برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان ژئودینامیک
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری سه‌شنبه ساعت 16-14 و دوشنبه ساعت 16-14 فرد
مکان برگزاری ساختمان 6، روز سه شنبه، کلاس 314، ساعت 14-16
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

آنالیز تنسوری تغییرشکل

نحوه ارزیابی

ارزیابی مستمر 10%

آزمون میان ترم 20%

پروژه 20%

آزمون پایان ترم 50%

منابع
  1. Mase G.E.(1970),Theory and Problems of Continuum Mechanics, Schaums Outline Series, McGraw-Hill Book Company,220pp.
  2. Giorgio, R.(1995).Rheology of the Earth,Springer,409 pp.
  3. Vanicek p.(1972),The Earth Tide, University of New Brunswck,37 pp.
  4. Turcotte, D.L=====Schubert, G.,(2002),Geodynamics, Cambridge University science book
  5. Akii,k,Richards,P,(1980),Quantitative seismology, University science book
  6. Segall,P,(2010),Earthquake and Volcano deformation, Princeton University Press
  7. Melchoir, P,(1983),Tide of the Planet Earth, Oxford, Pergamon press.
  8. Teisseyre, R, Beilski,W., (1986), Continuum theories in solid Earth physics, Butterworth-Heinemann Limited
  9. Krasana ,H, Bohm, J, Schuhb, H, (2013),Tidal Love and Shida numbers estimated by geodetic VLBI, Journal of Geodynamics, &0, 21-27
طرح درس

1- مروری بر مفاهیم مکانیک محیطهای پیوسته، تئوری تغییر شکل و تنش (6 ساعت)

  • مفهوم محیط پیوسته و فرضیه پیوستگی
  • نظریه تغییر شکل، تانسور کرنش، نگرش لاگرانژی و اویلری، تغییر شکل بی نهایت کوچک
  • مفهوم تنش، تعریف بردار تنش و تانسور تنش
  • تنش ها و کرنشهای اصلی
  • معادلات حرکت محیط پیوسته، قضیه کوشی-پواسن
  • معادله پیوستگی

2- معادلات رفتاری (12 ساعت)

  • مفهوم کلی معادلات رفتاری
  • تئوری ارتجاعی، قانون هوک، مواد ارتجاعی گرین و گوشی
  • مواد ایزوتورپ جانبی و اورتوتروپ و معادلات رفتاری آنها
  • معادلات کلی مسائل تئوری ارتجاعی برحسب بردار تغییر مکان و نمایش آنها برای مواد ایزوتورپ
  • مسائل مدار مرزی در تئوری ارتجاعی و ارتباط آن با مدلسازی پدیدههای ژئودینامیکی
  • مواد با حافظه و معادلات رفتاری وابسته به زمان، مواد ویسکوالاستیک
  • تئری خطی ویسکوالاستیسیته و معادلات رفتاری آن
  • رئولوژی کلوین و ماکسول
  • کاربرد تئوری ویسکوالاستیسیته در مطالعهی پدیدههای ژئودتیکی، رفتارهای بازگشتی طولانی مدت در زمین، حرکت های پس لرزه

3- پدیدههای زلزله و آتشفشان (18 ساعت)

  • مکانیک زلزله، نظریه نابجایی در تئوری ارتجاعی و نقش آن در مدلسازی حرکات گسلها
  • آشنایی با امواج لرزهای و لرزه نگارها و مطالعه خصوصیات درونی زمین به کمک توموگرافی امواج لرزه ای
  • انواع گسلها، پارامترهای هندسی گسل و نمایش استروگرافیک گسلها
  • تغییر شکل های هم لرزه در محیط ایزوتروپ و نیم بینهایت، معرفی مدل اوکادا
  • تغییر شکل هم لرزه در محیط لایهای و مدلهای مختلف آن
  • مدلهای زلزله درمحیطهای کروی
  • مدل های پس لرزه و اثرات ویسکوالاستیک
  • زلزله و تغییر در میدان جاذبهی زمین، مدل نیم بینهایت اکوبو، مدلهای کروی و لایهای
  • نظریه نابجایی و مطالعه تغییر شکل های ناشی از حرکات آتشفشانی، گسلهای کششی
  • مذل ماگی در مطالعه آتشفشانی
  • اثرات انتقال حرارت و مدلسازی منشا حرارتی ناشی از انتقال ماگما، مدلهای ترموالاستیک

پدیده جزرومد و مدل های جزر ومدی (6 ساعت)

  • جزرومد اقیانوسی، جزرومد زمین صلب
  • پتانسیل جزر ومد و شتاب جزرومد
  • معرفی عدد دودسون و بررسی تغییرات پتانسیل و یا نیروی جزرومد نسبت به زمان و مکان شامل مؤلفه های تسرال، سکتوریال و زونال به همراه برخی از مؤلفه های فرکانسی، تیلت بردار شتاب ثقل و بالاآمدگی سطوح هم پتانسیل در اثر جزرومد
  • جزرومد پوسته، جزرومد زمین صلب
  • اعداد لاو و مفهوم فیزیکی آن ها، پتانسیل تغییر شکل و عدد شیدا
  • اثرات غیرمستقیم جزرومد و اعداد لود
  • مدل های جزرومدی، مدل فارل، مدل جان وار و...

نقش مشاهدات ژئودزی در مطالعه پدیده های ژئودینامیکی (6 ساعت)

  • مشاهدات سیستم تعیین موقعیت جهانی GPS و حل مسائل معکوس در لرزه نگاری
  • مشاهدات راداری و نقش آنها در مطالعات زلزله و آتشفشان
  • مدلسازی جزرومد به کمک مشاهدات ارتفاع سنجی ماهوارهای
  • تعیین اعداد لاو به کمک مشاهدات ژئودزی
  • ماهواره گریس و تغییرات زمانی میدان ثقل
  • مطالعه تغییرات آبهای زیرزمینی به کمک ماهوارهی گریس
  • حل مسائل معکوس لرزهنگاری به کمک مشاهدات ماهوارهی گریس، مطالعه حرکات پس لرزه
هدف از طرح درس

ژئودینامیک یکی از مباحث گسترده و حائز اهمیت در علوم زمین است که به مطالعه تغییرات زمانی و دینامیک زمین در مقیاسهای جهانی و منطقهای می پردازد. زمینههای مختلف این علم شامل مطالعه ی زلزله، آتشفشان، جزرومد اقیانوسها و زمین صلب، انتقال حرارت و تکتونیک صفحهای است. امروزه به واسطه در اختیار داشتن مشاهدات ژئودزی و گراویتی، مطالعه و مدلسازی پدیدههای فوق و درک مکانیزم آنها شده و ژئودزی نقش بسزایی در توسعه و شناخت این پدیدهها ایفا نموده است. مدل سازی نظری پدیده های ژئودتیکی به کمک قوانین مکانیک محیط های پیوسته صورت می پذیرد که تغییر شکلهای حاصل از آن از حل یک مسئلهی مقدار مرزی حاصل میگردند. در نهایت مشاهدات ژئودزی به عنوان اطلاعات کمکی در کنار معادلات فوق می توانند در غالب یک مسئله معکوس به منظور تعیین پارامترهای مختلف زمین مورد استفاده قرار می گیرند.

عنوان مبانی نقشه برداری مسیر و زیرزمینی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه ساعت 12-10 و دوشنبه ساعت 16-14 زوج
تعداد واحد ۲
طرح درس
  1. مفاهیم پایه نقشه‌برداری مسیر و زیرزمینی

    • تعریف نقشه‌برداری مسیر و زیرزمینی

    • تفاوت‌های نقشه‌برداری مسیر و زیرزمینی

    • کاربردهای نقشه‌برداری مسیر و زیرزمینی در پروژه‌های عمرانی، معدن و تونل‌سازی

  2. ابزارها و تجهیزات نقشه‌برداری

    • توتال استیشن (Total Station)

    • GPS نقشه‌برداری

    • لیزر اسکنر (Laser Scanner)

    • تجهیزات جانبی (مانند ترازیاب، شاخص و ...)

  3. روش‌های نقشه‌برداری مسیر

    • تعیین مسیر و ترسیم آن

    • اندازه‌گیری طول‌ها، زوایا و ارتفاع‌ها

    • ترسیم پروفیل طولی و عرضی

    • محاسبات مربوط به مسیر (مانند شعاع قوس‌ها، شیب‌ها و ...)

  4. روش‌های نقشه‌برداری زیرزمینی

    • نقشه‌برداری در تونل‌ها و فضاهای زیرزمینی

    • روش‌های تعیین موقعیت در فضاهای بسته

    • کنترل هندسی و ترازیابی در فضاهای زیرزمینی

    • استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند لیزر اسکنر در فضاهای زیرزمینی

  5. پردازش و تحلیل داده‌ها

    • تبدیل داده‌های خام به اطلاعات قابل استفاده

    • نرم‌افزارهای نقشه‌برداری (مانند AutoCAD Civil 3D, ArcGIS, ...)

    • تهیه نقشه‌های نهایی و گزارش‌های فنی

  6. کاربردهای عملی

    • مطالعه موردی پروژه‌های واقعی (مانند ساخت جاده، تونل‌سازی، معدن‌کاری و ...)

    • تحلیل چالش‌ها و راه‌حل‌ها در نقشه‌برداری مسیر و زیرزمینی

هدف از طرح درس

در پایان این درس، دانشجویان باید بتوانند:

  1. مفاهیم پایه نقشه‌برداری مسیر و زیرزمینی را توضیح دهند.

  2. ابزارها و تجهیزات مورد استفاده در نقشه‌برداری مسیر و زیرزمینی را شناسایی کنند.

  3. روش‌های مختلف نقشه‌برداری مسیر و زیرزمینی را اجرا کنند.

  4. داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش و تحلیل نمایند.

  5. نقشه‌های مسیر و زیرزمینی را تهیه و تفسیر کنند.

  6. کاربردهای نقشه‌برداری مسیر و زیرزمینی را در پروژه‌های واقعی بیان کنند.

عنوان عملیات نقشه برداری مسیر و زیرزمینی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه ساعت 10-8 و 12-10، سه شنبه ساعت 10-8 و سه شنبه ساعت 10-12
تعداد واحد ۱
طرح درس

مواد و وسایل مورد نیاز:

  • تئودولیت یا توتال استیشن

  • متر نواری یا لیزر

  • ترازو

  • میخ‌های نشانه‌گذاری

  • دفترچه ثبت داده‌ها

  • نرم‌افزارهای نقشه‌برداری (مانند AutoCAD یا Civil 3D)

  • کامپیوتر یا لپ‌تاپ


روش تدریس:

  • سخنرانی: ارائه مفاهیم نظری و اصول نقشه‌برداری مسیر.

  • نمایش عملی: اجرای عملیات نقشه‌برداری مسیر در محیط باز یا آزمایشگاه.

  • کار گروهی: تقسیم دانشجویان به گروه‌های کوچک برای انجام عملیات.

  • پرسش و پاسخ: بررسی مشکلات و سوالات دانشجویان در حین اجرای عملیات.


مراحل تدریس:

1. مقدمه (15 دقیقه)

  • معرفی نقشه‌برداری مسیر و کاربردهای آن در پروژه‌های عمرانی.

  • توضیح اهمیت دقت در برداشت داده‌ها و تأثیر آن بر طراحی مسیر.

  • معرفی ابزارهای مورد استفاده در نقشه‌برداری مسیر.

2. مراحل اجرایی نقشه‌برداری مسیر (30 دقیقه)

  • بررسی نقشه‌های اولیه: تحلیل نقشه‌های توپوگرافی و تعیین مسیر پیشنهادی.

  • نشانه‌گذاری: استفاده از میخ‌ها و نشانه‌ها برای مشخص کردن نقاط کلیدی مسیر.

  • برداشت داده‌ها: اندازه‌گیری طول‌ها، زوایا و ارتفاع نقاط مختلف مسیر.

  • ثبت داده‌ها: ثبت دقیق اطلاعات برداشت شده در دفترچه یا نرم‌افزار.

3. اجرای عملیات (45 دقیقه)

  • تقسیم دانشجویان به گروه‌های 3-4 نفره.

  • اجرای عملیات نقشه‌برداری مسیر در محیط باز یا آزمایشگاه.

  • نظارت و راهنمایی استاد در حین اجرای عملیات.

4. تحلیل داده‌ها و ترسیم نقشه (20 دقیقه)

  • وارد کردن داده‌های برداشت شده به نرم‌افزار نقشه‌برداری.

  • تحلیل داده‌ها و ترسیم نقشه مسیر.

  • بررسی خطاهای احتمالی و روش‌های اصلاح آن‌ها.

5. جمع‌بندی و پرسش‌وپاسخ (10 دقیقه)

  • مرور نکات کلیدی درس.

  • پاسخ به سوالات دانشجویان.

  • ارائه تکلیف یا پروژه عملی برای جلسه بعد.

هدف از طرح درس
  • دانشجو بتواند ابزارهای مورد استفاده در نقشه‌برداری مسیر را شناسایی کند.

  • دانشجو بتواند مراحل اجرایی نقشه‌برداری مسیر را توضیح دهد.

  • دانشجو بتواند داده‌های برداشت شده را تحلیل و نقشه مسیر را ترسیم کند.

عنوان نقشه برداری ساختمانی و ثبتی و عملیات
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه 14-16
مکان برگزاری ساختمان 6 - کلاس 104
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

نقشه برداری ژئودتیک

منابع

قانون طرح جامع کاداستر

مجموعه قوانین ثبتی

مجموعه بخشنامه های ثبتی

دستورالعمل های اجرای کاداستر

طرح درس

این درس در 32 ساعت نظری در 16 جلسه و 32 ساعت عملی و جمعا در 64 ساعت تدریس می شود.

1- آشنایی با قوانین و مقررات ثبت - حقوق ثبت و املاک

2- نقشه برداری ثبتی نوین و سنتی - قوانین اجرای ثبت از سال 1310

3- تعاریف - عرصه - اعیان - تحدید حدود - تجمیع - افراز

4- اصلاحیه سند- اضافه مساحت - کنترل عرصه

5- تفکیک اپارتمانها و جدا کردن مشاعات از اختصاصات

6- نحوه تهیه نقشه ثبتی در سیستم یکپارچه کاداستر - فرایند - تعرفه

7- آشنایی با نقشه های ساختمانی

8- نقشه خوانی ساختمانی

9- برداشت و ترسیم عرصه و اعیان و مشاعات در مقیاس 500

10- ایجاد شبکه - کنترل سازه  - انتقال ارتفاع و مختصات

11- سیستم محتصات جهانی utm

12-نحوه تنظیم گزارش روزانه - عکس و فیلم - متن

13- نحوه کنترل آکس - شاقول و ترازبندی

14- عملیات مقدمات تهیه نقشه ثبتی - اجرای مقرات ثبتی

15- تهیه نقشه ازبیلت از یک ساختمان

16- نحوه تنظیم گزارش

هدف از طرح درس

هدف از این درس آشنایی با نحوه اجرای نقشهبرداری ثبتی و قوانین مرتبط با آن در زمینه ثبت اسناد و املاک، آشنایی با شرح خدمات مهندسان نقشه بردار در ساختمان سازی شامل آشنایی با نقشههای ساختمانی و نقشهخوانی ساختمانی، ایجاد ایستگاههای کنترل نقشه برداری، انتقال و انطباق نقشه اجرایی با سیستم مختصات ایجاد شده و کنترل حرکت دیواره گودها، تراز کف گودها و هندسه ساختمانها و تراز طبقات در تمام مراحل اجرایی، مستندسازی و تهیه گزارش تحلیلی از روند اجرای ساختمان

عنوان کارگاه ژئودزی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه ساعت 10-8 و شنبه 14-16
مکان برگزاری ساختمان 6
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

نقشه‌برداری مسیر و زیر زمینی
ژئودزی ماهواره‌ای و عملیات
نقشه‌برداری ژئودتیک و عملیات
ژئودزی هندسی
ژئودزی فیزیکی
کاربردهای فتوگرامتری
تحلیلهای مکانی

نحوه ارزیابی

تمرین های عملی کلاسی

پروژه های نرم افزاری

برداشت میدانی

روش تدریس

تدریس بر اساس کتب تخصصی

کار با نرم افزارهای تخصصی

برنامه نویسی با پایتون برای حل پروژه های عملی

طرح درس

هفته اول- مروری بر مفاهیم پایه ژئودزی و ژئودزی محاسباتی

هفته دوم- تعین دقیق قبله با روشهای مختلف

هفته سوم -آزیموت رابینز

هفته چهارم- کدنویسی انواع شعاع های انحنا در پایتون

هفته پنجم- مدلسازی هندسی حرکات زمین با مشاهدات ژئودزی

هفته ششم-  جاذبه بوگه

هفته هفتم - روشهای RTK- PPK و NRTK و پیاده سازی عملی و مقایسه دقت

هفته هشتم - ترازیابی دقیق

هفته نهم - سامانه شمیم- سمت و هدی

هفته دهم - بانک ملی اطلاعات ژئودزی

هفته یازدهم - روش های تعیین ژئوئید

هفته دوازدهم - مدلسازی خطر فرونشست در ژئودزی

هفته سیزدهم - روشهای تعیین و سنجش نقاط کنترل (بنچ مارک) در ژئودزی

هفته چهاردهم - گسل ها و ژئودزی

هفته پانزدهم - پس پردازش در سایت شمیم و نحوه اتصال به نقطه دانشکده

هفته شانزدهم - تحویل گزارش کار و ارزیابی نهایی

عنوان هیدروگرافی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه ساعت 16-14
مکان برگزاری ساختمان 6 - کلاس 311
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

ژئودزی ماهواره ای و عملیات

منابع

هیدروگرافی برای مهندسان نقشه بردار مؤلف بهمن تاج فیروز، از انتشارات سازمان نقشه برداری کشور چاپ اول ۱۳۸۶

نقشه برداری دریایی، ترجمه و تألیف بهمن تاج فیروز انتشارات دانشکده فنی دانشگاه تهران سال ۱۳۷۵

هیدروگرافی ترجمه حسین رضانیا ناشر مؤلف - سال ۱۳۹۰

مبانی هیدروگرافی محمد حسین مشیری از انتشارات سازمان نقشه برداری کشور چاپ اول ۱۳۸۸

دستور العملهای همسان نقشه برداری جلد هفتم آبنکاری دفتر نظارت و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی - سال ۱۳۸۷

1- A Manual of Methods and Procedures for the Regional Waterway Management System, Robert A. Swett, David A. Fann, University of Florida, 2001

2- Airborne single point and differential GPS navigation for hy drographic bathymetry, G Lachapelle, J. Lethaby, M Casey The Hydrographic Journal, 1984.

3-Coastal Tide, SHOM, 2014.

4-Engineering and Design. Hydrographic Surveying, USACE 2011.

5 FIG Guide on the Development of a Vertical Reference Surface for Hydrography. FIKI, 1994.

6-IHO Standards for Hydrographic Surveys. No.44, 5th edition, February 2008.

7-Hydrography, CD De Jong. G Lachapelle, S Skone, IA Elema-2002-ecentrale.nl.

8- Hydrography: More THAN Nautical Charts. NOAA's Office of Coast Survey, 2014.

Hydrography for the Surveyor and Engineer, Ingham, Alan E. (1974).

10-Hydrographic Surveying Manual, USACE EM 1110-2-1003, 2013.

11-Hydrographic Dictionary. IIIO (1994).

12-Hydrographic Surveys in Ports and Harbours, Guidelines for the Planning, Execution and Management of, International Federation of Surveyors, November 2010.

13- Manual on Hydrography – IHO Publication M-13, May 2005.

14- Standards for Hydrographic Surveys Canadian Hydrographic Service Fisheries and Oceans Canada June 2013, Edition 2.

طرح درس

جلسه 1: مقدمه‌ای بر هیدروگرافی

  • تعریف هیدروگرافی و اهمیت آن

  • تاریخچه هیدروگرافی

  • کاربردهای هیدروگرافی در مهندسی عمران، محیط زیست و ناوبری

جلسه 2: مبانی هیدرولوژی مرتبط با هیدروگرافی

  • چرخه آب

  • پارامترهای هیدرولوژیکی (بارش، تبخیر، رواناب و نفوذ)

  • رابطه بین هیدرولوژی و هیدروگرافی

جلسه 3: سیستم‌های مختصات و نقشه‌برداری در هیدروگرافی

  • سیستم‌های مختصات جغرافیایی و UTM

  • روش‌های نقشه‌برداری در محیط‌های آبی

  • ابزارهای نقشه‌برداری (توتال استیشن، GPS و ...)

جلسه 4: اندازه‌گیری عمق و بستر آب‌ها

  • روش‌های سنتی اندازه‌گیری عمق (مثل خط‌کش و وزنه)

  • فناوری‌های نوین (سونار، لیدار و ...)

  • خطاها و تصحیحات در اندازه‌گیری عمق

جلسه 5: جریان‌های آبی و اندازه‌گیری سرعت جریان

  • روش‌های اندازه‌گیری سرعت جریان (مثل مولینه و ADCP)

  • تحلیل داده‌های جریان

  • رابطه بین سرعت جریان و مورفولوژی بستر

جلسه 6: مدل‌سازی هیدروگرافی

  • مدل‌های ریاضی و عددی در هیدروگرافی

  • نرم‌افزارهای هیدروگرافی (مانند HEC-RAS، MIKE و ...)

  • کاربرد مدل‌سازی در پیش‌بینی سیلاب و مدیریت منابع آب

جلسه 7: هیدروگرافی در محیط‌های ساحلی و دریایی

  • ویژگی‌های هیدروگرافی دریاها و اقیانوس‌ها

  • جزر و مد و تأثیر آن بر هیدروگرافی

  • روش‌های اندازه‌گیری در محیط‌های دریایی

جلسه 8: فناوری‌های نوین در هیدروگرافی

  • سنجش از دور در هیدروگرافی

  • استفاده از پهپادها و ربات‌های زیرآبی

  • سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) در هیدروگرافی

جلسه 9: تحلیل داده‌های هیدروگرافی

  • روش‌های آماری برای تحلیل داده‌ها

  • تفسیر داده‌های هیدروگرافی برای برنامه‌ریزی

  • ارائه نتایج به صورت نقشه و گزارش

جلسه 10: کاربرد هیدروگرافی در مدیریت منابع آب

  • برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آب

  • هیدروگرافی در پروژه‌های سدسازی و انتقال آب

  • تأثیر تغییرات اقلیمی بر هیدروگرافی

جلسه 11: هیدروگرافی و محیط زیست

  • تأثیر فعالیت‌های انسانی بر هیدروگرافی

  • هیدروگرافی در مطالعات زیست‌محیطی

  • مدیریت پایدار منابع آب

جلسه 12: پروژه‌های عملی هیدروگرافی

  • طراحی و اجرای پروژه‌های هیدروگرافی

  • جمع‌آوری داده‌های میدانی

  • تحلیل و ارائه نتایج پروژه

جلسه 13: مرور کلی و رفع اشکال

  • مرور مفاهیم کلیدی درس

  • پاسخ به سؤالات دانشجویان

  • آمادگی برای امتحان پایانی

جلسه 14: امتحان پایانی

  • آزمون کتبی یا ارائه پروژه پایانی

هدف از طرح درس
  1. آشنایی با مفاهیم پایه هیدروگرافی و کاربردهای آن در علوم مختلف.

  2. شناخت روش‌های اندازه‌گیری و جمع‌آوری داده‌های هیدروگرافی.

  3. توانایی تحلیل و تفسیر داده‌های هیدروگرافی برای برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آبی.

  4. آشنایی با فناوری‌های نوین در هیدروگرافی و کاربرد آنها

توضیحات

هدف از این درس آشنایی دانشجویان با رشته هیدروگرافی، نیاز کشور به هیدروگرافی، شناخت انواع هیدروگرافی و به ویژه هیدروگرافی به منظور تهیه چارتهای ناوبری دریایی، آشنائی با سازمان جهانی هیدروگرافی و کمیسیونهای منطقه ای، دستور العملها و استانداردهای لازم الاجراء، آشنایی با عمق یاب الکترونیکی و سایر تجهیزات مورد استفاده در هیدروگرافی، مفاهیم پایه ای اندازه گیری عمق در دریا، مفاهیم تعیین موقعیت دینامیک در دریا (سطحی و زیر سطحی)، شناخت نوسانات آب دریا به ویژه جزر و مد و نحوه اندازه گیری آنها، شناخت سطوح مبنای قائم در هیدروگرافی، مدیریت و برنامه ریزی در هیدروگرافی آشنایی با محصولات هیدروگرافی

عنوان میکروژئودزی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری سه‌شنبه ساعت 16-14
مکان برگزاری ساختمان 6 - کلاس 311
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

نقشه برداری ژئودتیک و عملیات - ژئودزی هندسی

منابع
  1. Geodetic network analysis and optimal design,. S. Kuang. Ann Arbor Press. Michigan, 1996.
  2. Control Surveys in civil End, M.A.R. Cooper, Collins prof. and tech. Books, London. 1987.
طرح درس

بخش اول: مقدمه

شبکههای ژئودزی و کاربردهای آن و شبکههای میکروژئودزی جایگاه و اهداف آن، مراحل اجرای شبکههای ژئودزی شامل:طراحی، پیادهسازی و انجام مشاهدات و محاسبات (1 ساعت)

بخش دوم: مبانی نظری سرشکنی مشاهدات و معیارهای کیفیت در شبکههای ژئودزی

سرشکنی مشاهدات به روش کمترین مربعات (2 ساعت)

روش سرشکنی مشاهدات بر مبنای قیود داخلی (2 ساعت)

معیارهای کیفیت در شبکههای ژئودزی (2 ساعت)

معیارهای کیفیت در شبکههای میکروژئودزی (3 ساعت)

بخش سوم: مرحله طراحی شبکه های ژئودزی

روشهای طراحی (3 ساعت)

مراتب طراحی (2 ساعت)

روش طراحی آنالیز اولیه (2 ساعت)

طراحی شبکههای میکروژئودزی و ملاحظات خاص در آنها (3 ساعت)

بخش چهارم: مرحله پیادهسازی نقاط و انجام مشاهدات

پیادهسازی و ساختمان نقاط کنترل انجام مشاهدات و ضرورتها و ملاحظات آن (2 ساعت)

پردازش اولیه مشاهدات قبل از مرحله محاسبات ویژگیهای خاص مرحله پیاده سازی و انجام مشاهدات در شبکههای میکروژئودزی (2 ساعت)

بخش پنجم: مرحله محاسبات و تحلیل نتایج

پردازش مشاهدات سرشکن شده و روشهای کشف مشاهدات اشتباه بعد از سرشکنی (2 ساعت)

بردار جابجایی نقاط و چگونگی تعیین آن در شبکههای میکروژئودزی (2 ساعت)

روش های تشخیص بردارهای جابجایی معنی دار (2 ساعت)

آنالیز استرین بر پایه بردارهای جابجایی نقاط (2 ساعت)

هدف از طرح درس

هدف از این درس آشنایی دانشجویان با مفاهیم نظری و عملی مراحل سهگانه اجرای یک شبکه ژئودزی شامل: مرحله طراحی، مرحله پیادهسازی نقاط و انجام مشاهدات و مرحله محاسبات و تحلیل نتایج هدف و محور اصلی این درس می باشد در کنار معرفی این مراحل به صورت کلی برای شبکههای ژئودزی به طور خاص موضوع شبکههای میکروژئودزی با هدف آشکارسازی بردارهای جابجایی و تحلیل تغییر شکل مد نظر گرفته و این ویژگیهای خاص مورد بررسی قرار می گیرند.

عنوان نقشه برداری ژئودتیک و عملیات
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه ساعت 18-16
مکان برگزاری ساختمان 6 - کلاس 311
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

تئوری برآورد

منابع
  1. Cooper M.AR. and F. Collins(1984), Control Surveys in Civil Eng.
  2. Kuang S (1996), Geodetic Network analysis and Optimal desigh, An Arbon Press.
  3. Ogundate J.O, (2016) Precision Surveying, the principles and geomatics practice, Wiley publisher.
طرح درس

بخش اول: مقدمه (2 ساعت)

نقشه برداری ژئودتیک، تعریف و ویژگیهای آن و کاربردهای آن در مقایسه با نقشه برداری زمینی معمولی

نقش و اهمیت منابع و انواع خطاهای مشاهداتی در دستیابی به مشاهدات دقیق زمینی ژئودزی

بخش دوم: انتشار امواج الکترومغناطیسی در جو زمین (6 ساعت)

ساختار امواج الکترومغناطیسی و طیف آن

لایههای جو و انتشار امواج الکترومغناطیس در آنها

ضریب شکست محیط برای امواج الکترومغناطیسی

ضریب شکست مسیر موج (اثر هندسی جو بر روی امواج الکترومغناطیس)

بخش سوم: مشاهده زاویه و منابع خطای آن (8 ساعت)

معرفی ساختار و طبقه بندی دستگاههای زاویه یاب

منابع خطای داخلی در زاویه یاب

منابع خارجی در زاویه یاب

روشهای اندازه گیری زوایای افقی و قائم سرشکنی ایستگاهی مشاهدات

بخش چهارم: مشاهده طول با EDM و منابع خطای آن (8 ساعت)

معرفی ساختار و طبقه بندی دستگاه های طولیاب EDM

منابع خطای داخلی در دستگاه های طولیاب EDM

منابع خطای خارجی در دستگاه های طولیاب EDM (خطای انکسار، تصحیحات اول و دوم شرعت در مشاهده طول EDM)

بخش پنجم: مشاهده اختلاف ارتفاع و منابع خطای آن (8 ساعت)

انواع روشهای اندازه گیری اختلاف ارتفاع

تراز یابی مثلثاتی و منابع خطای آن

ترازیابی مستقیم و منابع خطای آن

ساختار طبقه بندی دستگاه های ترازیاب

منابع خطای داخلی در دستگاههای ترازیاب

منابع خطای خارجی در دستگاههای ترازیاب

بخش عملی: (32 ساعت)

ارائه چندین پروژه عملیاتی و محاسباتی که در اجرای آنها دانشجویان با روشها و راه کارهای عملیاتی انجام مشاهداتی دقیق و محاسبات لازم برای حذف اکثر خطاها بر روی مشاهدات آشنا شوند.

هدف از طرح درس

درس نقشه برداری ژئودتیک با هدف دستیابی به موقعیت دقیق کنترل نقشه برداری بر روی سطح زمین به انجام می رسد. لازمه دستیابی به بالاترین درجه دقت ممکن برای موقعیت نقاط کنترل، بکارگیری تجهیزات نقشه برداری پیشرفته، روشهای مشاهداتی و مشاهدات دقیق می باشد. در این درس منابع خطا بر روی مشاهدات زمینی ژئودزی مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای حذف و یا کاهش اثر این منابع بر روی این نوع مشاهدات ژئودزی معرفی می گردند.

عنوان آمار و احتمالات مهندسی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه ساعت 12-10 و دوشنبه ساعت 16-14زوج
مکان برگزاری ساختمان 6- کلاس 104
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

ریاضی عمومی 2

منابع

1. هاشمی پرست سید مقتدی  آمار و احتمال در مهندسی و علم انتشارات دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، 1396

2.Walpole, R.E. Myers, R.H, Probability and Statistics for Engineers and Seientists ed MacMillan 1978

3.Papoulis, A., Probability, Random Variables and Stochastic Processes, 3th ed. McGraw  Hill, 1991

4.Devore, Jay L., Probability and Statistics for Engineering and the Sciences, 8th ed. Cengage Learning, 2015

طرح درس

بخش اول: مقدمهای برای آمار (4 ساعت)

تعریف علم آمار

مفاهیم اساسی

شاخصهای گرایش مرکزی

شاخصهای پراکندگی

جدول توزیع فراوانی

نمودارها

جولگی و برجستگی

جامعه آماری دوبعدی

کار با نرم افزارهای مرتبط آماری در این زمینه مانند (SPSS, MATLAB)

بخش دوم: اندازهگیری پراکندگی، گشتاورها، چولگی و کشیدگی (4 ساعت)

دامنه، فاصله دسته، مراکز دسته

میانگین قدرمطلق انحرافات

واریانس

انحراف معیار

متغیرهای استاندارد

ضریب تغییر یا تعیین

انحراف چارگی

گشتاورها

کار با نرم افزارهای مرتبط آماری در این زمینه مانند  (SPSS, MATLAB)

بخش سوم: برازش خط و منحنی بر دادهها (4 ساعت)

دستگاه معادلات خطی

روش کمترین مربعات

برازاندن منحنی

برازاندن خط مستقیم

برازاندن سهمی درجه 2

برازاندن سهمی درجهn

برازاندن منحنی نمایی و دیگر منحنیها

کار با نرم افزارهای مرتبط آماری در این زمینه مانند  (SPSS, MATLAB)

بخش چهارم: توزیعهای دوبعدی و ضریب همبستگی (4 ساعت)

مقدمه توزیع دو بعدی

گشتاورهای دوبعدی

کووریانس(وریانس مشترک)

نمودارهای پراکندگی

ضریب همبستگی

ضریب همبستگی رتبهای اسپیرمن

ضریب تعیین

معادله خط رگرسیون

خطای استاندارد برآورد

محاسبه زاویه بین دو خط رگرسیون

ضرایب همبستگی دادههای گروه بندی شده

کار با نرم افزارهای مرتبط آماری در این زمینه مانند  (SPSS, MATLAB)

بخش پنجم: احتمال و فضای نمونه (4 ساعت)

فضای نمونه

فضای نمونه و پیشامد

تابع احتمال

احتمالات در فضاهای نمونه گسسته

قوانین و قضایای احتمال

بخش ششم: فضای نمونه با عناصر متعدد (6 ساعت)

اصل اساسی شمارش (تعاریف و شمارش)

جایگشتها  

ترکیب

ترتیب

قضایا و روابط مهم

بخش هفتم: احتمالات شرطی و نابستگی (3 ساعت)

احتمال شرطی

نابستگی یا مستقل بودن

قضیه فرمول بیز (قانون اول)

قضیه بیز (قانون دوم)

آزمایش برنولی

روابط مهم

بخش هشتم: تابع چگالی احتمال، تابع توزیع و امید ریاضی (4 ساعت)

متغیر تصادفی

تابع توزیع تجمعی

امید ریاضی متغییر تصادفی جدا

گشتاورهای فاکتوریل

توابع مولد گشتاورهای فاکتوریل

کومولانها

تابع مشخص

کار با نرم افزارهای مرتبط آماری در این زمینه مانند  (SPSS, MATLAB)

بخش نهم: توزیعهای گسسته و پیوسته مهم (6 ساعت)

توابع احتمال خاص گسسته

یکنواخت

برنولی

دوجملهای

دوجملهای منفی

هندسی

فوق هندسی

پواسون

سری لگاریتمی

سری لگاریتمی مارکف

کار با نرم افزارهای مرتبط آماری در این زمینه مانند  (SPSS, MATLAB)

توابع چگالی احتمال خاص پیوسته

یکنواخت پیوسته

نرمال

نرمال استاندارد

نمایی

گاما

کی دو

بتا

استیودنت

فیشر

کار با نرم افزارهای مرتبط آماری در این زمینه مانند(SPSS, MATLAB)

بخش دهم: مقدمه ای بر تئوری برآورد (6 ساعت)

برآوردگر

توزیع مشترک

توابع خطی از متغیرهای تصادفی مستقل

توزیع میانگین

قضیه حد مرکزی

تقریب نرمال برای توزیع دوجمله ای

توزیع واریانس نمونه

توزیع t

توزیع نسبت واریانس دو نمونه

فصل یازدهم: آزمون های فرض (6 ساعت)

مفاهیم اولیه

مراحل انجام آزمون فرض

انواع آزمونهای فرض آماری روی پارامترهای جامعه

آزمون برازش- آزمون کیدو ساده

آزمون استقلال

مقدار p

طرز محاسبه احتمال خطای نوع دوم بدون داشتن ناحیه بحرانی

طرز محاسبه احتمال خطای نوع اول و دوم با داشتن ناحیه بحرانی

تعیین اندازه نمونه در آزمون فرض

کار با نرم افزارهای مرتبط آماری در این زمینه مانند  (SPSS, MATLAB)

هدف از طرح درس

ارائه مباحث لازم آمار و احتمالات در مهندسی نقشه برداری

عنوان ژئودزی هندسی ماهواره ای
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری سه‌شنبه ساعت 12-10 و دوشنبه ساعت 16-14 فرد
مکان برگزاری ساختمان 6 - کلاس 314
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

ژئودزی ماهواره ای دوره کارشناسی

نحوه ارزیابی

ارزیابی مستمر 10%

آزمون میان ترم 20%

پروژه 20%

آزمون پایان ترم 50%

روش تدریس

تدریس به صورت سخنرانی و پرسش و پاسخ

طرح درس

تاریخچه پیشرفت در ژئودزی ماهوارهای (2 ساعت)

  • تعریف ژئودزی ماهوارهای و معرفی شاخههای مختلف آن به همراه ارتباط آن با سایر علوم
  • تاریخچه پیشرفت ژئودزی ماهواره ای در دنیا
  • تاریخچه پیشرفت فعالیتهای فضایی و ژئودزی ماهوارهای در ایران

تعیین مدار کپلری ماهواره (12 ساعت)

  • بررسی قانون دوم نیوتن در یک سیستم مختصات غیراینرشیال
  • استخراج معادلات دیفرانسیل حاکم بر حرکت مداری ماهواره بر مبنای فرضیات مطرح در کپلری یک ماهواره
  • حل تحلیلی معادلات دیفرانسیل حاکم بر حرکت کپلری ماهواره (معرفی پارامترهای کپلری)
  • معرفی مسائل مستقیم و معکوس در تعیین مدار کپلری ماهواره
  • ارزیابی فرضیات مطرح در حرکت کپلری و بررسی سهم عوامل اغتشاشی مختلف
  • معرفی الگوریتم تعیین مختصات کارتزین ماهواره در سیستم ECEF با استفاده از اطلاعات مداری ارسالی
  • معرفی محصولات مداری دقیق سرویس IGS و روش درون یابی لاگرانژی برای دورن یابی مختصات مداری دقیق ماهواره ها
  • معرفی اثر دورانی زمین از طریق استخراج معادلات دیفرانسیل حاکم براین اثر و حل آنها
  • معرفی سرویس IERS و نقش آن در تعیین سهم اثر دورانی زمین در تعیین تغییرات سیستم ECEF نسبت به سیستم ECSF
  • معرفی سایر عوامل سیستماتیک مؤثر بر سیستم ECEF در مقایسه با سیستم ECSF شامل پرسشن و نوتیشن و معرفی روابط تبدیل بین این دو سیستم براساس یکی از مدلهای IERS

معادلات مشاهدات یا مدلهای ریاضی تعیین موقعیت در ژئودزی ماهواره ای (1 ساعت)

  • استخراج معادلات مشاهدات کد
  • استخراج معادلات مشاهدات فاز
  • استخراج معادلات مشاهدات داپلر

منابع خطای مؤثر بر مشاهدات در ژئودزی ماهوارهای (8 ساعت)

  • خطای یونوسفر
  • معرفی خطای یونوسفر از طریق استخراج معادله میزان تقدم و تأخیر زمانی این منبع بایاس
  • چگونگی استفاده از دوفرکانس حامل برای حذف این منبع خطا در تقریب مرتبه اول یا ترکیب عاری از یونوسفر، استاندارد سازی این ترکیب، طول موج و فرکانس این ترکیب
  • چگونگی استفاده از سه فرکانس حامل برای حذف اثر این خطا در تقریب مرتبه دوم، استاندارد سازی این ترکیب و طول موج و فرکانس مربوطه
  • توابع نگاشت کروی و بیضوی برای تصویر کردن تأخیر زنیتی به امتدادی دلخواه
  • خطای تروپوسفر
  • معرفی خطای تروپوسفر از طریق استخراج معادله میزان تأخیر زمانی دوبخش خشک و تر این منبع بایاس
  • معرفی دو نمونه از مدل های موجود جهانی موجود برای حذف یا کاهش اثر این منبع بایاس شامل مثلاً مدل سستاموینین تغییر یافته و مدل تغییر یافته هاپفیلد
  • چگونگی پارامترسازی این منبع بایاس در معادلات مشاهدات
  • توتابع نگاشت برای تصویرکردن زنیتی به امتدادی دلخواه
  • اثرات نسبیتی
  • معرفی اجمالی دو تئوری نسبیت خاص و عام
  • معرفی نسبیتی بر مشاهدات GPS
  • اثرات ناشی از جزرومد زمین صلب و جزرومد ناشی از بارگذاری اقیانوسی
  • جابجایی ناشی از جزرومد زمین صلب در ایستگاههای GPS
  • جابجایی جذرومدی ناشی از بارگذاری اقیانوسی
  • خطاهای ساعت
  • خطای چند مسیری
  • ارتفاع سنجی با استفاده از مشاهدات انعکاسی
  • تعیین موقعیت مطلق با استفاده از مشاهدات انعکاسی
  • اثرات AS و SA
  • افست و تغییرات مرکز فاز آنتن
  • بایاس های ابزاری

ترکیب های تفاضلی مشاهدات (12 ساعت)

  • خطی سازی معادلات مشاهدات
  • استخراج روابط مربوط به ترکیب های مشاهدات یک گیرنده شامل
  • ترکیب عاری از یونوسفر و معرفی کاربرد آن
  • ترکیب عاری از هندسی و معرفی کاربرد آن
  • ترکیب استاندارد فاز-کد
  • باقیماندههای یونوسفری
  • داپلر تفاضلی و انتگرال داپلر
  • نرم کردن مشاهدات کد
  • استخراج روابط مربوط به ترکیبهای مشاهدات چند گیرنده شامل
  • ترکیب تفاضلی یگانه
  • ترکیب تفاضلی دوگانه
  • ترکیب تفاصلی سه گانه
  • هم ارزی الگوریتمهای ترکیبی و غیرترکیبی
  • الگوریتمهای غیرترکیبی پردازش مشاهدات GPS
  • الگوریتمهای ترکیبی پردازش مشاهدات GPS
  • الگوریتمهای ثانویه پردازش مشاهدات GPS
  • هم ارزی الگوریتمهای تفاضلی و غیرتفاضلی

روشهای سرشکنی و فیلترینگ (6 ساعت)

  • سرشکنی کمترین مربعات با مدل پارامتریک
  • سرشکنی کمترین مربعات به روش ترتیبی
  • سرشکنی کمترین مربعات با معادلات شرط یا قیود بین مجهولات
  • سرشکنی کمترین مربعات به روش ترتیبی با معادلات شرط یا قیود بین مجهولات
  • سرشکنی کمترین مربعات بلوکی
  • فیلترینگ کالمن
  • فیلترینگ کالمن کلاسیک
  • فیلترینگ کالمن پایدار
  • سرشکنی کمترین مربعات با قیود اولیه (پارامترهای وزن دار)

تشخیص جهش فاز و حل ابهام فاز (4 ساعت)

  • تشخیص جهش فاز
  • مقایسه فاز-کد
  • باقیماندههای یونسفری فاز-فاز
  • انتگرال گیری داپلر
  • حل ابهام فاز
  • محاسبه جواب شناور
  • جستجوی عدد صحیح ابهام فاز در حوزه ابهام
  • جستجوی عدد صحیح ابهام فاز در حوزه مختصات
  • تابع ابهام

کاربردهای ژئودزی هندسی ماهوارهای (3 ساعت)

  • استفاده از GPS در مدل سازی توموگرافیک اتمسفر
  • استفاده از GPS در لرزه نگار
هدف از طرح درس

هدف این درس معرفی روشهای هندسی در ژئودزی ماهوارهای است. برخلاف روشهای جاذبی، هدف اصلی در این دسته از روشهای ماهوارهای، تعیین موقعیت است. د راین ارتباط طبیعتاً با سیستمهای مختصات مختلف مورد نیاز در روشهای هندسی ماهواره، چگونگی تعیین مدار ماهوارهها، توسعه مدلهای ریاضی مربوطه، شناخت منابع مختلف خطا و نحوه تعامل با آنها و نهایتاً روشهای پردازش یا سرشکنی خطاهای مشاهدات برای رسیدن به موقعیت مطلق یا نسبی نقاط ضروری است. از طرف دیگر با توسعه کاربردهایی جدید برای سامانههای تعیین موقعیت و ناوبری، آشنایی با روشهای مورد نیاز برای پردازش مشاهدات این سیستمها به منظور تحقق اهداف مورد توجه در هر یک از کاربردهای این سیستمها قابل ملاحظه است.

عنوان پروژه عملی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه ساعت 8-12
مکان برگزاری ساختمان 6
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

طبق نظر گروه آموزشی ارائه دهنده درس

منابع

بر حسب موضوع پروژه توسط استاد درس تعیین میشود

طرح درس

انجام یک پروژة تحقیقاتی مرتبط با مباحث جدید در علوم مهندسی نقشه برداری با نظر استاد درس و تصویب عنوان طرح پیشنهادی در شورای گروه مهندسی نقشه برداری

ارائة گزارش و دفاع از نحوة انجام پروژه با حضور استاد درس

هدف اصلی از ارائه درس پروژه در رشته­های فنی و مهندسی در مقطع کارشناسی به عنوان درس تخصصی، این است که دانشجو آنچه در دروس اصلی، تخصصی و اختیاری خود فراگرفته است را در سطحی بالاتر در یک قالب مشخص عرضه کند. در یک تقسیم بندی کلی می توان پروژه را به انواع زیر طبقه بندی نمود:

  1. پروژه تحقیقی بنیادی
  2. پروژه تحقیقی کاربردی و توسعه ای
  3. پروژه طراحی، تحلیل و شبیه سازی نرم افزاری و سخت افزاری

در پروژه های تحقیقی بنیادی همان طور که از نام آن بر می آید، یک مساله اساسی و بنیادی علمی مورد پژوهش قرار می گیرد. در این نوع تحقیق، محقق برای موشکافی در تجربیات خود و دیگران، کنجکاوی های علمی و یا و فرضیات علمی محض به دنبال اجرای تحقیق است و نه برای یافتن یک راه حل فوری برای یک مسئله خاص. نتایج تحقیقات بنیادی به طور کلی می تواند منجر به گسترش مرزهای علوم منجر شود.

پروژه های تحقیقی توسعه ای و کاربردی، پژوهش هایی هستند که در مورد یک زمینه موجود فعالیت می کنند. این نوع تحقیق برروی یافتن راه حل مسائل فوری با ماهیت عملی متمرکز می شود. این پروژه ها با تحقیق در مورد یک مطلب خاص، جنبه های کاربردی و عملی آن را آشکار نموده و یا یک روش موجود را برای طراحی و تحلیل موضوع مورد مطالعه پیاده سازی می کنند. گاهی در این نمونه پروژه ها هدف، توسعه یک روش، مدل و یا طرح است که به نحوی که جنبه های تاریک و مبهم آن را آشکار کند، مزایا و معایب عملی آن را توضیح دهد و یا آن را به یک ابزار کاربردی تبدیل نماید.

با گسترش علوم رایانه ای، پروژه های تحلیلی و شبیه سازی رواج زیادی یافته اند. در این پروژه ها از یک نرم افزار رایانه ای برای حل مساله استفاده می شود که این مساله می تواند طراحی و یا تحلیلی باشد. همچنین یک پروژه می تواند تحلیل مساله از طریق سخت افزار باشد که در قالب تست های کنترل شده در آزمایشگاه انجام می شود.

در نهایت پروژه های ساخت پروژه هایی هستند که هدف از آن ساخت یک ابزار، مدل نمونه و یا دستگاه کامل است که بتواند گرهی از مشکلات موجود در زمینه آموزش و پژوهش دانشگاه را بگشاید.

موضوعات تحقیق یک پروژه می تواند بسیار متنوع باشد و از همین رو، تعیین حیطه کارهای انجام شده در درس پروژه در درجه اول برعهده استاد راهنمای پروژه می­باشد. چنانچه امکانات دانشگاه اجازه دهد گروه آموزشی می­تواند به برگزاری جلسه ارائه پروژه برای دانشجویان کارشناسی بپردازد.

هدف از طرح درس

هدف این درس انجام یک پروژه در ارتباط با مباحث تخصصی رشته مهندسی نقشه برداری است .انجام یک پروژة تحقیقاتی مرتبط با مباحث جدید در علوم مهندسی نقشه برداری با نظر استاد درس و تصویب عنوان طرح پیشنهادی در شورای گروه مهندسی نقشه برداری