Turnpenny, P., Ellard, S., Cleaver, R. (2021) Emery's Elements of Medical Genetics and Genomics. Elsevier.
2- Weinberg, R.A. (2014) The Biology of Cancer. Garland Science.
3- Fior, R., Zilhão, R. (2019) Molecular and Cell Biology of Cancer. Springer.
4- Bunz, F. (2016) Principles of Cancer Genetics. Springer.
 

طرح درس

جلسه اول: مبانی سرطان

جلسه دوم: مروری بر تنظیمات چرخه سلولی، تفاوت سلول های سرطانی با سول های طبیعی

جلسه سوم: طبقه بندی تومورها (خوش خیم، بدخیم، کارسینوم، سارکوم ،)

جلسه چهارم: درجه بندی تومور (Stagingو (Gradin

جلسه پنجم: کارسینوژن ها

جلسه ششم: کارسینوژن های شیمیایی ( DMS ،EMSو بنزوآلفاپیرن) و فیزیکی و مکانیسم های عمل

جلسه هفتم: ایجاد سرطان و متاستاز: سلول های بنیادی سرطان، ریز محیط تومور، تعامل سلول های سیستم ایمنی با تومور، تشکیل عروقی خونی جدید،
،

جلسه هشتم: نقشMesenchymal epithelial transition(MET) ،EMT (Epithelial mesenchymal transition) ،

جلسه نهم: فاکتورهای محرک رگزایی مسیرهای پیام دهی Notch ،SHH ،WNTدر پیشبر تومور

جلسه دهم: انکوژن ها: انواع انکوژن ها

جلسه یازدهم: مکانیسم های موثر در فعال شدن پروتوانکوژن ها (جهش نقطه ای، تکثیر، insertional mutagenesisو ترانسلوکاسیون

جلسه دوازدهم: ژن های سرکوبگر تومور: فرضیه دوضربه ای loss of heterozygosity(LOH) ،Knudsonو مکانیسم های آن، RB1 ،TP53و AP

جلسه سیزدهم: ویروس های سرطانزا: مکانیسم عمل، انکوژن های ویروسی، ویروس پاپیلومای انسانی) (HPVو سرطان دهانه رحم

جلسه چهاردهم: تلومراز: ساختار DNAتلومری، ساختار و عملکرد تلومراز، اهمیت تلومراز در سرطان، مکانیسمcopy choic

جلسه پانزدهم: ناپایداری ژنوم: ناپایداری کروموزوم، عملکرد BRCA1 ،nibrin ،ATMو ،BRCA2ناپایداری میکروساتلیت، سرطان ارثی غیرپولیپی
کولون

جلسه شانزدهم: معرفی سرطان های ارثی: سندرم ،Li-Frumeniرتینوبلاستوم، تومور ویلمز، سرطان خانوادگی پستان

جلسه هفدهم: اپی ژنتیک و سرطان: تغییرالگوی متیلاسیون DNAدر سرطان، نقش miRNAدر تحریک و مهارتومور
مارکرهای توموری: اهمیت مارکرهای توموردر پیش بینی، تشخیص و طبقه بندی سرطان، معرفی)cell free circulating (ctDNA
tumor DNA- درمان های هدفمند سرطان

هدف از طرح درس

آشنایی دانشجویان با فرآیند شکل گیری سرطان و نقش ژن های موثر در آن
 

عنوان ایمنولوژی
مقطع تحصیلی کارشناسی
تعداد واحد ۲
عنوان ایمنولوژی
مقطع تحصیلی کارشناسی
تعداد واحد ۲
عنوان ژنتیک انسانی
مقطع تحصیلی کارشناسی
تعداد واحد ۲
عنوان ژنتیک انسانی
مقطع تحصیلی کارشناسی
تعداد واحد ۲
عنوان ژنتیک پایه
مقطع تحصیلی کارشناسی
تعداد واحد ۲