برنامه درسی
لیست برنامه های درسی
پیش نیاز درس | نظریه های جامعه شناسی 1 |
---|---|
منابع | ریتزر، جرج(1393) نظریه جامعه شناسی ترجمه هوشنگ نائبی تهران نشر نی آزاد ارمکی، تقی(1375). درآمدی بر نظریه سازی، تهران نشر علم توسلی، غلامعباس(1369). نظریه های جامعه شناسی، تهران نشر سمت
|
طرح درس | جلسه اول 1402/11/24 نسبت میان نظریه های معاصر با نظریه کلاسیک جلسه دوم 1402/12/01 تحولات اجتماعی موثر بر تحولات نظری جلسه سوم 1402/12/08 بررسی و نقد مکتب کارکردگرایی و تاثیر آن بر نظریه اجتماعی( جامعه شناختی) جلسه چهارم 1402/12/15 بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه پنجم 1402/12/22 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه ششم 1403/01/21 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه هفتم1403/01/28 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه هشتم1403/02/04 بررسی و نقد نظریه های نئووبری جلسه نهم1403/02/11 و دهم1403/02/18 بررسی و نقد مکتب پدیدار شناسی جلسه یازدهم1403/02/25 بررسی و نقد مکتب کنش متقابل نمادین جلسه دوازدهم1403/03/01 بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار جلسه سیزدهم1403/03/08 بررسی و نقد مکتب تفسیری و هرمنوتیک جلسه چهاردهم1403/03/22 بررسی و نقد مکتب انتخاب عقلانی و مبادله جلسه پانزدهم1403/03/29 ادامه بررسی و نقد مکتب انتخاب عقلانی و مبادله |
هدف از طرح درس | آشنایی با نظریه های جامعه شناسی در بین سال های 1920-1980 شناخت مکاتب و سنت های نظری شناخت نسبت بین تحولات اجتماعی و تحولات نظری در دوره مذکور آشنایی با مفروضات هر مکتب در باره انسان، امر اجتماعی و دانش جامعه شناختی توانایی فهم نظریه ها و ارتباط دادن آن با مسائل پیرامون |
تعداد واحد | ۳ |
---|---|
روش تدریس | تدریس حضوری |
نحوه ارزیابی | امتحان میان ترم و پایان ترم |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1402/11/24 نسبت میان نظریه های معاصر با نظریه کلاسیک جلسه دوم 1402/12/01 تحولات اجتماعی موثر بر تحولات نظری جلسه سوم 1402/12/08 بررسی و نقد مکتب کارکردگرایی و تاثیر آن بر نظریه اجتماعی( جامعه شناختی) جلسه چهارم 1402/12/15 بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه پنجم 1402/12/22 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه ششم 1403/01/21 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه هفتم1403/01/28 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه هشتم1403/02/04 بررسی و نقد نظریه های نئووبری جلسه نهم1403/02/11 و دهم1403/02/18 بررسی و نقد مکتب پدیدار شناسی جلسه یازدهم1403/02/25 بررسی و نقد مکتب کنش متقابل نمادین جلسه دوازدهم1403/03/01 بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار جلسه سیزدهم1403/03/08 بررسی و نقد مکتب تفسیری و هرمنوتیک جلسه چهاردهم1403/03/22 بررسی و نقد مکتب انتخاب عقلانی و مبادله جلسه پانزدهم1403/03/29 ادامه بررسی و نقد مکتب انتخاب عقلانی و مبادله
|
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
سه شنبه 10-12 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز | - | - | - |
پیش نیاز درس | نظریه های جامعه شناسی و کاربرد آن در پژوهش های اجتماعی یک |
---|---|
منابع | آزاد ارمکی، تقی (1375)، درآمدی بر نظریه سازی، تهران، نشر علم ریتزر، جرج(1398)، نظریه های جامعه شناسی، ترجمه هوشنگ نائبی، تهران نشر نی. ترنر، جاناتان اچ (1393)، نظریه نوین جامعه شناختی، ترجمه علی اصغر مقدس و مریم سروش، تهران، نشر جامعه شناسان
|
طرح درس | جلسه اول 1402/11/24 نظریه انتقادی(آدورنو، مارکوزه و هورکهایمر ) و نمونه هایی از کاربست آن در تحقیقات اجتماعی جلسه دوم 1402/12/01 ادامه نظریه انتقادی( هابرماس) و نمونه هایی از کاربست آن در تحقیقات اجتماعی جلسه سوم 1402/12/08 کارکردگرایی ساختاری (مرتن و پارسونز) و نمونه هایی از کاربست آن در تحقیقات اجتماعی جلسه چهارم 1402/12/15 کنش متقابل نمادین ( مید ) و نمونه هایی از کاربست آن در تحقیقات اجتماعی جلسه پنجم 1402/12/22 ادامه کنش متقابل نمادین ( گافمن ) و نمونه هایی از کاربست آن در تحقیقات اجتماعی جلسه ششم 1403/01/28 نظریه مبادله (هومنز، و پیتر بلاو) و نمونه هایی از کاربست آن در تحقیقات اجتماعی جلسه هفتم 1403/02/04 نظریه پدیدارشناسی شوتز و نمونه هایی از کاربست آن در تحقیقات اجتماعی جلسه هشتم 1403/02/11 ادامه نظریه پدیدارشناسی شوتز و نمونه هایی از کاربست آن در تحقیقات اجتماعی جلسه نهم 1402/02/18 نظریه بوردیو و نمونه هایی از کاربست آن در تحقیقات اجتماعی جلسه دهم 1403/02/25 ارائه کنفرانس های کلاسی دانشجویان جلسه یازدهم 1403/03/01 ارائه کنفرانس های کلاسی دانشجویان جلسه دوازدهم 1403/03/08 ارائه کنفرانس های کلاسی دانشجویان |
هدف از طرح درس | آشنایی دانشجویان با نظریه اجتماعی و تفاوت آن با نظریه جامعه شناسی افزایش مهارت ها و توانایی های دانشجویان در تشخیص و انتخاب نظریه های مناسب برای انواع تحقیقات تجربی در جامعه ایران افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در انطباق مفاهیم و تبیین نظریه ها با واقعیت های عینی و انضمامی جامعه ایران |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | تدریس حضوری |
نحوه ارزیابی | آزمون پایان ترم 70 درصد فعالیت های کلاسی 30 درصد |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | ارائه درس تا هفته سوم اردیبهشت ماه 1403 کنفرانس های کلاسی از 28 اردیبهشت ماه تا 8 خردادماه 1403 |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
سه شنبه 8-10 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز | - | - | - |
پیش نیاز درس | ندارد |
---|---|
منابع | نظریه اجتماعی از پارسونز تا هابرماس یان کرایب، ترجمه عباس مخبر، نشر آگه در آمدی بر نظریه سازی، تقی ازاد ارمکی ، نشر علم A Theory of Social interaction, J. Terner, University of Colifornia Press. کتاب های مختلف از نظریه پردازان که دانشجویان برای خلاصه انتخاب می کنند |
طرح درس | جلسه اول 1402/11/25 تلفیق و تعریف و چرایی تلفیق جلسه دوم 1402/12/02 نظریه اجتماعی و نظریه جامعه شناختی، تفاوت ها و تشابه ها جلسه سوم 1402/12/09 انواع تلفیق و توضیح آنها جلسه چهارم 1402/12/16 بررسی نظریه و تفاوت آن با مفاهیم مشابه نظریه سازی و نظریه پردازی، بررسی عناصر دخیل در شکل گیری نظریه جلسه پنجم 1402/12/23 کتاب یان کرایپ، چرایی و چگونگی تلفیق، اهمیت نظریه سازی و تفکر نظری جلسه ششم 1403/01/29 بررسی آرای روی باسکار در خصوص عاملیت و ساختار و طرز تلقی نسبت به این دو جلسه هفتم 1403/02/05 معماها و ابهام ها و دام های نظری پیش روی اندیسمندان در نظریه پردازی جلسه هشتم 1403/02/12 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه نهم 1403/02/19 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دهم 1403/02/26 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه یازدهم 1403/03/02 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دوازدهم 1403/03/09 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه سیزدهم 1403/03/23 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه چهاردهم 1403/03/30 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر |
هدف از طرح درس | آشنایی دانشجویان با تلفیق، نحوه تلفیق، دلایل تلفیق، بررسی نیازهای جامعه شناسی به تلفیق، ابهامهای پیش رو در مواجهه با نظریه ها |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | تدریس حضوری ارائه های کلاسی دانشجویان |
نحوه ارزیابی | کتبی با آزمون پایان ترم (8 نمره) و ارزیابی کار کلاسی دانشجویان ( هر دانشجو سه ارائه دارد، بررسی تلفیق در آرائ یک نظریه پرداز، ترجمه یک متن 8-10 صفحه ای در مورد نظریه پرداز، خلاصه یک کتاب در مورد یک نظریه پرداز یا کتاب نوشته شده توسط نظریه پرداز هر کدام 4 نمره در مجموع 12 نمره ) |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1402/11/25 تلفیق و تعریف و چرایی تلفیق جلسه دوم 1402/12/02 نظریه اجتماعی و نظریه جامعه شناختی، تفاوت ها و تشابه ها جلسه سوم 1402/12/09 انواع تلفیق و توضیح آنها جلسه چهارم 1402/12/16 بررسی نظریه و تفاوت آن با مفاهیم مشابه نظریه سازی و نظریه پردازی، بررسی عناصر دخیل در شکل گیری نظریه جلسه پنجم 1402/12/23 کتاب یان کرایپ، چرایی و چگونگی تلفیق، اهمیت نظریه سازی و تفکر نظری جلسه ششم 1403/01/29 بررسی آرای روی باسکار در خصوص عاملیت و ساختار و طرز تلقی نسبت به این دو جلسه هفتم 1403/02/05 معماها و ابهام ها و دام های نظری پیش روی اندیسمندان در نظریه پردازی جلسه هشتم 1403/02/12 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه نهم 1403/02/19 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دهم 1403/02/26 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه یازدهم 1403/03/02 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دوازدهم 1403/03/09 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه سیزدهم 1403/03/23 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه چهاردهم 1403/03/30 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
چهارشنبه 8-10 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز | - | - | - |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | تدریس حضوری و ارائه های دانشجویان به شکل کنفرانس |
نحوه ارزیابی | کتبی با آزمون پایان ترم (8 نمره) و ارزیابی کار کلاسی دانشجویان ( هر دانشجو سه ارائه دارد، بررسی تلفیق در آرائ یک نظریه پرداز، ترجمه یک متن 8-10 صفحه ای در مورد نظریه پرداز، خلاصه یک کتاب در مورد یک نظریه پرداز یا کتاب نوشته شده توسط نظریه پرداز هر کدام 4 نمره در مجموع 12 نمره )
|
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1402/07/04 تلفیق و تعریف و چرایی تلفیق جلسه دوم 1402/07/18 نظریه اجتماعی و نظریه جامعه شناختی، تفاوت ها و تشابه ها جلسه سوم 1402/07/25 انواع تلفیق و توضیح آنها جلسه چهارم 1402/08/02 بررسی نظریه و تفاوت آن با مفاهیم مشابه نظریه سازی و نظریه پردازی، بررسی عناصر دخیل در شکل گیری نظریه جلسه پنجم 1402/08/09 کتاب یان کرایپ، چرایی و چگونگی تلفیق، اهمیت نظریه سازی و تفکر نظری جلسه ششم 1402/08/16 بررسی آرای روی باسکار در خصوص عاملیت و ساختار و طرز تلقی نسبت به این دو جلسه هفتم 1402/08/23 معماها و ابهام ها و دام های نظری پیش روی اندیسمندان در نظریه پردازی جلسه هشتم 1402/08/30 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه نهم 1402/09/07 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دهم 1402/09/14 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه یازدهم 1402/09/21 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دوازدهم 1402/09/28 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه سیزدهم 1402/10/05 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه چهاردهم 1402/10/12 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
سه شنبه ساعت 10-12 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی طبقه دوم کلاس دانشجویان دکترا | - | - | - |
پیش نیاز درس | مبانی جامعه شناسی 2 |
---|---|
منابع | رویکردهای نظری هفتگانه به مسائل اجتماعی، رابینگتن و همکاران، ترجمه رحمت اله صدیق سروستانی نشر دانشگاه تهران |
طرح درس | جلسه اول 1402/07/08 مسئله، تعریف آن، ویژگی های مسئله ، صاحبنظران و آرائ آنها در مورد مسئله جلسه دوم 1402/07/09 رویکرد اول( آسیب شناسی، نقد و بررسی آن جلسه سوم 1402/07/15 رویکرد دوم(بی سازمانی اجتماعی) جلسه چهارم 1402/07/22 رویکرد سوم(تضاد ارزشی) جلسه پنجم 1402/07/23 رویکرد چهارم ( کجرفتاری) جلسه ششم 1402/07/29 رویکرد پنجم( انگ زنی) جلسه هفتم1402/08/06 رویکرد ششم ( رویکرد انتقادی) جلسه هشتم 1402/08/07 رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه نهم 1402/08/13 ادامه رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه دهم 1402/08/20 نقد و بررسی فیلم و بررسی مضامین اجتماعی آن ( فیلم خانواده آقای محمودی و بانو) جلسه یازدهم 1402/08/21 طرح یک موضوع ، بررسی و مصادیق ، علل آن ( نوکیسگی) جلسه دوازدهم 1402/08/27 بحران ها و علل رخداد آنها ( بررسی و شرح و توضیح یک مقاله)(مقاله بحران های اجتماعی ایران امروز) جلسه سیزدهم 1402/09/04 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه چهاردهم 1402/09/05 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه پانزدهم 1402/09/11 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه شانزدهم 1402/09/18 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه هفدهم 1402/09/19 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن |
هدف از طرح درس | آشنایی دانشجویان با مسئله و ویزگی های آن ؛ رویکردهای نظری به مسائل اجتماعی؛ بررسی متون( نقد و بررسی مضامین اجتماعی فیلم ها و مووعات اجتماعی) |
تعداد واحد | ۳ |
---|---|
روش تدریس | تدریس حضوری تارائه دانشجویان به صورت کار گروهی بحض های کلاسی بر روی موضوعات مهم و مبتلابه جامعه |
نحوه ارزیابی | امتحان کتبی پایان ترم ارزیابی کارهای گروهی و اررائه آنها در کلاس ارزیابی مشارکت دانشجویان در بحث های کلاسی |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1402/07/08 مسئله، تعریف آن، ویژگی های مسئله ، صاحبنظران و آرائ آنها در مورد مسئله جلسه دوم 1402/07/09 رویکرد اول( آسیب شناسی، نقد و بررسی آن جلسه سوم 1402/07/15 رویکرد دوم(بی سازمانی اجتماعی) جلسه چهارم 1402/07/22 رویکرد سوم(تضاد ارزشی) جلسه پنجم 1402/07/23 رویکرد چهارم ( کجرفتاری) جلسه ششم 1402/07/29 رویکرد پنجم( انگ زنی) جلسه هفتم1402/08/06 رویکرد ششم ( رویکرد انتقادی) جلسه هشتم 1402/08/07 رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه نهم 1402/08/13 ادامه رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه دهم 1402/08/20 نقد و بررسی فیلم و بررسی مضامین اجتماعی آن ( فیلم خانواده آقای محمودی و بانو) جلسه یازدهم 1402/08/21 طرح یک موضوع ، بررسی و مصادیق ، علل آن ( نوکیسگی) جلسه دوازدهم 1402/08/27 بحران ها و علل رخداد آنها ( بررسی و شرح و توضیح یک مقاله)(مقاله بحران های اجتماعی ایران امروز) جلسه سیزدهم 1402/09/04 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه چهاردهم 1402/09/05 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه پانزدهم 1402/09/11 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه شانزدهم 1402/09/18 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه هفدهم 1402/09/19 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
شنبه 10-12 و یکشنبه 8-10 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز کلاس 31 | - | - | - |
پیش نیاز درس | مبانی جامعه شناسی 2 |
---|---|
منابع | رویکردهای نظری هفتگانه به بررسی مسائل اجتماعی رابینگتن و همکاران، ترجمه غلامعباس توسلی نشر دانشگاه تهران |
طرح درس | جلسه اول 1402/07/09 مسئله، تعریف آن، ویژگی های مسئله ، صاحبنظران و آرائ آنها در مورد مسئله جلسه دوم 1402/07/09 رویکرد اول( آسیب شناسی، نقد و بررسی آن جلسه سوم 1402/07/16 رویکرد دوم(بی سازمانی اجتماعی) جلسه چهارم 1402/07/23 رویکرد سوم(تضاد ارزشی) جلسه پنجم 1402/07/23 رویکرد چهارم ( کجرفتاری) جلسه ششم 1402/07/30 رویکرد پنجم( انگ زنی) جلسه هفتم1402/08/07 رویکرد ششم ( رویکرد انتقادی) جلسه هشتم 1402/08/07 رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه نهم 1402/08/14 ادامه رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه دهم 1402/08/21 نقد و بررسی فیلم و بررسی مضامین اجتماعی آن ( فیلم زیر سقف دودی) جلسه یازدهم 1402/08/21 طرح یک موضوع ، بررسی و مصادیق ، علل آن ( معلولیت اجتماعی) جلسه دوازدهم 1402/08/28 بحران ها و علل رخداد آنها ( بررسی و شرح و توضیح یک مقاله)(مقاله بحران های اجتماعی ایران امروز) جلسه سیزدهم 1402/09/05 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه چهاردهم 1402/09/05 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه پانزدهم 1402/09/12 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه شانزدهم 1402/09/19 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه هفدهم 1402/09/19 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن |
هدف از طرح درس | آشنایی دانشجویان با تعریف مسئله و ویژگی های آن رویکرد های مختلف در رابطه با مسائل اجتماعی بررسی برخی موضوعات در فیلم ها و مقالات( متون) |
تعداد واحد | ۳ |
---|---|
روش تدریس | حضوری و بحث در کلاس
|
نحوه ارزیابی | آزمون پایان ترم ، به صورت کتبی مشارکت گروهی دانشجویان در ارائه کار کلاسی و ارزیابی آنها بررسی موضوعات مهم و نقد فیلم های با مضامین اجتماعی و بحث و بررسی آنها |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1402/07/09 مسئله، تعریف آن، ویژگی های مسئله ، صاحبنظران و آرائ آنها در مورد مسئله جلسه دوم 1402/07/09 رویکرد اول( آسیب شناسی، نقد و بررسی آن جلسه سوم 1402/07/16 رویکرد دوم(بی سازمانی اجتماعی) جلسه چهارم 1402/07/23 رویکرد سوم(تضاد ارزشی) جلسه پنجم 1402/07/23 رویکرد چهارم ( کجرفتاری) جلسه ششم 1402/07/30 رویکرد پنجم( انگ زنی) جلسه هفتم1402/08/07 رویکرد ششم ( رویکرد انتقادی) جلسه هشتم 1402/08/07 رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه نهم 1402/08/14 ادامه رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه دهم 1402/08/21 نقد و بررسی فیلم و بررسی مضامین اجتماعی آن ( فیلم زیر سقف دودی) جلسه یازدهم 1402/08/21 طرح یک موضوع ، بررسی و مصادیق ، علل آن ( معلولیت اجتماعی) جلسه دوازدهم 1402/08/28 بحران ها و علل رخداد آنها ( بررسی و شرح و توضیح یک مقاله)(مقاله بحران های اجتماعی ایران امروز) جلسه سیزدهم 1402/09/05 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه چهاردهم 1402/09/05 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه پانزدهم 1402/09/12 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه شانزدهم 1402/09/19 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه هفدهم 1402/09/19 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
یکشنبه 10-12 و یکشنبه 4-6 | کلاس 31 | - | - | - |
پیش نیاز درس | ندارد |
---|---|
منابع | جاه طلبی جامعه شناسی(شکل های بنیانی زندگی اجتماعی و اخلاقی) کریس شیلینگ و فلیپ ای ملور ترجمه طاها عشایری و میلاد رستمی نشر جامعه شناسان درآمدی بر نظریه سازی، تقی آزاد ارمکی، نشر علم |
طرح درس | جلسه اول 1402/07/04 نظریه چیست تعریف نظریه بررسی تفاوت بین نظریه و مفاهیم مشابه و مرتبط جلسه دوم 1402/07/18 جامعه شناسی انسانی (کنت) جلسه سوم 1402/07/25 جلسه چهارم 1402/08/02 جامعه شناسی قهرمانانه (وبر) جلسه پنجم 1402/08/09 جامعه شناسی تضاد (مارکس) جلسه ششم 1402/08/16 جامعه شناسی غم انگیز( زیمل) جلسه هفتم 1402/08/23 تفاوت نظریه اجتماعی و نظریه جامعه شناحتی با ذکر مثال از نظریه ها جلسه هشتم 1402/08/30 جامعه شناسی هنجارین( پارسونز) جلسه نهم 1402/09/07 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه دهم 1402/09/14 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه یازدهم 1402/09/21 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه دوازدهم 1402/09/28 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه سیزدهم 1402/10/05 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری |
هدف از طرح درس | آشنایی کلی دانشجویان با نظریه و اهمیت ان و نحوه نظریه سازی و نظریه های کلاسیک و مدرن در جامعه شناسی بررسی آراء اندیشمندان مختلف جامعه شناسی بررسی موضوعات و مفاهیم مهم در نظریه های جامعه شناسی |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | به صورت حضوری و گاهی استفاده از پاورپوینت |
نحوه ارزیابی | کتبی و شفاهی( ارزیابی کار کلاسی و مشارکت دانشجویان ) |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1402/07/04 نظریه چیست تعریف نظریه بررسی تفاوت بین نظریه و مفاهیم مشابه و مرتبط جلسه دوم 1402/07/18 جامعه شناسی انسانی (کنت) جلسه سوم 1402/07/25 جلسه چهارم 1402/08/02 جامعه شناسی قهرمانانه (وبر) جلسه پنجم 1402/08/09 جامعه شناسی تضاد (مارکس) جلسه ششم 1402/08/16 جامعه شناسی غم انگیز( زیمل) جلسه هفتم 1402/08/23 تفاوت نظریه اجتماعی و نظریه جامعه شناحتی با ذکر مثال از نظریه ها جلسه هشتم 1402/08/30 جامعه شناسی هنجارین( پارسونز) جلسه نهم 1402/09/07 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه دهم 1402/09/14 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه یازدهم 1402/09/21 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه دوازدهم 1402/09/28 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه سیزدهم 1402/10/05 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
سه شنبه 8-10 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز | - | - | - |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | حضوری |
نحوه ارزیابی | امتحان پایان ترم همراه با نمره ارائه های کلاسی دانشجویان |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1403/07/11 نظریه چیست تعریف نظریه بررسی تفاوت بین نظریه و مفاهیم مشابه و مرتبط جلسه دوم 1403/07/17 جامعه شناسی انسانی (کنت) جلسه سوم 1403/07/25 جلسه چهارم 1403/08/02 جامعه شناسی قهرمانانه (وبر) جلسه پنجم 1403/08/09 جامعه شناسی تضاد (مارکس) جلسه ششم 1403/08/16 جامعه شناسی غم انگیز( زیمل) جلسه هفتم 1403/08/23 تفاوت نظریه اجتماعی و نظریه جامعه شناحتی با ذکر مثال از نظریه ها جلسه هشتم 1403/08/30 جامعه شناسی هنجارین( پارسونز) جلسه نهم 1403/09/07 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه دهم 1403/09/14 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه یازدهم 1403/09/21 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه دوازدهم 1403/09/28 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری جلسه سیزدهم 1403/10/05 ارائه کار دانشجویی(کنفرانس) نقد و بررسی مفهومی و نظری |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
چهارشنبه 14-16 | دانشکده علوم محیطی کلاس 15 | - | - | - |
پیش نیاز درس | نظریه 1 و 2 |
---|---|
منابع | جامعه شناسی توسعه مصطفی ازکیا و غلامرضا غفاری نشر کیهان جامعه شناسی توسعه غاری و ابراهیمی لویه مطالعات توسعه جفری هینز، ترجمه فاطمه گلابی و پروین علیپور نشر آیدین جهانی شدن؛ هویت و ملت، احمد گل محمدی نشر نی |
طرح درس | جلسه اول 1402/07/08 کلیات درس، مفاهیم اساسی که در حوزه توسعه بایستی بدانیم توسعه، رشد، توسعه نیافتگی، تغییر، جهان سوم، کشورهای درحال توسعه و ....
جلسه دوم 1402/07/15 تعریف توسعه و مفاهیم مرتبط با آن توسعه ، ابعاد توسعه و تعاریف آنها ، توسعه درون زا و برون زا و بررسی آرائ صاحبنظران در این خصوص
جلسه سوم 1402/07/22 بررسی برخی از نظریه های توسعه مانند نظریه نوسازی و نظریه وابستگی توسعه پایدار فقر نسبی و مطلق محرومیت نسبی نگرش های مختلف در خصوص فقر در کشورهای جهان اندازه گیری فقر جلسه چهارم 1402/07/29 دیدگاه جامعه شناسان کلاسیک در مورد توسعه (مارکس، وبر، اسپنسر، دورکیم، تونیس گذار تاریخی جوامع و توسعه جلسه پنجم 1402/08/06 توسعه چیست؟ مقدمات ورود به بحث توسعه و چرایی طرح بحث توسعه و موضوعات مرتبط و دخیل در توسعه جلسه ششم 1402/08/13 تاریخچه توسعه ، و الگوهای توسعه ای روستو و فرانک جلسه هفتم 1402/08/20 جهانی شدن و توسعه نظریه های جهانی شدن ( نظریه های کلاسیک، و مدرن و پست مدرن) جلسه هشتم 1402/08/27 ادامه بحث جهانی شدن و توسعه ابعاد جهانی شدن و توسعه جهانی شدن اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و ارتباط آن با توسعه جلسه نهم 1402/09/04 سیاست های توسعه دموکراسیزاسیون، موج های دموکراسی و توسعه جلسه دهم 1402/09/11 ادامه بحث جهانی شدن و توسعه نقش بازیگران داخلی و خارجی در توسعه جامعه مدنی و انواع آن و نسبت آن با توسعه جلسه یازدهم 1402/09/18 دین و توسعه محیط زیست و توسعه جلسه دوازدهم 1402/10/02 محیط زیست و توسعه بحران های محیط زیستی و توسعه جلسه سیزدهم 1402/10/09 حقوق بشر، جنسیت و توسعه رویکردهای پسا توسعه توسعه در قرن بیست و یک |
هدف از طرح درس | آشنایی دانشجویان با مفهوم توسعه، تاریخچه توسعه، نظریه پردازان و موضوعات مرتبط با توسعه |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | به صورت حضوری در کلاس |
نحوه ارزیابی | آزمون کتبی پایان ترم سوالات تستی |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1402/07/08 کلیات درس، مفاهیم اساسی که در حوزه توسعه بایستی بدانیم توسعه، رشد، توسعه نیافتگی، تغییر، جهان سوم، کشورهای درحال توسعه و ....
جلسه دوم 1402/07/15 تعریف توسعه و مفاهیم مرتبط با آن توسعه ، ابعاد توسعه و تعاریف آنها ، توسعه درون زا و برون زا و بررسی آرائ صاحبنظران در این خصوص
جلسه سوم 1402/07/22 بررسی برخی از نظریه های توسعه مانند نظریه نوسازی و نظریه وابستگی توسعه پایدار فقر نسبی و مطلق محرومیت نسبی نگرش های مختلف در خصوص فقر در کشورهای جهان اندازه گیری فقر جلسه چهارم 1402/07/29 دیدگاه جامعه شناسان کلاسیک در مورد توسعه (مارکس، وبر، اسپنسر، دورکیم، تونیس گذار تاریخی جوامع و توسعه جلسه پنجم 1402/08/06 توسعه چیست؟ مقدمات ورود به بحث توسعه و چرایی طرح بحث توسعه و موضوعات مرتبط و دخیل در توسعه جلسه ششم 1402/08/13 تاریخچه توسعه ، و الگوهای توسعه ای روستو و فرانک جلسه هفتم 1402/08/20 جهانی شدن و توسعه نظریه های جهانی شدن ( نظریه های کلاسیک، و مدرن و پست مدرن) جلسه هشتم 1402/08/27 ادامه بحث جهانی شدن و توسعه ابعاد جهانی شدن و توسعه جهانی شدن اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و ارتباط آن با توسعه جلسه نهم 1402/09/04 سیاست های توسعه دموکراسیزاسیون، موج های دموکراسی و توسعه جلسه دهم 1402/09/11 ادامه بحث جهانی شدن و توسعه نقش بازیگران داخلی و خارجی در توسعه جامعه مدنی و انواع آن و نسبت آن با توسعه جلسه یازدهم 1402/09/18 دین و توسعه محیط زیست و توسعه جلسه دوازدهم 1402/10/02 محیط زیست و توسعه بحران های محیط زیستی و توسعه جلسه سیزدهم 1402/10/09 حقوق بشر، جنسیت و توسعه رویکردهای پسا توسعه توسعه در قرن بیست و یک |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
شنبه 8-10 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز | - | - | - |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | به صورت حضوری در کلاس |
نحوه ارزیابی | آزمون کتبی پایان ترم سوالات تستی |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1403/07/03 کلیات درس، مفاهیم اساسی که در حوزه توسعه بایستی بدانیم توسعه، رشد، توسعه نیافتگی، تغییر، جهان سوم، کشورهای درحال توسعه و ....
جلسه دوم 1403/07/10 تعریف توسعه و مفاهیم مرتبط با آن توسعه ، ابعاد توسعه و تعاریف آنها ، توسعه درون زا و برون زا و بررسی آرائ صاحبنظران در این خصوص
جلسه سوم 1403/07/17 بررسی برخی از نظریه های توسعه مانند نظریه نوسازی و نظریه وابستگی توسعه پایدار فقر نسبی و مطلق محرومیت نسبی نگرش های مختلف در خصوص فقر در کشورهای جهان اندازه گیری فقر جلسه چهارم 1403/07/24 دیدگاه جامعه شناسان کلاسیک در مورد توسعه (مارکس، وبر، اسپنسر، دورکیم، تونیس گذار تاریخی جوامع و توسعه جلسه پنجم 1403/08/01 توسعه چیست؟ مقدمات ورود به بحث توسعه و چرایی طرح بحث توسعه و موضوعات مرتبط و دخیل در توسعه جلسه ششم 1403/08/08 تاریخچه توسعه ، و الگوهای توسعه ای روستو و فرانک جلسه هفتم 1403/08/15 جهانی شدن و توسعه نظریه های جهانی شدن ( نظریه های کلاسیک، و مدرن و پست مدرن) جلسه هشتم 1403/08/22 ادامه بحث جهانی شدن و توسعه ابعاد جهانی شدن و توسعه جهانی شدن اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و ارتباط آن با توسعه جلسه نهم 1403/08/29 سیاست های توسعه دموکراسیزاسیون، موج های دموکراسی و توسعه جلسه دهم 1403/09/06 ادامه بحث جهانی شدن و توسعه نقش بازیگران داخلی و خارجی در توسعه جامعه مدنی و انواع آن و نسبت آن با توسعه جلسه یازدهم 1403/09/13 دین و توسعه محیط زیست و توسعه جلسه دوازدهم 1403/09/20 محیط زیست و توسعه بحران های محیط زیستی و توسعه جلسه سیزدهم 1403/09/27 حقوق بشر، جنسیت و توسعه رویکردهای پسا توسعه توسعه در قرن بیست و یک |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
سه شنبه10-12 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی کلاس 32 | - | - | - |
پیش نیاز درس | مبانی جامعه شناسی 1 و 2 |
---|---|
طرح درس | جلسه اول 1403/07/01
جلسه دوم 1403/07/08
جلسه سوم 1403/07/15
جلسه چهارم 1403/07/22
جلسه پنجم 1403/07/29
جلسه ششم 1403/08/06
جلسه هفتم 1403/08/13
جلسه هشتم 1403/08/20
جلسه نهم 1403/08/27
جلسه دهم 1403/09/04
جلسه یازدهم 1403/09/11
جلسه دوازدهم 1403/09/18
جلسه سیزدهم 1403/09/25 |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | حضوری |
نحوه ارزیابی | امتحان کتبی پایان ترم |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1403/07/01
جلسه دوم 1403/07/08
جلسه سوم 1403/07/15
جلسه چهارم 1403/07/22
جلسه پنجم 1403/07/29
جلسه ششم 1403/08/06
جلسه هفتم 1403/08/13
جلسه هشتم 1403/08/20
جلسه نهم 1403/08/27
جلسه دهم 1403/09/04
جلسه یازدهم 1403/09/11
جلسه دوازدهم 1403/09/18
جلسه سیزدهم 1403/09/25 |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
یکشنبه 8-10 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی | - | - | - |
پیش نیاز درس | ندارد |
---|---|
منابع | نظریه اجتماعی از پارسونز تا هابرماس یان کرایب، ترجمه عباس مخبر، نشر آگه در آمدی بر نظریه سازی، تقی ازاد ارمکی ، نشر علم A Theory of Social interaction, J. Terner, University of Colifornia Press. کتاب های مختلف از نظریه پردازان که دانشجویان برای خلاصه انتخاب می کنند |
طرح درس | جلسه اول 1403/07/01 تلفیق و تعریف و چرایی تلفیق جلسه دوم 1403/07/08 نظریه اجتماعی و نظریه جامعه شناختی، تفاوت ها و تشابه ها جلسه سوم 1403/07/15 انواع تلفیق و توضیح آنها جلسه چهارم 1403/07/22 بررسی نظریه و تفاوت آن با مفاهیم مشابه نظریه سازی و نظریه پردازی، بررسی عناصر دخیل در شکل گیری نظریه جلسه پنجم 1403/07/29 کتاب یان کرایپ، چرایی و چگونگی تلفیق، اهمیت نظریه سازی و تفکر نظری جلسه ششم 1402/08/16 بررسی آرای روی باسکار در خصوص عاملیت و ساختار و طرز تلقی نسبت به این دو جلسه هفتم 1403/08/06 معماها و ابهام ها و دام های نظری پیش روی اندیسمندان در نظریه پردازی جلسه هشتم 1403/08/13 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه نهم 1403/08/20 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دهم 1403/08/27 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه یازدهم 1403/09/04 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دوازدهم 1403/09/11 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه سیزدهم 1403/09/18 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه چهاردهم 1403/09/25 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر |
هدف از طرح درس | آشنایی دانشجویان با تلفیق، نحوه تلفیق، دلایل تلفیق، بررسی نیازهای جامعه شناسی به تلفیق، بررسی چالش ها و ابهامهای پیش رو در مواجهه با نظریه ها |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | تدریس حضوری و ارائه های دانشجویان به شکل کنفرانس |
نحوه ارزیابی | کتبی با آزمون پایان ترم (8 نمره) و ارزیابی کار کلاسی دانشجویان ( هر دانشجو سه ارائه دارد، بررسی تلفیق در آرائ یک نظریه پرداز، ترجمه یک متن 8-10 صفحه ای در مورد نظریه پرداز، خلاصه یک کتاب در مورد یک نظریه پرداز یا کتاب نوشته شده توسط نظریه پرداز هر کدام 4 نمره در مجموع 12 نمره ) |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1403/07/01 تلفیق و تعریف و چرایی تلفیق جلسه دوم 1403/07/08 نظریه اجتماعی و نظریه جامعه شناختی، تفاوت ها و تشابه ها جلسه سوم 1403/07/15 انواع تلفیق و توضیح آنها جلسه چهارم 1403/07/22 بررسی نظریه و تفاوت آن با مفاهیم مشابه نظریه سازی و نظریه پردازی، بررسی عناصر دخیل در شکل گیری نظریه جلسه پنجم 1403/07/29 کتاب یان کرایپ، چرایی و چگونگی تلفیق، اهمیت نظریه سازی و تفکر نظری جلسه ششم 1402/08/16 بررسی آرای روی باسکار در خصوص عاملیت و ساختار و طرز تلقی نسبت به این دو جلسه هفتم 1403/08/06 معماها و ابهام ها و دام های نظری پیش روی اندیسمندان در نظریه پردازی جلسه هشتم 1403/08/13 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه نهم 1403/08/20 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دهم 1403/08/27 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه یازدهم 1403/09/04 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه دوازدهم 1403/09/11 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه سیزدهم 1403/09/18 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر جلسه چهاردهم 1403/09/25 ارائه کار کلاسی دانشجو ، نقد و بررسی و توضیح پیرامون آن با همراهی دانشجویان دیگر |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
یکشنبه 10-12 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی سایت کامپیوتر دانشکده | - | - | - |
پیش نیاز درس | ندارد |
---|---|
منابع | برساخت گرایی جنسیت عباس محمدی اصل نشر گل آذین اشکال فرهنگی اجتماعی جامعه مدرن فصل ا وو 2 و بقیه کتاب ها در حوزه جامعه شناسی جنسیت |
طرح درس | جلسه اول 1403/07/03 در مورد کلیات درس جامعه شناسی جنسیت جلسه دوم 1403/07/10 نظریه های فمینیستی جلسه سوم 1403/07/17 ادامه نظریه های فمینیستی جلسه چهارم 1403/07/24 ادامه نظریه های فمینیستی جلسه پنجم 1403/08/01 برساخت گرایی جنسیت جلسه ششم 1403/08/08 ادامه برساخت گرایی جنسیت جلسه هفتم 1403/08/15 ادامه برساخت گرایی جنسیت جلسه هشتم 1403/08/22 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه نهم 1403/08/29 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه دهم 1403/09/06 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه یازدهم 1403/09/13 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه دوازدهم 1403/09/20 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه سیزدهم 1403/09/27 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه |
هدف از طرح درس | آشنایی دانشجویان با مفهوم جنسیت و برساخت جنسیت و مسائل جنسیت در جامعه نظریه های مرتبط |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | حضوری |
نحوه ارزیابی | امتحان پاپان ترم همراه با ارزیابی کنفرانس های دانشجویان |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1403/07/03 در مورد کلیات درس جامعه شناسی جنسیت جلسه دوم 1403/07/10 نظریه های فمینیستی جلسه سوم 1403/07/17 ادامه نظریه های فمینیستی جلسه چهارم 1403/07/24 ادامه نظریه های فمینیستی جلسه پنجم 1403/08/01 برساخت گرایی جنسیت جلسه ششم 1403/08/08 ادامه برساخت گرایی جنسیت جلسه هفتم 1403/08/15 ادامه برساخت گرایی جنسیت جلسه هشتم 1403/08/22 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه نهم 1403/08/29 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه دهم 1403/09/06 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه یازدهم 1403/09/13 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه دوازدهم 1403/09/20 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه جلسه سیزدهم 1403/09/27 کنفرانس دانشجویی در مورد جنسیت و جامعه
|
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
سه شنبه10-12 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی کلاس 32 | - | - | - |
پیش نیاز درس | نظریه های جامعه شناسی |
---|---|
منابع | رویکردهای نظری هفتگانه به بررسی مسائل اجتماعی رابینگتن و همکاران، ترجمه غلامعباس توسلی نشر دانشگاه تهران |
طرح درس | جلسه اول 1403/07/17 مسئله، تعریف آن، ویژگی های مسئله ، صاحبنظران و آرائ آنها در مورد مسئله جلسه دوم 1403/07/24 رویکرد اول( آسیب شناسی، نقد و بررسی آن جلسه سوم 1403/08/01 رویکرد دوم(بی سازمانی اجتماعی) جلسه چهارم 1403/08/01 رویکرد سوم(تضاد ارزشی) جلسه پنجم 1403/08/08 رویکرد چهارم ( کجرفتاری) جلسه ششم 1403/08/15 رویکرد پنجم( انگ زنی) جلسه هفتم1403/08/15 رویکرد ششم ( رویکرد انتقادی) جلسه هشتم 1403/08/22 رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه نهم 1403/08/29 ادامه رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه دهم 1403/08/29 نقد و بررسی فیلم و بررسی مضامین اجتماعی آن ( فیلم زیر سقف دودی) جلسه یازدهم 1403/09/06 طرح یک موضوع ، بررسی و مصادیق ، علل آن ( معلولیت اجتماعی) جلسه دوازدهم 1403/09/13 بحران ها و علل رخداد آنها ( بررسی و شرح و توضیح یک مقاله)(مقاله بحران های اجتماعی ایران امروز) جلسه سیزدهم 1403/09/13 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه چهاردهم 1403/09/20 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه پانزدهم 1403/09/27 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه شانزدهم 1403/09/27 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه هفدهم 1403/10/4 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن |
هدف از طرح درس | آشنایی دانشجویان با تعریف مسئله و ویژگی های آن رویکرد های مختلف در رابطه با مسائل اجتماعی بررسی برخی موضوعات در فیلم ها و مقالات( متون) مشارکت گروهی دانشجویان در ارائه کار کلاسی و ارزیابی آنها بررسی موضوعات مهم و نقد فیلم های با مضامین اجتماعی و بحث و بررسی آنها |
تعداد واحد | ۳ |
---|---|
روش تدریس | تدریس حضوری |
نحوه ارزیابی | آزمون کتبی پایان ترم و ارزیابی کارهای دانشجویان |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1403/07/17 مسئله، تعریف آن، ویژگی های مسئله ، صاحبنظران و آرائ آنها در مورد مسئله جلسه دوم 1403/07/24 رویکرد اول( آسیب شناسی، نقد و بررسی آن جلسه سوم 1403/08/01 رویکرد دوم(بی سازمانی اجتماعی) جلسه چهارم 1403/08/01 رویکرد سوم(تضاد ارزشی) جلسه پنجم 1403/08/08 رویکرد چهارم ( کجرفتاری) جلسه ششم 1403/08/15 رویکرد پنجم( انگ زنی) جلسه هفتم1403/08/15 رویکرد ششم ( رویکرد انتقادی) جلسه هشتم 1403/08/22 رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه نهم 1403/08/29 ادامه رویکرد هفتم ( رویکرد برساختگرایی) جلسه دهم 1403/08/29 نقد و بررسی فیلم و بررسی مضامین اجتماعی آن ( فیلم زیر سقف دودی) جلسه یازدهم 1403/09/06 طرح یک موضوع ، بررسی و مصادیق ، علل آن ( معلولیت اجتماعی) جلسه دوازدهم 1403/09/13 بحران ها و علل رخداد آنها ( بررسی و شرح و توضیح یک مقاله)(مقاله بحران های اجتماعی ایران امروز) جلسه سیزدهم 1403/09/13 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه چهاردهم 1403/09/20 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه پانزدهم 1403/09/27 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه شانزدهم 1403/09/27 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن جلسه هفدهم 1403/10/4 ارائه کار گروهی دانشجویی( تحقیق روی یک مسئله اجتماعی ) بحث و بررسی آن
|
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
سه شنبه 14-16 و 16-18 یکدرمیان | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی کلاس 004 | - | - | - |
پیش نیاز درس | نظریه جامعه 1 |
---|---|
منابع | ریتزر، جرج(1393) نظریه جامعه شناسی ترجمه هوشنگ نائبی تهران نشر نی آزاد ارمکی، تقی(1375). درآمدی بر نظریه سازی، تهران نشر علم توسلی، غلامعباس(1369). نظریه های جامعه شناسی، تهران نشر سمت |
طرح درس | جلسه اول 1403/07/11 نسبت میان نظریه های معاصر با نظریه کلاسیک جلسه دوم 1403/07/18 تحولات اجتماعی موثر بر تحولات نظری جلسه سوم 1403/07/25 بررسی و نقد مکتب کارکردگرایی و تاثیر آن بر نظریه اجتماعی( جامعه شناختی) جلسه چهارم 1403/07/25 بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه پنجم 1403/08/02 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه ششم 1403/08/09 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه هفتم1403/08/09 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه هشتم1403/08/16 بررسی و نقد نظریه های نئووبری جلسه نهم1403/08/23 و دهم1403/08/23 بررسی و نقد مکتب پدیدار شناسی جلسه یازدهم1403/08/30 بررسی و نقد مکتب کنش متقابل نمادین جلسه دوازدهم1403/09/07 ادامه بررسی و نقد مکتب کنش متقابل نمادین
جلسه سیزدهم1403/09/07 بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار جلسه چهاردهم1403/09/14 ادامه بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار جلسه پانزدهم1403/09/21 ادامه بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار جلسه شانزدهم 1403/09/21 بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار |
هدف از طرح درس | شنایی با نظریه های جامعه شناسی در بین سال های 1920-1980 شناخت مکاتب و سنت های نظری شناخت نسبت بین تحولات اجتماعی و تحولات نظری در دوره مذکور آشنایی با مفروضات هر مکتب در باره انسان، امر اجتماعی و دانش جامعه شناختی توانایی فهم نظریه ها و ارتباط دادن آن با مسائل پیرامون |
تعداد واحد | ۲ |
---|---|
روش تدریس | حضوری |
نحوه ارزیابی | آزمون کتبی پایان ترم |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1403/07/11 نسبت میان نظریه های معاصر با نظریه کلاسیک جلسه دوم 1403/07/18 تحولات اجتماعی موثر بر تحولات نظری جلسه سوم 1403/07/25 بررسی و نقد مکتب کارکردگرایی و تاثیر آن بر نظریه اجتماعی( جامعه شناختی) جلسه چهارم 1403/07/25 بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه پنجم 1403/08/02 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه ششم 1403/08/09 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه هفتم1403/08/09 ادامه بررسی و نقد مکتب مارکسیستی و نظریه های نئومارکسیستی جلسه هشتم1403/08/16 بررسی و نقد نظریه های نئووبری جلسه نهم1403/08/23 و دهم1403/08/23 بررسی و نقد مکتب پدیدار شناسی جلسه یازدهم1403/08/30 بررسی و نقد مکتب کنش متقابل نمادین جلسه دوازدهم1403/09/07 ادامه بررسی و نقد مکتب کنش متقابل نمادین
جلسه سیزدهم1403/09/07 بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار جلسه چهاردهم1403/09/14 ادامه بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار جلسه پانزدهم1403/09/21 ادامه بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار جلسه شانزدهم 1403/09/21 بررسی و نقد مکتب روش شناسی مردم نگار
|
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
چهارشنبه 8-10 یکدرمیان و 10-12 | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی کلاس 2 ارشد | - | - | - |
پیش نیاز درس | سمینار 1 و 2 و 3 |
---|---|
منابع | منابع مختلف در حوزه نظریه ها و روش تحقیق و مقالات مرتبط |
طرح درس | جلسه اول 1403/07/11 توضیحات کلی در باره تحقیقات اجتماعی جلسه دوم 1403/07/25 توضیحات کلی در باره موضوعات جامعه در حوزه زنان و نحوه انتخاب موضوع جلسه سوم 1403/08/09 بررسی موضوعات انتخابی هر یک از دانشجویان
جلسه چهارم 1403/08/23 بررسی نحوه طرح مسئله در پروپوزال های هر یک از دانشجویان و ارزیابی آنها جلسه پنجم 1403/09/07
بررسی منابع مرتبط با هر موضوع انتخابی دانشجویان و ارزیابی آنها جلسه ششم 1403/09/21 ادامه بررسی منابع مرتبط با هر موضوع انتخابی دانشجویان و ارزیابی آنها جلسه هفتم 1403/10/05 ادامه بررسی منابع مرتبط با هر موضوع انتخابی دانشجویان و ارزیابی آنها |
هدف از طرح درس | آشنایی دانشجویان با موضوعات مختلف در حوزه زنان و منابع موجود، تحقیقات انجام شده و ..... |
تعداد واحد | ۱ |
---|---|
روش تدریس | تدریس حضوری |
نحوه ارزیابی | بررسی ارائه های مکتوب دانشجویان و نمره دهی به آن |
زمان بندی و نحوه ارائه درس | جلسه اول 1403/07/11 توضیحات کلی در باره تحقیقات اجتماعی جلسه دوم 1403/07/25 توضیحات کلی در باره موضوعات جامعه در حوزه زنان و نحوه انتخاب موضوع جلسه سوم 1403/08/09 بررسی موضوعات انتخابی هر یک از دانشجویان
جلسه چهارم 1403/08/23 بررسی نحوه طرح مسئله در پروپوزال های هر یک از دانشجویان و ارزیابی آنها جلسه پنجم 1403/09/07
بررسی منابع مرتبط با هر موضوع انتخابی دانشجویان و ارزیابی آنها جلسه ششم 1403/09/21 ادامه بررسی منابع مرتبط با هر موضوع انتخابی دانشجویان و ارزیابی آنها جلسه هفتم 1403/10/05 ادامه بررسی منابع مرتبط با هر موضوع انتخابی دانشجویان و ارزیابی آنها |
اطلاعات کلاس
زمان برگزاری | مکان برگزاری | توضیحات | فایل پیوست اول | فایل پیوست دوم | فایل پیوست سوم |
---|---|---|---|---|---|
چهارشنبه 8-10 یکدرمیان | دانشکده حقوق و علوم اجتماعی کلاس 33 | - | - | - |