برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

پیش نیاز درس

ندارد

منابع

  1. حساب دیفرانسیل و انتگرال نوشته جورج توماس و راس فینی
  2. حساب دیفرانسیل و انتگرال نوشته جیمز استوارت
  3. Calculus, A Complete Course, Robert A. Adams
طرح درس

سرفصل

هفته

مختصات دکارتی و قطبی، معرفی اعداد مختلط و عملیات پایه در فضای اعداد مختلط

اول و دوم

نمایش قطبی اعداد مختلط، مفهوم تابع، جبر توابع

سوم

حد و قضایای مربوطه، پیوستگی

چهارم و پنجم

مشتق و دستور های مشتق گیری، تابع معکوس و مشتق آن

پنجم

مشتق توابع پایه، قضیه رل، قضیه مقدارمیانگین،

ششم

کاربردهای  فیزیکی و هندسی مشتق

هفتم

منحنی ها در مختصات قطبی، کاربرد مشتق در تقریب ریشه معادلات

هشتم

تعریف انتگرال توابع پیوسته و قطعه ای پیوسته، قضایای اساسی حساب دیفرانسیل و انتگرال

نهم و دهم

معرفی توابع اولیه و روش های تحلیلی محاسبه انتگرال

یازدهم

معرفی کاربردهای هندسی و فیزیکی انتگرال مانند محاسبه طول منحنی، مساحت، حجم، گشتاور، مرکز ثقل و...

دوازدهم و سیزدهم

لگاریتم، تابع نمایی و مشتق آنها

چهاردهم

معرفی مفاهیم دنباله و سری و بیان قضایای مربوطه، آموزش روش محاسبه سری

پانزدهم

معرفی بسط های تیلور و مک لورن، بیان بسط تیلور توابع  پرکاربرد

شانزدهم

تعداد واحد ۳
روش تدریس

مسئله محور تعاملی

زمان بندی و نحوه ارائه درس

1- پنج دقیقه اول جلسه: مرور مطالب جلسه قبل با پرسش از دانشجویان

2- مقدمه چینی برای ادامه درس (پنج دقیقه)

3- ارائه مطالب جدید با ارائه مثال های متنوع (60 دقیقه)

4- حل مسئله با مشارکت دانشجویان(20 دقیقه)

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
داشکده فنی - - -
پیش نیاز درس

مبانی ریاضی

منابع

1- ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی، گریمالدی

2-نخستین درس در ریاضیات گسسته، ایان اندرسون

3- Discrete Mathematics and Its Applications< Kenneth H. Rosen.

طرح درس

مقدمه: مطالب مقدماتی مانند مجموعه ها، توابع، الگوریتم و منطق گزاره ها و جبر بول


شمارش: مفاهیم اصلی ، اصل لانه کبوتری، تبدیل ها و ترکیب ها، اصل شمول و عدم شمول، روابط بازگشتی، توابع مولد.
روابط و انواع آنها: روابط و نمایش آنها، روابط هم ارزی و افرازها، روابط ترتیب جزئی و ترتیب کامل، بستار یک رابطه
ماتری س ها: ماتری س ها از دیدگاه ترکیبیاتی، برخی خواص مهم ماتری س های صفر و یک
گرا ف ها و مد ل های مبتنی بر آنها: معرفی مفهوم گراف با تأکید بر کاربردهای آن در مدل سازی، آشنایی با مفاهیم اصلی نظریه گراف نظیر دور، مسیر، درجه، دنباله درج ه یی، انواع اصلی گراف نظیر گرا ف های کامل، درخت ها، گراف های دوبخشی، گرا ف های اویلری وهامیلتونی و گراف های جهت دار و تورنمنت ها، تطابق های کامل و ماکسیمم (طرح الگوریتم و کاربردها)، رنگ آمیزی گراف ها و چندجمله ای رنگی، مربع های لاتین،

طر ح ها و هندسه های متناهی: آشنایی با تعریف و مفاهیم اصلی با تأکید بر ارتباط این مفاهیم (با ارائه مثال)  با مفاهیم قبلی طرح شده در این درس، نظیر گرا ف ها .
 

هدف از طرح درس

آشنایی با مفاهیم اساسی ترکیبیات مانند : شمارش ، توابع مولد، روابط و انواع آنها، ماتریسها از دیدگاه ترکیبیاتی،گرافها و رنگبندی

تعداد واحد ۳
روش تدریس

تعاملی(پرسش و پاسخ طلبی، ارائه مثال، و حل مسئله)

نحوه ارزیابی

20% حل تمرین

30% میان‌ترم

50% پایان‌ترم

زمان بندی و نحوه ارائه درس

مرور مطالب قبلی با پرسش و پاسخ طلبی (10 دقیقه)

ارائه مطالب جدید با ارائه مثال (60 دقیقه)

حل تمرین با مشارکت دانشجویان(20 دقیقه)

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
ساختمان 11 کلاس A - - -
پیش نیاز درس

علاقه-توجه-تمرکز-تمرین

منابع

1- ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی، گریمالدی

2-نخستین درس در ریاضیات گسسته، ایان اندرسون

3- Discrete Mathematics and Its Applications< Kenneth H. Rosen.

4- Discrete Mathematics, James A. Hein, Jones and Bartlett Publishers, 2003.

طرح درس

سرفصل مطالب:

1-منطق ریاضی(منطق گزاره‌ای، منطق مرتبه او، جبربول)

2- استقرای ریاضی(اصل استقرای ریاضی، تعاریف استقرایی، ساختار استقرایی)

3-شمارش(اصول شمارش، اصل شمول و طرد، توابع مولد)

4-ساختار اعداد صحیح(بخش‌پذیری، حساب پیمانه‌ای و ...)

5-رابطه‌ها (رابطه‌های هم‌ارزی و ترتیبی جزئی، نمودار هاسه و ماتریس‌های متناظر 0-1)

6-رابطه‌های بازگشتی(روش‌های حل معادلات بازگشتی خطی همگن و ناهمگن و مسائل مرتبط با آنها)

7-گراف(گراف‌های سودار و بی‌سو و تعاریف مربوطه، مدارهای اویلری و قضایای مربوطه، دورهای همیلتونی، گراف‌های مسطح، رنگآمیزی گراف‌ها و درختها)

هدف از طرح درس

1) آشنا نمودن دانشجویان با مفاهیم منطق ریاضی، نظریه مجموعه ها، نظریه گراف، اصول شمارش و ترکیبیات و تعاریف بازگشتی

2) ایجاد مهارت استدلال و تقویت توانایی حل مسائل سایر دروس علوم و مهندسی کامپیوتر 

تعداد واحد ۳
روش تدریس

1- ده دقیقه اول جلسه: مرور مطالب جلسه قبل با پرسش از دانشجویان و رفع اشکالات آنها

2- مقدمه چینی برای ادامه درس (پنج دقیقه)

3- ارائه مطالب جدید با ارائه مثال های متنوع (60 دقیقه)

4- حل مسئله با مشارکت دانشجویان(15 دقیقه)

نحوه ارزیابی

حل تمرین: 4 نمره

میان ترم: 6

پایان ترم: 10

زمان بندی و نحوه ارائه درس

هفته‌های اول و دوم و سوم: منطق ریاضی(منطق گزاره‌ای، منطق مرتبه او، جبربول، اصل استقرای ریاضی، تعاریف استقرایی، ساختار استقرایی)

هفته چهارم و پنجم: شمارش(اصول شمارش، اصل شمول و طرد، توابع مولد)

هفته ششم و هفتم و هشتم: رابطه‌ها (رابطه‌ هم‌ارزی و انواع مثال از جمله حساب پیمانه‌ای در اعداد صحیح،  رابطه ترتیبی جزئی، نمودار هاسه و ماتریس‌های متناظر 0-1)

هفته نهم تا دوازدهم: رابطه‌های بازگشتی(روش‌های حل معادلات بازگشتی خطی همگن و ناهمگن و مسائل مرتبط با آنها)

هفته سزدهم تا پانزدهم: گراف(گراف‌های سودار و بی‌سو و تعاریف مربوطه، مدارهای اویلری و قضایای مربوطه، دورهای همیلتونی، گراف‌های مسطح، رنگ‌آمیزی گراف‌ها و درختها)

هفته شانزدهم: تمرین و رفع اشکال

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
شنبه 16-14(هفته زوج) و چهارشنبه 12-10 دانشکده برق و کامپیوتر - - -
پیش نیاز درس

ریاضی عمومی1

منابع
  1. حساب دیفرانسیل و انتگرال نوشته جورج توماس و راس فینی
  2. حساب دیفرانسیل و انتگرال نوشته جیمز استوارت
  3. Calculus, A Complete Course, Robert A. Adams
طرح درس

سرفصل مطالب:

 

هدف از طرح درس

آشنا نمودن دانشجویان با مفاهیم و مطالب حساب دیفرانسیل و انتگرال و کاربرد آنها در مسائل فیزیکی و مهندسی

تعداد واحد ۳
روش تدریس

1-مرور مطالب جلسه قبل و  رفع اشکال دانشجویان

2- ارائه مطالب جدید با ارائه مثال های متنوع 

3- حل مسئله با مشارکت دانشجویان

نحوه ارزیابی

حل تمرین: 4 نمره

میان ترم: 6

پایان ترم: 10

زمان بندی و نحوه ارائه درس

هفته اول: بردارها و معادلات خط و صفحه در صفحه و  فضای اقلیدسی شامل

مروری بر بردارها و اعمال روی آنها، ضرب داخلی و خارجی، معادله خط و صفحه در فضا،

هفته دوم و سوم: توابع برداری و حساب دیفرانسیل و انتگرال آن، بردارهای سرعت و شتاب و یکه های مماس و قائم B,N,T، مفهوم انحناء و تاب و فرمولهای آنها 

هفته چهارم: توابع  چندمتغیره و حد و پیوستگی آنها

هفته پنجم و ششم: مشتقات جزئی، قائده زنجیری برای مشتق جزئی، قضیه فوبینی، مشتق ضمنی و مشتق مقید، دیفرانسایل کامل، گرادیان و مشتق جهتی، صفحه مماس و خط قائم بر سطح

هفته هفتم و هشتم: کاربردهای مشتقات جزئی شامل اکسترمم های موضعی و مقید و روش ضرایب لاگرانژ.

-انتگرالهای دوگانه و سه‌گانه و کاربرد آنها در مساائل مهندسی و فیزیکی،

هفته نهم و دهم: انتگرالهای دوگانه شامل تعریف انتگرال دوگانه و محاسبه مساحت و حجم، خواص انتگرال دوگانه، قضیه فوبینی و مثال از جابجایی کران های انتگرال، مفهوم و شرایط تعویض متغیر در انتگرال دوگانه،

هفته یازدهم و دوازدهم: تعریف انتگرالهای سه گانه، خواص و روش های محاسبه آن، محاسبه حجم ناحیه‌ها با انتگرال سه‌گانه، تغییر متغیر در انتگرال سه‌گانه، دستگاههای مختصات استوانهای و کروی و انتگرالگیری در این مختصات، گشتاور و مرکز جرم

هفته سیزدهم و چهاردهم: میدان‌های برداری، انتگرال خطی، انتگرای روی سطح، کار و گردش و شار.

هفته پازدهم: قضایای گرین و دیورژانس.

هفته شانزدهم: تمرین و رفع اشکالات باقیمانده.

 

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
شنبه و یکشنبه 18-16 دانشکده کشاورزی (دانشکده ریاضی کلاس 107) - - -
پیش نیاز درس

مبانی ریاضی مقدماتی

منابع

1- نظریه مجموعه‌ها و کاربردهای آن، لین و لین، ترجمه عمید رسولیان، مرکز نشر دانشگاهی

2- مبانی ریاضیات، استیوارت، ترجمه محمدمهدی ابراهیمی، مرکز نشر دانشگاهی

طرح درس

سرفصل مطالب:

تعمیم اجتماع و اشتراک، زوج مرتب، حاصل ضرب دکارتی مجموعه‌ها، تعمیم حاصل ضرب مجموعه‌ها؛ رابطه و تابع، رابطه هم‌ارزی، افراز یک مجموعه، تابع، تصاویر مستقیم و تصاویر معکوس یک مجموعه، توابع یک به یک و پوشا، ترکیب توابع، تابع معکوس، تحدید و توسیع توابع؛
هم عددی، مجموعه‌های متناهی، مجموعه‌های نامتناهی، مجموعه‌های شمارا و خواص آنها، مجموعه‌های ناشمارا، اعداد اصای و حسااب اعداد اصلی؛ اصل انتخاب و لم زورن

هدف از طرح درس

دانشجویان پس از گذراندن این درس مهارتهای بیشتری در درست نوشتن و درست خواندن متن‌های ریاضی، درست اثبات کردن متن‌های اثباتی، تفکر منطقی را بدست آورده و با مفاهیم بنیادی ریاضیات آشنا شده و برای گذراندن بیشتر درسهای ریاضی که این درس پیشنیاز آنهاست آماده می‌شوند.

تعداد واحد ۴
روش تدریس

مسئله محور

نحوه ارزیابی

حل تمرین: 4 نمره

میان‌ترم: 6 نمره

پایان‌ترم: 10 نمره

زمان بندی و نحوه ارائه درس

- پنج دقیقه اول جلسه: مرور مطالب جلسه قبل با پرسش از دانشجویان

2- مقدمه چینی برای ادامه درس (پنج دقیقه)

3- ارائه مطالب جدید با ارائه مثال های متنوع (60 دقیقه)

4- حل مسئله با مشارکت دانشجویان(20 دقیقه)

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
یکشنبه و سه‌شنبه 16-14 دانشکده ریاضی - - -
پیش نیاز درس

مبانی علوم ریاضی

منابع

.Logic for computer scientiests, Uwe Schoning, Springer, 2008 -

Discrete Mathematics, James A. Hein, Jones and Bartlett Publishers, 2003 - 

طرح درس

1) منطق گزاره‌ای شامل ...

2) منطق مرتبه اول شامل ...

هدف از طرح درس

1) آشنا نمودن دانشجویان با مفاهیم و روش‌های استنتاج در منطق ریاضی،آشنایی با نظریه مجموعه های مقدماتی، 

2) ایجاد مهارت استدلال و تقویت توانایی حل مسائل سایر دروس علوم  کامپیوتر 

تعداد واحد ۳
روش تدریس

1- ده دقیقه اول جلسه: مرور مطالب جلسه قبل با پرسش از دانشجویان و رفع اشکال

2- مقدمه چینی برای ادامه درس (پنج دقیقه)

3- ارائه مطالب جدید با ارائه مثال های متنوع (65 دقیقه)

4- حل مسئله با مشارکت دانشجویان(10 دقیقه)

نحوه ارزیابی

حل تمرین(4 نمره)

میان‌ترم(6 نمره)

پایان‌ترم(10 نمره)

اطلاعات کلاس

زمان برگزاری مکان برگزاری توضیحات فایل پیوست اول فایل پیوست دوم فایل پیوست سوم
شنبه16-14(فرد)چهرشنبه 10-8 دانشکده ریاضی، ساختمان 11 - - -