برنامه درسی

لیست برنامه های درسی

عنوان بیماریهای مهم گیاهان باغبانی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری چهارشنبه ساعت 10-12 و شنبه ساعت 14-18
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی

سوال و پرسش در طول جلسات کلاس از دانشجویان و فعالیت های کلاسی

برگزاری کوئیزهای کلاسی وامتحان میان ترم

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در کلاس درس در طول ترم

آزمون پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی و ارائه مطالب با استفاده از پاورپوینت، پرسش و پاسخ،

منابع

زاهدی طبرستانی ۱ ۱۳۹۲ بیماریهای گیاهان باغی نشر دانش نگار

طرح درس

جلسه اول: اصول بیماریهای شناسی گیاهی شامل تعریف بیماری گیاهی، پاتولوژی گیاهی پاتوژن، اهمیت اقتصاد بیماریهای گیاهی، شامل خسارت ناشی از اپیدمیها و همچنین خسارت معمولی بیمارها

جلسه دوم: تاریخچه بیماریهای گیاهی - عوامل ایجاد بیماری در گیاه شامل عوامل زنده ( قارچها، ویروسها باکتریها نماندها و انگلهای گلدار) و عوامل غیر زنده (عوامل نامساعد محیطی اختلالات تغذیه ای اثر آلاینده های محیط)

جلسه سوم: نشانه شناسی بیماریهای گیاهان (عملی)

جلسه چهارم: انواع بیماریهای گیاهی (بیماری موضعی، بیماری عمومی)

جلسه پنجم : انواع بیماریهای گیاهی (بیماری اندمیک و بیماری اپیدمیک)

جلسه ششم: نشانه شناسی بیماریهای گیاهان (عملی)

جلسه هفتم: مراحل مختلف ایجاد بیماری در گیاه  (مرحله آغشتگی)

جلسه هشتم: مراحل مختلف ایجاد بیماری در گیاه  (مرحله نفوذ - مرحله آلودگی - تولید مثل عامل بیماری)

جلسه نهم: بازدید یک روزه از باغات مختلف جهت آشنایی با علایم بیماریها و نمونه برداری (عملی)

جلسه دهم: مراحل مختلف ایجاد بیماری در گیاه  (دوره بیماری - دوره کمون بیماری انتشار و زمستانگذرانی)

جلسه یازدهم: اثرات عوامل بیماریزا در فعالیتهای فیزیولوژیکی گیاه میزبان (تاثیر در عمل فتوسنتز، تنفس، تعریق و تعرق جذب آب و مواد غذایی ترشح مواد کنترل کننده رشد و ..)

جلسه دوازدهم: مطالعه میکروسکوپی ساختارهای بیمارگرهای گیاهی (عملی)

جلسه سیزدهم: چگونگی و مکانیسمهای دفاع گیاهان در مقابل عوامل بیماریزا شامل مکانیسمهای دفاعی قبل از آلودگی و همچنین مکانیسمهای دفاعی پس از آلودگی

جلسه چهاردهم: روشهای تشخیص بیماریهای گیاهی و اصول کخ

جلسه پانزدهم: آشنایی عملی با عوامل بیماریزای گیاهان (عملی)

جلسه شانزدهم: علائم عمومی بیماریهای گیاهی

جلسه هفدهم: روشهای مبازره با بیماریهای گیاهی

جلسه هجدهم: آشنایی با روشها و وسایل آزمایشگاهی در بیماری شناسی گیاهی (عملی)

جلسه نوزدهم: مطالعه بیماریهای مهم گیاهان شامل گسترش، جغرافیایی علائم بیماری عامل بیولوژی و مرفولوژی آن و روشهای مبارزه

جلسه بیستم: شرح بیماریهای مهم قارچی

جلسه بیست و یکم: طرز تهیه محلولهای قارچ کش و کاربرد آنها در بیماریهای گیاهی

جلسه بیست و دوم: شرح بیماریهای مهم ویروس، باکتریایی،

جلسه بیست و سوم: شرح بیماریهای مهم نماندهای بیماری زا و انگل های گلدار و فیزیولوژیک

جلسه بیست و چهارم: آشنایی با اصول نمونه برداری از گیاهان بیمار

هدف از طرح درس

اهداف کلی درس آشنایی با اصول تولید بیماری شناسی گیاهی و عوامل بیماریزا و چگونگی خسارت و کنترل آنها و همچنین شناخت کلی از بیماریهای مهم گیاهان

عنوان کنترل بیولوژیک در بیماری شناسی گیاهی
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری شنبه ساعت 10-12
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

برهمکنش گیاه - میکروارگانیسم

نحوه ارزیابی

سوال و پرسش در طول جلسات کلاس از دانشجویان و فعالیت های کلاسی

برگزاری کوئیزهای کلاسی وامتحان میان ترم

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در کلاس درس در طول ترم

آزمون پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی و ارائه مطالب با استفاده از پاورپوینت، پرسش و پاسخ،

منابع

1- Inderjit, and K.G. Mukerji (eds.), 2006. Allelochemicals: Biological control of plant pathogens and diseases. Springer Netherlands, 208 pp.

2- Pandey, A. and K.G. Mukerji, 2006. Biological control of plant diseases. CRC Press, 426 pp.

طرح درس

جلسه اول: تعریف، اهمیت کنترل بیولوژیک

جلسه دوم: مکانیسمهای کنترل بیولوژیک

جلسه سوم: ردیابی، ارزیابی و شناخت عوامل بیولوژیک

جلسه چهارم: برهمکنشهای دو موجود زنده،

جلسه پنجم : مفاهیم پارازیت، هیپرپارازیت

جلسه ششم: مفاهیم نظری و کاربردی نیچ در کنترل بیولوژیک،

جلسه هفتم: جمعیت و شاخص های آن

جلسه هشتم: بررسی روابط بیماریزایی، همزیستی و آنتاگونیستی در محیط گیاه و محصولات و فرآورده های آن

جلسه نهم: آزمون میانترم و رفع اشکال

جلسه دهم: اطلاعات متابولیکی سلول و شرایط تولید متابولیتهای ثانویه (آنتی بیوتیکها و ...) و نقش آنها در کنترل بیولوژیک،

جلسه یازدهم: کاربرد و روشهای انتقال ژن با هدف کنترل بیولوژیک

جلسه دوازدهم: کنترل بیولوژیک در شرایط اتمسفر کنترل شده

جلسه سیزدهم: نقش، اهمیت و چگونگی کاربرد کنترل بیولوژیک در مبارزه تلفیقی

جلسه چهاردهم: معرفی ابزارهای نو در کنترل بیولوژیک

جلسه پانزدهم: بیوسنسورها نانوتکنولوژی و کاربرد آن در کنترل بیولوژیک عوامل بیماری زای گیاهان

جلسه شانزدهم: اهمیت زیست محیطی کنترل بیولوژیک.

جلسه هفدهم: کنترل بیولوژیک بیماریها در باغ، مزرعه و پس از برداشت. فرآورده های تجاری نوین موجود در بازار و کاربردهای موفق

هدف از طرح درس

شناسایی روابط موجودات زنده با هم با تاکید بر روابط گیاه –پارازیت- هیپرپارازیت، درک واکنش ها و

مکانیسم های دخیل در بروز ماهیت روابط با هدف کاربردی نمودن این مکانیسم ها.

عنوان ژنتیک بیماری زایی در بیمارگرهای گیاهی
مقطع تحصیلی دكتری تخصصی PhD
زمان برگزاری شنبه ساعت 16-18 و دوشنبه ساعت 16-18
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی

سوال و پرسش و بحث در طول جلسات کلاسی

برگزاری سمینارهای کلاسی

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در کلاس درس در طول ترم

آزمون پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی و ارائه مطالب با استفاده از پاورپوینت، پرسش و پاسخ و بحث پیرامون مطالب درسی

منابع

Agrios, G. N. 2005. Plant Pathology. Academic Press, USA. 952 pp. Berg, R. H. and Taylor, C. G. 2009. Plant cell monographs, volume 15: Cell biology of plant nematode parasitism. Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 273 pp.

Bolton, M. D., Thoma, B. P. H. J. 2012. Plant Fungal Pathogens: methods and protocols. Humana Press, USA. 665 pp.

Brown J.K., Fauquet C.M., Briddon R.W., Zerbini F.M., Moriones E., Navas-Castillo J., 2012. Geminiviridae, in: King, A.M.Q., Adams M.J., Carstens, E.B., Lefkowitz E.J. (eds.). Virus taxonomy: Ninth Report of the International Committee on Taxonomy of Viruses. Elsevier, Academic press, USA.

Dean, R. A., Likens-Park, A. Kole, C. Genomics of plant pathogenic fungi: monocots pathogens. Springer-Verlag, Berlin, Germany. 206 pp.

Deising, H.2009. The Mycota V. Plant relationships. Springer-Verlag, Berlin, Germany. 393 pp. Escobar, C. and Fenoll, C. 2015. Plant Nematode Interactions: A View on Compatible Interrelationships. Advances in Botanical Research 73: 1-376.

Hull, R. (Roger). 2014. Plant Virology. Fifth edition, Elsevier (Academic Press). 1104 pages. Milgroom, M. G. Population Biology of Plant Pathogens: Genetics, Ecology, and Evolution. APS Press, USA. 399 pp.

Jones, J. Ghysen, G. and Fenoll, C. 2011. Genomics and Molecular Genetics of Plant-Nematode Interactions. Springer Science+Business Media B.V. 2011. 557 pp.

نواک فریزر ال الف ۱۳۸۹ مبانی ژنتیک قارچها مستوفی زاده قلمفرسا ر و حبیبی، الف (مترجمان). انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد مشهد، ایران ۴۵۵ ص

طرح درس

جلسه اول: معرفی اجمالی چرخه بیماری و مکانیزمهای بیماری زایی قارچ ها

جلسه دوم: چگونگی ارتباط متقابل بیمارگر و میزبان در فرایند ایجاد بیماری

جلسه سوم: ژنهای بیماری زایی و ژنتیک پرآزاری در قارچ های بیماری زای گیاهی

جلسه چهارم: ژنهایی که در تولید اندامهای آلوده کننده قارچی نقش دارند؛

جلسه پنجم : ژنتیک واکنش فوق حساسیت در برابر قارچهای بیماری زای گیاهی، تئوری ژن برای ژن و پروتئین برای پروتئین

جلسه ششم: ژنهای غیر پرآزاری در قارچ ها و عملکرد آنها

جلسه هفتم: ژنتیک سیستمهای انتقال پیام (signal transduction) برای بیماری زایی در قارچهای بیمارگر و میزبان

جلسه هشتم: تنوع ژنتیکی و بیماری زایی در قارچهای بیمارگر گیاهی و مکانیزم تنوع آنها در اکوسیستمهای زراعی و طبیعی، مفهوم ژنتیکی نژاد در قارچهای بیمارگر گیاهی

جلسه نهم: ژنهای مقاومت در گیاهان و نحوه عمل و تحول آنها در گیاهان میزبان؛

جلسه دهم: ژنتیک تولید فیتوتوکسینها و میکوتوکسینها و نقش آنها در بیماری زایی، ژنومیک مقایسه ای قارچهای بیمارگر گیاهی با تاکید بر بیمارگرهای شناخته شده

جلسه یازدهم: تکامل بیماری زایی، ظهور بیمارگرهای جدید و سازوکار آن در قارچهای بیمارگر گیاهی، تکنیکهای شناسایی ژنهای بیماری زایی

جلسه دوازدهم: ارائه سمینار کلاسی و بحث پیرامون مطالب ارائه شده (1)

جلسه سیزدهم: فرایند تشخیص مولکولی بین گیاه و بیمارگرهای باکتریایی شامل ژنهای موثر در بیماری زایی

جلسه چهاردهم: نقش مولکولهای گیاهی در القاء ژنهای باکتریایی سازوکارهای دفاعی گیاهان در مقابل بیمارگرهای باکتریایی شامل PR-Proteins، متابولیتهای ثانویه و گونه‌های اکسیژن فعال

جلسه پانزدهم: نقش دیواره سلولی به عنوان سد دفاعی، سازوکارهای غلبه بیمارگرهای باکتریایی در سیستمهای دفاعی گیاهان، سازوکارهای ISR و SAR

جلسه شانزدهم: ارائه سمینار کلاسی و بحث پیرامون مطالب ارائه شده (2)

جلسه هفدهم: مطالعه مورفولوژی و ترکیب ویریون، نوع ژنوم و خصوصیات آن سازمان و ساختار ژنوم، چارچوبهای ژنی و نواحی غیر رمز شونده، انواع پروتئینهای ویروس و نقش آنها

جلسه هجدهم: نحوه همانندسازی (Replication)، موتیف های درگیر با همانندسازی و آنزیمهای دخیل در نسخه برداری یا رونویسی (Transcription) و ترجمه (Translation)، تاثیر آلودگی (عفونت) ویروسی روی mRNAهای میزبان

جلسه نوزدهم: برهمکنش پروتئین ویروسی با پروتئین سلول گیاهی، مداخله در تنظیم هورمونی، تغییر در نقل و انتقال ماکروملکولها درون سلول، تغییر در سیکل سلولی، نقش پروتئین مهار کننده خاموشی؛ نقش آران های کوچک (miRNA and iRNA) در بیماری زایی ویروسهای گیاهی، برهمکنش آرانهای کوچک (miRNA) و ژنهای هدف تغییر در بیان پروتئینهای گیاه میزبان آلوده به ویروس

جلسه بیستم: ارائه سمینار کلاسی و بحث پیرامون مطالب ارائه شده (3)

جلسه بیست و یکم: تعداد کروموزوم در نماتودهای انگل گیاهی و سایر گروه های کروموزم های جنسی، تعیین جنسیت و ژنهای تعیین کننده جنسیت در نماتودها، رابطه بین تعداد کروموزوم و نوع تولیدمثل

اندازه ژنوم و تعداد ژنها در نماتودهای آزاد شامل Caenorhabditis elegans و انگل های جانوری، اندازه ژنوم و تعداد ژنها در نماتودهای انگل گیاهی و مقایسه اجزای آنها در گروه های مختلف

جلسه بیست و دوم: آشنایی با پایگاه اطلاعاتی آنزیمهای مؤثر بر کربوهیدرات ها ( The Carbohydrate-Active Enzymes database: CAZY)، ژنهای بیماری زایی در نماتودهای انگل گیاهی و محل بیان آنها؛ ژنها و آنزیم های تجزیه کننده دیواره سلولی در گروههای مختلف آنزیمهای بتا ۴ اندو گلوکاناز و تنوع آن در گروه های مختلف نماتودهای انگل گیاهی، پکتات لیازها و نقش هورمونهای گیاهی در بیماری زایی نماتودهای انگل گیاهی؛

جلسه بیست و سوم: عوامل مؤثر در ایجاد و حفظ محلهای تغذیه نماتودهای ریشه گرهی ،سلولهای غول آسا و نماتودهای سیستی (مجموعه چند هسته ای)

جلسه بیست و چهارم: ارائه سمینار کلاسی و بحث پیرامون مطالب ارائه شده (4)

هدف از طرح درس

مطالعه سازمان و ساختار ژنوم بیمارگرهای گیاهی به منظور تجزیه و تحلیل بیماریزایی و عوامل دخیل در پرآزاری آنها

عنوان بیماریهای گیاهان جنگی و مرتعی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه ساعت 8-12
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

مبانی بیماری شناسی گیاهی

نحوه ارزیابی

سوال و پرسش در طول جلسات کلاس از دانشجویان و فعالیت های کلاسی

برگزاری کوئیزهای کلاسی وامتحان میان ترم

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در کلاس درس در طول ترم

آزمون پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی و ارائه مطالب با استفاده از پاورپوینت، پرسش و پاسخ،

منابع

Gontheir P. and. Nicolotti G. 2013. Infectous forest Diseases. CABI, UK.

Lundquist J. E. and Hamelin R. C. 2005. Forest pathology: from genes to landscapes. APS Press, USA. Sinclair W. and Lyon H. H. 2006. Diseases of trees and shrubs, 2nd Ed. Comstock Publishing Associates, USA.

طرح درس

جلسه اول: اهمیت گیاهان جنگلی و مرتعی - لزوم مطالعه بیماریهای گیاهان جنگلی و مرتعی

جلسه دوم: بازدید از مناطق جنگی

جلسه سوم: شریح ویژگیهای عوامل مختلف ایجاد کننده بیماری شامل قارچها، موجودات قارچ مانند، آغازیان قارچ مانند، ویروسها، پروکاریوتها، نماتودها، گیاهان گلدار انگل و عوامل غیر زنده (بیماریهای فیزیولوژیک -)

جلسه چهارم: شناسایی و تشخیص علائم و نشانه های بیماریهای گیاهان جنگلی و مرتعی

جلسه پنجم : مطالعه سابقه بیماریهای گیاهان جنگلی و مرتعی در دنیا و ایران

جلسه ششم: بررسی چگونگی ایجاد خسارت توسط عوامل بیماری زا

جلسه هفتم: آشنایی با علائم و نشانه های بیماری - تشریح خصوصیات ریخت شناختی عوامل ایجاد کننده بیماری

جلسه هشتم: آشنایی با نحوه نمونه برداری از گیاهان جنگلی و مرتعی آلوده

جلسه نهم: آزمون میانترم و رفع اشکال

جلسه دهم: تهیه اسلایدهای میکروسکوپی از اندامهای عوامل بیماری زا، مطالعه میکروسکوپی عوامل بیماری زا و شناسایی آنها به کمک کلیدها و توصیفات شناسایی

جلسه یازدهم: مطالعه چرخه بیماری بیولوژی (بیماری) - مطالعه روشهای پیشگیری از وقوع بیماری - بیان راهکارهای مبارزه با عوامل ایجاد کننده بیماری در گیاهان جنگلی و مرتعی درختان جنگلی مهم ایران شامل بلند مازو، ممرز، آزاد انجیلی، توسکا

جلسه دوازدهم: جداسازی عامل بیماری زا از اندامهای آلوده در شرایط آزمایشگاهی

جلسه سیزدهم: مطالعه چرخه بیماری بیولوژی (بیماری) - مطالعه روشهای پیشگیری از وقوع بیماری - بیان راهکارهای مبارزه با عوامل ایجاد کننده بیماری در گیاهان جنگلی و مرتعی درختان جنگلی مهم ایران شامل، شمشاد، افرا، نارون (ملج یا اوجا)، زبان گنجشک (ون)

جلسه چهاردهم: شناسایی عوامل بیماریزای گیاهان جنگلی و مرتعی به کمک کلیدها و توصیفات شناسایی.

جلسه پانزدهم: مطالعه چرخه بیماری بیولوژی (بیماری) - مطالعه روشهای پیشگیری از وقوع بیماری - بیان راهکارهای مبارزه با عوامل ایجاد کننده بیماری در گیاهان جنگلی و مرتعی درختان جنگلی مهم ایران شامل، بلوط و شاه بلوط، چنار، صنوبر، تیریزی

جلسه شانزدهم: اثبات ایجاد بیماری توسط عامل جداسازی شده در شرایط آزمایشگاهی و انجام اصول کخ

جلسه هفدهم: مطالعه چرخه بیماری بیولوژی (بیماری) - مطالعه روشهای پیشگیری از وقوع بیماری - بیان راهکارهای مبارزه با عوامل ایجاد کننده بیماری در گیاهان جنگلی و مرتعی درختان جنگلی مهم ایران شامل، سپیدار، بید، سرخدار، راش، انواع سرو و انواع سوزنی برگان و غیره

هدف از طرح درس

آشنایی و تشخیص بیماریهای مهم گیاهان جنگلی، نحوه ایجاد خسارت در آنها و روشهای پیشگیری و کنترل آنها

عنوان بیوشیمی عمومی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری دوشنبه ساعت 10-12 و سه شنبه 14-16
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

شیمی عمومی

نحوه ارزیابی

سوال و پرسش در طول جلسات کلاس از دانشجویان و فعالیت های کلاسی

برگزاری کوئیزهای کلاسی وامتحان میان ترم

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در کلاس درس در طول ترم

آزمون پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی و ارائه مطالب با استفاده از پاورپوینت، پرسش و پاسخ،

منابع

Nelson, D.L., Lehninger, A.L. and Cox, M.M., 2008. Lehninger principles of biochemistry. Macmillan.

بیوشیمی کشاورزی، محمد صفری، انتشارات دانشگاه تهران 1385

طرح درس

جلسه اول: مقدمه و ارتباط بیوشیمی با علوم کشاورزی

جلسه دوم:اساس مولکولی موجودات زنده

جلسه سوم: اسید و باز و سیستم بافری

جلسه چهارم:قندها (بیوسنتز)

جلسه پنجم :قندها (ساختار شیمیایی و عمل)

جلسه ششم: لیپیدها و انواع آن (بیوسنتز و ساختار شیمیایی)

جلسه هفتم: لیپیدها و انواع آن (عمل، اکسیداسیون اسیدهای چرب)

جلسه هشتم:پروتئینها (بیوسنتز، ساختار شیمیایی)

جلسه نهم: پروتئینها (عمل، اسیدهای امینه ضروری و غیر ضروری)

جلسه دهم: اسیدهای نوکلئیک (DNA، RNA)

جلسه یازدهم: اسیدهای نوکلئیک (انواع DNA، RNA و ساختار آنها)

جلسه دوازدهم:آنزیمها (کینتیک آنزیمی)

جلسه سیزدهم: ویتامینها و هورمونها

جلسه چهاردهم: آزمون میانترم و رفع اشکال و حل مسئله

جلسه پانزدهم:بیوانرژنیک و انتقال الکترون

جلسه شانزدهم: متابولیسم کربوهیداراتها (گلیکولیز، سیکل کربس)

جلسه هفدهم: متابولیسم کربوهیداراتها (مسیر پنتوز فسفات و سیکل ATP)

جلسه هجدهم: رنگدانه های گیاهی (ترپنها و فلاونها)

جلسه نوزدهم: اثرات زیست محیطی برخی سموم و کودهای شیمیایی

جلسه بیستم: تجزیه میکروبیولوژیکی برخی آلایندهای آب و خاک

جلسه بیست و یکم:متابولیسم لیپیدها

جلسه بیست و دوم:متابولیسم پروتئینها

جلسه بیست و سوم: متابولیسم اسیدهای نوکلئیک

جلسه بیست و چهارم سنتز پروتئینها و کترل و تنظیم متابولیسم

هدف از طرح درس

شناخت ترکیبات آلی و واکنشهای متابولیسمی در بدن موجودات زنده

عنوان قارچ شناسی مقدماتی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه ساعت 16-18
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

مبانی بیماری شناسی گیاهی

نحوه ارزیابی

سوال و پرسش در طول جلسات کلاس از دانشجویان و فعالیت های کلاسی

برگزاری کوئیزهای کلاسی وامتحان میان ترم

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در کلاس درس در طول ترم

آزمون پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی و ارائه مطالب با استفاده از پاورپوینت، پرسش و پاسخ،

منابع

خداپرست، سید اکبر. (1401). سلسله قارچها، چاپ سوم. انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان. 576 صفحه

Alexopolus et al. 1996. Introductory mycology, 4th Ed. Willey, USA. Cannon, P. & Kirk, P.M. 2007. Fungal families of the World. CAB International, Wallingford, UK. Kirk et al. 2008. Ainsworth and Bisby's Dictionary of Fungi. Oxford University Press, UK.

Petersen, J. 2013. Kingdom of fungi. Priceton University Press, USA.

Webster J. and Weber R. 2007. Introduction to fungi, 3 Ed. Cambridge University Press, UK.

طرح درس

جلسه اول: تعریف علم قارچ شناسی - ارتباط علم قارچ شناسی با علوم دیگر - اهداف مطالعه علم قارچ شناسی - بررسی تاریخچه علم قارچ شناسی در دنیا و ایران - تشریح اهمیت قارچها

جلسه دوم: تشریح اوصاف قارچهای حقیقی موجودات قارچ مانند و آغازیان قارچ مانند (بیان شباهتها و تفاوت ها با سایر موجودات زنده) - ویژگیهای سلول قارچ - ریخت شناسی قارچ های حقیقی موجودات قارچ مانند و آغازیان قارچ مانند (اندامهای رویشی و زایشی)

جلسه سوم: زیست شناسی قارچهای حقیقی موجودات فارج مانند و آغازیان قارچ مانند چرخه زندگی تغذیه تنفس رشد و نمو و تولید مثل) - روشهای تولید مثل جنسی و غیر جنسی

جلسه چهارم: جایگاه قارچهای، حقیقی موجودات قارچ مانند و آغازیان قارچ مانند در جهان زنده - سیستماتیک قارچها، شناسایی نامگذاری و رده بندی - تعریف علم رده بندی و خصوصیات مورد استفاده در آن (خصوصیات ریخت شناختی ،فیزیولوژیکی ،بیوشیمیایی ،انتوژنتیکی مولکولی و ...)

جلسه پنجم : سطوح و واحدهای تاکسونومیکی مطالعه گروههای طبیعی شناسایی شده در قارچهای حقیقی موجودات قارچ مانند و آغازیان قارچ مانند (شاخه ها، رده ها راسته،ها خانواده،ها جنسها و گونه های مهم) و تشریح خصوصیات ریخت شناختی، انتوژنتیکی، سیتولوژیکی و .. أنها

جلسه ششم: تشریح شاخه های قارچها و معرفی راسته ها تیره ها و جنس های مهم آنها شامل: الف) شاخه Chytridiomycota sensu lato (شامل شاخه های Chytridiomycota sensu stricto،

(Blastocladiomycot, Neocallimastigomycota

جلسه هفتم: شرح مختصر خصوصیات و معرفی جنس های مهم در راسته های Spinellomycetales .Chytridiales. Neocallimasticales Blastocladiales, Monoblepharidales

جلسه هشتم: شاخه Zygomycota sensu lato بیان ویژگیهای مهم شاخه و رده بندی زیرشاخه ها

شرح مختصر خصوصیات و معرفی تیره ها و برخی جنسهای مهم راسته های Entomophthorales Mucorales، شرح مختصر راسته های Asellariales Harpellales Dimargaritales Kickxellales Zoopagales Mortierellales

جلسه نهم: آزمون میانترم و رفع اشکال

جلسه دهم: شاخه Glomeromycota،بیان ویژگیهای مهم شاخه، شرح مختصر خصوصیات و معرفی برخی های مهم راسته های Paraglomerales Diversisporales Glomerales.

Archacosporales

جلسه یازدهم: شاخه Asconycota، بیان ویژگیهای مهم شاخه و رده بندی زیرشاخه ها

جلسه دوازدهم: بیان ویژگیهای مهم شاخه و رده بندی زیرشاخه ها، شرح مختصر خصوصیات معرفی تیره ها و برخی جنس های مهم راسته های Taphrinales ،  Erysiphales

جلسه سیزدهم: شرح مختصر خصوصیات معرفی تیره ها و برخی جنس های مهم راسته های

Pleosporales Capnodiales. Eurotiales.Saccharomycetales Schizosaccharomycetales Magnaporthales

جلسه چهاردهم: شرح مختصر خصوصیات معرفی تیره ها و برخی جنس های مهم راسته های Microascales Diaporthales Hypocreales Pezizales Rhytismatales Helotiales Meliolales Xylariales Ophiostomatales

جلسه پانزدهم: شاخه Basidiomycota، بیان ویژگیهای مهم شاخه و رده بندی زیرشاخه ها، شرح مختصر خصوصیات معرفی تیره ها و برخی جنسهای مهم راسته های Urocystales Pucciniales

جلسه شانزدهم: شرح مختصر خصوصیات معرفی تیره ها و برخی جنسهای مهم راسته های Russulales Polyporales Geastrales Boletales Atheliales Agaricales Tilletiales Ustilaginales

جلسه هفدهم: تشریح مختصر موجودات قارچ مانند با تاکید بر راسته ها تیره ها و جنس های مهم Peronosporomycetes

 

هدف از طرح درس

آشنایی و شناخت قارچها موجودات قارچ مانند و آغازیان قارچ مانند ریخت شناسی، زیست شناسی و رده بندی)

عنوان عملیات قارچ شناسی مقدماتی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری یکشنبه ساعت 8-12
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی (ساختمان شماره دو)
تعداد واحد ۱
پیش نیاز درس

قارچ شناسی مقدماتی

نحوه ارزیابی

سوال و پرسش در طول جلسات عملی از دانشجویان و فعالیت های کلاسی

برگزاری کوئیزهای کلاسی

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در آزمایشگاه در طول ترم

آزمون پایان ترم

روش تدریس

ارائه مطالب با استفاده از اسلایدهای میکروسکوپی و نمونه های ماکروسکوپی و  پرسش و پاسخ،

منابع

خداپرست، سید اکبر. (1401). سلسله قارچها، چاپ سوم. انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان. 576 صفحه

Alexopolus et al. 1996. Introductory mycology, 4th Ed. Willey, USA. Cannon, P. & Kirk, P.M. 2007. Fungal families of the World. CAB International, Wallingford, UK. Kirk et al. 2008. Ainsworth and Bisby's Dictionary of Fungi. Oxford University Press, UK.

Petersen, J. 2013. Kingdom of fungi. Priceton University Press, USA.

Webster J. and Weber R. 2007. Introduction to fungi, 3 Ed. Cambridge University Press, UK.

طرح درس

جلسه اول: آشنایی با نحوه جمع آوری نمونه های قارچی از طبیعت و نحوه تهیه اسلایدهای میکروسکوپی و مطالعه آنها

جلسه دوم: تهیه اسلایدهای میکروسکوپی از اندامهای قارچی و مشاهده و تشریح خصوصیات ریخت شناختی آنها

جلسه سوم: تهیه اسلایدهای میکروسکوپی از اندامهای قارچی و مشاهده و تشریح خصوصیات ریخت شناختی آنها

جلسه چهارم: آشنایی با انواع محیطهای کشت مصنوعی جهت کشت قارچ ها در شرایط آزمایشگاه

جلسه پنجم : جداسازی و تهیه پرگنه های خالص از قارچها در شرایط آزمایشگاه

جلسه ششم: آشنایی با روشهای مختلف نگهداری قارچها

جلسه هفتم: آشنایی و کار با کلیدها و توصیفات شناسایی قارچ ها جهت تعیین نام آنها.

جلسه هشتم: آشنایی و کار با کلیدها و توصیفات شناسایی قارچ ها جهت تعیین نام آنها.

هدف از طرح درس

آشنایی و شناخت قارچها موجودات قارچ مانند و آغازیان قارچ مانند ریخت شناسی زیست شناسی و رده بندی)

عنوان قارچ شناسی
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری شنبه ساعت 16-18 و سه شنبه 14-18
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی

سوال و پرسش در طول جلسات کلاس از دانشجویان و فعالیت های کلاسی

برگزاری کوئیزهای کلاسی وامتحان میان ترم

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در کلاس درس در طول ترم

آزمون پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی و ارائه مطالب با استفاده از پاورپوینت، پرسش و پاسخ،

منابع

خداپرست، سید اکبر. (1401). سلسله قارچها، چاپ سوم. انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان. 576 صفحه

طرح درس

جلسه اول: مقدمه، تعریف علم قارچ شناسی، تاریخچه علم قارچ شناسی

جلسه دوم: معرفی اجمالی قارچ ها و اهیمت قارچ ها

جلسه سوم: ویژگی های قارچ ها و رشد و تغذیه در آنها

جلسه چهارم: تولید مثل در قارچ ها (ساختارهای رویشی و زایشی در قار چها)

جلسه پنجم : رده بندی و نامگذاری

جلسه ششم: معرفی شاخه های قارچی

جلسه هفتم: معرفی شاخه آسکومیکوتا

جلسه هشتم: معرفی زیر شاخه ها و رده های شاخه آسکومیکوتا

جلسه نهم: آزمون میانترم و رفع اشکال

جلسه دهم: معرفی شاخه بازیدیومیکوتا

جلسه یازدهم: معرفی  زیر شاخهPucciniomycotina

جلسه دوازدهم: معرفی زیر شاخه  Ustilaginomycotina

جلسه سیزدهم: معرفی  زیرشاخه Agaromycotina

جلسه چهاردهم: معرفی موجودات قارچ مانند

جلسه پانزدهم: معرفی موجودات قارچ مانند شاخه  Oomycota

جلسه شانزدهم: کارآفرینی با محوریت قار چها

جلسه هفدهم: معرفی کلید های قارچ شناسی

هدف از طرح درس

اهداف کلی درس:

آشنایی با زیست شناسی قارچها شامل طبقه بندی، شناسایی و چرخه زندگی آنها به عنوان یک گروه مهم از موجودات زنده و آشنایی با کاربردهای قارچها.

اهداف رفتاری درس:

دانشجویان پس از گذراندن این درس بایستی قادر به توصیف گروه های مختلف قارچی باشند و از نظر سلولی بتوانند ساختار یاخته های قارچها و نقش آنها در طبیعت را تشریح کنند.

عنوان قارچ شناسی (پرورش و کاربرد)
مقطع تحصیلی کارشناسی
زمان برگزاری چهارشنبه ساعت 16-18 و دوشنبه 14-18
مکان برگزاری دانشکده علوم طبیعی
تعداد واحد ۳
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی

سوال و پرسش در طول جلسات کلاس از دانشجویان و فعالیت های کلاسی

برگزاری کوئیزهای کلاسی وامتحان میان ترم

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در کلاس درس در طول ترم

آزمون پایان ترم

روش تدریس

سخنرانی و ارائه مطالب با استفاده از پاورپوینت، پرسش و پاسخ،

منابع

خداپرست، سید اکبر. (1401). سلسله قارچها، چاپ سوم. انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان. 576 صفحه

طرح درس

جلسه اول: مقدمه، تعریف علم قارچ شناسی، تاریخچه علم قارچ شناسی

جلسه دوم: معرفی اجمالی قارچ ها و اهیمت قارچ ها

جلسه سوم: ویژگی های قارچ ها و رشد و تغذیه در آنها و نیازمندیهای غذایی آنها

جلسه چهارم: تولید مثل در قارچ ها (ساختارهای رویشی و زایشی در قار چها)

جلسه پنجم : رده بندی و نامگذاری

جلسه ششم: معرفی شاخه های قارچی

جلسه هفتم: معرفی شاخه آسکومیکوتا

جلسه هشتم: معرفی زیر شاخه ها و رده های شاخه آسکومیکوتا و گلسنگها و ...

جلسه نهم: آزمون میانترم و رفع اشکال

جلسه دهم: معرفی شاخه بازیدیومیکوتا

جلسه یازدهم: معرفی  زیر شاخهPucciniomycotina

جلسه دوازدهم: معرفی زیر شاخه  Ustilaginomycotina

جلسه سیزدهم: معرفی  زیرشاخه Agaromycotina

جلسه چهاردهم: معرفی موجودات قارچ مانند

جلسه پانزدهم: معرفی موجودات قارچ مانند شاخه  Oomycota

جلسه شانزدهم: پرورش قارچهای خوراکی، بذر و اسپان، انواع بسترهای کشت قارچ خوراکی و اهمیت تجاری و تغذیه ای قارچهای خوراکی

جلسه هفدهم: معرفی کلید های قارچ شناسی

هدف از طرح درس

اهداف کلی درس:

آشنایی دانشجویان با قارچ ها به عنوان یکی از سلسله های مهم و بسیار متنوع از موجودات زنده و آشناسایی با اهم کاربردهای قارچ ها و پرورش آنها می باشد.

اهداف ویژه:

دانشجویان پس از گذراندن این درس بایستی قادر به توصیف گروه های مهم قارچی باشند و بتوانند نقش قارچها در طبیعت و کاربردها و تاثیر قارچها را در زندگی انسان تشریح نمایند و با نحوه تکثیر و پرورش قارچها آشنا شوند.

عنوان بیماری شناسی گیاهی عملی
مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
زمان برگزاری ایام هفته برای بازدیدهای علمی و روزهای یکشنبه 8-12 برای آزمایشگاه
مکان برگزاری دانشکده کشاورزی
تعداد واحد ۲
پیش نیاز درس

ندارد

نحوه ارزیابی

فعالیتهای عملی در آزمایشگاه و بازدیدهای علمی

برگزاری آزمونهای عملی در آزمایشگاه و بازدیدهای علمی

دادن مطالب اضافه جهت ارززیابی و انجام فعالیتهای اضافی کلاسی توسط دانشجویان

حضور مستمر در آزمایشگاه و بازدیدهای علمی

آزمون پایان ترم

روش تدریس

ارائه مطالب به صورت عملی در بازدیدهای علمی و آزمایشگاه و پرسش و پاسخ،

منابع

1. Waller, J.M., Lenne, J.M. and S.J. Waller, 2002. Plant Pathologist's Pocketbook, 3rd ed. CAB International.

طرح درس

جلسه اول: بازدیده از باغات مزارع و گلخانه ها در طی فصول مختلف سال و ثبت اطلاعات محلی از منطقه و گیاهان و علایم ناشی از بیماری. (بازدید علمی اول معادل یک روز کامل از صبح تا عصر)

جلسه دوم: تشخیص مقدماتی بیماری در مزرعه با مشاهده علایم و جمع آوری و انتقال آنها به آزمایشگاه جهت مطالعه تکمیلی

جلسه سوم: بازدیده از باغات مزارع و گلخانه ها در طی فصول مختلف سال و ثبت اطلاعات محلی از منطقه و گیاهان و علایم ناشی از بیماری. (بازدید علمی دوم معادل یک روز کامل از صبح تا عصر)

جلسه چهارم: تشخیص مقدماتی بیماری در مزرعه با مشاهده علایم و جمع آوری و انتقال آنها به آزمایشگاه جهت مطالعه تکمیلی

جلسه پنجم: بازدیده از باغات مزارع و گلخانه ها در طی فصول مختلف سال و ثبت اطلاعات محلی از منطقه و گیاهان و علایم ناشی از بیماری. (بازدید علمی سوم معادل یک روز کامل از صبح تا عصر)

جلسه ششم: تشخیص مقدماتی بیماری در مزرعه با مشاهده علایم و جمع آوری و انتقال آنها به آزمایشگاه جهت مطالعه تکمیلی

جلسه هفتم: بازدیده از باغات مزارع و گلخانه ها در طی فصول مختلف سال و ثبت اطلاعات محلی از منطقه و گیاهان و علایم ناشی از بیماری. (بازدید علمی چهارم معادل یک روز کامل از صبح تا عصر)

جلسه هشتم: تشخیص مقدماتی بیماری در مزرعه با مشاهده علایم و جمع آوری و انتقال آنها به آزمایشگاه جهت مطالعه تکمیلی

جلسه نهم: بازدیده از باغات مزارع و گلخانه ها در طی فصول مختلف سال و ثبت اطلاعات محلی از منطقه و گیاهان و علایم ناشی از بیماری. (بازدید علمی پنجم معادل یک روز کامل از صبح تا عصر)

جلسه دهم: تشخیص مقدماتی بیماری در مزرعه با مشاهده علایم و جمع آوری و انتقال آنها به آزمایشگاه جهت مطالعه تکمیلی

جلسه یازدهم: انجام کارهای کلینیکی در آزمایشگاه روی نمونه های ارسالی به آزمایشگاه و شناسایی عوامل بیماریزا

جلسه دوازدهم: شناسایی عوامل بیماریزا با استفاده از روشهای مورفولوژیکی و ملکولی

هدف از طرح درس

آشنایی با روشهای شناسایی عملی بیماریهای گیاهی